Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Czy faktycznie istnieje coś takiego jak tabletki do uzdatniania wody? Jak działają i czy są dobrą i tanią alternatywą urządzeń do uzdatniania wody? Czy odkryto złoty środek na filtrację wody o nieodpowiednich parametrach?

Podczas rozmów na czacie od czasu do czasu dostaję zapytania o tabletki do uzdatniania wody. Nie zawsze jednak wiem, co mam odpowiedzieć, ponieważ dopiero sprecyzowanie informacji, do czego będą służyły pozwala mi na opis właściwości konkretnego produktu. Wszystko przez to, że na rynku można znaleźć kilka rodzajów „tabletek do uzdatniania wody”. Dzisiaj właśnie one będą głównym bohaterem artykułu.

Co znajdziemy w sklepach?

Survivalowa wersja tabletek do uzdatniania wody

Po wpisaniu w wyszukiwarkę „tabletki do uzdatniania wody” to właśnie one zostaną wyświetlone jako wynik wyszukiwania. Tabletki do uzdatniania wody faktycznie istnieją i cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród survivalowców, ale nie tylko.

Ten rodzaj tabletek służy odkażaniu wody przed jej spożyciem, ale także wody służącej do mycia owoców i warzyw oraz przeznaczonej do płukania jamy ustnej podczas mycia zębów.

Zostały stworzone do wykorzystywania w ekstremalnych sytuacjach (na przykład klęski żywiołowe), szczególnego zagrożenia, przy czerpaniu wody z niepewnego źródła podczas wypraw lub podczas ćwiczeń czy obozów żeglarskich. Tabletki do uzdatniania wody często są stosowane zamiast turystycznych przenośnych filtrów do wody.

Tutaj warto też wspomnieć, że tabletki zostały zaakceptowane i mają rekomendację WHO oraz Ministra Zdrowia RP. Od wielu lat są wykorzystywane przez polskie wojsko.

A jak działają? Każda tabletka zawiera około 8,5mg NaDCC. Taka ilość według producenta powinna wystarczyć na uzdatnienie 1 litra wody. Oprócz blistra szczelnie zamkniętych tabletek, w opakowaniu można znaleźć torebkę z tworzywa sztucznego, w której zmieści się właśnie litr cieczy nieznanego pochodzenia.

Pojemnik należy napełnić wodą, a następnie wrzucić do niego tabletkę, która zacznie się rozpuszczać. Po 30 minutach zazwyczaj jest już zdatna do spożycia. Jeśli istnieje podejrzenie, że w wodzie mogły wystąpić ameby, czas filtracji należy wydłużyć do 60 minut.

Podczas odkażania z wody eliminowane są bakterie i wirusy. Przy tym warto pamiętać, że z wody nie są w żaden sposób usuwane zanieczyszczenia fizyczne oraz chemiczne.

Stosowanie tego typu tabletek do uzdatniania wody jest dobrą ochroną przed zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, chorobami jelit oraz wątroby, które może spowodować spożywanie wody z niesprawdzonego źródła.

Tabletki z chlorem do dezynfekcji wody ze studni i nie tylko

Kolejnym rodzajem tabletek do uzdatniania wody są preparaty służące szeroko rozumianej dezynfekcji w gospodarstwach domowych oraz w przemyśle.

Te tabletki mają działanie grzybobójcze, bakteriobójcze, usuwają z wody także wirusy. Nie mają większego wpływu na zanieczyszczenia chemiczne i fizyczne wody. Producent wyróżnia kilka głównych zastosowań, a wśród nich: dezynfekcję powierzchni i sprzętów w placówkach służby zdrowia oraz weterynarii, dezynfekcję powierzchni mających styczność z żywnością oraz dezynfekcję wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

100 gram takiego preparatu zawiera zazwyczaj około 86% dichloroizocyjanuranu sodu, a także inne substancje wspomagające działanie. Producent dokładnie opisuje ilość tabletek potrzebnych do danego zastosowania.

Takie tabletki świetnie sprawdzają się w przypadku skażenia wody ze studni. Wtedy należy wrzucić około 20 tabletek na metr sześcienny i dokładnie przepłukać całą instalację. Po odkażaniu własnego ujęcia, wodę najlepiej oddać do badania.

Oprócz tego preparat można zastosować do regularnej dezynfekcji w ramach zapobiegania występowaniu skażenia. W takich przypadkach wystarczy wrzucić tylko 2 tabletki na metr sześcienny co tydzień. Po zabiegu woda nadaje się do spożycia.

Tabletki do zmiękczaczy wody

Najciekawszy przykład zostawiłem na sam koniec! To było dla mnie trochę zadziwiające, jednak cieszę się, że mogę sprostować informacje i wszystko wyjaśnić.

Poszukując informacji o tabletkach do uzdatniania wody trafiłem na wiele stron produktowych, których przedmiotem sprzedaży były… tabletki do zmiękczaczy wody.

Sprzedawcy podpisywali je jako tabletki do uzdatniania lub zmiękczania wody i w zawiły sposób próbowali wytłumaczyć, o co tak naprawdę chodzi w całym procesie. W tych działaniach mogli wprowadzać wiele osób w błąd.

Tabletki solne do zmiękczaczy wody faktycznie biorą pośredni udział w uzdatnianiu wody, jednak nie są bezpośrednią przyczyną otrzymywania wody o lepszych parametrach.

Sól tabletkowana jest dosypywana do zbiornika w zmiękczaczu wody. Stanowi istotny element procesu regeneracji złoża, jednak nie bierze czynnego udziału w filtracji. O tej kwestii wspominałem już w artykule: Czy sól zmiękcza wodę? Kilka słów o wymianie jonowej Zachęcam do zgłębienia tematu, zwłaszcza osoby, które interesują się zakupem zmiękczacza wody.

Dezynfekcja a uzdatnianie wody

Powyższe przykłady zastosowania tabletek do uzdatniania wody prowadzą do pewnej konkluzji. Mianowicie żaden z przykładów nie jest tak naprawdę uzdatnianiem w pełnym tego słowa znaczeniu.

2 pierwsze zaprezentowane rodzaje tabletek służą dezynfekcji wody, a ten proces jest tylko częścią uzdatniania. Tutaj warto przytoczyć definicję obu pojęć.

Uzdatnianie wody to „nadawanie wodzie właściwości określonych odpowiednimi wymaganiami. Polega to na usuwaniu z wody zanieczyszczeń i domieszek poprzez klarowanie, filtrowanie, zmiękczanie, destylację, odgazowanie lub napowietrzanie.” Ponadto uzdatnianie wody można podzielić na fizyczne, chemiczne oraz biologiczne. Procesy mogą ulegać łączeniu. Przykładowo do zakresu uzdatniania wody można zaliczyć: zmiękczanie, odżelazianie, odwróconą osmozę, demineralizację oraz właśnie dezynfekcję.

Z kolei dezynfekcja wody to „niszczenie organizmów chorobotwórczych lub ich form przetrwalników metodami chemicznymi lub fizycznymi”. Tak więc z wody zwalczany jest tylko jeden rodzaj zanieczyszczeń w postaci mikroorganizmów.

Nie można więc mówić o tabletkach do uzdatniania wody w pełnym tego wyrażenia znaczeniu.

Tabletki do uzdatniania wody a sól do zmiękczaczy wody

Podobnie jest z myleniem pojęcia tabletek do uzdatniania wody z tabletkami solnymi do zmiękczania wody. Jak już wiemy, to są dwie zupełnie odrębne kwestie, a na pewno więcej informacji da się uzyskać mówiąc właśnie o soli tabletkowanej do złóż jonowymiennych.

W  poszukiwaniu prawdziwych tabletek do uzdatniania wody

Jak widać, prawdziwe tabletki do uzdatniania wody będące w stanie zastąpić profesjonalne urządzenia do uzdatniania wody to nadal science fiction. Niemniej jednak tabletki do dezynfekcji wody pitnej są doskonałym pomysłem będącym w stanie zapewnić ludziom przynajmniej bezpieczną wodę do spożycia w każdej sytuacji. Jeśli natomiast chodzi o tabletki solne do zmiękczaczy wody, warto pamiętać, że z procesem uzdatniania mają tylko trochę wspólnego.

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!