Strona główna » Blog » Jak usunąć nieprzyjemny zapach wody?

Jak usunąć nieprzyjemny zapach wody?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: sty 26, 2022

Jednym z najczęstszych i najbardziej uciążliwych problemów zawiązanych z wodą jest problem z jej zapachem lub smakiem. Dziwię się sam sobie, że wcześniej nie napisałem tutaj na ten temat. Jednak ilość pytań w tym temacie zmotywowała mnie do opisania tego zagadnienia.

Problem uciążliwego zapachu w wodzie jest poważny. Bardzo często związany jest również z innymi przekroczeniami parametrów wody. Może się jednak pojawić w czystej wodzie pochodzącej z wodociągów.

Zapach wody – jaki powinien być?

Zapach wody jest podstawową cechą fizyczną, na bazie której ocenia się jakość wody oraz jej zdatność do użycia i spożycia. Woda powinna być bezwonna lub charakteryzować się delikatnym zapachem roślinnym. Każdy intensywny zapach, który pojawi się podczas użytkowania wody z kranu, świadczy o tym, że należy podjąć szybkie działania, zidentyfikować przyczynę i działać.

Oznaczenie zapachu wody

Często słyszę, jak ktoś mówi, że jego woda śmierdzi. Jednak takie pojęcie jest stosunkowo szerokie i nie jednoznaczne. Woda może mieć szerokie spektrum zapachów, które w dużej mierze zależą również o zdolności percepcji osoby wąchającej wodę. Jako ciekawostkę mogę podać, że mimo rozwoju technik pomiarowych w dalszym ciągu najlepszą metodą oznaczania zapachu jest zwykłe wąchanie.

Podczas analizy wody osoby pracujące w laboratorium zwracają uwagę na dwie cechy charakterystyczne wody. Jest to rodzaj zapachu oraz jego intensywność. Ta druga cecha jest oceniana w skali od 0 do 5, przy czym 0 to brak zapachu, natomiast 5 odzwierciedla bardzo intensywny zapach.

Zapachy występujące w wodzie można podzielić na trzy grupy. Pierwszą są zapachy roślinne, czyli kwiatów, torfu, trawy, ziemi. Zapachy gnilne to między innymi zapach stęchlizny, siarkowodoru, zbutwiały. Warto wiedzieć, że zapachy mają różne źródła pochodzenia.

Najczęściej występujący i łatwo do scharakteryzowania jest zapach gnilny, do którego można zaliczyć zapach pleśni, siarkowodoru, fekaliów, stęchlizny oraz zapach specyficzny chloru, fenolu, nafty, acetonu, smoły. Woda może mieć również zapach metaliczny lub inny lub inaczej opisywany, trudny do zidentyfikowania.

Skąd się bierze zapach w wodzie?

Zapach w wodzie jest spowodowany przez substancje lotne, głownie gazy. Substancje te mogą pojawić się w wodzie w procesie rozkładu substancji organicznych, ale również nieorganicznych. Rozkład taki głownie powodowany jest przez mikroorganizmy. Zapach „chemiczny” jest spowodowany przez wprowadzenie obcej substancji. Nadmiar środków do dezynfekcji wody może powodować charakterystyczny zapach chloru. Zapach kojarzony z olejami lub benzyną świadczy o dostaniu się do wody tego typu substancji, nos nas nie zawodzi w tej kwestii. W takim przypadku studnia może być nieszczelna.

W większości przypadków za zapach odpowiadają mikroorganizmy wcześniej już wspomniane. Głównie są to bakterie beztlenowe. Odpowiadają one za zapach gnilny. Mogą się znajdować zarówno w studni jak i w instalacji.

Jeżeli woda ze studni nie posiada nieprzyjemnego zapachu, a woda w kranie ma intensywny zapach oznacza to, że rozwinęły się bakterie w naszej instalacji. Jeżeli mówimy o instalacji to bakterie najczęściej rozwijają się w zbiorniku na ciepłą wodę lub podgrzewaczu. Podwyższona temperatura oraz brak tlenu jest idealnym środowiskiem.

Zapach zgniłych jaj, czyli siarkowodór w wodzie

Charakterystyczny zapach siarkowodoru może pojawić się zarówno w wodzie zimnej, jak i ciepłej. Sposób postępowania w danej sytuacji jest zależny między innymi od tych uwarunkowań. Tematowi usuwania siarkowodoru w wodzie poświęciłem cały artykuł. Jeśli zmagasz się z takim kłopotem lub podejrzewasz, że to właśnie ta substancja jest winna, zachęcam do przeczytania: Jak usunąć siarkowodór (zapach zgniłych jaj) z wody?

Bakterie odpowiedzialne za zapach siarkowodoru bardzo chętnie rozwijają się wodzie, która zawiera związki żelaza i manganu. Mogą się pojawić również w wodzie wodociągowej. Jeżeli woda jest czysta, a mimo to pojawia się zapach problem może stanowić anoda w podgrzewaczu wody. Służy ona ochronie bojlera ale jeżeli jest zastosowana magnezowa wtedy staje się taka elektroda dobrym siedliskiem dla bakterii.

W wodzie czuć chlorem

Dość specyficznym, aczkolwiek pojawiającym się w wodzie zapachem, jest zapach chloru. To woń podobna do tej, z jaką możemy spotkać się na pływalniach. Zapach chloru jest kłopotem, który może wystąpić w wodzie z własnego ujęcia, jak i w przypadku wody pochodzącej z lokalnej sieci wodociągowej. Przede wszystkim jest on dość drażniący i zaburza aromat dań oraz napojów przygotowywanych na bazie takiej właśnie wody.

Najczęściej pojawienie się zapachu chloru w wodzie jest związane z procesem dezynfekcji instalacji. Jest to działanie przeprowadzane tak samo przez indywidualnych użytkowników, jak i nawet największe miejskie wodociągi. Chlorowanie jest procesem skutecznym, odkaża instalację, zapobiega rozwojowi mikroorganizmów wewnątrz. Minusem jest jednak możliwość tworzenia się produktów ubocznych dezynfekcji wody oraz specyficznego zapachu. Woda bogata w chlor jest nieprzyjazna dla skóry i włosów podczas kąpieli, o czym można przeczytać tutaj: Chlorowana woda z kranu, Oto zanieczyszczenia, które mogą doprowadzić do problemów ze skórą!

Z niechcianym zapachem chloru doskonale poradzi sobie węgiel aktywny. Z tego powodu do domów odczuwających taki problem, polecane jest zamontowanie kolumny węglowej, jak Ecoperla Carbotower M. To idealny sposób na poprawę właściwości wody, jak smak, zapach i barwa. Jeśli w domu dodatkowo dokucza twardość wody, a nie ma zbyt wiele przestrzeni na stację uzdatniania wody, można wybrać kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym. Doskonałym reprezentantem tego typu produktów jest Ecoperla Hero. Jeśli chodzi tylko o poprawę właściwości wody do spożycia, najlepiej będzie zdecydować się na filtr kuchenny.

Chemiczny zapach wody

Pojawienie się chemicznego zapachu wody świadczy o niebezpieczeństwie dla użytkowników. Takiej wody nie wolno spożywać! Jeśli wyczujemy w wodzie zapach benzyny lub innej substancji o specyficznym zapachu, to świadczy, że ona faktycznie mogła przedostać się do wody.

Zapach chemiczny może pojawić się z wielu przyczyn: awarii, nieszczelności, wycieku. Jeśli dotyczy wody wodociągowej, należy zaalarmować zakład o wystąpieniu takiego problemu. W przypadku wody z własnego ujęcia, należy zlecić analizę wody i skontaktować się z ekspertem z branży w celu konsultacji i doboru najlepszej metody poradzenia sobie z tym problemem. Temat zapachu chemicznego w wodzie pojawił się w artykule: Zapach ropy w wodzie – skąd się bierze i jak się go pozbyć?

Metaliczny zapach wody

Jeszcze innym problemem, z którym można się zetknąć jest pojawiający się w wodzie metaliczny zapach. Można go określić także jako zapach rdzy. Jeśli taki problem przydarzy się przy korzystaniu z wody z sieci wodociągowej, prawdopodobnie wystąpił problem w instalacji. Trzeba o tym zawiadomić wodociągi lub administrację budynku.

W przypadku własnego ujęcia nie pozostaje nic innego, niż zajęcie się tym kłopotem samodzielnie. Jego prawdopodobną przyczynę stanowią przekroczenia żelaza i manganu w wodzie. Te substancje oddziałują na różne właściwości wody, jak barwa lub mętność. Mogą także spowodować zmianę smaku wody. Przekroczenia żelaza i manganu w wodzie są problemem dość powszechnym, który najczęściej wymaga instalacji profesjonalnej stacji uzdatniania wody w postaci odżelaziacza wody. O tym, dlaczego nie warto korzystać z wody bogatej w żelazo i mangan dowiecie się z artykułu: Czy zażelaziona woda jest szkodliwa?, Czarne osady w łazience – co jest przyczyną?

Właściwie dobrany odżelaziacz wody poradzi sobie z problemem wysokiego stężenia żelaza i manganu w wodzie. Najlepiej sprawdzają się modele korzystające ze wstępnego napowietrzania wody. W taki sposób można też pozbyć się siarkowodoru z wody. Woda jest wstępnie wzbogacana w tlen z pomocą zewnętrznego aeratora lub poduszki sprężonego powietrza. Następnie trafia na złoże odżelaziające, gdzie są zatrzymywane cząsteczki niepożądanych substancji. Dokładne informacje na ten temat znajdują się w artykule: Jak działa odżelaziacz wody?

Niewłaściwy zapach ciepłej wody

Zapach wody może pojawiać się tylko w przypadku ciepłej, jak już wspomniałem wyżej. Kiedy korzystamy z wody zimnej, nic nie czuć – wszystko jest w porządku. Natomiast woda podgrzana charakteryzuje się już nieprzyjemnym, wręcz odrzucającym zapachem. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być anoda w podgrzewaczu wody. Ten problem opisałem dokładnie w artykule: Przykry zapach ciepłej wody? Przyczyną może być anoda! W tym tekście podaję też możliwe rozwiązania problemu. Zobaczcie sami.

Jak poprawić zapach wody?

Problem z zapachem w ciepłej wodzie można ograniczyć przez substancja okresowe przegrzewanie podgrzewacza wody lub chlorowanie instalacji.

Jeżeli zapach występuje w wodzie, która zawiera podwyższone ilości żelaza czy manganu to najskuteczniejszą metodą jest napowietrzenie wody. O samym procesie przeczytacie w artykule: Na czym polega i co daje napowietrzanie wody? Rozwiązanie to jest bardzo dobre z kilku przyczyn. W czasie napowietrzania usuwane są lotne związki z wody, które mogą powodować nieprzyjemny zapach. Wprowadzone powietrze powoduje, że w wodzie znajduje się nadmiar tlenu, więc nie mogą rozwijać się bakterie beztlenowe. Tlen w wodzie jest konieczny do usuwania żelaza w większości typowych rozwiązań.

Napowietrzanie może być prowadzone przy pomocy zwężki napowietrzającej w napowietrzaczu wody lub sprężarki bezolejowej. Konieczny jest wtedy zbiornik bezprzeponowy. Są również na rynku dostępne systemy umożliwiające napowietrzenie wody bez posiadania zbiornika bezprzeponowego np. Ecoperla Oxytower. Jednak napowietrzenie jest znacznie mniejsze w takim odżelaziaczu wody. Możliwość zastosowania takiego urządzenia zależy od parametrów wody.

Na inne rodzaje zapachów podałem już rozwiązania wyżej. Metaliczny zapach najlepiej zwalczy profesjonalny odżelaziacz wody. Do chloru najlepiej zastosować filtry bazujące na węglu aktywnym. Najlepszym pomysłem będzie rozpoczęcie od przeprowadzenia profesjonalnej analizy wody, a z wynikami badania wody zwrócenie się do eksperta. W taki sposób można dobrać najlepsze rozwiązanie problemów z nieprawidłowym zapachem wody.

Zapach wody nie musi być problemem

Nieprawidłowy zapach wody da się usunąć w sposób szybki i wydajny. Najważniejsza wydaje się prawidłowa ocena zapachu oraz źródła jego występowania. To kłopot, który można zwalczyć. Pomocy w tym zakresie możecie szukać w zakładce kontakt.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.