Strona główna » Blog » Uzdatnianie wody basenowej

Uzdatnianie wody basenowej

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla przemysłu
Data aktualizacji: sie 7, 2023

Obiekty basenowe i centra odnowy biologicznej to miejsca, w których wiele osób poszukuje regeneracji, odpoczynku i relaksu. Możliwość zanurzenia się w przyjemnie ciepłej wodzie to mnóstwo korzyści zarówno dla ciała, jak i umysłu. Komfort oraz bezpieczeństwo gości strefy wellness w dużym stopniu zależą jednak od jakości wody, jaka znajduje się w wannach z hydromasażem, jacuzzi, prysznicach, czy nawet saunach parowych. Jak uzdatniać wodę do SPA i w basenach. Na co zwrócić uwagę?

Znaczenie jakości wody w strefie wellness

Utrzymanie odpowiedniej jakości wody w SPA oraz w obiektach basenowych jest ważne z wielu powodów. Na pierwszym miejscu liczy się oczywiście bezpieczeczeństwo użytkowników. Ze względu na temperaturę wody, która w strefie wellness wynosi często około 37°C, realnym zagrożeniem jest obecność bakterii i wirusów, które mogą okazać się szkodliwe dla organizmu ludzkiego. Nadrzędnym celem uzdatniania wody powinna być w tym przypadku eliminacja wszelkiego rodzaj mikroorganizmów.

O tym, jak istotna jest jakość wody stosowanej do mycia i kąpieli wiedzą z kolei osoby, które zmagają się z problemami dermatologicznymi lub mają skórę delikatną i wrażliwą. W tym kontekście największym problemem jest twarda woda, która powoduje przesuszenie włosów i naskórka, a także zaostrza przebieg niektórych schorzeń, takich jak trądzik, AZS, czy egzema. Pisałem już o tym wielokrotnie, dlatego zapraszam do zapoznania się z treścią kilku poprzednich artykułów:

Odpowiednie parametry wody w SPA i obiektach basenowych powinny być utrzymywane także ze względów technologicznych. Żywotność poszczególnych komponentów maszyn i urządzeń, która przekłada się na bezawaryjną pracę atrakcji wodnych, w dużej mierze zależy właśnie od jakości stosowanej w nich wody. Niewłaściwe pH wody, które może negatywnie wpływać zarówno na kondycję skóry, jak i na stan powierzchni wanien, basenów, a nawet filtrów. Równie szkodliwym zjawiskiem jest zbyt wysoki stopień twardości wody powodujący gromadzenie się kamienia kotłowego oraz osady żelaza i manganu wynikające ze zwiększonego stężenia jonów tych pierwiastków.

Odpowiednie parametry fizykochemiczne oraz czystość mikrobiologiczna wody jest niezbędna także w przypadku popularnych łaźni parowych, które coraz częściej stają się atrakcją obiektów basenowych, hoteli ze strefą wellness i SPA, aquaparków, a nawet gospodarstw domowych. Generator pary będący najważniejszym elementem łaźni parowej wymaga do prawidłowej pracy miękkiej wody, która nie pozostawia po sobie osadów. Prawidłowa konfiguracja systemu uzdatniania obniża także koszty zużycia energii elektrycznej i samej wody.

Najczęstsze problemy z wodą w strefach wellness:

Problem Potencjalne przyczyny
Zapach chloru, podrażnienie oczu i błon śluzowych Nieprawidłowe pH, niewłaściwie dobrany współczynnik chloru
Piana Gromadzenie się cząsteczek w zawiesinie
Brud na linii wody Pozostałości kosmetyków do pielęgnacji skóry
Zielony, brunatny lub rdzawy kolor wody Obecność jonów żelaza, manganu lub miedzi
Mętność lub mleczna barwa wody Niewłaściwe pH lub współczynnik chloru, obecność zanieczyszczeń mechanicznych
Biały lub szarawy osad z kamienia kotłowego Obecność jonów wapnia i magnezu
Zielonkawe zabarwienie wody i śliski osad Obecność mikroorganizmów

Obiekty basenowe oraz SPA to miejsca, w których jakość wody ma szczególne znaczenie. Aby zachować najwyższy poziom świadczonych usług, warto korzystać ze sprawdzonych rozwiązań, które polecają najlepsi specjaliści w branży. Najbardziej typowe procesy uzdatniania wody w tym sektorze to:

  • Filtracja mechaniczna (eliminacja zanieczyszczeń stałych)
  • Dezynfekcja wody chemiczna lub promieniami UV (eliminacja mikroorganizmów)
  • Zmiękczanie wody (usuwanie kamienia kotłowego, ochrona filtrów mechanicznych przed zatykaniem)
  • Obniżenie stężenia żelaza i manganu (poprawa barwy i zapachu wody)
  • Regulowanie pH (uzyskiwanie pH neutralnego dla skóry oraz pH odpowiedniego dla stanu urządzeń)
  • Kondycjonowanie wody (dozowanie flokulantów i innych preparatów)

Dobór systemów i urządzeń do uzdatniania wody w SPA i obiektach basenowych

Profesjonalny system uzdatniania wody dla obiektów basenowych i SPA należy dobrać na podstawie aktualnych wyników badania przeprowadzonego przez akredytowane laboratorium. Przeczytaj koniecznie na czym polega analiza wody i posłuchaj dlatego warto zacząć właśnie od tego kroku.

Filtracja wstępna prowadzona jest na filtrach mechanicznych, które skutecznie eliminują z wody zanieczyszczenia stałe, a także poprawiają jej klarowność. Filtry mechaniczne chronią przed uszkodzeniem zarówno system uzdatniania, instalację oraz maszyny i urządzenia ze strefy wellness (w tym jacuzzi i wanny z hydromasażem). Osoby zainteresowane tą tematyką odsyłam do poprzedniego artykułu: Przemysłowe filtry do wody – przegląd rozwiązań.

Jednym z najważniejszych aspektów uzdatniania wody dla SPA jest jej kondycjonowanie i dezynfekcja. Nieuzdatniona woda w jacuzzi lub innych wannach z hydromasażem staje się niehigieniczna, przez co mogą się w niej rozwijać się bakterie i inne, szkodliwe dla ludzkiego zdrowia mikroorganizmy. Niekiedy dochodzi także do powstania osadu mineralnego, który poza nieestetycznym wyglądem może doprowadzić do uszkodzenia wewnętrznych systemów jacuzzi lub innych typów urządzeń. Kluczową rolę w optymalizacji jakości wody odgrywa zatem kondycjonowanie, czyli korygowanie jej parametrów fizykochemicznych za pomocą specjalistycznych preparatów chemicznych. To wyjątkowo skuteczne narzędzie zarówno do walki z kamieniem kotłowym, jak i ze skażeniem mikrobiologicznym. Kondycjonowanie wody w SPA oraz obiektach basenowych przeprowadza się także po to, aby zapewnić optymalne pH wody. Aby uniknąć niepożądanych efektów, w tym problemów z mętnością wody, należy sprawdzać jej odczyn przynajmniej raz w tygodniu. Więcej na ten temat znajdziesz w artykułach: Dodawanie środków chemicznych do wody – co to jest i jak przebiega? oraz Biocydy w dezynfekcji wody. O tym, jak samodzielnie zbadać pH wody przeczytasz tu: Miernik pH – gdzie kupić i jak wykonać test?

Niektóre z najbardziej popularnych systemów pielęgnacji wody to generatory naturalnego chloru ze słonej wody, generatory ozonu, sanityzacja za pomocą dozownika przepływowego oraz ręczne dodawanie chloru. Jeszcze innym narzędziem do dezynfekcji wody są bakteriobójcze lampy UV. Większość urządzeń tego typu jest zbudowana z żarnika, osłony żarnika oraz zasilacza. Woda przepływająca przez lampę jest naświetlania promieniowaniem ultrafioletowym o potwierdzonym działaniu bakteriobójczym. Następnie trafia do instalacji, skąd jest dostarczana do basenów, jacuzzi czy generatorów pary. O lampach bakteriobójczych przeczytasz także w artykułach: Jak działają lampy bakteriobójcze?, Lampy bakteriobójcze – co warto wiedzieć przed zakupem?, Przemysłowe lampy UV do wody – gdzie się sprawdzą? Co warto wiedzieć?

Na potrzeby poprawy jakości wody do obiektów basenowych i SPA stosuje się zmiękczacze wody projektowane do pracy na dużych wydajnościach i przy zwiększonym przepływie. Montaż urządzenia niesie ze sobą wiele korzyści, w tym najważniejsze – uzyskanie miękkiej wody korzystnej dla kondycji skóry i włosów. Decydując się na montaż zmiękczacza wody można wyeliminować ryzyko wystąpienia awarii spowodowanej gromadzeniem się kamienia kotłowego w instalacji, w generatorach pary, czy w podzespołach urządzeń. Wiele praktycznych rozwiązań, które znajdziesz aktualnie na rynku, poznasz podczas lektury artykułu: Przemysłowe zmiękczacze wody – jakie urządzenia zastosować. Sprawdź także, na jakiej zasadzie działają zmiękczacze wody.

Niezwykle istotnym elementem systemu uzdatniania wody do SPA i obiektów basenowych są przemysłowe odżelaziacze wody i odmanganiacze, szczególnie istotne w przypadku wody pobieranej z ujęcia głębinowego. W celu filtrowania wody z kilku zanieczyszczeń jednocześnie, niektóre obiekty wybierają wielofunkcyjne stacje uzdatniania wody redukujące zarówno stężenie związków żelaza i manganu, jak i jonu amonowego (Przeczytaj: Amoniak w wodzie – co to jest i dlaczego jest taki groźny?). Wielofunkcyjne stacje uzdatniania poprawiają również barwę wody oraz eliminują niepożądane w obiektach SPA związki organiczne. Dobra wiadomość jest taka, że stacja wielofunkcyjna nie wymaga wstępnego napowietrzenia wody i doskonale współpracuje z hydroforowymi zbiornikami przeponowymi.

Profesjonalne rozwiązania do filtracji wody w strefie wellness

Ze względu na różnice w składzie wody (w zależności od źródła lub lokalizacji poboru), każdy system uzdatniania wody powinien być dobrany indywidualnie, zgodnie z potrzebami i wymaganiami danej placówki. Jeśli nie wiesz, jakie metody okażą się najbardziej skuteczne, skontaktuj się ze mną. Wspólnie omówimy dostępne możliwości oraz potencjalne rozwiązania Twoich problemów z wodą.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.