Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


„Chcę, aby z mojego kranu płynęła woda naprawdę dobrej jakości. Tylko jak to osiągnąć?” – często dostaję takie wiadomości od osób, którym zależy, by woda była oczyszczona pod każdym względem, a jej parametry i właściwości organoleptyczne były idealne. Filtracja wody zna odpowiedź na takie potrzeby – są to indywidualnie dobierane zestawy do uzdatniania wody w domu.

Czasami zdarzają się sytuacje, gdzie jedno urządzenie do filtracji wody nie wystarcza, by osiągnąć oczekiwany efekt. Jednak nie warto dobierać poszczególnych elementów tworzących zestaw tylko na podstawie swojej intuicji, a zwrócić się o pomoc do specjalistów, którzy dopasują wielkości urządzeń, złoża oraz ich wydajności, aby wszystko działało prawidłowo przez długie lata.

Tutaj dodatkowo należy wprowadzić rozróżnienie na dobór zestawów do wody wodociągowej i do wody z własnego ujęcia. W każdym przypadku będzie trzeba podjąć inne kroki.

Woda ze studni o idealnych parametrach?

W przypadku wody z własnego ujęcia najważniejsze będzie wcześniejsze przeprowadzenie badania wody. To właśnie wyniki analizy wody będą podstawą do doboru poszczególnych urządzeń. A jak przygotować wodę do takiego badania i gdzie oddać próbkę? Tego dowiesz się z artykułu Analiza wody – praktyczne informacje

Do wody ze studni trudno jest dobrać konkretny zestaw. Nie ma jednego, idealnego rozwiązania, ponieważ w każdym ujęciu mogą występować zupełnie różne zanieczyszczenia, w różnych stężeniach. Do najpopularniejszych zanieczyszczeń należą: bakterie, żelazo, mangan, azotany, jon amonowy, związki organiczne, twardość wody, siarczany, mętność, a to nadal nie wszystko.

Przy wyborze zestawów do uzdatniania wody ze studni ważna jest także to, jakie urządzenia już znajdują się u użytkowników. Jakiej jakości mają pompę do wody ze studni. Jeśli w gospodarstwie znajduje się zbiornik przeponowy to niezbędne będzie zastosowanie urządzeń, które bez problemu będą przy nim pracowały, na przykład Pentair Proflow Oxy. Jeśli natomiast jest zbiornik bezprzeponowy, można już zastosować produkty takie jak choćby Ecoperla Sanitower.

Biorąc pod uwagę te wszystkie zmienne, mało kto jest w stanie dobrać kilka urządzeń filtracyjnych, by do siebie pasowały i wzajemnie się uzupełniały. W wielu przypadkach nie ma sensu się nad tym głowić samodzielnie, ponieważ eksperci z branży uzdatniania wody mogą zrobić to za nas zupełnie za darmo. Są dwie możliwości:

  1. Można przesłać do naszego laboratorium wodę do analizy. Po przeprowadzeniu badania odsyłamy wyniki wraz z propozycjami urządzeń.
  2. Można też przesłać do nas wyniki już przeprowadzonego badania. Na jego podstawie przedstawimy kilka propozycji zestawów urządzeń.

Najlepsza woda wodociągowa

Nie da się ukryć, że w przypadku wody wodociągowej sprawa jest o wiele prostsza. To zakłady dbają o jej jakości i przepływając do naszych kranów woda musi spełniać normy wyznaczone przez ministra zdrowia. Musi być wolna od bakterii i innych niebezpiecznych dla zdrowia substancji. Dzięki temu nie trzeba oddawać wody do badania. Można jedynie przeprowadzić test twardości wody.

Zdarza się, że woda z wodociągów może zatracić dobrą jakość przepływając przez rury, które nie zawsze są w dobrym stanie. Z tego względu warto zadbać o jakość wody we własnym zakresie i ją odpowiednio doczyścić.

Przygotowałem kilka przykładów zestawów filtracyjnych do wody wodociągowej. Tu warto zaznaczyć, ze są to jedynie propozycje, a poszczególne komponenty zestawu można wymieniać na inne, bardzie dopasowane do potrzeb użytkownika.

Moje zestawienie obejmuje trzy przykłady: profesjonalny zestaw na duży dom, zestaw standardowy oraz zestaw ekonomiczny.

Profesjonalny zestaw na duży dom – zużycie wody wyższe niż 20m3 w ciągu miesiąca

Filtr mechaniczny Atlas Filtri Sanic 20”

To idealny sposób na przygotowanie wody do zmiękczania. Z wody usuwane są wszystkie cząstki mechaniczne, w tym zawiesiny i osady. Jest to wstępny etap oczyszczania wody. Dzięki filtracji mechanicznej zyskujemy pewność, że drobinki zanieczyszczeń nie dostaną się do głowicy sterującej zmiękczacza wody i nie dojdzie do awarii urządzenia. Filtr mechaniczny Atlas Filtri BX Sanic 20″ posiada innowacyjny wkład o właściwościach bakteriostatycznych.

Zmiękczacz wody Ecoperla Softower M

Do gospodarstw domowych z większym zużyciem wody najlepiej wybrać urządzenie o większej wydajności i przepływie. Z tego powodu do zmiękczania wody polecany jest dwuczęściowy zmiękczacz wody Ecoperla Softower M. Jego zadaniem jest przede wszystkim redukcja stopnia twardości wody, dzięki czemu przed kamiennym osadem chroniony jest przede wszystkim kocioł grzewczy, ale oprócz tego całe instalacje i sprzęt AGD mający styczność z wodą.

Kolumna węglowa Ecoperla Carbotower L  

Kolumna węglowa oczyści wodę z nadmiaru chloru, jego pochodnych oraz innych zanieczyszczeń mających wpływ na niekorzystne właściwości organoleptyczne wody.  Dzięki zastosowaniu filtracji wody na węglu aktywnym woda nie będzie podrażniała skóry podczas kąpieli, będzie się charakteryzowała odpowiednim smakiem i zapachem. Więcej informacji o Ecoperla Carbotower L znajdziesz tutaj.

Lampa bakteriobójcza Cintropur 4100 (opcjonalnie)  

Do zestawu można jeszcze dodać lampę bakteriobójczą w celu ochrony swojej instalacji przed ewentualnym skażeniem bakteriologicznym. Lampa Cintropur 4100 jest polecana do gospodarstw domowych, gdzie niezbędna jest większa wydajność. Montaż tego produktu jest prosty. Lampa posiada przyłącza śrubunkowi.

Zestaw standardowy do większości gospodarstw domowych – miesięczne zużycie wody to 10 – 20 m3

Filtr mechaniczny Atlas Filtri Sanic 10”

Filtr mechaniczny będzie służył do wstępnego oczyszczania wody z zanieczyszczeń mechanicznych. W tym zestawie polecam zastosowanie Atlas Filtri z serii Sanic ze względu na powłokę bakteriostatyczną. Filtry mechaniczne są jednymi z najbardziej narażonych na rozwój mikroorganizmów na ich powierzchni. Osady takie jak rdza, piasek i inne drobne cząstki mechaniczne to idealne środowisko do rozwoju mikroorganizmów, a powłoka bakteriostatyczna wydajnie eliminuje ten problem.

Zmiękczacz wody z WiFi Ecoperla Slimline 24

Zmiękczacze wody są bardzo często polecane do gospodarstw domowych, ponieważ skutecznie eliminują problem kamienia kotłowego. W tym zestawie proponuję zmiękczacz wody z WiFi Ecoperla Slimline 24.

Dlaczego akurat ten produkt? Przede wszystkim ze względu na wygodę użytkowania oraz bardzo niskie koszty eksploatacji. Urządzenie posiada system optymalnie dobranych ustawień Ecoperla Perfect System. Oprócz tego ma specjalnie opracowany cykl pracy i regeneracji. Dodatkowym atutem jest solankowanie proporcjonalne. 24 litry złoża to duża powierzchnia filtracyjna, której dodatkową zaletą jest rzadsza regeneracja oraz dodatkowe zwiększenie żywotności żywicy.

Jest też kilka udogodnień dla użytkownika. Między innymi warto wymienić moduł WiFi z dedykowaną aplikacją, dźwiękowy alarm dosypywania soli. Od teraz nie trzeba monitorować zbiornika na sól regeneracyjną. Zmiękczacz sam poinformuje, kiedy należy uzupełnić braki. Seria Ecoperla Slimline jest dodatkowo wyposażona w system suchego zbiornika solanki. Dzięki temu nie ma szans na powstawanie trudnych do usunięcia mostów solnych.

Kolumna węglowa Ecoperla Carbotower M

Kolumna węglowa jest swoistym dopełnieniem procesu zmiękczania wody. Dzięki niej woda użytkowa będzie charakteryzowała się odpowiednim smakiem i zapachem, a także barwą. Nie będzie zawierała dużych ilości chloru, pestycydów, niektórych metali ciężkich.

We współdziałaniu ze zmiękczaczem wody Ecoperla Carbotower M zapewni doskonałą wodę do kąpieli, prania, gotowania. Warto wspomnieć, że założenie kolumny węglowej jest w szczególności polecane dla alergików oraz osób cierpiących na choroby skórne.

Lampa bakteriobójcza TMA V25 (opcjonalnie)  

Jeśli ktoś stawia na kompleksową ochronę wody przed każdym rodzajem zanieczyszczeń, to dodatkowo polecam lampę bakteriobójczą polskiego producenta TMA, która nie dopuści do rozwoju mikroorganizmów. O tym modelu dowiesz się więcej na tej stronie.

Zestaw ekonomiczny – kiedy zużycie wody wynosi około 10 m3

Filtr mechaniczny Atlas Filtri Sanic 10”

Tym razem do zestawu polecam nieco mniejszy filtr mechaniczny od włoskiego producenta z powłoką chroniącą przed namnażaniem się bakterii. Na tym etapie z wody usuwana jest: rdza, muł, piasek, duże cząstki mechaniczne. Produkt posiada wszystkie niezbędne certyfikaty. O tym rozwiązaniu dowiesz się więcej tutaj.

Zmiękczacz wody Ecoperla Toro

Do zestawu ekonomicznego rekomenduję wybór kompaktowego zmiękczacza wody Ecoperla Toro. Posiada 20 litrów złoża, a to wystarczająca ilość jak na takie zużycie wody. Wewnątrz znajdziemy markową żywicę monosferyczną oraz ustawienia Ecoperla Perfect System. Dzięki oddzieleniu butli ze złożem od zbiornika solanki montaż takiego urządzenia jest niezwykle prosty i każdy jest w stanie sobie z nim poradzić.

Dzięki Ecoperla Toro codzienne czynności powiązane z wodą będą o wiele prostsze. Spędzimy mniej czasu na sprzątaniu, ponieważ na armaturze nie będzie pozostawał kamienny osad. Na szybach nie będą pozostawały smugi, a w czajniku nieestetyczna warstwa powstała poprzez wytrącanie się magnezu i wapnia z wody. Pranie wreszcie będzie pachnące, a rachunki za ogrzewanie zmaleją. Miękka woda nie będzie pozostawiała osadu w pralkach i zmywarkach, a dzięki temu te urządzenia nie będą ulegały awariom.

Kolumna węglowa Carbotower S

I tym razem w propozycjach dorzucam kolumnę węglową Ecoperla Carbotower S. Złoże z węgla aktywnego to doskonały sposób na poprawę walorów wody, a eksploatacja to groszowa sprawa. Złoża nie trzeba często przepłukiwać, a zawór jest sterowany ręcznie. To od nas zależy jak często będzie się odbywała regeneracja oraz w jakich godzinach. Jeszcze tańszą opcją na usunięcie chloru z wody pitnej będzie zastosowanie filtra kuchennego pod zlewem (do poboru wody z jednego punktu czerpalnego). Może to być FT-Line 3.

Lampa bakteriobójcza TMA V12 (opcjonalnie)

W tym wypadku również dodatkową opcją jest lampa sterylizująca TMA V12. To zabezpieczenie przed bakteriami w wodzie.

Gdy nie ma miejsca na zestaw

Realia pokazują, że niestety nie w każdym domu znajdzie się miejsce na montaż aż dwóch urządzeń filtracyjnych. Choć zmiękczacz wody i kolumna węglowa mają osobno raczej niewielki rozmiar, to ich połączenie i podłączenie pod instalację może stanowić spory problem logistyczny.

Jeśli nie ma szans na zagospodarowanie miejsca na zmiękczacz wody i kolumnę węglową, a zależy nam na uzyskaniu wody miękkiej, smacznej, delikatnej dla skóry, możemy zdecydować się na nowość – kompaktowe urządzenie 2 w 1 Ecoperla Hero.

Ecoperla Hero to hybryda zmiękczacza wody i kolumny węglowej. Na pierwszy rzut oka niepozorne urządzenie posiada aż 40 litrów złoża. 30 litrów to monosferyczna żywica jonowymienna od znanego, niemieckiego producenta Lanxsess. Pozostałe 10 litrów złoża stanowi węgiel kokosowy impregnowany srebrem włoskiej produkcji.

Złoża w zmiękczaczu wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero układają się warstwowo. Najpierw woda przepływa przez węgiel aktywny, gdzie tak jak w kolumnach węglowych usuwany jest chlor i wszystkie związki odpowiedzialne za niekorzystny smak i zapach wody. Następnie w wodzie redukowany jest stopień twardości.

Ecoperla Hero nie można traktować jako zamiennika dwóch oddzielnych urządzeń o o wiele większej powierzchni filtracyjnej. To jednak dobry sposób na uzyskanie smacznej i miękkiej wody, jeśli są kłopoty z przestrzenią na instalację. Przy wyborze rozwiązania do małych pomieszczeń gospodarczych warto mieć na uwadze, że zmiękczacz wody z węglem aktywnym będzie mimo wszystko wygodniejszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż oddzielny zmiękczacz wody i filtr narurowy z węglem aktywnym.

Przed Ecoperla Hero wystarczy jedynie zamontować filtr mechaniczny.

Woda idealna bez względu na warunki

Dzisiejszy artykuł udowadnia, że wodę o idealnych parametrach można mieć niezależnie od tego, czy czerpiemy wodę ze studni, czy z wodociągu. W obu przypadkach zachęcam do kontaktu w celu doboru najlepszych opcji dopasowanych do indywidualnych potrzeb.