Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Upalne lato zachęca do korzystania z basenów oraz kąpielisk. Coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w postaci własnego basenu, w którym mogliby spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Niezależnie czy to basen ogrodowy, czy wewnętrzny, warto dbać o jakość wody. Tylko w jaki sposób?

Pisałem już kiedyś jak oczyścić wodę w basenie ogrodowym. W zeszłym tygodniu mieliśmy temat technologii uzdatniania wody basenowej, natomiast dzisiaj chciałbym opisać metody poprawy jakości wody w basenach prywatnych wewnętrznych i zewnętrznych różnej wielkości.

Wiele osób zwraca się do mnie po poradę w tej kwestii. Postanowiłem więc przygotować zbiór informacji, które powinny przydać się każdemu właścicielowi basenu.

Dlaczego regularne dbanie o jakość wody w basenie jest tak ważne?

Niezależnie od tego, jaki basen posiadamy (zewnętrzny, wewnętrzny, mały, duży), niezbędne jest utrzymanie wody w dobrym stanie i odpowiednich norm higienicznych.

Przede wszystkim warto pamiętać, że woda basenowa musi spełniać takie same normy, co woda przeznaczona do spożycia. Nie może od nich odbiegać w jakikolwiek sposób. Obowiązkiem właścicieli basenów jest stosowanie się do obowiązujących przepisów.

Woda w basenie musi podlegać nieustannej filtracji oraz regularnej dezynfekcji. Jeśli wymienione czynności nie zostaną zrealizowane, to wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia (liście, piasek, skóra, włosy, pot) mogą doprowadzić wodę do takiego stanu, że kompletnie nie będzie nadawała się do użytku.

Duża ilość zanieczyszczeń obecnych w wodzie na dłuższą metę owocuje rozwojem drobnoustrojów, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie ludzi. Woda stojąca to idealne środowisko do rozwoju: grzybów, bakterii i glonów. Z ich powodu osoby kąpiące się mogą zapadać na różnego rodzaju infekcje.

Jak usuwać zanieczyszczenia z wody basenowej?

Każdy rodzaj domowego basenu wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Dokuczliwym problemem są glony, ale także osad kamienny gromadzący się na ścianach niecki. Sprawia, że powierzchnia jest chropowata i nieprzyjemna. Oprócz tego woda basenowa może mieć nieodpowiedni zapach oraz barwę.

Środki chemiczne

Nie obejdzie się bez stosowania środków chemicznych. Ich zastosowanie można podzielić na 4 kroki, które pomogą uzyskać wodę o najlepszych parametrach. Wśród nich można wymienić: regulację pH, dezynfekcję, ochronę przed algami oraz koagulację.

Korekta pH

Każda woda basenowa powinna mieć prawidłowo wyregulowane pH, które mieści się w wartościach 7,0 – 7,4. Jest to tak istotne z kilku powodów. Po pierwsze woda o niższym pH niż neutralne 7 może podrażniać skórę oraz oczy użytkowników, ponadto może prowadzić do korozji elementów metalowych. Odczyn wyższy od 7,4 to woda zasadowa, z której łatwo wytrąca się związek wapnia. To z kolei sprawia, że kamienny osad narasta znacznie szybciej i może uszkadzać części instalacji basenowej oraz samo pomieszczenie, jeśli mówimy o basenie wewnętrznym. Po drugie woda o odpowiednio utrzymanym pH wspomaga proces dezynfekcji i sprawia, że jest ona znacznie skuteczniejsza.

Jeśli chodzi o baseny zewnętrzne, warto zwracać uwagę na wahania odczynu pH wody. Będzie ono znacznie wyższe w słoneczne dni, natomiast niższe w deszczowe.

Wartość pH w basenie można zmierzyć za pośrednictwem testera. Na rynku wybór jest całkiem spory. Niektóre (oprócz tej wartości) wskazują także ilość wolnego i całkowitego chloru oraz twardość wody, alkaliczność. Po zmierzeniu pH otrzymamy dokładną informację czy należy użyć środków podnoszących pH, czy obniżających tą wartość.

Najpopularniejsze środki chemiczne do podnoszenia lub obniżania pH są dostępne w formie granulek. Zazwyczaj dawkuje się je jako wodny roztwór, który należy dozować w małych ilościach, w różnych częściach basenu.

Dezynfekcja wody

To niewątpliwie najważniejsza czynność związana z przygotowaniem wody basenowej do użytkowania. Już nawet minimalne ilości grzybów i bakterii stanowią potencjalne zagrożenie dla skóry użytkowników domowego basenu. Środki chemiczne do dezynfekcji należy stosować już od pierwszego napełnienia basenu. Dostępnych jest wiele metod, jednak wśród środków chemicznych istnieje możliwość zastosowania metody chlorowej lub tlenowej.

W metodzie chlorowej to właśnie chlor odpowiada za likwidację groźnych mikroorganizmów. Na rynku dostępne są środki w formie granulatu lub tabletek. Według ekspertów bardzo ważne jest, aby wolny chlor w niecce basenowej utrzymywał się na poziomie 0,6 mg/l.

Metoda tlenowa obecnie zyskuje spore zainteresowanie głównie ze względu na to, że nie działa podrażniająco na skórę i oczy użytkowników. Do walki z mikroorganizmami używany jest aktywny tlen.

Oprócz tego wśród metod dezynfekcji wody w basenach prywatnych można wymienić metody łączone, w których stosowany jest chlor wraz z ozonem lub chlor w połączeniu z promieniowaniem UV. Jeśli chodzi o metody bezchlorowe, to oprócz aktywnego tlenu możemy spotkać się z: promieniowaniem UV, ozonem, bromem, jodem.

Warto pamiętać, że niezależnie od dobranej metody, najważniejsze jest systematyczne dozowanie preparatów w taki sposób, aby w wodzie utrzymywało się ich stałe stężenie. Środki można dozować ręcznie lub automatycznie. Przed użyciem należy dokładnie zapoznać się z treścią instrukcji obsługi napisanej przez producenta.

Walka z glonami

Glony to organizmy wielokomórkowe, które rozmnażają się w zastraszającym tempie. Wystarczy im zaledwie kilka godzin. Są w stanie zbudować ze związków nieorganicznych związki organiczne, czyli główne źródło nieestetycznych zanieczyszczeń. Glony już w początkowej fazie rozwoju możemy odczuć jako śliską powłokę na ścianach i dnie basenu. Z łatwością uodporniają się na działanie chloru, a więc dezynfekcja za pomocą tego środku nie będzie wystarczająco skuteczna.

Przede wszystkim warto zadbać o odpowiedni poziom azotanów oraz fosforanów. Ilość fosforanów nie powinna przekraczać 0,2ppm, natomiast ilość azotanów nie może być większa niż 20ppm.

Do walki z glonami najlepiej zastosować algicydy, czyli specjalne związki chemiczne, które bez trudu radzą sobie z glonami. Te substancje nie mają smaku, zapachu, nie są też szkodliwe dla ludzkiego zdrowia.

Profesjonalne uzdatnianie wody

W przypadku większych basenów, a już na pewno basenów wewnątrz budynków, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się urządzenia do uzdatniania wody, które zapewnią odpowiednie parametry, a przy okazji wspomogą środki chemiczne.

Żelazo i mangan w wodzie

Jeśli dane gospodarstwo korzysta z wody z własnego ujęcia, może okazać się, że niezbędne będzie odżelazianie i odmanganianie wody. Jest to niezwykle ważne, ponieważ ciecz bogata w te związki może niszczyć basenową instalację.

Twarda woda

Właściciele prywatnych basenów praktycznie zawsze decydują się na zakup centralnego zmiękczacza wody. Wynika to z faktu, że woda w basenie niemal cały czas paruje, a osad powodowany wysokim stopniem twardości odkłada się na ścianach basenu i budynku niszcząc je. Kamień jest bardzo trudny do usunięcia. Oprócz tego, jeśli ktoś ma automatyczne zadaszenie, które zakrywa basen, kiedy użytkownicy z niego nie korzystają, również powinien widzieć w osadzie wroga. Słyszałem o przypadkach, gdzie z powodu parowania wody zakamienieniu uległ cały system i nie było szans na zakrycie basenu.

Zmiękczacz wody jest instalowany na głównym wejściu do budynku, a więc miękka woda nie znajduje się tylko w basenie, ale w całej instalacji. O skutkach stosowania twardej wody w domu można przeczytać w artykule: Twarda woda w domu – poznaj szokujące fakty!

A który zmiękczacz wody najlepiej zastosować? Do domów z własnym basenem najczęściej polecane są bardzo wydajne zmiękczacze dwuczęściowe typu Ecoperla Softower L.

Filtracja mechaniczna

Większość basenów jest od razu wyposażana w filtry mechaniczne. Ich zadanie polega na zatrzymywaniu osadów i drobnych zanieczyszczeń mechanicznych. Zazwyczaj wykorzystywane są filtry piaskowe. Należy pamiętać o ich regularnym płukaniu. Przy małych basenach są też stosowane filtry mechaniczne z wymiennymi wkładami wykonanymi z siatki stalowej, poliestrowej lub polietylenowej.

Jeśli dla kogoś jest to niewystarczające rozwiązanie, można zastosować kolumnę filtracyjną typu Ecoperla Sedimentower.

Przy wyborze odpowiedniego filtra mechanicznego do uzdatniania wody basenowej ważny jest materiał, z którego produkt został wykonany oraz powierzchnia filtracyjna.

Lampy UV

W niektórych przypadkach warto zastosować sterylizację wody za pomocą promieni UV. Dzięki temu nie trzeba dodawać aż tak dużych ilości chloru do dezynfekcji. Nie jest to jednak konieczność, ponieważ w większości przypadków sam chlor jest wystarczający.

Co z dozowaniem świeżej wody?

Woda w basenach stale paruje. W związku z tym przy dezynfekcji wody za pomocą chloru mogą powstawać azotany i chlorydy. Są dość niebezpieczne, ponieważ szybko wchodzą w reakcję z elementami metalowymi. Właśnie z tego powodu ważne jest okresowe dolewanie świeżej wody. Dzięki temu ograniczymy występowanie niepożądanych soli.

Świeżej wody w basenach prywatnych należy dolewać raz na tydzień. Powinno to być 3% objętości basenu. Wymiana całej wody powinna nastąpić po roku użytkowania w przypadku basenu zewnętrznego, natomiast w przypadku basenu wewnętrznego wymiana wody może nastąpić po upływie 2 -3 lat. Użytkownicy zazwyczaj zajmują się wymianą wody na wiosnę.

Na każdy problem znajdzie się rozwiązanie

Na koniec chciałbym nawiązać jeszcze do najczęstszych problemów, jakie zgłaszają mi użytkownicy basenów prywatnych na czacie.

Jeśli występuje problem z mleczną lub mętną wodą, najczęstszymi przyczynami mogą być zanieczyszczenia organiczne, nieodpowiednie pH, za mało środków dezynfekujących. Aby zażegnać problem można spróbować podnieść pH, zwiększyć ilość dozowanego chloru lub zastosować chlorowanie szokowe.

Jeśli w basenie zapach chloru jest bardzo wyczuwalny, a oczy ulegają silnemu podrażnieniu, winę mogą ponosić nierozpuszczone środki dozujące. W takich przypadkach warto doprowadzić pH do normy, zmierzyć zawartość wolnego chloru i uzupełnić basen świeżą wodą.

Jeśli problemem jest szorstkie dno i ściany, winę może ponosić twarda woda. Można zastosować zmiękczacz wody, usunąć osad mechanicznie, odkurzyć dno i doprowadzić pH do wartości neutralnych.

Jeśli woda jest jasno zielona, albo brązowa lub na ścianach pozostają czarne plamy, a włosy barwią się na zielono, to najprawdopodobniej w wodzie jest żelazo i miedź. Wtedy można zastosować odżelaziacz, wyrównać wartość pH.

Woda może być czysta w każdym basenie

Jeśli tylko zdecydujemy się na zastosowanie odpowiednich środków, woda w basenie może być naprawdę czysta i bezpieczna. Na pewno nie warto odwlekać filtracji i dezynfekcji, ponieważ może to przynieść wiele szkód.