Strona główna » Blog » Uzdatnianie wody dla rolnictwa

Uzdatnianie wody dla rolnictwa

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla przemysłu
Data aktualizacji: cze 28, 2021

Woda jest bardzo ważna w prawidłowym prosperowaniu i rozwoju sektora rolniczego. Niezależnie czy chodzi o hodowlę zwierząt, czy też uprawy, jej obecność ma nieoceniony wpływ na rezultaty podejmowanych działań oraz plony. Czy w rolnictwie potrzebna jest poprawa jakości wody? Jakie metody uzdatniania wody w rolnictwie powinny być stosowane?

Rolnictwo to sektor, który zużywa jedne z największych ilości wody na całym świecie. Nawadnianie obszarów uprawnych pochłania około 70% zużycia wody na całym świecie. W niektórych krajach jej zużycie na te cele sięga nawet 95%. Dodatkowo woda odgrywa bardzo ważną rolę w produkcji żywności, a także ochronie produktów spożywczych. Niestety wiele krajów dotykają susze mające znaczny wpływ na obniżenie plonów oraz straty ponoszone w uprawach. Ze względu na to w dużej mierze musi się ono opierać na nawadnianiu. Istotne jest także odpowiednie przystosowanie wody pod względem parametrów. Wiele zakładów rolniczych korzysta z dostosowanych do potrzeb stacji uzdatniania wody.

Dlaczego woda w rolnictwie jest tak ważna?

Woda bierze udział praktycznie we wszystkich procesach związanych z rolnictwem. Dzięki niej możliwe są uprawy zbóż, warzyw i owoców, hodowla trzody chlewnej, drobiu czy bydła. Służy do pojenia i nawadniania, ale też zasilania urządzeń, w tym także klimatyzatorów, kotłów grzewczych i innych. Każda z dziedzin, do których niezbędna jest woda, ma swoje wymagania dotyczące jej jakości. Każdy gatunek roślin i zwierząt potrzebuje nieco innych substancji, dlatego należy kontrolować jej jakość i konkretne parametry, by nie szkodziły.

Podobnie jest ze stanem urządzeń stosowanych w rolnictwie. Woda powinna mieć parametry dostosowane do wymagań producentów kotłów grzewczych, klimatyzatorów, zamgławiaczy, etc, by substancje w niej zawarte nie niszczyły i nie powodowały awarii komponentów. Woda odpowiedniej jakości jest w stanie zwiększyć wydajność działalności, zapewnić lepsze efekty uprawy oraz hodowli zwierząt, zwiększyć ich wydajność.

Jakość wody stosowanej do nawadniania ma spory wpływ na uzysk oraz jakość upraw, utrzymanie produktywności gleby, stan środowiska naturalnego, Woda posiada spory wpływ na właściwości  fizyczne oraz mechaniczne gleby, w tym między innymi: strukturę gleby oraz jej przepuszczalność.

Rolnictwo a zanieczyszczenia wody

Związki i substancje zawarte w wodzie wykorzystywanej w gospodarstwach rolnych mają ogromny wpływ na hodowlę oraz uprawy. Zanieczyszczenia obecne w wodzie mogą doprowadzać nawet do chorób roślin oraz zwierząt. Przy zanieczyszczonej wodzie o wiele łatwiej może dojść do awarii urządzeń i potrzeby kosztowej naprawy.

Bakterie i mikroorganizmy

Za jedne z najniebezpieczniejszych uznaje się bakterie oraz mikroorganizmy. Są przede wszystkim ogromnym zagrożeniem dla hodowanych zwierząt. Pojenie ich wodą bogatą w niebezpieczne bakterie może doprowadzać do bardzo ciężkich chorób, a niekiedy nawet wyginięcia zwierząt. To oczywiście ogromne straty oraz koszty, których nie chciałby ponosić żaden hodowca. Bakterie stanowią tak samo zagrożenie w przypadku ludzi, jak i zwierząt. W instalacjach również może dojść do wtórnego skażenia, dlatego właściciele gospodarstw powinni stawiać na bardzo dokładną dezynfekcję. Przeczytaj: Bakterie w wodzie ze studni, Sposób na bakterie w wodzie

Największe zagrożenia dla upraw

Największymi zagrożeniem dla upraw są między innymi: amoniak, związki humusowe, metale ciężkie, azotany. Wszystkie te związki prowadzą do gorszych plonów. Negatywnie wpływają na prawidłowy rozwój roślin, a także ich wygląd. Na przykład nie poleca się stosowania wody bogatej w żelazo i mangan do spryskiwania roślin, ponieważ mogą się na nich osadzać w postaci drobnych, rdzawych opiłków. To psuje wygląd, daje wrażenie, jakby roślina była niezadbana, a nawet chora. Zdecydowanie nie sprzyja sprzedaży owoców, warzyw, ani też roślin ozdobnych.

O tym, co potrafi spowodować jon amonowy obecny w wodzie dowiecie się z artykułu: Amoniak w wodzie. Co to jest i dlaczego jest taki groźny? Informacje o azotanach i azotynach znajdują się między innymi w artykule: Uważaj na szkodliwe azotany w wodzie! Należy zwracać szczególną uwagę na stężenie tych substancji, ponieważ stanowią one realne zagrożenie dla stanu zdrowia ludzi. Mają działanie kancerogenne, a u niemowląt są w stanie doprowadzić do sinicy. O związkach humusowych także znajdzie się tekst: Związki organiczne w wodzie – czym są? Jak uzdatniać?

Uwaga na żelazo i mangan w wodzie

Dość duży problem w przypadku sektora rolniczego stanowi żelazo oraz mangan. Obie substancje mogą występować w przekroczeniach w przypadku własnych ujęć wody. Jak już wspomniałem wyżej, nie są groźne dla roślin, jednak powodują obniżenie ich walorów estetycznych, co może mieć niemały wpływ na obniżenie sprzedaży. Z tego względu lepiej unikać ich obecności w wodzie i redukować. Wysokie stężenia żelaza i manganu w wodzie nie są korzystne dla niektórych gatunków zwierząt hodowlanych. Przyjmowane w zbyt dużych ilościach mogą szkodzić. Tak jest na przykład w przypadku brojlerów.

Innym skutkiem występowania wysokiego stężenia żelaza oraz manganu w wodzie są osady. Rdzawe opiłki z łatwością osadzają się wewnątrz instalacji oraz na komponentach urządzeń, często prowadząc do ich awarii. Ponadto osad z żelaza stanowi doskonałe środowisko do bytowania bakterii żelazistyh. Te stanowią doskonałe środowisko do rozwoju różnych typów mikroorganizmów, których obecność może prowadzić do wtórnego skażenia instalacji, a w konsekwencji do problemu zdrowotnych występujących u zwierząt. Więcej informacji o bakteriach żelazistych znajdziecie również w artykule; Bakterie żelazowe (żelaziste) w wodzie

Osad z żelaza oraz manganu może także prowadzić do przytykania komponentów w układach automatycznego nawadniania. Naprawa takich awarii bywa dość kosztowna. Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule: Zażelaziona woda, a system nawadniania – co zrobić?, Uzdatnianie wody do upraw ogrodniczych – podlewanie kropelkowe

Twarda woda nie dla urządzeń w rolnictwie

Do powstawania awarii i spadków wydajności urządzeń, a także instalacji, w tym tej nawadniającej, w dużej mierze może przyczyniać się twarda woda. Kamień kotłowy to wróg obiegów chłodniczych, kotłów grzewczych, wszelkich elementów, których zadaniem jest podgrzewanie wody. Powoduje lokalne przegrzania, spadki przepływu i wydajności, blokuje przepływ, zmniejsza światło rur i prowadzi do całkowitego zarastania. Zbyt twarda woda mniej służy także niektórym roślinom i zwierzętom. Regularne nawadnianie może więc prowadzić do podniesienia kosztów produkcji i strat.

Jak wykryć problem w wodzie dedykowanej rolnictwu?

Przede wszystkim najważniejszą kwestią jest zlecenie kompleksowej, profesjonalnej analizy wody. Przeprowadzenie takich badań daje pełny ogląd na parametry – przekroczenia oraz normy. To pozwala na pełne zwrócenie uwagi, które z parametrów należy jeszcze doszlifować, a które już tego nie wymagają. Dzięki badaniom wody można także w pełni precyzyjnie dopasować metody uzdatniania wody, dobrać ilość i rodzaj złóż filtracyjnych, a także parametry pracy stacji uzdatniania wody. Więcej informacji na temat analizy wody między innymi we wcześniejszym artykule: Analiza wody – praktyczne informacje

W rozpatrywaniu wyników analizy wody przeznaczonej do sektora rolnego największe znaczenie mają następujące parametry:

  • Odczyn pH wody
  • Zasolenie
  • Współczynnik Adsorpcji Sodu (SAR)
  • Węglany oraz dwuwęglany w odniesieniu do stężenia wapnia i magnezu w wodzie
  • Aniony toksyczne
  • Zawartość chloru
  • Składniki odżywcze dla roślin
  • Obecność i rodzaj pierwiastków śladowych

Jak dobrać stację uzdatniania wody w sektorze rolniczym?

Konkretne gospodarstwa rolne oraz zakłady w obrębie sektora rolnego wymagają zastosowania różnych rodzajów uzdatniania wody ze względu na dość zróżnicowane potrzeby. Zupełnie inne parametry będzie musiała mieć woda przeznaczona do pojenia drobiu, a zupełnie inne ta do nawadniania plantacji sałaty. Właśnie z tego powodu pierwszym krokiem powinna być analiza wody. Z wynikami badań oraz wstępnie ustalonymi oczekiwaniami względem jakości wody warto zgłosić się do specjalistów. Na podstawie wywiadu oraz wizji lokalnej powstaje projekt technologiczny stacji uzdatniania wody, a następnie już sama realizacja. Specjaliści starają się projektować stacje uzdatniania wody w taki sposób, aby były jak najlepiej dostosowane do potrzeb i warunków panujących w gospodarstwie rolnym. Liczą się także prosta obsługa oraz jak najniższe możliwe koszty eksploatacyjne. W razie pytań o szczegóły w tej sprawie, zapraszam do kontaktu.

Już wcześniej pisałem dość sporo o sektorze rolnym w różnych jego aspektach. Z poniżej wymienionych artykułów dowiecie się, jaka woda jest potrzebna w konkretnych segmentach związanych z uprawą roślin i hodowlą zwierząt:

Propozycje stacji uzdatniania wody dla rolnictwa

W rolnictwie dobiera się różne sposoby uzdatniania wody, zależne od jej pochodzenia. W wielu gospodarstwach domowych montuje się profesjonalne odżelaziacze i odmanganiacze wody, niekiedy składające się z wielu kolumn. To najlepszy sposób na poradzenie sobie z przekroczeniami żelaza oraz manganu, ale także siarkowodorem. Więcej w artykule: Przemysłowe odżelazianie wody – jakie są rozwiązania?

Sposobem na zabezpieczenie wody przed rozwojem mikroorganizmów jest lampa bakteriobójcza, działająca na zasadzie promieniowania ultrafioletowego. Nie ma wpływu na skład chemiczny wody oraz jej właściwości fizyczne, co stanowi bardzo ważną zaletę w przypadku hodowli zwierząt.

Oprócz tego w wielu przedsiębiorstwach z sektora rolniczego wykorzystywane są profesjonalne stacje wielofunkcyjne, a niekiedy także urządzenia do uzdatniania wody z azotanów oraz siarczanów. W stacji uzdatniania wody najczęściej pojawia się także filtracja zanieczyszczeń mechanicznych, jako najlepsze zabezpieczenie wielu urządzeń do uzdatniania wody, a także samych instalacji.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.