facebook_pixel n/a

Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Profesjonalne zmiękczacze wody produkowane w Belgii przez firmę Erie water treatment. Jak sam producent pisze “Mały w wymiarach, duży w osiągach”. Jak wiadomo – hasła reklamowe to jedno, a praktyka to drugie. Seria IQsoft Eco pozycjonowana jest jako produkty z wyższej półki. Przyjrzyjmy się bliżej tym urządzeniom.

Firma Erie water treatment

Erie water treatment to jeden z pionierów w branży uzdatniania wody. Firma powstała w roku 1943, a już 3 lata później opracowała i wyprodukowała głowicę sterującą z automatyczną regeneracją dla zmiękczaczy do wody. Był to pierwszy tego typu sterownik na świecie.

Firma Erie posiada dwie główne lokalizacje oraz biura projektowe rozsiane po całym świecie. Siedziba główna znajduje się w Elk Grove Village (USA) i obsługuje rynki Ameryki Północnej i Ameryki Łacińskiej. Drugą lokalizacją jest europejski oddział zlokalizowany w Olen (Belgia). Obsługuje kraje na terenie całej Europy, Bliski Wschód, Afrykę oraz Azję i Pacyfik.

Kraj produkcji urządzania

Zmiękczacze wody Erie IQsoft Eco importowane są z Belgii. Wszystkie komponenty urządzenia są produkcji europejskiej. W zmiękczaczach wody Erie (przynajmniej z serii IQsoft Eco) nie znajdują się podzespoły z Chin. Na pierwszy rzut oka widać, że to produkty klasy premium. Niestety za taką jakość trzeba słono zapłacić.

Złoże jonowymienne

W zmiękczaczach wody Erie IQsoft Eco znajduje się żywica jonowymienna monosferyczna. Co to znaczy monosferyczna? Każda kuleczka złoża jest idealnie takiej samej wielkości. Nie jest to niezbędna cecha złoża, ale oczywiście ma to swoje plusy. Żywica monosferyczna zapewnia wydłużony kontakt złoża z wodą, wyrównany czas eksploatacji całego złoża, większą odporność mechaniczną i chemiczną oraz mniejsze spadki ciśnienia po zmiękczaczu wody.

Głowica sterująca

Sterownik w zmiękczaczach wody Erie IQsoft Eco produkowany jest przez samego producenta w Belgii. Jest to indywidualny projekt, wykonany konkretnie do tego urządzenia. Głowica sterująca oparta jest o elektrozawory.

Głowica posiada dwuwierszowy, podświetlany wyświetlacz. Poniżej znajdują się cztery przyciski. Istnieje możliwość ustawienia języka polskiego w menu.

Sam proces programowania zmiękczacza wody jest intuicyjny. Tak naprawdę wystarczy przejść 3 kroki i urządzenie jest gotowe do pracy.

Na podstawie diagnostyki pracy, sterownik przewiduje zapotrzebowanie na zmiękczoną wodę. Uruchamia regenerację złoża w zależności od historii przepływów. Dzięki temu nigdy nie zabraknie miękkiej wody.

Systemy zabezpieczeń

Odpływ do kanalizacji jest sterowany elektrozaworami. Otwierają się kiedy jest napięcie. Gdy nie ma zasilania to głowica nie podaje napięcia, więc elektrozawory się zamykają. Wyrzut do kanalizacji zostaje zahamowany.

Kolanko przelewowe zabezpiecza urządzenie przed przelaniem w trakcie uzupełniania wodą zbiornika solanki. System spełnia swoją rolę gdy woda podniesie się do pewnego poziomu, a pływak nie zadziała (np. się zatnie).

Suchy zbiornik solanki

Kolejnym zabezpieczeniem jest suchy zbiornik solanki. Ten system całkowicie usuwa problem mostów solnych. Na czym on polega? Otóż standardowo w zmiękczaczach wody jako czwarty etap regeneracji stosuje się tzw. “REFILL”.

Woda rozpuszcza się wtedy w zbiorniku aż do momentu kolejnej regeneracji. Jeżeli regeneracje zachodzą rzadko, może to prowadzić do powstania brył soli. Skawalona sól uniemożliwia prawidłową regenerację złoża.

W przypadku zmiękczaczy wody Erie IQsoft Eco uzupełnianie zbiornika solanki wodą zachodzi 15 min przed każdą regeneracją. Inżynierowie Erie na podstawie badań doszli do wniosku, że jest to czas wystarczający do stworzenia odpowiedniego roztworu solanki.

Po kwadransie woda z soloną pobierana jest do urządzenia. Zbiornik z solą znowu pozostaje suchy do kolejnej regeneracji.

Alarm poziomu soli

Ta cecha przydaje się szczególnie zapominalskim. Zmiękczacze wody Erie IQsoft Eco informują użytkownika o konieczności dosypania soli tabletkowej. Uruchamia się sygnalizator dźwiękowy, który można wyłączyć jedynie udając się do urządzenia i ustawiając głowicę. Po dosypaniu soli tabletkowej należy wprowadzić tą informację do sterownika.

Niezwykle ekonomiczny

Pod kątem kosztów eksploatacji zmiękczacze wody Erie IQsoft Eco nie mają sobie równych. Zresztą sam człon “Eco” w nazwie produktu sugeruje o ekonomi użytkowania. Belgijskie produkty zużywają wyjątkowo mało wody i soli na regenerację.

Zmiękczacze wody z tej serii posiadają 3 stopnie regeneracji. Pierwszy “REFILL” (uzupełnianie zbiornika solanki wodą), drugi “BRINE” (pobieranie roztworu soli ze zbiornika solanki) oraz trzeci “RINSE” (końcowe płukanie wody i ułożenie złoża).

Ponadto urządzenia posiadają regenerację proporcjonalną. Przydaje się to w momencie gdy zmiękczacz wody uruchomi regenerację czasową (w danym okresie czasu nie zużyje się ustawiona ilość wody). Głowica pobierze tylko część roztworu soli i zużyje niewielkie ilości wody. Wprost proporcjonalne do zużytej wody. Standardowe zmiękczacze wody wykonałyby w takiej sytuacji standardową regenerację używając więcej wody i soli.

Wysoka wydajność

Zmiękczacze wody Erie IQsoft Eco posiadają bardzo wysokie przepływy jak na swoje gabaryty. Konkurencyjne produkty nie oferują nawet połowę takiej wydajności przy identycznej ilości złoża jonowymiennego. Co ważne, w trakcie eksploatacji nie ma spadków ciśnienia w instalacji.

Obudowa i gabaryty

Często zdarza się, że w piwnicach lub kotłowniach brakuje miejsca na zmiękczacz wody. Kompaktowa obudowa zmiękczaczy wody Erie IQsoft Eco została zaprojektowana w taki sposób, by z powodzeniem mieścić się w niewielkich pomieszczeniach. Mniejsze wersje zmiękczaczy wody z tej serii mieszczą się pod szafkami i pod blatami. Cała seria ma identyczną szerokość i głębokość. Różnią się jedynie wysokością.

Pokrywa zbiornika solanki jest tak wyprofilowana, że urządzenie można śmiało włożyć we wnękę. Zdjęcie pokrywy i dosypanie soli nie powinno sprawiać żadnych problemów.

Długa gwarancja

Producent pozwolił sobie na zaoferowanie Klientom długiej gwarancji. Jest to realna gwarancja, która trwa od momentu zakupu produktu. Na obudowę i butlę ciśnieniową mamy 10 lat gwarancji. Na głowicę sterującą 5 lat gwarancji. Za elektronikę producent odpowiada przez 3 lata.

Przy zastosowaniu takich komponentów, Erie mogłoby dać śmiało 10 lat na całe urządzenie. Produkt został przetestowany na całym świecie, a zwrotów gwarancyjnych jest bardzo mało.

Każda sztuka testowana

To jest również powód, dla którego warto nabyć zmiękczacz wody Erie IQsoft Eco. Każda głowica urządzenia jest testowana. Nie mechanicznie testowana, tylko ręcznie podłączona do wody.

Zdarza się, że z przyłączy nowego urządzenia leci woda. Nie jest to spowodowane tym, że produkt był używany. Tak jak napisałem powyżej, głowice są testowane przed wysyłką do dystrybutorów.

Każda obudowa jest sprawdzana. Po złożeniu urządzenia kontrolowana jest szczelność komponentów. Produkt, który zamawiamy jest kompletny i gotowy do pracy.

Dane technicze

ModelIQsoft Eco 9IQsoft Eco 12IQsoft Eco 18IQsoft Eco 26
Ciśnienie pracy min./maks (bar)1,4/8,31,4/8,31,4/8,31,4/8,3
Temperatura pracy min./maks. (°C)2/482/482/482/48
Przyłącze elektryczne (V/Hz)230/50230/50230/50230/50
Maksymalny pobór mocy (W)17171717
Przyłącze hydrauliczne wejście/wyjście3/4" GZ BSP3/4" GZ BSP3/4" GZ BSP3/4" GZ BSP
Ilość złoża (l)9121826
Szerokość (mm)280280280280
Wysokość (mm)497575728982
Głębokość (mm)438438438438
Głębokość (z by-passem)540540540540
Wysokość do przyłączy (mm)375453606860
Wysokość do przyłączy (z by-passem)381459612866
Waga (kg)15,520,026,536,0
Waga (z by-passem) (kg)1620,527,036,5
Maks. pojemność magazynowania soli (kg)13172335
Zużycie soli na regenerację (kg)*1,11,52,33,3
Zużycie wody płuczącej na regenerację (l)*475480120
Maks. zalecany przepływ roboczy (m3/h)*0,91,21,82,6

*Wartości przybliżone, osiągi zależą od warunków pracy i jakości wody zasilającej

Podsumowanie

Zmiękczacze wody Erie IQsoft Eco to produkty wysokiej klasy. Mimo dość wygórowanej ceny, ich zakup można potraktować jako inwestycję. Inwestycję, która zwróci się po pewnym czasie w mniejszych wydatkach na sól i wodę. Dla mnie osobiście największą zaletą urządzeń z tej serii są niskie koszty eksploatacji. Na próżno szukać konkurencji na polskim rynku.

Zmiękczacze wody Erie IQsoft Eco dostępne są w sklepie internetowym