Strona główna » Blog » Jak dbać o zmiękczacz wody?

Jak dbać o zmiękczacz wody?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: kwi 2, 2025

Regularna konserwacja zmiękczacza wody jest kluczowa dla jego efektywności i żywotności. Najważniejsze czynności eksploatacyjne to uzupełnianie soli, czyszczenie zbiornika solanki oraz okresowe serwisowanie urządzenia. To najkrótsza droga, aby cieszyć się miękką wodą i uniknąć kosztownych napraw.

Spis treści:

Serwisowanie zmiękczacza wody

Zmiękczanie wody to redukcja stężenia obecnych w niej jonów wapnia i magnezu. Proces ten likwiduje przyczynę twardego wapiennego osadu, czyli kamień w wodzie. Przystosowane do tego celu zmiękczacze wody montuje się na nitce zimnej wody. Dostępne na rynku modele różnią się od siebie jakością komponentów, wydajnością, kosztami eksploatacji oraz funkcjami dodatkowymi. W efekcie, choć każdy znajdzie rozwiązanie idealnie dopasowane do swoich potrzeb, nie zawsze wiadomo jaki zmiękczacz wody wybrać. W razie wątpliwości, o pomoc najlepiej poprosić eksperta z branży.

Darmowa konsultacja

Nowoczesne zmiękczacze wody są praktycznie praktycznie bezobsługowe. Z drugiej strony, aby uniknąć awarii urządzenia i wydłużyć żywotność złoża jonowymiennego, należy przestrzegać kilku ważnych zasad eksploatacji. A zatem, jak dbać o zmiękczacz wody, aby pracował wydajnie i długo? Wbrew pozorom, to bardzo proste.

Użytkując zmiękczacz wody należy pamiętać o okresowym serwisie urządzenia, który powinien być przeprowadzany przynajmniej raz na dwa lata, a najlepiej co roku.

Serwisant sprawdza szczelność układu, stan techniczny urządzenia, skuteczność procesu zmiękczania wody. W ramach tych czynności dezynfekuje układ, dodaje preparaty wspomagające działanie złoża, demontuje i przepłukuje najważniejsze elementy zmiękczacza wody (np. inżektor), weryfikuje pracę zaworu sterującego, a jeśli zachodzi taka potrzeba – wymienia wkład w filtrze wstępnym, a nawet złoże filtracyjne.

Jeśli zmiękczacz wody działa bez zarzutu i nie zachodzą żadne niepokojące zjawiska związane z jego pracą, wówczas serwis można wzywać co dwa lata. Dobrze jednak, jeśli nasze urządzenie przechodzi częstszą konserwację. Niektóre czynności wystarczy wykonywać raz w roku, inne na przykład raz w miesiącu.

Piotr Pisarski

Kontrola pracy zmiękczacza wody

Wiele działań związanych z konserwacją zmiękczacza wody można przeprowadzić samodzielnie. Wbrew pozorom, nie wymagają one ani specjalistycznej wiedzy, ani dużego zaangażowania czasowego ze strony użytkownika. Gwarantują jednocześnie, że urządzenie działa prawidłowo, a filtracja wody zachodzi w sposób ekonomiczny i higieniczny.

Kontrola skuteczności zmiękczania wody

Należy monitorować działanie zmiękczacza wody, szczególnie w pierwszych dniach po instalacji. Szybki test twardości wody pozwala łatwo zweryfikować poprawność zachodzącego procesu. Odpowiednie badania wody można przeprowadzić za pomocą paskowego lub kropelkowego testera twardości.

Taką kontrolę warto przeprowadzać regularnie oraz koniecznie, jeśli pojawiają się odczuwalne zmiany w jakości wody, w tym inny smak wody, osad na dnie czajnika lub mniejsza wydajność kosmetyków myjących.

Kontrola poziomu soli w zbiorniku solanki

Okresowa regeneracja zmiękczacza wody przywraca jonowymienne zdolności złoża zmiękczającego i jest niezbędna do jego prawidłowej pracy. Aby proces mógł zachodzić bez przeszkód konieczne jest wytworzenie roztworu solanki w zbiorniku będącym integralną częścią zmiękczacza wody. Do zadań użytkownika należy monitorowanie czy poziom soli w tym zbiorniku jest odpowiedni. Zużycie soli zależy od częstotliwości regeneracji.

Przyjmuje się, że jeśli zbiornik jest wypełniony solą tylko w 1/3, reagent należy uzupełnić.

Niektóre zmiękczacze wody, np. seria Ecoperla Slimline, są wyposażone w dźwiękowy alarm poziomu soli, który informuje o konieczności jej uzupełnienia. W tym kontekście polecam również urządzenia z modułem WiFi, dzięki któremu przypomnienia o dosypywaniu soli pojawiają się bezpośrednio w aplikacji mobilnej.

Piotr Pisarski

Kontrola zbrylenia soli

Weryfikacja poziomu soli regeneracyjnej w zbiorniku to nie wszystko. Regularnie należy również sprawdzać, czy nie doszło do pojawienia się mostów solnych, które uniemożliwiają mieszanie się soli z wodą. Nawracający problem mostów solnych dotyczy zazwyczaj sytuacji, w których stosowana jest sól granulowana, ale nie jest to regułą.

Aby sprawdzić czy doszło do utworzenia się mostu solnego należy wziąć długi kij, na przykład od miotły i przyłożyć go do zmiękczacza wody w celu sprawdzenia odległości od podłogi do poziomu soli, a następnie sprawdzić to samo tylko już w zbiorniku solanki. Jeśli wyczujemy most solny bądź zbrylenie, należy je usunąć w sposób mechaniczny, uderzając w nie kijem. Nie należy stosować ostrych narzędzi, które mogą uszkodzić zbiornik.

Piotr Pisarski

Kontrola wkładu w filtrze wstępnym

Zabrudzony wkład nie pracuje wydajnie i nie zatrzymuje zanieczyszczeń. W efekcie, drobne ciała stałe, które przedostają się do zmiękczacza wody mogą spowodować jego awarię. W tym kontekście, na uszkodzenia szczególnie narażona jest głowica sterująca pracą urządzenia.

Z tego powodu tak ważna jest regularna kontrola czystości wkładów w filtrze mechanicznym. Można to zrobić np. przy okazji sprawdzania poziomu soli w zbiorniku solanki. Jeśli zachodzi taka konieczność, w zależności od modelu filtra narurowego, wkład trzeba wymienić na nowy lub przeprowadzić jego płukanie.

Częstotliwość wymiany wkładu w filtrze mechanicznym zależy w dużej mierze od zanieczyszczenia wody i zapotrzebowania na nią.

Kontrola ciśnienia wody

Użytkowanie zmiękczacza wody wiąże się z tym okresową kontrolą ciśnienia wody zasilającej. W tym celu należy spojrzeć na wskaźniki obecnych w instalacji manometrów. Ponieważ większość zmiękczaczy wody pracuje prawidłowo tylko w ograniczonym zakresie ciśnienia, od 1,4 do 8 barów – nie należy zapominać o sprawdzaniu tego parametru.

Czyszczenie zmiękczacza wody

Kontrola pracy zmiękczacza wody jest bardzo ważna, jednak w ramach czynności związanych z konserwacją urządzenia należy również pamiętać o regularnym czyszczeniu niektórych komponentów.

Czyszczenie zbiornika solanki

Zbiornik solanki należy oczyścić przy okazji wymiany złoża filtracyjnego. Warto jednak robić to nieco częściej niż raz na kilka lat. W tym celu ze zbiornika należy wysypać resztki soli, wyjąć studnię z zaworem solankowym i dokładnie przepłukać komponent czystą wodą. Choć sama czynność jest prosta i nie zajmuje wiele czasu, z pewnością gwarantuje higieniczną filtrację i redukuje ryzyko powstawania zbryleń, czy miejscowego zatężenia soli.

Czyszczenie inżektora

Inżektor to niewielki komponent służący do zasysania roztworu solanki z dna zbiornika. Głównie ze względu na niewielką średnicę, inżektor łatwo zapycha się resztkami soli, albo zanieczyszczeniami obecnymi w wodzie. W efekcie, dochodzi do problemów z prawidłowym przebiegiem regeneracji i zaburzony zostaje cały proces wymiany jonowej. Inżektor należy oczyścić z osadów i obficie przepłukać woda.

Czyszczenie złoża filtracyjnego

Jeśli uzdatniana woda zawiera metale ciężkie, ich związki mogą osadzać się na żywicy jonowymiennej. Żelazo w wodzie już przy stężeniu 0,05 mg Fe/l może odkładać się na złożu filtracyjnym w zmiękczaczu wody. Niestety nie można go usunąć na drodze zwyczajnej regeneracji. Z czasem związków metali ciężkich zbiera się coraz więcej, co skutecznie blokuje wymianę jonową będącą podstawą redukcji stopnia twardości wody. W efekcie, żywica szybciej wytraca swoje właściwości i trzeba ją częściej wymieniać. Problem można na szczęście wyeliminować stosując raz w roku specjalny granulat, np. Ecoperla Antidotum.

Aby preparat zadziałał wystarczy wsypać zawartość buteleczki do studni zmiękczacza wody, odczekać około 10 minut do momenty, aż rozpuszczą się granulki i przeprowadzić wymuszoną regenerację. Ecoperla Antidotum usuwa zalegające na złożu metale ciężkie, które wraz z popłuczynami trafiają do kanalizacji. Dawka preparatu już została odmierzona, wystarczy go jedynie zaaplikować

Zabezpieczając w ten sposób żywicę jonowymienną wydłużamy jej żywotność, a co za tym idzie, nie trzeba jej tak często wymieniać.

Dezynfekcja zmiękczacza wody

Dezynfekcja urządzeń filtrujących wodę powinna stanowić nieodłączny element regularnego serwisu. Problem skażenia dotyczy nie tylko wody pobieranej z własnego ujęcia. Zanieczyszczenia sprzyjające rozwojowi mikroorganizmów mogą przedostawać się do zmiękczacza wody również podczas dosypywania soli do zbiornika solanki.

Dezynfekcję wnętrza urządzenia warto zatem przeprowadzać
profilaktycznie najlepiej raz w roku.

Na rynku dostępne są specjalistyczne preparaty do oczyszczania złoża filtracyjnego z metali ciężkich oraz środki o wysokiej zawartości aktywnego chloru, które zapobiegają gromadzeniu się mikroorganizmów w żywicy oraz w wewnętrznych częściach stacji uzdatniania wody.

Jak dbać o zmiękczacz wody – podsumowanie

Konserwacja zmiękczacza wody opiera się na czterech prostych czynnościach takich jak dosypywanie soli regeneracyjnej, wymiana wkładów w filtrze mechanicznym, okresowa dezynfekcja urządzenia oraz zabezpieczanie żywicy jonowymiennej. Choć nie są to wszystkie obowiązki, jakie spoczywają na użytkowniku, wystarczą aby cieszyć się miękką wodą w całym domu przez długi czas.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.