Strona główna » Blog » Oszczędny zmiękczacz wody – co warto wiedzieć?

Oszczędny zmiękczacz wody – co warto wiedzieć?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: kwi 4, 2025

Oszczędny zmiękczacz wody nie tylko skutecznie redukuje stopień twardości kranówki, ale jest również ekonomiczny w eksploatacji. Najważniejsze cechy takiego urządzenia to regeneracja UpFlow, solankowanie proporcjonalne oraz funkcje dodatkowe, takie jak Ecoperla Smart System czy Ecoperla Perfect System.

Spis treści:

Koszty eksploatacji zmiękczacza wody – na co zwrócić uwagę?

Wszystkie zmiękczacze wody dostępne aktualnie na rynku działają według tej samej zasady, natomiast podstawą procesu jest wymiana jonowa zachodząca na specjalnej żywicy. Aby urządzenie mogło działać prawidłowo, niezbędny jest dostęp do prądu i wody, a także odpowiednia ilość soli regeneracyjnej w zbiorniku solanki. To głównie od zużycia tych surowców zależy ile kosztuje eksploatacja zmiękczacza wody.

Choć zmiękczanie wody nie jest drogie, wybór urządzenia maksymalnie ekonomicznego w eksploatacji bywa niekiedy bardzo trudny. Jeśli nie wiesz, jak wybrać oszczędny zmiękczacz wody, czytaj dalej lub o pomoc poproś eksperta.

Darmowa konsultacja

Po czym poznać oszczędny zmiękczacz wody?

Oszczędny zmiękczacz wody to urządzenie zaprogramowane optymalnie pod względem zużycia materiałów eksploatacyjnych. Warto zatem wybrać taki model, który gwarantuje najkorzystniejsze warunki pracy w kontekście poboru wody oraz soli do regeneracji. Zużycie prądu przez zmiękczacz wody jest znikome i generuje pomijalnie małe koszty na poziomie kilkudziesięciu złotych rocznie.

Regeneracja UpFlow w zmiękczaczach wody

Regeneracja zmiękczacza wody warunkuje poprawność redukcji stopnia twardości wody. Proces ten można klasyfikować na różne sposoby, jednak rodzaj regeneracji w danym modelu zależy od producent. Na rynku dostępne są urządzenia korzystające z regeneracji czasowej, objętościowej oraz objętościowo-logicznej. W kontekście potencjalnych oszczędności pod uwagę bierze się inny podział, ze względu na rodzaj przepływu wody podczas regeneracji – UpFlow (przeciwprądowa) i DownFlow (współprądowa).

W przypadku regeneracji współprądowej woda jest wprowadzana w taki sposób, aby złoże jonowymienne uległo zmieszaniu. Pierwszy etap takiej regeneracji nazywa się backwash i nie ma go w regeneracji typu UpFlow, w której od razu następuje solankowanie. Właśnie dlatego regeneracja przeciwprądowa jest uważana za bardziej ekonomiczną. Roztwór solanki jest podawany od dołu do góry, stąd nazwa procesu UpFlow. Ponieważ w dolnej części kolumny znajduje się największa ilość żywicy jonowymiennej z niewielką ilością wody, przy takim trybie regeneracji nie dochodzi do rozwodnienia solanki. W efekcie, solanka zużywa się wolniej, a żywica jonowymienna jest regenerowana od najmniej do najbardziej zużytej powierzchni.

Regenerację typu UpFlow stosuje w swoich zmiękczaczach wody polska marka Ecoperla.

Solankowanie proporcjonalne

Najpopularniejsza, tabletkowana sól do zmiękczacza wody jest zazwyczaj dostępna w workach po 25 kilogramów. W zależności od producenta oznacza wydatek kilkudziesięciu złotych co około 2 miesiące. Zastosowanie przepływu UpFlow pozwala na solankowanie proporcjonalne, które znacząco ogranicza zużycie soli i przy okazji wody niezbędnej do przeprowadzenia regeneracji. Mniejsza jest także ilość popłuczyn po zakończeniu procesu.

Funkcje dodatkowe obniżające koszty eksploatacji

Dużą zaletą zmiękczacza wody są dodatkowe funkcje lub specjalne systemy obniżające koszty eksploatacji urządzenia. Na tym tle mocno wyróżniają się oszczędne zmiękczacze wody polskiej marki Ecoperla.

Innowacyjne rozwiązania, takie jak Ecoperla Perfect System (kompaktowe zmiękczacze wody) i Ecoperla Smart System (dwuczęściowe zmiękczacze wody), to gwarancja oszczędności już od pierwszej regeneracji. Specjalistyczne systemy ustawień głowicy sterującej opracowano z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach. Oprócz niższego poboru wody i soli na regenerację, Ecoperla Perfect System i Ecoperla Smart System zapewniają także wieloletnią i bezawaryjną pracę zmiękczacza wody.

Zmiękczacze wody i stacje wielofunkcyjne z ustawieniami Ecoperla Perfect System filtrują wodę w oparciu o optymalne parametry pracy i regeneracji, dlatego zawsze pobierają dokładnie tyle soli i wody, ile w danym momencie potrzebuje urządzenie.

Monosferyczna żywica jonowymienna

Duże znaczenie w kontekście oszczędnej pracy zmiękczacza wody ma również rodzaj żywicy jonowymiennej. Decydując się na zakup konkretnego modelu warto wybrać taki model, który pracuje w oparciu o złoże monosferyczne.

Dzięki identycznej budowie cząsteczek, żywica jonowymienna zużywa się równomiernie i jest łatwiejsza do regeneracji, co przekłada się na mniejsze zużycie soli tabletkowanej. Złoże monosferyczne polecam również z uwagi na długą żywotność, która sięga nawet do 10 lat.

Piotr Pisarski

Oszczędne zmiękczacze wody – przegląd rozwiązań

Zmiękczacze wody to stosunkowo szeroka grupa urządzeń. Nie każdy model spełnia jednak kryteria jakości oraz wydajnej i oszczędnej pracy. Wśród dostępnych rozwiązań na rynku mocno wyróżniają się urządzenia marki Ecoperla – polskiego producenta systemów uzdatniania wody stosowanej do celów użytkowych i spożywczych. Wszystkie urządzenia tej marki gwarantują skuteczną redukcję stopnia twardości wody oraz ekonomiczną eksploatację na co dzień.

Oszczędne zmiękczacze wody Ecoperla Toro

Ze względu na niewielkie gabaryty, kompaktowe zmiękczacze wody Ecoperla Toro cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców budynków wielorodzinnych. W ramach jednej serii, producent wypuścił na rynek dwa modele różniące się ilością zastosowanej żywicy jonowymiennej. Oba urządzenia są wyjątkowo wydajne i proste w montażu.

Trwałe zmiękczacze wody Ecoperla Vita

Ecoperla Vita to seria urządzeń zbudowanych z wyjątkowo trwałych komponentów. Dzięki zastosowaniu Ecoperla Perfect System, regeneracji z przepływem przeciwprądowym i monosferycznej żywicy jonowymiennej, urządzenia są zaliczane do najlepszych rozwiązań na rynku w kontekście oszczędnej eksploatacji.

Kompaktowe zmiękczacze wody Ecoperla Slimline

Urządzenia z serii Ecoperla Slimline zostały wyposażone w Ecoperla Perfect System z przepływem przeciwprądowym podczas regeneracji i możliwością solankowania proporcjonalnego. Skrócenie regeneracji o jeden cykl bez strat na efektywności pozwala zaoszczędzić wodę oraz sól tabletkowaną. Seria zmiękczaczy wody Ecoperla Slimline została również wyposażona w funkcję WiFi, która maksymalnie podnosi komfort użytkowania urządzenia.

Do poprawnego działania urządzeń z serii Ecoperla Slimline nie jest wymagana integracja zmiękczacza wody z BMS.

Ekonomiczne zmiękczacze wody Ecoperla Softower

Jeśli w domu stopień twardości wody jest bardzo wysoki lub zużywa się duże ilości wody, najlepiej sprawdzi się oszczędny zmiękczacz wody o większej wydajności. W tym celu warto zainwestować w dwuczęściowy zmiękczacz wody Ecoperla Softower, dostępny w trzech rozmiarach. Głowica sterująca amerykańskiej firmy Clack gwarantuje bezawaryjną pracę, natomiast monosferyczna żywica jonowymienna zapewnia zmiękczanie wody na najwyższym możliwym poziomie.

Zmiękczacz wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero

Oszczędny zmiękczacz Ecoperla Hero to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą się pozbyć z wody nie tylko twardości, ale też chloru i innych substancji, które negatywnie wpływają na parametry organoleptyczne wody. Ecoperla Hero zajmuje niewiele miejsca, a dzięki ustawieniom Ecoperla Perfect System jego praca jest nie tylko efektywna, ale też maksymalnie oszczędna.

Oszczędny zmiękczacz wody – dlaczego warto?

Montaż zmiękczacza wody niesie ze sobą wiele wymiernych korzyści, do których zalicza się:

  • Dłuższa żywotność i efektywniejsza praca sprzętu AGD mającego kontakt z wodą
  • Mniejsze zużycie detergentów i środków myjących, a jednocześnie większa efektywność przy zachowaniu tych samych rezultatów czyszczenia i prania
  • Lepsza kondycja skóry i włosów po kąpieli w miękkiej wodzie
  • Niższe koszty ogrzewania, dzięki lepszej wydajności instalacji i mniejszemu ryzyku awarii kotła grzewczego
  • Lepszy smak i aromat przyrządzanych potraw i napojów

Oszczędny zmiękczacz wody – podsumowanie

Będąc na etapie zakupu zmiękczacza wody, nie warto zdawać się na przypadek. Wybierając model optymalnie dopasowany do swoich potrzeb, indywidualnych wymagań oraz jakości surowej wody, oszczędności są pewne – zarówno te wynikające z eksploatacji samego urządzenia, jak i wszelkich korzyści, które niesie ze sobą użytkowanie miękkiej wody.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.