Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Terytorium Polski to teren, na którym nie występuje naturalnie miękka woda, zarówno w przypadku ujęć wodociągowych, jak i studziennych. Według obowiązujących norm, twardość wody nie powinna wykraczać poza przedział 60–500 mg CaCO3/dm3, jednak zmieszczenie się w tych wartościach nie oznacza wcale, że nie odczujemy skutków obecności wapnia i magnezu w domowej instalacji wodnej. Stężenie minerałów przekraczające 150 mg CaCO3/dm3 w większości przypadków wiąże się z pojawieniem się niedogodności

Do najczęściej wymienianych problemów związanych z twardą wodą należą m.in.: przesuszona skóra po kąpieli, zacieki i białe naloty na armaturze, osady na naczyniach, szybach i lustrach, częste awarie urządzeń AGD podłączonych do instalacji wodnej. Osadzający się kamień kotłowy jest ponadto bezpośrednią przyczyną utraty energii cieplnej oraz zmniejszenia drożności rur.

Zbadaj poziom twardości wody

Dokładny i miarodajny test zawartości soli magnezu i wapnia w wodzie przeprowadzisz za pomocą kropelkowego testera wody. Jego koszt to najczęściej ok. 20zł, a otrzymany wynik pozwala na względnie precyzyjny dobór zmiękczacza.

Jak pozbyć się twardej wody?

Na rynku dostępny jest szeroki przekrój filtrów zmiękczających, dostosowanych do zróżnicowanych potrzeb użytkowników i parametrów wody w posiadanych instalacjach. W ramach procesu zmiękczania wody pitnej najczęściej wybieranymi urządzeniami są systemy odwróconej osmozy i dzbanki filtracyjne. Znacznie bardziej kompleksową metodą uzdatnienia wody jest montaż centralnego zmiękczacza wody na wejściu do budynku. Dzięki temu zmiękczona woda

Jaki zmiękczacz wody wybrać?

Dla zastosowań domowych poleca się przede wszystkim kompaktowe zmiękczacze wody, których wydajność w zupełności wystarczy dla zaspokojenia potrzeb kilkuosobowej rodziny. Ten typ filtrów do wody charakteryzuje się niewielkim rozmiarem, a stosowane zwyczajowo rozwiązania mają na celu uproszczenie procesu eksploatacji. Dwuelementowe zmiękczacze wody sprawdzają się w przypadku większego zapotrzebowania lub profesjonalnych zastosowań.

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!