Strona główna » Blog » Filtry samoczyszczące – co warto wiedzieć?

Filtry samoczyszczące – co warto wiedzieć?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: cze 28, 2023

Filtry narurowe to jedne z najczęściej wybieranych produktów. Na rynku można znaleźć modele samoczyszczące z automatem do płukania wstecznego. Kiedy warto zdecydować się na taki dodatek? Jak działa? Czy faktycznie jest potrzebny?

Mechaniczne zanieczyszczenia wody to dość powszechny problem, który jest jednak prosty do zażegnania. Wystarczy wstępna filtracja wody. W ten sposób likwidowane są piasek, muł, szlam i inne niechciane substancje.

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów filtrów mechanicznych, w tym na przykład filtry samoczyszczące. Niektórzy nie chcą poświęcać swojego czasu i wydawać pieniędzy na regularne serwisowanie. Z myślą o nich powstały automaty do płukania wstecznego. Dziś będzie właśnie o nich.

Automatyczne przepłukiwanie filtrów w pigułce

Przede wszystkim warto wiedzieć, że na rynku znajdziemy dwa rodzaje automatów do czyszczenia wkładów. Są to:

  • Automaty do płukania wstecznego ze sterowaniem czasowym
  • Automaty do płukania wstecznego sterowane spadkami ciśnienia

Automaty czasowe zazwyczaj posiadają funkcję programowania przez użytkownika i działają cyklicznie. To znaczy, że możemy zaplanować automatyczne płukanie na przykład co 2 godziny, codziennie, a nawet co kilka miesięcy.

W przypadku automatów uzależnionych od spadków ciśnienia bardzo ważna jest obecność presostatu. To rozwiązanie jest droższe w porównaniu z automatami czasowymi. Stosuje się je dość rzadko, jednak jest o wiele bardziej dokładne.

Ponadto możemy rozróżnić automaty do czyszczenia wkładów ze względu na sposób zasilania. Niektóre działają za sprawą tylko i wyłącznie baterii, inne wykorzystują zasilanie stałe prądem. Są też automaty wykorzystujące obie metody.

Automaty w filtrach samoczyszczących często są wyposażane w wyświetlacz cyfrowy, jednak nie jest to regułą.

W dodatku automaty do płukania wstecznego różnią się między sobą częstotliwością płukania. Może to być od kilku minut do kilku miesięcy. Są modele, w których użytkownik sam może zadecydować jak często i przez jaki okres filtr będzie się płukał, ale także urządzenia, w których jest tylko jedna określona opcja regeneracji.

Jak działają filtry samoczyszczące z automatem do płukania wstecznego?

Automaty do płukania wstecznego czasowe, jak i ciśnieniowe działają na podobnej zasadzie.

W automatach do czyszczenia wkładów z funkcją czasową po upływie określonego czasu dochodzi do otwarcia elektrozaworu. To powoduje powstanie różnicy ciśnień w filtrze. W taki sposób uaktywniana jest funkcja płukania wstecznego. Po zakończeniu procesu elektrozawór ponownie się zamyka.

W przypadku automatów działających w oparciu o spadki ciśnienia otwarcie elektrozaworu następuje za sprawą presostatu.

Kiedy filtry samoczyszczące sprawdzą się najlepiej?

Automaty w filtrach samoczyszczących to ogromna wygoda. To rozwiązanie sprawia, że filtry stają się kompletnie bezobsługowe. Użytkownik praktycznie nie musi poświęcać im uwagi. Urządzenia same opłukują się z zanieczyszczeń.

Sama inwestycja może z początku wyglądać na dość drogą, jednak z perspektywy czasu koszty w pełni się zwracają. Przede wszystkim ograniczane są cykliczne wydatki związane z wymianą wkładów wstępnych. Użytkownik oszczędza również czas i zasoby swojej uwagi poświęcanej na dość częste serwisowanie. Jeśli więc ktoś szuka urządzeń ekonomicznych oraz takich, którym nie trzeba poświęcać uwagi, to jest właśnie rozwiązanie dla niego.

Filtry samoczyszczące są nieocenionym udogodnieniem, jeśli w wodzie znajduje się dużo zanieczyszczeń. Muł, rdza, zawiesiny oraz inne nieczystości, które szybko odkładają się w filtrze, mogą bardzo zmniejszać jego wydajność. Jedyną radą jest bardzo częste czyszczenie. Obsługa osobista w takich przypadkach potrafi być niezwykle uciążliwa. Właśnie z tego powodu wielu właścicieli filtrów decyduje się na zakup automatu do czyszczenia wkładów.

Wymienione wyżej powody kupna automatów są tak samo przekonujące w przypadku gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, chociaż o wiele częściej Klienci decydują się na zakup filtrów samoczyszczących do wykorzystania w różnych sektorach przemysłu.

Warto pamiętać, że jeśli decydujemy się na automat do czyszczenia wkładów trzeba będzie zadbać o odpływ do kanalizacji. Filtry samoczyszczące z automatem muszą zostać podłączone do kanalizacji, ponieważ tam trafiają wszystkie popłuczyny po płukaniu wstecznym.

Przegląd najchętniej wybieranych automatów do filtrów samoczyszczących

Tutaj warto zaznaczyć, że nie każdy filtr narurowy da się rozbudować o automat do czyszczenia wkładów. Przed zakupem należy wczytać się w informacje dotyczące tego, do jakich filtrów został przeznaczony dany model.

Automaty do filtrów Atlas Filtri Hydra

To niewątpliwie jedno z urządzeń cieszących się największą popularnością. Pasuje do wszystkich filtrów narurowych z serii Hydra przeznaczonej do wody zimnej i gorącej.

Automat został wyposażony w wiele przydatnych funkcji, miedzy innymi możliwość zaplanowania czasu między regeneracjami i czasu, w którym będzie trwał proces płukania wstecznego. Jest również funkcja ręcznego przepłukania wkładu. Udogodnienie stanowi cyfrowy wyświetlacz.

Minimalny okres między płukaniami to 2 godziny, natomiast maksymalny 99 godzin. Płukanie może trwać od 5 do 99 sekund. Dzięki temu można dobrać proces regeneracji do jakości swojej wody.

Wśród automatów do filtrów Atlas Filtri z serii Hydra mocno wyróżnia się automatyczny zawór spustowy Atlas Filtri K-Matic. To aktualnie jedyny na rynku automat na baterie, prosty w montażu oraz intuicyjny w obsłudze. Dzięki temu rozwiązaniu, możesz zapomnieć o manualnym czyszczeniu filtra samoczyszczącego. Zawór K-Matic został dodatkowo wyposażony przez producenta w funkcję płukania natychmiastowego oraz zabezpieczenie przed niskim poziomem naładowania baterii.

Automaty do filtrów Honeywell

Honeywell proponuje cały przekrój automatów do płukania wstecznego w różnym zakresie cenowym, do różnych modeli filtrów narurowych.

Najtańszą propozycją jest automat na baterie przeznaczony do filtrów F74CS oraz FK74CS. Automat jest zasilany 3 bateriami LR6 typu AA, jednak można go również podłączyć do prądu. Jest 8 opcji płukania do wyboru: co godzinę, codziennie, co 6, 15, 30 dni, co 2, 3 miesiące. O tym, że baterie się wyczerpują informuje dioda. Urządzenie posiada też blokadę chroniącą przed otwarciem się elektrozaworu przy słabym zasilaniu baterii.

Kolejną propozycją jest automat na baterie do filtrów F76S oraz HS10S. W tym przypadku nie ma szans na zaprogramowanie cyklu. Do procesu regeneracji dochodzi regularnie co 45 dni. Urządzenie posiada wbudowany dźwiękowy alarm przypominający o potrzebie wymiany baterii. Jest również system blokujący, który w razie słabego zasilania przez baterie nie dopuszcza do otwarcia się zaworu.

Następnym produktem od Honeywell, na który warto zwrócić uwagę jest automat do filtrów kołnierzowych F78TS. To jeden z najbardziej zaawansowanych modeli. Posiada aż 16 opcji związanych z częstotliwością płukania (od regeneracji co 4 minuty aż po regenerację co 3 miesiące). Jest zasilany prądem, jednak dodatkowo ma też miejsce na baterie. Dzięki temu w trakcie awarii zasilania cały czas działa. Posiada opcję płukania ręcznego. Istnieje możliwość uruchomienia za sprawą sygnału różnicy ciśnień z presostatu.

Ostatnią propozycją, o której chciałbym wspomnieć jest automat do filtrów Honeywell F76S oraz HS10S, który jest praktycznie bliźniaczą wersją modelu omawianego wyżej.

Filtry samoczyszczące – czy jest alternatywa?

Zdarza się, że narurowe filtry samoczyszczące nie są wystarczającym rozwiązaniem. Ze względu na liczne zanieczyszczenia, ciągłe przepłukiwanie może się okazać mało ekonomiczne. W takich przypadkach lepiej sięgnąć po kolumnę filtracyjną typu Ecoperla Sedimentower z automatyczną głowicą sterującą Clack TC.

Automaty do czyszczenia wkładów, o których była mowa w artykule są do kupienia w sklepie internetowym

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.