Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


W ostatnich latach możemy zaobserwować na terenie Polski znaczny wzrost inwestycji w postaci basenów oraz ośrodków rekreacyjnych (aquaparków). Są przeznaczone do różnych celów, różnią się wyglądem i zasobem atrakcji, jednak wszystkie obiekty tego typu łączy jedno – musi w nich być krystalicznie czysta woda, wolna od skażenia mikrobiologicznego. Jak uzyskać wodę takiej jakości?

Już wcześniej pisałem o uzdatnianiu wody basenowej, jednak artykuł skupiał się na jakości wody w basenach ogrodowych (zobacz). Tym razem chciałbym omówić kwestię uzdatniania wody w dużych basenach publicznych.

Zanim przejdziemy do tematu uzdatniania wody w dużych basenach publicznych, warto zastanowić się, dlaczego jej uzdatnianie jest tak istotne i z jakiego powodu w każdym obiekcie stosuje się różne rodzaje filtracji wody.

Po co uzdatniać wodę basenową?

Przede wszystkim warto pamiętać, że w basenach wykorzystywany jest obieg zamknięty. To oznacza, że ta sama woda, która znajduje się w niecce przechodzi proces filtracji, a następnie trafia tam ponownie. Surowej, świeżej wody dolewa się w relatywnie małych ilościach (około 3% w stosunku do objętości wody już obecnej w basenie).

Woda basenowa jest każdego dnia wystawiona na różnego rodzaju obciążenia. Jej właściwości ulegają zmianie. Wynika to z kilku czynników. Przede wszystkim osoby korzystające z obiektów wprowadzają do wody różnego rodzaju zanieczyszczenia organiczne i nieorganiczne. Tak samo na basen oddziałuje środowisko. Wśród wprowadzanych substancji można wymienić:

 • Mocz
 • Ślina
 • Kurz
 • Oleje
 • Pot
 • Grzyby
 • Wirusy
 • Kosmetyki
 • Zwiędłe liście, trawa, pyłki kwiatowe

Jeśli woda nie byłaby poddawana oczyszczaniu, bardzo szybko mogłoby dojść do zanieczyszczenia. Woda z krystalicznie czystej zamieniłaby się w mętną, zieloną, pełną glonów, bakterii. Dodatkowym problemem, który pojawia się w wielu miejscach jest nadmierna twardość wody.

Normy prawne dotyczące wody basenowej

Większość państw posiada własne przepisy regulujące normy sanitarne wody przeznaczonej do takich obiektów. W takich dokumentach prawnych szczególnie ważne są normy bakteriologiczne oraz fizyczno-chemiczne. W Polsce i Europie największą wartość ma niemiecka norma DIN 19643.

W naszym kraju, w 2004 roku powstał projekt dotyczący warunków higieniczno-sanitarnych obiektów sportowych i rekreacyjnych, jednak do tej pory nie został uchwalony. Obecnie wytyczne, jakie powinna spełniać woda na basenach w Polsce określone są na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 roku w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach, w oparciu o art. 11 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz. U. Nr 208, poz. 1240, z późniejszymi zmianami).

Etapy konieczne do właściwego uzdatniania wody

Każdy rodzaj kąpieliska wymaga kilku etapów uzdatniania wody. Jedno urządzenie lub zastosowanie tylko jednej metody w tym przypadku nigdy nie będzie wystarczające. Wśród najczęściej stosowanych można wymienić:

 • Filtrację
 • Dezynfekcję chemiczną
 • Korektę pH

Układ oraz ilość urządzeń będą zależały od jakości wody oraz źródła poboru.

Jeśli basen korzysta z wody z własnego ujęcia

Przy ujęciu własnym najważniejsze jest przeprowadzenie dokładnej analizy wody. Najczęściej badania wykazują obecność żelaza i manganu. Te związki muszą zostać usunięte. Dzięki likwidacji żelaza jest duża szansa na pozbycie się problemu mętności i barwy wody.

W przypadku bardzo twardej wody

W niektórych obiektach może występować dość znaczący problem ze stopniem twardości wody. Twarda woda może mieć znaczny wpływ na eksploatację urządzeń obecnych na basenie oraz samego budynku. Woda w nieckach podlega ciągłemu parowaniu, na skutek którego przy wysokiej twardości może pozostawać osad wapienny.

To, jak zaawansowany proces zmiękczania wody wybierze właściciel obiektu zależy w dużej mierze od jakości wody, budżetu oraz kosztów urządzeń. W zależności od tego woda może być zmiękczana częściowo lub całkowicie. Czasami okazuje się, że koszty założenia zmiękczacza wody są niewspółmierne do efektów, jakie można dzięki niemu uzyskać. Wszystko jest kwestią indywidualną.

Usuwanie zanieczyszczeń stałych

Jak już wiadomo, woda w basenie bez przerwy krąży. Mogą się do niej przedostawać liczne zanieczyszczenia stałe. W związku z tym przyda się filtracja mechaniczna. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się filtry piaskowe.

Dezynfekcja wody

Dezynfekcja wody basenowej ma służyć temu, aby nie rozwijały się w niej mikroorganizmy. Kiedy te przedostaną się do naszego organizmu, mogą powodować różnego rodzaju choroby i infekcje. Szacuje się, że jeden użytkownik może wprowadzić do basenu nawet miliard drobnoustrojów. W dodatku woda o podwyższonej temperaturze (a taka zazwyczaj występuje w basenach) to doskonałe środowisko do rozwoju wszelkiego rodzaju mikroorganizmów.

W celu ochrony wody przed namnażaniem mikroorganizmów najczęściej stosuje się chlor pod postacią dwutlenku chloru, podchlorynu lub w innej formie. Woda zawsze musi być nieskazitelnie czysta pod względem mikrobiologicznym. Często wybieraną metodą jest również ozonowanie w połączeniu z chlorowaniem.

Ozonowanie polega na wprowadzaniu do wody basenowej ozonu powstałego za sprawą przepływu prądu o wysokim napięciu przez suche powietrze. Po kontakcie z wodą ozon jest usuwany za pośrednictwem filtrów z węglem aktywnym. Ozon jest usuwany jeszcze przed tym, jak woda trafi do basenu, dlatego ta metoda nie jest wystarczająca i potrzebna jest dodatkowa dezynfekcja.

Ciekawym sposobem dezynfekcji jest elektroliza soli. W jej wyniku dochodzi do rozkładu związku NaCl. Jest wywołany napięciem elektrycznym, którego skutkiem jest hypochlorid – to właśnie on dezynfekuje wodę. Przy zastosowaniu tej metody nie ma potrzeby dodatkowego stosowania chloru i innych środków chemicznych.

Co z lampami UV?

Nawet, jeśli właściciele obiektu zdecydują się na dezynfekcję wody za pomocą lampy sterylizującej i tak będą musieli stosować dodatkową dezynfekcję za pomocą chloru (choć w tym przypadku nie będą już potrzebne tak duże ilości).

Lampa UV jest w stanie jedynie usunąć mikroorganizmy z wody, która akurat przez nią przepływa. Problem polega jednak na tym, że woda w niecce basenowej nie jest już wolna od bakterii i wirusów.

Korekta pH

Często okazuje się, że niezbędna jest korekta pH. Odczyn pH wody powinien być jak najbardziej zbliżony do pH ludzkiej skóry lub neutralnej wartości (7,0 – 7,5). Chlorowanie wody może mieć niekorzystny wpływ na tą wartość.

Niższa wartość pH może powodować u użytkowników podrażnienie oczu, skóry oraz błon śluzowych. W dodatku woda o niskim odczynie może prowadzić do korozji elementów metalowych, z kolei woda o wysokim pH to woda, z której mogą wytrącać się związki wapnia.

Woda mieszcząca się w wyznaczonych granicach pH nie tylko nie podrażnia skóry i chroni instalacje, ale także wspomaga odpowiednie działanie środków dezynfekujących.

Usuwanie glonów

Narastanie glonów to dość częsty i przykry w skutkach problem występujący w basenach. Powodują one zmianę zapachu i barwy wody. W dodatku oblepiają dno i ściany basenu sprawiając, ze te są śliskie. Glony produkują substancje, które stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii. Aby nie dopuścić do ich powstawania, stosuje się specjalne preparaty glonobójcze. Jest to dość trudny przeciwnik i zwykła dezynfekcja często w przypadku glonów nie jest wystarczająca.

Proces flokulacji

Jest to dodatkowy proces filtracji, który ma na celu zatrzymanie najmniejszych cząstek mechanicznych, które nie zawsze są w stanie wyłapać filtry piaskowe. Najskuteczniejszymi związkami filtracyjnymi w tym procesie są związki glinu i żelaza.

Najważniejsze w przypadku wody basenowej

W przypadku wody basenowej najważniejsza i tak jest cyrkulacja wody w niecce. Bez tego nie byłoby możliwe właściwe uzdatnianie wody. Niezwykle ważne jest odpowiednie rozmieszczenie dysz napływowych.

Równie ważna, co cyrkulacja, jest także kwestia regularnego przeprowadzania badań wody. Próbki powinny być oddawane do analizy przynajmniej raz dziennie. Każdy właściciel obiektu ma obowiązek udokumentowania i sprawdzania parametrów takich jak: pH wody, potencjał redoks, temperatura wody, stężenie chloru. Dodatkowo można sprawdzać twardość wody oraz pojemność kwasową.

Niezwykle istotna jest wysoka jakość systemu pomiarowo-kontrolno-sterującego. System powinien sam automatycznie dozować środki. Wszystko zgodnie z wcześniej ustalonymi parametrami. Konieczna jest stała kontrola i monitorowanie jego stanu.

Woda basenowa wymaga uzdatniania

Uzdatnianie wody jest nieodłączną częścią funkcjonowania każdego rodzaju basenu. Bez tego obiekty nie mogłyby działać. Potrzebujesz więcej informacji lub doboru systemu filtracyjnego? Skontaktuj się.

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

 • Dział merytoryczny
 • Recenzje produktów
 • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!