Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


W dzisiejszym artykule o tym, jak walczyć z twardą wodą w dużych domach oraz budynkach zamieszkiwanych przez dwie rodziny. Czy tutaj istnieją takie same możliwości montażu urządzeń filtracyjnych, jak w przypadku domów jednorodzinnych? Jakie są obostrzenia?

„Jaki zmiękczacz wody dla dwóch rodzin?”, „Czy da się zamontować zmiękczacz wody do domu, gdzie mieszkają dwie rodziny?” – to tylko niektóre z pytań, jakie dostaję od Was na czacie w temacie możliwości montażu i doboru odpowiedniego zmiękczacza wody do dużego domu wielorodzinnego.

W dzisiejszym artykule postaram się udzielić wyczerpującej odpowiedzi.

Na blogu już omawiałem temat wyboru zmiękczacza wody do domu jednorodzinnego (zobacz: Zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego – który wybrać?). Jednak w przypadku tak zwanych bliźniaków, domów zamieszkiwanych przez dwie rodziny bądź po prostu dużych domów sprawa nieco się komplikuje. To, co w przypadku jednorodzinnych gospodarstw domowych jest oczywiste, tutaj już niekoniecznie.

Walka z twardą wodą

Twarda woda jest zjawiskiem, które występuje na terenie całego kraju. Choć najczęściej mówi się o redukcji stopnia twardości w jednorodzinnych gospodarstwach domowych, to należy pamiętać, że jest to właściwość wody, która tak samo może dać się we znaki w mieszkaniu w bloku, hotelu, pensjonacie, jak i w domach wielorodzinnych.

Z twardą wodą warto walczyć z kilku powodów. Do najważniejszych należy utrzymanie instalacji oraz urządzeń AGD mających styczność z wodą w dobrym stanie, korzyści związane z większymi oszczędnościami finansowymi, ale i oszczędnością czasu oraz energii poświęcanych na sprzątanie.

Jeśli dwie rodziny zamieszkujące jeden budynek zgodnie dochodzą do wniosku, że przydałoby się zredukować twardość wody, to już jest ogromny sukces. Po podjęciu takiej decyzji należy jednak przyjrzeć się dokładnie konstrukcji samego budynku oraz tego, czy daje możliwości montażu jednego urządzenia filtracyjnego do obsługi dwóch (mimo wszystko osobnych) gospodarstw domowych.

Kiedy można zamontować centralny zmiękczacz wody?

Centralny zmiękczacz wody w budynku zamieszkanym przez dwie rodziny można założyć, jeżeli pozwala na to jego konstrukcja. To znaczy, że na przykład w domu znajduje się tylko jedna kotłownia na dwie rodziny i istnieje fizyczna możliwość wpięcia się przed rozgałęzieniem instalacji wodnej na dwa gospodarstwa.

W takich przypadkach nie ma najmniejszego problemu, by wybrać jedno urządzenie i zamontować je we wspólnym pomieszczeniu gospodarczym. Z dostarczonej, oczyszczonej wody będą mogły korzystać jednocześnie dwa gospodarstwa domowe.

Kiedy to się nie uda?

Niestety, nie ma możliwości montażu centralnego zmiękczacza wody, jeżeli budynek jest podzielony w taki sposób, że każde z gospodarstw ma dostęp do swojej własnej kotłowni. Jeśli każda z rodzin dysponuje własnym podejściem wody, możliwość czerpania miękkiej wody z jednego urządzenia nie jest realna.

W takim przypadku każda z rodzin powinna założyć swój własny zmiękczacz wody, odpowiadający tylko ich potrzebom. Najczęściej dla jednej rodziny wystarczającym rozwiązaniem jest kompaktowy zmiękczacz wody, taki jak Ecoperla Toro, któryś z serii Ecoperla Slimline CS. Nowym rozwiązaniem dedykowanym osobom, które chciałyby korzystać z miękkiej wody w domu i smacznej wody pitnej, jest zmiękczacz wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero.

Co w przypadku wody ze studni?

Jeśli źródłem wody w budynku jest własne ujęcie, to rozwiązania są bardzo zbliżone do opisanych powyżej. Należy jednak zwrócić uwagę na inne parametry wody. W tym celu najlepiej zacząć od przeprowadzenia analizy wody.

Jeśli badanie wykaże przekroczenia nie tylko w przypadku twardości wody, trzeba będzie pomyśleć o wyborze innego urządzenia filtracyjnego lub o stacji uzdatniania wody składającej się z kilku urządzeń. Jeżeli natomiast okaże się, że faktycznie jedynym kłopotem jest wysoka twardość wody, można będzie zamontować sam zmiękczacz wody.

Przy wyborze urządzenia filtracyjnego niezwykle ważne jest uwzględnienie zużycia wody.

Jaki zmiękczacz wody do dużego domu?

Jeżeli okazało się, że istnieje możliwość podłączenia jednego urządzenia w budynku zamieszkałym przez dwie rodziny, można przejść do wyboru właściwego zmiękczacza wody.

W przypadku dużych budynków mieszkalnych trafną propozycją jest seria bardzo wydajnych, dwuczęściowych zmiękczaczy wody Ecoperla Softower. Szczególnie dobrze powinien poradzić sobie zmiękczacz wody Ecoperla Softower M.

W tym produkcie znajduje się aż 40 litrów monosferycznej żywicy jonowymiennej marki Lewatit produkowanej w Niemczech. Ecoperla Softower M jest przystosowany do filtracji dość dużych ilości wody. W dodatku jest to urządzenie, które plasuje się bardzo wysoko ze względu na jakość dobranych komponentów. Mowa tu nie tylko o żywicy jonowymiennej, ale także o głowicy sterującej wyprodukowanej przez Clack – amerykańskiego lidera w produkcji komponentów do urządzeń uzdatniających wodę.

Dużą korzyścią, która stanowi dodatkowy argument na rzecz wyboru Ecoperla Softower, jest obecność Ecoperla Smart System. Dzięki niemu praca urządzenia jest zrównoważona, można zaoszczędzić na kosztach eksploatacji, a w dodatku wydłużeniu ulega żywotność złoża filtracyjnego.

Alternatywą jest większy model z tej samej serii – Ecoperla Softower L z 60 litrami złoża. To urządzenie będzie lepszym wyborem, jeśli mamy do czynienia z bardzo wysokim stopniem twardości wody lub w przypadku bardzo dużego zużycia wody.

Co oprócz zmiękczacza wody?

Zmiękczacz wody jest wystarczającym rozwiązaniem, jeśli rodzinom zależy jedynie na pozyskaniu miękkiej wody do celów użytkowuch. Do tego urządzenia można dodać jednak jeszcze jeden etap filtracji, dzięki któremu woda będzie smaczna, o neutralnym zapachu, a w dodatku stanie się idealna do kąpieli – nie będzie powodowała zaczerwienień czy przesuszenia skóry.

Aby osiągnąć tak kompleksowy efekt oczyszczania wody wystarczy połączyć dwuczęściowy zmiękczacz wody z kolumną węglową typu Ecoperla Carbotower.

Zawarty wewnątrz kolumny węglowej węgiel aktywny redukuje z wody substancje odpowiedzialne za pogorszenie walorów organoleptycznych wody. Usuwa między innymi: chlor, jego pochodne, związki organiczne, pestycydy, pozostałości dezynfekcji.

Taki zestaw zapewnia wodę komfortową w codziennym użytkowaniu oraz smaczną wodę przeznaczoną do celów spożywczych. Ponadto właśnie tak skonstruowana stacja uzdatniania wody jest polecana alergikom oraz osobom z nadwrażliwą skórą, które szczególnie odczuwają nasilanie się objawów swoich przypadłości podczas kąpieli.

W przypadku dużych budynków zamieszkiwanych przez dwie rodziny polecana jest kolumna węglowa Ecoperla Carbotower L.

O innych zestawach do kompleksowego uzdatniania wody w budynkach mieszkalnych dowiesz się więcej z tego artykułu: Zestawy do uzdatniania wody w domu – co warto ze sobą łączyć?

Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie

Jak widać, w przypadku dużych domów wielorodzinnych, możliwość montażu centralnego zmiękczacza wody dostarczającego miękką wodę dla obu rodzin nie zawsze wchodzi w grę. Bardzo istotny jest rozkład pomieszczeń w budynku oraz rozplanowanie w nim instalacji. Mimo to zawsze warto podjąć walkę z twardą wodą, ponieważ korzyści są ogromne i często zauważalne już na pierwszy rzut oka.

W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań związanych z możliwościami uzdatniania wody w domach wielorodzinnych, zapraszam do kontaktu.

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!