Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Czy materiał, z jakiego została wykonana instalacja może mieć wpływ na jakość wody? Czy całkowite zmiękczanie wody może oddziaływać na instalacje? Jaki jest optymalny stopień twardości wody? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w artykule.

Czy całkowicie zmiękczona woda może mieć wpływ na instalacje?

Miękka woda nie ma żadnego wpływu na stan instalacji wykonanych z innych materiałów niż miedź. W przypadku instalacji miedzianych może dochodzić do korozji i przedostawania się substancji do wody. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule “Czy zmiękczanie wody powoduje korozję w instalacjach z miedzi?“.

Woda całkowicie miękka nie szkodzi instalacjom z tworzywa.

Jaki stopień twardości powinna mieć woda?

Optymalnym stopniem twardości jest 50 – 60 mg CaCO3. Jeżeli jednak użytkownikowi nie przeszkadza niższy stopień twardości i nie odczuwa żadnego dyskomfortu przy użytkowaniu bardzo miękkiej wody – nie ma żadnych przeciwwskazań do jej stosowania.

Dlaczego warto unikać całkowitego zmiękczania wody?

Jak się okazuje, zerowy poziom twardości może być niekorzystny dla niektórych urządzeń AGD, zwłaszcza jeżeli woda wykorzystywana do ich działania może mieć styczność z metalowymi elementami. Miękka woda ma właściwości korozyjne i może powodować awarie. Ponadto, jeżeli kąpiemy się w wodzie o zerowym stopniu twardości lub zmywamy nią naczynia istnieje możliwość, że kosmetyki i detergenty będą trudniejsze do spłukania.

Stosować mieszacz czy nie stosować?

Specjaliści z branży uzdatniania wody często zalecają instalację mieszacza przy zmiękczaczach wody. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu z ogromną łatwością będziemy mogli wyregulować stopień twardości wody do pożądanej wartości. Poziom twardości można wyregulować także za pomocą by-passa. Jest to jednak trudniejsze, a efekt nie tak dobry, jak w przypadku mieszacza. Jego posiadanie nie jest obowiązkiem. Jeżeli jednak w domu znajdują się urządzenia nieodporne na działanie „agresywnej” wody, warto przemyśleć zakup.

Czy woda może zmienić swoje walory podczas przepływu przez instalacje?

Woda zawsze może zmienić swoje walory podczas przepływu przez instalacje, ponieważ ich stan jest bardzo zróżnicowany. Mogą znajdować się w nich substancje, które z łatwością przedostaną się do przepływającej wody, którą potem spożywamy lub wykorzystujemy. W przypadku instalacji z tworzyw woda może charakteryzować się nienaturalnym zapachem, smakiem lub barwą na początku użytkowania. Z tego powodu bardzo istotne jest wstępne przepłukiwanie instalacji w pierwszym okresie. Z czasem jakość wody powinna się polepszyć i wrócić do normy.

Inaczej jest w przypadku instalacji z miedzi. Im bardziej miękka woda, tym ma większe właściwości korozyjne. W trakcie przepływu przez instalacje do wody może przedostawać się miedź, która ma wpływ na zmianę smaku i zapachu.

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!