Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Sektor HORECA (hotele, restauracje, catering) zużywa pokaźne ilości wody. W gastronomii woda potrzebna jest przede wszystkim do gotowania i przyrządzania potraw. W hotelach dodatkowo liczy się jakość wody w łazienkach użytkowanych przez gości i pracowników. Istotne ilości pochłaniają również urządzenia w kuchni hotelowej, np. zmywarki.

Uzdatnianie wody w hotelach

Większe hotele posiadają własne pralnie. Droższe i bardziej luksusowe mogą potrzebować wody do basenów, spa, jakuzzi i innych udogodnień przeznaczonych dla odwiedzających. Woda może być również nośnikiem ciepła w systemach grzewczych.

Woda, która jest używana przez gości, klientów i pracowników powinna spełniać standardy z rozporządzenia Ministra Zdrowia. Sanepid skrupulatnie sprawdza czy są one dotrzymane. W przypadku ujęcia wody wodociągowej problemy mogą występować sporadycznie. Jednak jeśli jest to ujęcie własne, wtedy konieczne jest uzdatnianie takiej wody. W naszych warunkach najczęściej będzie to odżelazianie wody oraz dezynfekcja. Zazwyczaj pojawiają się tu już większe systemy uzdatniania wody ze względu na duże chwilowe zapotrzebowanie na wodę. Dezynfekcję przeprowadza się przez stosowanie lamp UV i/lub ewentualne dozowania podchlorynu lub dwutlenku chloru.

W niektórych przypadkach może zaistnieć potrzeba poprawy barwy i smaku wody. Zarówno dla wody wodociągowej jak i ujęcia własnego (jeśli barwa nie wynika z obecności żelaza) montuje się wtedy kolumny węglowe. Dzięki zdolnościom adsorpcyjnym węgla aktywnego usuwa on z wody substancje odpowiedzialne za pogorszenie smaku lub barwy.

Częstym problemem może być również wysoka twardość wody. Sanepid w większości przypadków nie będzie mieć tutaj zastrzeżeń. Problemy, które mogą się tutaj pojawić to osad na armaturze, który jest uciążliwy w usuwaniu, zmniejszenie żywotności urządzeń jak pralka czy zmywarka, obrastanie instalacji wodociągowej kamieniem. Zmiękczenie przeprowadza się przy wykorzystaniu dwu kolumnowych zmiękczaczy. Rozwiązanie to pozwala na osiągnięcie wysokich wydajności w ciągu dnia oraz zmiękczoną wodę w czasie regeneracji jednej z butli. Jest to korzystne rozwiązanie ze względów finansowych oraz eksploatacyjnych. Zastosowanie zmiękczacza pozwala na wyeliminowania wielu późniejszych kosztów związanych z obecnością kamienia.

Uzdatnianie wody w restauracjach

W obiektach gastronomicznych jakość wody odgrywa dużą rolę. Woda ma wpływ na smak i zapach potraw i gorących napojów. Woda z dużą ilością chloru lub o wysokiej twardości może skutecznie popsuć efekt końcowy przygotowanego dania.

Twarda woda przyczynia się do obniżenia żywotności urządzeń mających kontakt z gorącą wodą lub parą. Białe osady (potocznie zwany kamień kotłowy) prowadzą do awarii urządzeń gastronomicznych. Zmywarki, ekspresy do kawy, piece parowe to urządzenia, które są bardzo drogie. Dużo droższe niż systemy uzdatniania wody. Warto zainwestować w odpowiednią wodę.

Większość urządzeń dedykowanych dla gastronomii posiada adnotację w książce gwarancyjnej, która dotyczy jakości wody. Dotyczy ona przede wszystkim twardości wody oraz zawartości żelaza i manganu. Jeżeli jakość wody nie odpowiada zaleceniom producenta, produkty nie podlegają gwarancji.

Co więcej, w restauracjach goście zwracają uwagę na naczynia. Filtry do wody sprawią, że naczynia będą błyszczące, sztućce bez plam, a wszystkie zdobienia na porcelanie będą chronione. To wszystko przy mniejszym zużyciu detergentów. Miękka woda zwiększa efektywność działania środków czystości.

Uzdatnianie wody w kawiarniach

Filtry do wody dedykowane dla kawiarni są zdecydowanie mniejsze niż dla restauracji. Nie trzeba instalować filtra wody na cały obiekt. Wystarczy filtr do wody przed konkretnym urządzeniem. W wypadku kawiarni jest to kwestia dostosowania wody do ekspresów ciśnieniowych.

Dobra kawa to wizytówka kawiarni. Na efekt finalny czarnego napoju składają się nie tylko same ziarna kawy, ale również woda, która podkreśli jej aromat. Twarda woda ma niestety duży wpływ na smak i zapach kawy. Dlatego w kawiarniach najczęściej stosuje się odwróconą osmozę. Woda pozbawiona jonów twardości wydobywa z gorących napojów ich prawdziwy, głęboki aromat. Poza tym zapobiega powstawaniu oleistych powłok w kawie i herbacie.

Oprócz walorów estetycznych warto dodać, że odwrócona osmoza dla kawiarni zapobiega powstawaniu białego nalotu na grzałkach ekspresów ciśnieniowych. Wydłuża ich żywotność i chroni przed awariami. Profesjonalne ekspresy do kawy są bardzo drogie. Zastosowanie filtra do wody to groszowy wydatek.