Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Aquafilter FXT-3-AQ to paskowy tester wody, który bada jednocześnie aż 7 parametrów wody. Analizie podlega pH, alkaliczność, żelazo, twardość, azotany i azotyny. To najbardziej rozbudowany paskowy tester wody na polskim rynku. Producent zapewnia o rzetelności wyniku badanej wody. Sprawdzimy to porównując wyniki paskowego testera z wynikami profesjonalnej analizy wody.

Instrukcja użycia testera paskowego

Wykonanie badania testerem paskowym wcale nie jest takie proste. Okazuje się, że procedury wykonania badania na poszczególne parametry są różne. Badanie należy rozdzielić na 3 części.

 1. Alkaiczność, żelazo, chlor – Po wyjęciu paska z wody czekamy 15 sekund i porównujemy kolor paska z kolorem w tabeli.
 2. Odczyn pH, twardość – Po wyjęciu paska z wody czekamy 60 sekund i porównujemy kolor paska z kolorem w tabeli.
 3. Azotany i azotyny – Po wyjęciu paska z wody czekamy 120 sekund i porównujemy kolor paska z kolorem w tabeli.

Problem zaczyna się po “niezwłocznym” wyjęciu testera z wody. Mianowicie mamy 15 sekund na to, żeby zbadać trzy parametry, po czym skupiamy się na kolejnych dwóch, a po minucie patrzymy na pozostałe parametry. Jest to dość uciążliwe, ponieważ ciężko w tak krótkim czasie oszacować różnice w kolorach (są one marginalne). Na szczęście udało mi się “jakieś” wyniki ustalić.

Analiza wody Aquafilter FXT-3-AQ

WskaźnikWynik
Odczyn pH8
Alkaliczność200
Twardość wody>425
Żelazonie da się ustalić
Chlortylko większe wartości
Azotany0
Azotyny1

 • Badanie pH jest mało miarodajne, ale prawdopodobnie pozwoli określić czy woda się mieści w normach czy nie. Mimo tego nie sugerowałbym się wynikiem.
 • Badanie alkaliczności daje całkiem dobry wynik. Zasadowość określa się do roślin i rybek. Do doboru systemów uzdatniania wody jest niepotrzebna.
 • Badanie twardości wody jest na tyle dokładne, żeby poglądowo stwierdzić czy potrzebny jest zmiękczacz wody. Na pewno nie pomoże zaprogramować urządzenia. Do tego potrzebny jest kropelkowy tester twardości wody.
 • Badaniem żelaza nie ma co się sugerować. Nie byłem w stanie na podstawie barwy określić jakie jest stężenie żelaza w wodzie.
 • Badanie chloru jest w miarę dokładne. Można je wykorzystać przy chlorowaniu studni. Wynik testu pokaże czy czy wodę dalej trzeba wylewać czy nadaje się do spożycia.
 • Azotany i azotyny – dokładność na tyle, żeby wiedzieć czy jest z tym problem czy nie. Na pewno tester paskowy nie podaje dokładnego wyniku

Badanie na pewno jest mało dokładne. Do niektórych celów można go używać. Pod warunkiem, że wystarczy nam wiedza o przybliżonych parametrach wody.

Sam producent  na opakowaniu zastrzega, że testery kolorometryczne marki Aquafilter nie stanowią profesjonalnego zestawu badania wody. W celu profesjonalnej analizy wody należy skorzystać z punktu sanepidu lub innych środków akredytowanych.

Profesjonalna analiza wody

Przedstawiam poniżej wyniki profesjonalnej analizy tej samej próbki wody. Badanie fizykochemiczne przeprowadziła firma Klarsan. Porównałem je z wynikami, które przedstawił paskowy tester wody Aquafilter FXT-3-AQ. Dzięki temu mogłem zweryfikować rzetelność badania.

Wyniki profesjonalnej analizy wody

Porównanie wyników analizy wody

WskaźnikAnaliza wody Aquafilter FXT-3-AQWynik profesjonalnej analizy wody
Barwabrak11
Mętnośćbrak7
Odczyn pH87,1
Twardość wody>425480
Żelazonie da się ustalić2,44
Manganbrak0,37
Azotany0<5
Azot amonowybrak<0,2
Chlorki013
Przewodnośćbrak1072

Warto dodać, że azot amonowy (którego tester nie bada) jest często przekroczony w wodzie ze studni. Usuwa się go częściowo w procesie napowietrzenia, bakteriami nitryfikacyjnymi lub na drodze wymiany jonowej.

Badania przewodności jest to ogólny parametr mówiący o ogólnej zawartości soli w wodzie. Jeżeli wychodzi duża przewodność, a inne parametry są niskie, może to świadczyć o błędzie badania.

Brak wyników zawartości manganu oraz niedokładny wynik żelaza całkowicie uniemożliwia dobór stacji uzdatniania wody.

Tak jak pisałem, tester wody Aquafilter FXT-3-AQ podaje tylko poglądowe (niektóre) parametry wody. Na pewno nie można go użyć dobierając stację uzdatniania wody czy programując zmiękczacz wody. Tam gdzie są potrzebne dokładne parametry wody (w szczególności pH) zalecam wykonanie pełnej fizykochemicznej analizy wody.

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

 • Dział merytoryczny
 • Recenzje produktów
 • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!