Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Seria Atlas Filtri Sanic to pierwsze filtry tego typu w Europie. Choć swoim wyglądem mogą przywoływać na myśl dość standardowe rozwiązania, to w rzeczywistości są prawdziwą innowacją. Nie tylko doskonale radzą sobie z filtracją wody, ale również sprawiają, że jest niebywale higieniczna. Jak to możliwe?

Atlas Filtri i stałe poszukiwania filtra idealnego

Atlas Filtri to dobrze znany w Polsce włoski producent filtrów narurowych. Wiele osób zdecydowało się na zakup produktów choćby z serii Atlas Filtri Hydra (seria filtrów samoczyszczących) lub Atlas Filtri DP BIG (odpowiedź na standardowe filtry Big Blue) ze względu na ich jakość oraz niskie prawdopodobieństwo wystąpienia awarii.

Ponad 35 lat doświadczenia w branży uzdatniania wody pozwoliło osiągnąć perfekcję w tworzeniu produktów i ich pełnym dostosowaniu do potrzeb użytkowników. Mimo że firma jest znana praktycznie na całym świecie, nie osiada na laurach i dużą część budżetu inwestuje w badania nad nowymi technologiami. Cały czas wprowadzają innowacje i chcą osiągnąć ideał.

Jednym z problemów, jakie chciało rozwiązać Atlas Filtri, było zniwelowanie możliwości rozmnażania się drobnoustrojów na powierzchni filtrów. Bakterie, grzyby mogą trafiać z powierzchni wkładów lub obudowy do wody rozprowadzanej po całej instalacji. Powstanie takiego zjawiska jest możliwe, jeśli użytkownik zapomina o wymianie wkładów.

Rozwiązaniem okazała się powłoka antybakteryjna. Dzięki współpracy Atlas Filtri z Microban® udało się stworzyć serię wydajnych filtrów zapewniających pełną higienę filtracji wody – Atlas Filtri Sanic.

Jak działa technologia Microban®?

Technologia Microban® oraz znak handlowy są własnością Przedsiębiorstwa Produktów Microban® z siedzibą w Huntersville w Stanach Zjednoczonych. Microban® jest światowym liderem w tworzeniu technologii antybakteryjnej. Ich rozwiązania są wykorzystywane na szeroką skalę, między innymi w: szpitalach, ośrodkach zdrowia, laboratoriach, sektorach przemysłu. Innymi słowy wszędzie, gdzie tylko jest potrzebna pełna sterylność i nie może dojść do namnażania się bakterii na powierzchniach.

O technologii Microban® pisałem już w artykule: Technologia Microban® – co to takiego?, do którego lektury serdecznie zachęcam. Można tam szerzej przeczytać o jej działaniu, zastosowaniu oraz rodzajach mikroorganizmów, które jest w stanie zlikwidować.

Dziś chciałbym skupić się na jej działaniu w przypadku samej serii Atlas Filtri Sanic.

Powłoka Microban® jest nakładana już na etapie produkcji filtrów Atlas Filtri Sanic, dzięki czemu jest nieścieralna i cały czas działa tak samo wydajnie. Nie ma żadnego zapachu, nie nada wodzie smaku, ani barwy. Jest przetestowana pod względem oddziaływania na ludzki organizm i w pełni dla niego bezpieczna.

Działanie jest oparte na właściwościach srebra. Już w starożytności znano jego bakteriobójcze możliwości. Aby przedłużyć świeżość, trwałość płynów i upewnić się, że nie zaszkodzą, mleko lub woda były wypijane ze srebrnych pucharów, alternatywnie do zbiornika z napojem wrzucano srebrną monetę.

Kiedy dojdzie do kontaktu bakterii z powłoką antybakteryjną, uaktywniają się jony srebra, które są w stanie zmieniać strukturę komórek bakteryjnych. Z łatwością niszczą ich funkcje i zdolność do namnażania się. Dzięki temu nie ma szans na rozwój i przenikanie do wody. Na powierzchni wkładów pozostają minimalne ilości bakterii.

Liczne badania przeprowadzane na technologii Microban® wykazały, że jest to metoda mogąca zmniejszyć poziom bakterii na wybranej powierzchni nawet o 99%.

Skuteczność technologii Microban® najlepiej prezentuje poniższa grafika:

Skuteczność działania technologii Microban

…oraz wykres:

Technologia Microban

Różnica przy zastosowaniu powłoki antybakteryjnej oraz bez niej jest ogromna. Możliwość wystąpienia skażenia wody poprzez stan filtrów jest minimalizowana praktycznie do zera.

Należy jednak pamiętać, że powłoka bakteriostatyczna jest skuteczna tylko i wyłącznie w odniesieniu do powierzchni, na którą została naniesiona. Nie można jej traktować jako sposobu na dezynfekcję skażonej wody. W tym celu należy wykorzystać proces chlorowania lub lampę bakteriobójczą. Technologia Microban® jest zabezpieczeniem przed rozwojem bakterii na wkładach, kloszach i tak właśnie powinna być traktowana.

Dlaczego warto wybrać filtry z powłoką antybakteryjną?

Filtry z powłoką bakteriostatyczną z serii Atlas Filtri Sanic cieszą się coraz większym zainteresowaniem i właściwie nie ma co się temu dziwić. Zachowanie pełnej higieny filtracji wody jest bardzo istotne ze względu na to, że z oczyszczaną wodą mamy bezpośredni kontakt i może mieć wpływ na nasz organizm. Jest to szczególnie ważne w przypadku wody wykorzystywanej w celach spożywczych.

Dzięki wprowadzeniu technologii Microban® nie trzeba się obawiać, że po upływie dłuższego czasu użytkowania na powierzchni wkładów oraz kloszy dojdzie do rozwoju flory bakteryjnej. Wśród bakterii mogłyby znajdować się i te o bezpośrednim, niekorzystnym oddziaływaniu na zdrowie.

Duża ilość bakterii na powierzchni wkładów to większa możliwość skażenia wody rozprowadzanej na cały dom.

Przy zastosowaniu standardowych filtrów może zdarzyć się, że ich użytkownik zapomni o wymianie wkładów, a im dłuższy czas użytkowania, tym tworzą się większe siedliska bakterii. Warto więc temu zapobiegać.

Dobre praktyki związane z higieniczną filtracją wody są szczególnie istotne, jeśli ta jest wykorzystywana do picia. Nikt z nas nie chce narażać siebie, ani swojej rodziny na powikłania zdrowotne możliwe po spożyciu skażonej wody.

Na pewno każdy z nas nieraz spotkał się ze zjawiskiem śliskiej powierzchni pojemnika, w którym woda stała przez dłuższy czas. To dotyka każdego elementu, mającego z nią dłuższy kontakt. W standardowych filtrach kuchennych również może powstawać warstwa mikroorganizmów, jeśli te nie będą odpowiednio serwisowane.

Dzięki zastosowaniu Microban® nie ma takich obaw.

Poznaj produkty z serii Atlas Filtri Sanic

W skład serii Atlas Filtri Sanic wchodzą zarówno rozwiązania do przemysłu, jak i gospodarstw domowych. W asortymencie są głównie filtry narurowe z dedykowanymi wkładami mechanicznymi, jednak można też znaleźć system odwróconej osmozy.

Produkty dedykowane do przemysłu są przeznaczone do prefiltracji, ochrony pomp i systemów grzewczych. Są również wykorzystywane jako zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami przemysłowych zmiękczaczy wody oraz membran w systemach odwróconej osmozy.

W gospodarstwach domowych filtry Atlas Filtri Sanic są najczęściej wykorzystywane jako ochrona domowego AGD, zabezpieczenie armatury sanitarnej i bojlerów. Ponadto można je stosować do filtracji wody pitnej.

Często są to produkty wykorzystywane jako prefiltracja wody przed centralną stacją uzdatniania, jak choćby zmiękczacz wody. Zabezpieczają duże urządzenia przed przedostawaniem się cząstek stałych, które mogłyby prowadzić do awarii. Ponadto stanowią ochronę przed możliwością wystąpienia skażenia wewnątrz instalacji.

Filtry narurowe z serii Atlas Filtri Sanic są dodawane do zestawów z niektórymi urządzeniami marki Ecoperla.

W galerii zdjęć można zobaczyć najpopularniejsze produkty z serii Atlas Filtri Sanic.

Filtry narurowe

Powłoką antybakteryjną zostały pokryte klosze oraz głowice obudów dostępnych w serii Atlas Filtri Sanic. Dzięki temu nawet podczas awarii i zaniku przepływu wody możemy mieć pewność, że wewnątrz wkładów nie będzie dochodziło do rozwoju bakterii, wirusów i grzybów.

Tym, co wyróżnia obudowy z serii Atlas Filtri Sanic jest srebrna głowica. W niektórych modelach nieprzezroczysty klosz również jest w tym kolorze. To nawiązanie do technologii Microban® opartej o działanie srebra.

Obudowy najlepiej współpracują z dedykowanymi wkładami z tej samej serii Atlas Filtri Sanic.

W sklepie internetowym dostępne są następujące rodzaje filtrów narurowych:

  • Filtr Atlas Filtri Sanic BX 10″ i Atlas Filtri Sanic BX 20″ – bakteriostatyczna obudowa o wysokości 10’lub 20’. Kompatybilna z wkładami na szybkozłączki z podwójną uszczelką typu O-ring. W zestawie znajduje się klucz ułatwiający odkręcanie klosza oraz uchwyt służący przymocowaniu obudowy do ściany w celu zapewnienia stabilności. Posiada mocną konstrukcję, która wytrzyma nawet duże skoki ciśnienia. Obudowa posiada odpowietrznik ułatwiający wymianę wkładów i czyszczenie klosza. Pracuje z wkładami BX
  • Filtr Atlas Filtri DP BIG SANIC BG 10″ i Atlas Filtri DP BIG SANIC BG 20″ – obudowa z powłoką bakteriostatyczną typu Big Blue do wyboru w wariancie 10’ lub 20’. Posiada nieprzezroczysty klosz. Obudowa jest wyposażona w odpowietrznik ułatwiający wymianę wkładów oraz czyszczenie klosza. Nie powoduje dużych spadków ciśnienia w instalacji, materiał jest bardzo trwały. Posiada dużą wydajność godzinową. To bardzo dobra, trwalsza alternatywa dla popularnych filtrów narurowych Big Blue. Przeznaczenie filtra jest zależne od rodzaju wybranego wkładu. Obudowa ma standardowe wymiary, więc pasuje do niej większość wkładów dostępnych na rynku.
  • Filtr Atlas Filtri DP BIG SANIC 10″ i Atlas Filtri DP BIG SANIC 20″ – obudowa z powłoką bakteriostatyczną, alternatywa popularnych, jednak gorszych jakościowo filtrów Big Blue. Dostępna w wymiarach 10’ i 20’. Przezroczysty korpus ułatwia kontrolę zanieczyszczenia wkładu i pracy urządzenia. Ta seria charakteryzuje się dużą wydajnością godzinową. Nie powoduje dużych spadków ciśnienia w instalacji. Obudowa posiada odpowietrznik, dzięki któremu wymiana wkładów i czyszczenie klosza są proste. Konstrukcja klosza jest standardowa, dzięki czemu istnieje możliwość instalacji większości wkładów dostępnych na rynku (w tym filtry mechaniczne, węglowe, etc.).

Wkłady filtracyjne

Wszystkie wkłady z serii Atlas Filtri Sanic można z łatwością rozpoznać ze względu na ich charakterystyczny kolor – są niebieskie.

Wkłady mechaniczne mają za zadanie wyłapać z wody wszystkie zanieczyszczenia stałe. Im zbiera się ich więcej, tym lepsze środowisko do rozwoju bakterii, grzybów i wirusów. Jeśli użytkownik będzie długo zwlekał z wymianą standardowych wkładów, zwiększy się możliwość skażenia wody bakteriami.

Związki srebra zawarte w powłoce wkładów Atlas Filtri Sanic z łatwością unicestwiają wszelkie bakterie, wirusy i grzyby gromadzące się na ich powierzchni.

Technologia Microban® jest wprowadzana w procesie produkcji wkładów piankowych i sznurkowych Atlas Filtri Sanic.

Oba rodzaje wkładów są przeznaczone do filtracji mechanicznej i usuwają z wody: zawiesiny, piasek, muł, produkty korozji.

W przypadku wkładów piankowych powłoka antybakteryjna jest równomiernie rozłożona po ich całej powierzchni. Z kolei przy wkładach sznurkowych powłoką zostało okryte każde włókno nawinięte na trzpień wkładu.

Wkłady najlepiej stosować z dedykowanymi obudowami z serii Atlas Filtri Sanic. Połączenie tych dwóch komponentów daje naprawdę skuteczną ochronę przed mikroorganizmami.

W sklepie internetowym dostępne są następujące wkłady z tej serii:

  • Atlas Filtri FA 10 Sanic BX – wkład mechaniczny 10’ z podwójną uszczelką typu O-ring. Dedykowany obudowie Atlas Filtri Sanic BX. Dostępny w wariancie: 100, 50, 25, 10, 5, 1 mikron
  • Atlas Filtri FA 20 Sanic BX – wkład mechaniczny 20’ z podwójną uszczelką O-ring przeznaczony do obudowy Atlas Filtri BX. Dostępny w wariancie: 100, 50, 25, 10, 5 mikronów
  • Atlas Filtri FA 10 BIG SANIC SX – wkład sznurkowy do usuwania zanieczyszczeń mechanicznych z serii DP BIG Sanic. Można go stosować do wydajnego oczyszczania wody w obudowach typu Big Blue. Dostępny w wariancie: 100, 50, 25, 10, 5, 1 mikton
  • Atlas Filtri FA 20 BIG SANIC SX – wkład sznurkowy mechaniczny 20’ z serii DP BIG Sanic. Można go stosować do wydajnego oczyszczania wody w obudowach typu Big Blue. Dostępny w wariancie: 100, 50, 25, 10, 5, 1 mikton

System odwróconej osmozy

Atlas Filtri OASIS DP SANIC to system odwróconej osmozy dedykowany do higienicznej filtracji wody spożywczej. Wszystkie korpusy filtrów wchodzących w jej skład zostały pokryte powłoką bakteriostatyczną.  Srebro tak samo skutecznie wyniszcza mikroorganizmy na powierzchni klosza, jak i każdej z głowic zastosowanych w urządzeniu.  

Jeżeli chodzi o stopnie filtracji, to w tym przypadku mamy do czynienia z filtracją wstępną, oczyszczaniem na membranie osmotycznej i mineralizacją (woda jest wzbogacana w magnez, wapń, potas).

Filtr najlepiej zamontować w kuchni pod zlewozmywakiem. Wodę pobiera się za pomocą wylewki obecnej w zestawie. Dzięki powłoce antybakteryjnej możemy mieć pewność, ze cała rodzina korzysta ze smacznej i bezpiecznej wody, a elementy tworzące urządzenie nie przyczynią się do powstania skażenia.

Postaw na rozwiązanie zapewniające bezpieczną filtrację!

Seria Atlas Filtri Sanic to prawdziwa innowacja, dzięki której możemy mieć pewność zachowania pełnej higieny, a dzięki temu i bezpieczeństwa, podczas filtracji wody. Wielość produktów dostępnych w serii pozwala na dobór rozwiązania najlepiej dostosowanego do swoich potrzeb. Więcej informacji znajdziecie w opisach w sklepie internetowym.

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!