Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


1. Analiza wody

Pierwszym i najważniejszym zagadnieniem jest zdiagnozowanie problemu. Samemu musimy ocenić co nam przeszkadza w wodzie i jakiej wody oczekujemy. Gdy już określiliśmy co nam dokucza w naszej wodzie konieczne jest ustalenie przyczyny problemu. Najlepiej sprawdza się tutaj przebadanie wody w laboratorium. Można zlecić takie badanie w lokalnych wodociągach, sanepidzie, lokalnym laboratorium lub bezpośrednio firmie zajmującej się uzdatniam wody.

2. Kontakt z firmą

Wiedząc już co mamy w naszej wodzie oraz jaką wodę oczekujemy niemal możemy skontaktować się z firmą uzdatniającą wodę. Jednak zanim to uczynimy warto sprawdzić jeszcze kilka rzeczy , które mogą się przydać przy doborze systemu uzdatnia. Jest to mianowicie rodzaj oraz wielkość zbiornika hydroforowego. Model pompy jaką stosujemy wraz z wysokością lustra wody w studni.

Warto też wiedzieć w czym mamy wykonaną instalację, ile mniej więcej miejsca mamy na potencjalne urządzenia. Jeżeli posiadamy system do podlewania warto również podać ilość sekcji i model dyszy rozbryzgującej. Oczywiście koniecznym jest też określenie zapotrzebowania na wodę. Jeśli nie wiemy ile wody zużywamy często wystarczy informacja ile osób korzysta z wody i czy jest jakieś dodatkowe zapotrzebowanie na podlewanie/basen/inne.

3. Wybór oferty

Mając zebrane wszystkie te informację można się zwrócić do firmy uzdatniającej wodę. Warto się skontaktować z kilkoma różnymi. Będziemy mogli wtedy porównać ceny, technologie, oraz urządzenia jakie na zaproponują. Należy jednak wystrzegać się podejmowania decyzji jedynie w oparciu o cenę. Należy zwrócić uwagę na stosowane podzespoły w urządzeniach, np. producenta głowicy sterującej.

Przed zakupem stacji warto upewnić się jak wyglądają warunki gwarancji i ewentualnego serwisowania. Dowiedzieć się jaka jest żywotność zastosowanych złóż. Jak wygląd koszt i procedura wymiany złoża w urządzeniach. Bardzo ważnym jest aby firma podała informacje jakie są szacunkowy koszty eksploatacji stacji.

Jeżeli mamy małą widzę lub jakieś wątpliwości można spokojnie zapytać się na forum przedstawiając tam otrzymaną ofertę stacji uzdatniania wody. Jest kilka prężnie działających gdzie można spotkać osoby mające już stację lub zajmujące się doborem. Zdania jak oczywiście mogą być podzielone ale zawsze możemy dostać jakąś użyteczną odpowiedzieć.

4. Montaż stacji

Montaż jest ostatnią istotną kwestią. Mamy tu zazwyczaj dwie opcje. Albo montaż przeprowadza firma od której kupiliśmy albo nasz hydraulik. Niektóre firmy zastrzegają sobie, że one muszą montować urządzenia. Zazwyczaj to dobrze gdy ta sama firma sprzedaje i montuje. Jednak jeżeli urządzenia kupujemy od kogoś kto ma siedzibę po drugiej stronie polski koszty montażu na pewno będą wysokie. W takim przypadku warto dowiedzieć się czy jest możliwość montowania stacji przez hydraulika oraz jak wygląda gwarancja w takim przypadku.