Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Mangan w wodzie z własnego ujęcia jest spotykany stosunkowo często. Profesjonalne badanie w laboratorium często wykazuje wtedy przekroczenie stężenia tego pierwiastka. To problem ponieważ uzdatnianie wody w taki sposób, żeby pozbyć się z niej manganu, nie jest łatwe. Która metoda sprawdzi się zatem najlepiej. Jak usuwać mangan z wody szybko i skutecznie?

Skąd się bierze mangan w wodzie?

Mangan w wodzie podziemnej występuje dosyć często. Nie dziwi zatem fakt, że problem zbyt wysokiego stężenia tego pierwiastka dotyka wiele osób korzystających z własnej studni. Obecny w wodzie mangan jest zazwyczaj pochodzenia naturalnego. Może się jednak zdarzyć, że jego występowanie jest powiązane z działalnością człowieka.

Mangan może występować na różnym stopniu utleniania, przy czym w środowisku wodnym spotkamy go zazwyczaj na II i IV stopniu. Mangan na II stopniu utleniania występuje w formie rozpuszczonej, a jego obecność jest niewykrywalna organoleptycznie. Ta forma manganu ujawnia się przy większej ilości tlenu w wodzie, ponieważ pierwiastek zaczyna się wtedy wytrącać. O tym zjawisku możecie przeczytać więcej w artykule: Dlaczego krystalicznie czysta woda ze studni robi się brązowa?

Według Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 r., w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, stężenie manganu w wodzie nie może przekraczać 0,05 mg Mn/litr. Warto również dodać, że mangan w wodzie występuje zazwyczaj w towarzystwie żelaza. O tym, jak usuwać żelazo z wody, pisałem już wcześniej. Z tego artykułu dowiesz się natomiast, jak usuwać mangan z wody.

Skutki użytkowania wody z manganem

Mangan, w stężeniach przekraczających dopuszczalną normę, nadaje wodzie mętność i nieprzyjemny smak. Zmienia również jej barwę powodując, że przestaje być zdatna do celów spożywczych. Dowodem na obecność manganu w wodzie mogą być też plamy na ubraniach widoczne po praniu, zacieki na armaturze, a także smolisty osad w urządzeniach podłączonych do instalacji oraz korozja w rurociągach. Mangan bywa też przyczyną rozwoju bakterii manganowych prowadzących do powstawania biofilmu. Podsumowując, obecność tego pierwiastka w wodzie jest mocno niepożądana. Zachęcam w tym miejscu do zapoznania się z treścią artykułów: Mangan w wodzie a zdrowie – czy jest niebezpieczny? oraz Czarne osady w łazience – co jest przyczyną? Mnóstwo ciekawych informacji znajdziesz również w materiale filmowym od marki Ecoperla, który zamieściłem poniżej.

Jak usuwać mangan z wody?

Usuwanie manganu to proces nieco trudniejszy, niż odżelazianie czy zmiękczanie wody w instalacji. Aby zredukować stężenie tego pierwiastka, potrzebne są filtry odmanganiające, dobrane na podstawie profesjonalnej analizy wody.

Filtry usuwające z wody mangan są zbudowane z butli (wypełnionej specjalnie dobranym rodzajem złoża odmanganiającego), głowicy sterującej, a w niektórych przypadkach także ze zbiornika na środek regenerujący. Aby odpowiednio zabezpieczyć głowicę sterującą, przed odmanganiaczem zaleca się również montaż filtrów mechanicznych, np. Cintropur czy Atlas Filtri. Dobór odpowiedniej technologii uzdatniania oraz rodzaju złoża odmanganiającego to stosunkowo skomplikowany proces, na który składa się wiele różnych kwestii. Warto w tym przypadku zaufać firmie specjalizującej się w uzdatnianiu wody.

Jak usuwać mangan z wody szybko i skutecznie?

Do usuwania manganu z wody profesjonaliści rekomendują odmanganiaczo / odżelaziacze wody. Ze względu na ekonomiczną pracę oraz aspekt ekologiczny, na szczególną uwagę zasługują odżelaziacze i odmanganiacze wody wykorzystujące do pracy wstępne napowietrzanie. Przy dużych przekroczeniach manganu i sporym zapotrzebowaniu na oczyszczoną wodę proponuje się urządzenia korzystające z zewnętrznego napowietrzania. Przykładem takiego urządzenia jest Ecoperla Sanitower M, który wymaga do prawidłowej pracy zewnętrznego napowietrzacza oraz hydroforu z ocynkowanym zbiornikiem. Takie urządzenie poradzi sobie w każdych okolicznościach.

Przy nieco bardziej korzystnych parametrach i zaistnieniu odpowiednich warunków, można zastosować odżelaziacz i odmanganiacz wody z komorą sprężonego powietrza już wbudowaną w urządzenie. Wtedy cały proces zachodzi w jego wnętrzu. Już napowietrzona woda trafia od razu na złoże, gdzie dochodzi do procesu katalizy. Przykładem takiego produktu jest Ecoperla Oxytower. Szczegółowe informacje o działaniu obu opisanych wyżej urządzeń znajdują się w artykule: Jak działa odżelaziacz wody? Natomiast porównanie znajdziecie w artykule: Czym wyróżnia się Ecoperla Oxytower od innych odżelaziaczy wody?

Oprócz odżelaziaczy wody wykorzystujących wstępne napowietrzanie wody, na rynku dostaniemy również takie, które regenerują się z udziałem nadmanganianu potasu.

Jak usuwać mangan z wody, jeśli znajdują się w niej inne przekroczenia?

Przekroczenia manganu można usuwać również na złożach wykorzystujących w swoim działaniu wymianę jonową. Przykładem są stacje wielofunkcyjne eliminujące aż pięć problemów jednocześnie – żelazo, mangan, jon amonowy, związki organiczne oraz twardość wody. Wszystko to jest możliwe dzięki zastosowanej specjalnej mieszanki złóż. W stacjach wielofunkcyjnych złoże jest regenerowane z udziałem roztworu solanki, na tej samej zasadzie co w zmiękczaczach wody.

Na rynku dostępne są stacje wielofunkcyjne kompaktowe i dwuczęściowe. W pierwszym przypadku pojemność złoża jest nieco niższa, co przekłada się na mniejszy rozmiar urządzenia. W tej kategorii produktów dobrymi parametrami charakteryzuje się stacja wielofunkcyjna Ecoperla Multicab, którą szczerze polecam, do niewielkich pomieszczeń gospodarczych. Jeśli zastanawiasz się, jak usuwać mangan z wody przy dużych przekroczeniach, sięgnij po dwuczęściowe stacje wielofunkcyjne, które doskonale sprawdzają się też przy wyższym zapotrzebowaniu na wodę. Jako przykład takiego urządzenia zawsze chętnie podaję Ecoperla Multitower M, który dostępny jest w sklepie aż w trzech rozmiarach do wyboru.

Odwrócona osmoza usuwa mangan i inne zanieczyszczenia

Do redukcji manganu z wody można użyć także filtra z membraną osmotyczną. Tę metodę, stosuje się jednak rzadko ponieważ działa tylko przy określonych parametrach wody. Odwrócona osmoza nie jest też filtrem na cały dom, a wodę przygotowuje tylko do celów spożywczych. Z drugiej strony doskonale sprawdza się uzdatniania wody w domkach letniskowych. Decydując się na takie rozwiązanie zyskujesz czystą i zdrową wodę do picia prosto z kranu. Osobom zainteresowanym implementacją takiego rozwiązania, polecam filtr kuchenny Ecoperla Rosa, który można uzupełnić o wkład rewitalizujący Ecoperla Elixir. Dla zainteresowanych polecam artykuł: Woda wodorowa, woda alkaliczna czy woda z minerałami? Już nie musisz wybierać. Ciekawą propozycją odwróconej osmozy jest także filtr kuchenny Atlas Filtri OASIS Sanic wyposażony w specjalną powłokę bakteriostatyczną hamującą rozwój bakterii.

Złoża w odmanganiaczach wody

Odżelaziacze i odmanganiacze, dostępne aktualnie na rynku, działają na różnych złożach filtracyjnych. Dwa najpopularniejsze złoża wykorzystywane w tym procesie, które przynoszą bardzo dobre efekty to Deferman i Greensand. Oba eliminują z wody również żelazo, ale im więcej tego pierwiastka w wodzie, tym mniej wydajnie usuwany jest mangan. Niewielkie ilości manganu (rzędu 0,2 mg Mn/l) można też usuwać na niektórych złożach zmiękczających (kationitach), takich jak Crystal-Right czy AquaMulti.

Złoże Defeman

Największą zaletą złoża odmanganiającego Defeman jest duża wydajność i bezproblemowa eksploatacja. Silnie utleniające właściwości złoża podnoszą stopień utlenienia manganu i żelaza, w wyniku czego na jego powierzchni wytrącają się trudnorozpuszczalne związki tych pierwiastków. Zarówno płukanie, jak i regeneracja złoża odbywają się bez potrzeby stosowania jakichkolwiek preparatów chemicznych. Trzeba natomiast pamiętać, że złoże Defeman nie nadaje się do stosowania w zestawie ze zbiornikiem przeponowym. Żywotność złoża Defeman wynosi 5 lat.

Złoże Greensand

Złoże odmanganiające Greensand, w odróżnieniu od Defeman, może być stosowane razem ze zbiornikami przeponowymi. Z drugiej strony, do regeneracji wymaga stosowania środków chemicznych, takich jak nadmanganian potasu. Błędy w eksploatacji takiego złoża mogą tym samym doprowadzić do wycieku tego mocno barwiącego preparatu do wnętrza instalacji. W zależności od jakości surowej wody, żywotność złoża Greensand wynosi nawet 10 lat.

Usuń mangan pod okiem specjalistów

Usuwanie manganu z wody jest procesem skomplikowanym, a jego powodzenie zależy od wielu różnych czynników. Właśnie dlatego należy wybrać taką metodę, która będzie dobrana indywidualnie do potrzeb danego gospodarstwa domowego. Jeśli nie wiesz, jak usuwać mangan z wody, masz pytania lub wątpliwości w kwestii zastosowania konkretnego systemu uzdatniania wody, skontaktuj się ze mną. Pomogę Ci za darmo!