Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Regeneracja przeciwprądowa upflow powoduje, że pierwszym etapem regeneracji nie jest płukanie złoża po to, aby doszło do jego wymieszania. Regeneracja zaczyna się od solankowania. Solanka podawana jest na złoże przeciwprądowo (z dołu do góry). W dolnej części kolumny znajduje się głównie złoże z małą ilością wody. Nie następuje zatem rozcieńczenie solanki. Solanka zużywa się powoli, regenerując złoże od najmniej do najbardziej zużytego. Płukanie złoża jest późniejszym etapem regeneracji.

Zalety regeneracji przeciwprądowej upflow

Stosując regenerację przeciwprądową możemy:

  • Przeprowadzać regenerację propocjonalną
  • Ograniczyć konsumpcję soli i wody na regenerację
  • Zmniejszyć emisję popłuczyn
  • Uzyskać większą wydajność żywicy jonowymiennej

Wady regeneracji przeciwprądowej upflow

Brak etapu backwash (płukanie przeciwprądowe wodą) przy regeneracji upflow daje nieco mniejsze zużycie wody na regenerację, nie mniej w niektórych przypadkach backwash nie jest korzystny.

Stosunkowo często zmiękczacze na żywicach kationitowych wykorzystywane są oprócz do zmiękczania wody, również do usuwania niewielkich przekroczeń żelaza (często występującego wo wodzie studziennej, a niekiedy również w wodzie wodociągowej). Etap backwash na początku regeneracji nie tylko podnosi złoże przygotowując go do procesu solankowania, ale również zapewnia wpłukanie osadów z żelaza (lub innych stałych zanieczyszczeń) przed przystąpieniem do właściwej regeneracji.

Zatem jeśli decydujemy się na zastosowanie regeneracji upflow, musimy mieć pewność, że parametry wody nie będą powodować komplikacji przy eksploatacji.

Fizyczne, można co prawda dołożyć etap backwash również przed regeneracją upflow, ale wtedy traci się w dużym stopniu, w wyniku wymieszania złoża, najważniejszą zaletę dla użytkownika, czyli mniejsze zużycie reagenta (w przypadku zmiękczaczy wody – soli tabletkowej).

Regeneracja przeciwprądowa w przemyśle

Regeneracja upflow to nie tylko oszczędność wody na samym solankowaniu, ale też mniejsza dawka soli na regenrację. Woda tuż po regeneracji charakteryzuje się lepszymi parametrami.

Są to argumenty przede wszystkim istotne w przemyśle, gdzie chociażby:

  • Jest duża różnica czy twardość na wyjściu tuż po regeneracji jest 5 mgCaCO3/l czy 1 mgCaCO3/l, czy przewodność jest 10 czy 2 uS
  • Gdzie stosuje się silną chemię do regeneracji złóż, więc ograniczenie nawet o 20% wyrzutu do kanalizacji np. kwasu solnego lub zasady sodowej ma chociażby spore znaczenie ekologiczne
  • Gdzie woda na wejściu jest monitorowana i wstępnie przygotowywana do procesu uzdatniania na wymiennikach jonowych
  • Gdzie w przypadku okresowego pogorszenia się wody na dopływie, załącza się dodatkowe płukania lub regenerację
  • Gdzie oczywiście skala powoduje, że korzyści korzyści ekonomiczne są znaczące

W stacji domowej użytkownik nie odczuje różnicy, czy tuż po regeneracji woda ma twardość 5 mgCaCO3/l czy 1 mgCaCO3/l.

Instalatorzy o rodzajach regeneracji

Praktyka wskazuje na to, że instalatorzy domowych stacji uzdatniania wody skłaniają się ku rozwiązaniom z regeneracją typu downflow. Generuje ona po prawdzie dodatkowe koszty eksploatacyjne dla klienta (ok. 5zł miesięcznie), minimalizuje jednak ryzyko usterki urządzenia. Filtry z regeneracją upflow nie sprawdzą się w przypadku wody zawierającej żelazo, także okresowo – czas od kilku do kilkunastu miesięcy wystarczy bowiem, aby zmiękczacz z regeneracją przeciwprądową przestał działać, a woda w instalacji nabrała przykrego, żółtawego odcienia. Zgłoszenie usterki tego typu podnosi koszty świadczenia usług przez instalatora poprzez konieczność dojazdu w miejsce awarii, ustalenie przyczyny i przeróbkę zmiękczacza na regenerację downflow, jednocześnie niekorzystnie wpływając na wizerunek firmy instalatorskiej i producenta zamontowanego urządzenia.

Użytkownicy urządzeń filtracyjnych w podobny sposób odnoszą się do technologii regeneracji przeciwprądowej. Znaczna część osób korzystających z domowych zmiękczaczy wody decyduje się na poniesienie dodatkowych kosztów miesięcznej eksploatacji, w zamian za minimalizację ryzyka awarii. Ci, którym zależy na jak najniższym koszcie użytkowania miesięcznego powinni rozważyć regenerację przeciwprądową, wcześniej jednak zaleca się badanie wody pod kątem występującego w jej składzie żelaza.