Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Chociaż wakacje niedawno się skończyły większość z nas już czeka na następne. Wiele osób decyduje się na spędzenie czasu wolnego w swoich domkach letniskowych. Takie miejsca to ogromna radość i gwarancja odpoczynku w pięknym otoczeniu, ale z drugiej strony także wyzwanie. Uzdatnianie wody w domkach letniskowych to często konieczność. Jak filtrować wodę? I w jaki sposób przygotować urządzenia na zimę?

W większości domków letniskowych stosuje się własne ujęcia wody. Jest to wygodne rozwiązanie, jednak woda pochodząca ze studni jest szczególnie narażona na różne typy zanieczyszczeń. Od zanieczyszczeń mechanicznych, przez żelazo i mangan, aż po bakterie i wirusy. Jeżeli wyjeżdżamy do domku na dłuższy czas to woda musi nam posłużyć nie tylko do podlewania kwiatów, a prawdopodobnie będzie wykorzystywana także do kąpieli, mycia naczyń, a nawet celów spożywczych. Rozwiązaniem polecanym przez specjalistów są profesjonalne stacje uzdatniania wody. Zazwyczaj jednak bywają bardzo kosztowne. Nie wszyscy chcą poczynić taką inwestycję w imię sezonowego wypoczynku. Na szczęście istnieją tańsze rozwiązania!

Co zamiast drogich stacji filtracyjnych?

Nie każde urządzenie filtracyjne nadaje się do montażu w domkach sezonowych. Po zakończeniu okresu urlopowego z instalacji wodnej powinno spuścić się wodę. Jeżeli w budynku znajdują się filtry – ich także to dotyczy. Nie wszystkie stacje uzdatniania wody są przystosowane do takich praktyk, a w niektórych przypadkach jest to wręcz niemożliwe. W tym przypadku nasuwa się tylko jeden wniosek – wodę w domkach letniskowych można filtrować doraźnie i punktowo. Nie można tu mówić o wieloletnich rozwiązaniach lecz okresowych.

Przed dokonaniem doboru urządzenia dobrze jest znać skład wody i wiedzieć, na której grupie zanieczyszczeń trzeba skupić największą uwagę.

Filtry narurowe – wygodne rozwiązanie

Najczęściej proponowaną alternatywą dla drogich stacji uzdatniania wody są filtry narurowe. W domkach letniskowych najlepiej sprawdzają się filtry marki Big Blue lub 20-calowe ze względów praktycznych. W przypadku wykorzystania sezonowego lepszym rozwiązaniem jest zakup większych filtrów. Wtedy wystarczy je wymienić tylko raz w roku, a nie kilkakrotnie. Najczęściej wybierane są wkłady piankowe i sznurkowe. Możliwa jest też filtracja za pomocą wkładów z węgla aktywnego. Filtry narurowe mogą być zamontowane na stałe, wystarczy posezonowa wymiana wkładów. Na koniec okresu korzystania wystarczy jedynie spuścić wodę z urządzenia, nie trzeba go zabezpieczać w szczególny sposób.

Co z lampami bakteriobójczymi?

Woda studzienna może być skażona bakteriologicznie. W takim przypadku konieczna jest odpowiednia dezynfekcja. Lampy sterylizujące można instalować w domkach letniskowych bez żadnych obaw. Po zakończeniu sezonu wystarczy odciąć dopływ wody i odłączyć lampę od prądu. Żarnik nie będzie eksploatowany, a dzięki temu doskonale sprawdzi się w przyszłym sezonie. Lampa UV nie musi być zabezpieczana w szczególny sposób. Przed rozpoczęciem kolejnego sezonu urlopowego zalecana jest dezynfekcja całej instalacji za pomocą chlorowania.

Jak uzyskać wodę pitną?

Plastikowe butelki z wodą to często drogie i mało ekologiczne rozwiązanie, które zajmuje dużo miejsca. Okazuje się, ze nawet w domkach letniskowych jesteśmy w stanie bez problemu uzyskać wodę wysokiej jakości zdatną do bezpośredniego spożycia. Najlepszym rozwiązaniem będzie system odwróconej osmozy. Stacja tego typu dokładnie przefiltruje wodę pozbawiając ją zanieczyszczeń, w tym także takich małych, jak wirusy i bakterie. Woda po filtracji za pomocą odwróconej osmozy jest uznawana za smaczną i bezpieczną. Podczas przygotowań do końca sezonu wystarczy spuścić wodę z instalacji, filtra i pozostawić.

Kiedy filtracja mechaniczna nie wystarcza…

Zazwyczaj filtracja mechaniczna w zupełności wystarcza. Niestety, są przypadki, kiedy w wodzie występuje znaczne przekroczenie żelaza. W takich sytuacjach filtry narurowe mogą sobie nie radzić z problemem. Warto spróbować filtracji za pomocą wkładów odżelaziających. Taki krok powinien przynieść efekty. Jeżeli te jednak nie są zadowalające można podjąć inne działania. Poniższe rozwiązanie nie jest zalecane i stanowi ostateczność, której lepiej unikać. Niektóre stacje odżelaziania wyposażone są w funkcję spuszczania wody. Są to stacje bardzo duże, o dużych wydajnościach. Muszą posiadać zbiornik hydroforowy. Omawiane filtry mogą być umieszczone na zewnątrz. Woda po filtracji za pomocą urządzeń odżelaziających tego typu bardziej nadaje się do podlewania roślin niż do użycia przez ludzi.

To, jaki filtr wybrać do domku letniskowego może stanowić ogromny dylemat. Należy wziąć pod uwagę kilka czynników i wybrać rozwiązanie, które będzie wydajne i ekonomiczne. Montaż dużej stacji uzdatniania wody nie zawsze jest opłacalny. Filtry narurowe powinny doskonale sprawdzić się w większości przypadków. W razie wątpliwości warto skonsultować się z osobą kompetentną w dziedzinie filtracji wody. Czysta, filtrowana woda podczas wypoczynku jest ogromną dogodnością, która sprawi, że wypoczynek będzie jeszcze bardziej przyjemny i komfortowy. Obecnie jest to możliwe przy poniesieniu niewielkich kosztów. Podsumowując, nie trzeba przerażać się kosztami użytkowania filtrów. Modele i systemy przeznaczone do domków letniskowych nie wymagają też specjalnej konserwacji i przygotowania przed zimą. Nie pozostaje nic innego, jak tylko cieszyć się wodą dobrej jakości także w czasie wakacji.

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!