Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Niniejszy wpis ma za zadanie przedstawić podstawowe czynności związane z instalacją zmiękczacza wody, jego konfiguracją oraz obsługą. Autor wpisu nie ponosi odpowiedzialności za nieprawidłowe podłączenie urządzenia oraz potencjalne konsekwencje z niego wynikające. Wykonując wszystkie czynności związane z instalacją zmiękczacza wody należy zachować szczególną ostrożność.

Większość poniżej zamieszczonych instrukcji została przygotowana na bazie dokumentów dostarczonych przez polskich dystrybutorów filtrów do wody. Wszelkie niejasności oraz pytania należy kierować do swojego sprzedawcy lub producenta danego zmiękczacza wody. Zobacz również uproszczony schemat instalacji zmiękczacza wody.

Budowa zmiękczacza wody

Kompaktowy zmiękczacz wody składa się ze zbiornika głównego oraz pokrywy zabezpieczającej. Pod pokrywą znajduje się przegroda na sól tabletkowaną oraz głowica urządzenia. W zbiorniku umieszczona jest butla ciśnieniowa wypełniona złożem jonowymiennym, zawór pływakowy osłonięty studzienką oraz przelew solankowy.

Dwuelementowy zmiękczacz wody składa się z butli ciśnieniowej, rury dystrybucyjnej, głowicy sterującej wraz z akcesoriami, zbiornika solanki, wężyka, podsypki oraz żywicy jonowymiennej.

Do zmiękczacza powinny zostać dodane akcesoria, takie jak instrukcja obsługi, By-Pass, zasilacz, komplet króćców przyłączeniowych o średnicy 1″, klamry do połączenia głowicy z By-Pass’em, klipsy oraz kluczyk imbusowy.

Jak przygotować dwuelementowy zmiękczacz wody?

Montaż komponentów zmiękczacza dwuelementowego zaczynamy od zaklejenia rury dystrybucyjnej (by złoże nie dostało się do środka dystrybutora). Zasypujemy butlę ciśnieniową podsypką. Wsypujemy całą zawartość worka. Następnie wsypujemy żywicę jonowymienną. Całkowita zawartość złoża nie może przekroczyć 70% wysokości butli.

Po zasypaniu odbezpieczamy dystrybutor i przystępujemy do montażu głowicy sterującej. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, żeby u dołu głowicy zamontowany był koszyk dolny. Warto użyć sylikonu do uszczelnienia łączenia. Głowicę trzeb dokręcić z wyczuciem.

Podłączenie By-Pass’a do głowicy:

  1. Przesmaruj uszczelki silikonem technicznym
  2. Wciśnij By-Pass w głowicę
  3. Podłącz go za pomocą klamer
  4. Podłącz króćce do By-Passu i zabezpiecz je klamrami

Podłączenie zbiornika solanki należy rozpocząć od znalezienia zaworka solankowego w przy obudowie głowicy. Nakrętkę zaworka należy wsunąć w wężyk elastyczny. Następnie wężyk z zakrętko należy włożyć w zawór solankowi i całość skręcić.

Pod pokrywą zbiornika solanki powinien znajdować się ruszt i zawór pływkowy osłonięty studnią. Pod zabezpieczeniem studzienki znajduje się pływak. Po włożeniu wężyka do środka studni należy podłączyć go z pływakiem. Uszczelnienie odbywa się za pośrednictwem złączki typu JACO. Po złączeniu tych elementów zmiękczacz dwuelementowy jest gotowy do instalacji

Jak podłączyć zmiękczacz wody do instalacji?

Na proces montażu zmiękczacz wody składa się przygotowanie instalacji, podłączenie hydrauliczne, pierwsze uruchomienie, programowanie głowicy sterującej, po którym urządzenie jest już gotowe do eksploatacji.

Przygotowanie instalacji

Przed instalacją należy ustalić miejsce montażu zmiękczacza. Do tego miejsca należy doprowadzić zasilanie wody oraz wyjście wody uzdatnionej na instalacji. Konieczny jest także dostęp do prądu. Kolejnym ważnym elementem, który musi znajdować się tuż przy stacji zmiękczania wody jest odprowadzenie popłuczyn do kanalizacji.

Zmiękczacz wody musi stać w pomieszczeniu, gdzie znajduje się główne wejście wody do budynku. Przed samym zmiękczaczem należy zainstalować reduktor ciśnienia (nie jest to obligatoryjne lecz rekomendowane), manometr oraz filtr wstępny (mechaniczny). Po filtracji wstępnej woda może być poprowadzona do zmiękczacza.

Podłączenie hydrauliczne

Sama instalacja nie jest skomplikowana i można wykonać ją samodzielnie. Podłączenie zaworu By-Pass odbywa się identycznie, jak w przypadku zmiękczacza dwuelementowego.

Połączenia plastikowe głowicy należy uszczelnić za pomocą taśmy teflonowej oraz dokręcamy z wyczuciem do głowicy. Trzeba zwrócić uwagę na kierunek przepływu wody. Zasilanie ma zostać połączone z prawą stroną głowicy (wejściem wody). Do lewej strony podłączamy wyjście uzdatnionej wody na obiekt.

Zmiękczacz wody do instalacji można podłączyć używając instalacji z miedzi lutowanej, rur gwintowanych, rur plastikowych klejonych z CPVC oraz rur zgrzewanych.

Gdy zasilenie urządzenia oraz powrót mamy już podłączone, można przejść do podłączenia kanalizacji. Z prawej strony głowicy znajduje się wylot kanalizacyjny, który trzeba połączyć z wcześniej już przygotowaną instalacją kanalizacyjną. Takie połączenie należy wykonać za pomocą węża elastycznego o średnicy 0,5 cala (np. wąż ogrodowy). Należy zwrócić uwagę, by przewód między głowicą, a ujściem do kanalizacji nie ulegał załamaniu.

Ostatnim etapem jest podłączenie przelewu zbiornika solanki. Robimy to tym samym przewodem co odpływ kanalizacyjny. Można na końcu przewodu przelewowego zamontować syfon. Uchroni to przed wydobywaniem się nieprzyjemnego zapachu z kanalizacji do zbiornika solankowego.

Zmiękczacz wody przygotowany jest do pierwszego uruchomienia. Należy przejść do konfiguracji głowicy.

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!