Strona główna » Blog » Recenzja odwróconej osmozy Atlas Filtri OASIS Sanic

Recenzja odwróconej osmozy Atlas Filtri OASIS Sanic

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Recenzje produktów
Data aktualizacji: lut 12, 2024

Włoski producent Atlas Filtr nie przestaje zaskakiwać! Na rynku właśnie pojawił się nowy model systemu odwróconej osmozy. Atlas Filtri OASIS Sanic to seria wydajnych filtrów podzlewozmywakowych wyposażonych w antybakteryjne zabezpieczenie na bazie jonów srebra. Jeśli szukasz sposobu na czystą i zdrową wodę prosto z kranu, koniecznie poznaj ten podzlewozmywakowy filtr kuchenny.

Budowa oraz cechy charakterystyczne Atlas Filtri OASIS Sanic

Obudowa systemu odwróconej osmozy Atlas Filtri OASIS Sanic jest nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale przede wszystkim wysoce funkcjonalna. Włoski producent gwarantuje bowiem niezwykle łatwą i szybką wymianę wkładów filtracyjnych oraz montaż bez użycia specjalistycznych narzędzi. Urządzenie charakteryzuje się także niewielkimi wymiarami, dzięki czemu w całości mieści się w szafce kuchennej pod zlewem.

Dołączony do zestawu zbiornik na przefiltrowaną wodę jest wykonany z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Dobre wrażenie robi także designerska wylewka, co tylko potwierdza przywiązanie włoskiego producenta do estetyki najdrobniejszych nawet detali. W komplecie z odwróconą osmozą znajduje się również klucz do odkręcania kloszy, smar do uszczelek oraz niezbędne akcesoria instalacyjne.

Instalacja odwróconej osmozy Atlas Filtri OASIS Sanic niesie ze sobą liczne korzyści:

  • Woda w domu będzie smaczniejsza i krystalicznie czysta, a jej spożywanie stanie się po prostu przyjemnością.
  • Rezygnując z kupowania wody butelkowanej wytworzysz mniej odpadów i dodatkowo oszczędzisz.
  • Nie musisz się obawiać problemów z instalacją: mały i kompaktowy, ponieważ kompaktowy system Atlas Filtri OASIS Sanic pasuje do większości miejsc pod zlewem.

Ochrona przed bakteriami 24/7, czyli technologia Microban®

Odwrócona osmoza Atlas Filtri OASIS Sanic została wyposażona w antybakteryjną technologię Microban® stosowaną na szeroką skalę wszędzie tam, gdzie liczy się pełna sterylność i zero tolerancji dla szkodliwych patogenów. Działanie powłoki Microban® bazuje na bakteriobójczych właściwościach jonów srebra.

Dzięki zastosowaniu technologii Microban®, system odwróconej osmozy Atlas Filtri OASIS Sanic jest bezpieczny i nadaje się do wszystkich zastosowań związanych z wodą pitną. To właśnie czyni go idealnym rozwiązaniem dla każdego gospodarstwa domowego.

Powłokę Microban® nakłada się już na etapie produkcji urządzenia. Jest dzięki temu nieścieralna i maksymalnie wydajna. W sytuacji, gdy dochodzi do kontaktu bakterii z powierzchnią pokrytą powłoką Microban®, uaktywniają się jony srebra. Zmieniając strukturę komórkową mikroorganizmów, niszczą ich zdolność do życia i namnażania się. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Technologia Microban® – co to takiego? Skuteczność technologii Microban® doskonale prezentuje także poniższa grafika.

Zasada działania technologii Microban

Grafika pokazuje schemat działania technologii Microban. W standardowych produktach (bez Microban) widać tempo wzrostu flory bakteryjnej. Dla produktów z Microban widać, że ilość bakterii się zmniejsza.

Zachęcam w tym miejscu do zapoznania się z innymi produktami włoskiej marki, w których również zastosowano technologię Microban®: Seria Atlas Filtri Sanic – coś więcej niż filtracja wody.

Jak działa odwrócona osmoza Atlas Filtri OASIS Sanic?

Praca filtra podzlewozmywakowego Atlas Filtri Oasis Sanic obejmuje aż sześć etapów filtracji. Uzdatniona woda jest krystalicznie czysta, smaczna i zdrowa.

Filtracja wstępna to trzy wkłady mechaniczne o wysokiej wydajności. Wkład sznurkowy o dokładności 25 mikronów usuwa z wody większe zanieczyszczenia stałe. Mechaniczny wkład piankowy o dokładności 5 mikronów eliminuje osady takie jak rdza, kamień, muł. Z kolei wkład węglowy redukuje lotne związki organiczne, a także chlor i jego pochodne mające niekorzystny wpływ na smak i zapach wody.

Kolejny etap filtracji w Atlas Filtri OASIS Sanic to membrana osmotyczna (posiadająca przyłącze typu O-ring) o wydajności 75 GPD, która z dokładnością do pojedynczych jonów usuwa z wody metale ciężkie, azotyny, azotany, chlor i różne mikroorganizmy.

Filtracja końcowa obejmuje filtr z węglem aktywnym, na którym woda jest doczyszczana oraz wkład remineralizujący wzbogacający kranówkę w wapń, magnez, i potas.

Montaż Atlas Filtri OASIS Sanic

Włoski producent gwarantuje nie tylko skuteczną filtrację, ale też łatwy montaż Atlas Filtri OASIS Sanic. Instalację urządzenia można bowiem przeprowadzić samodzielnie na podstawie załączonej do urządzenia instrukcji obsługi. Zawiera ona bowiem wszystkie niezbędne informacje oraz praktyczne porady dla laików. Dzięki temu montaż tego filtra kuchennego zajmuje niewiele czasu i można go przeprowadzić bez konieczności kupowania dodatkowych narzędzi czy specjalistycznych akcesoriów.

W kontekście instalacji Atlas Filtri OASIS Sanic ważne jest również przygotowanie miejsca na dodatkową wylewkę (do poboru oczyszczonej wody), a także odpowiednie poprowadzenie wężyków w odwróconej osmozie – do wylewki, odpływu oraz zbiornika magazynującego.

Zamontowana odwrócona osmoza Atlas Filtri Oasis Sanic

Odwrócona osmoza zamontowana na tyle szafki z koszem cargo. Stelaż przykręcony na plecach szafki. Zbiornik wody czystej stoi na dnie szafki. Wężyki poprowadzone są tyłem zabudowy do zlewozmywaka. Instalacja schludna i łatwa w utrzymaniu czystości. Dzięki zapasowi wężyków, przy wymianie wkładów, cały korpus można bez problemu wyjąć przed szafkę.

Koszty eksploatacyjne

Wielu potencjalnych użytkowników systemu odwróconej osmozy obawia się kosztów (zarówno w kontekście domowego budżetu, jak i ekologii) związanych ze sporym odrzutem wody do kanalizacji. Projektanci Atlas Filtri zadbali o to, aby ograniczyć te straty do minimum.

Z moich obserwacji wynika, że jeden litr czystej wody oznacza mniej więcej dwa litry ścieków, co daje naprawdę dobry wynik. Chciałabym tu jednak zaznaczyć, że stopień odzysku wody zależy od jej pierwotnej jakości i spada wraz ze wzrostem przewodności wody.

W przypadku odwróconej osmozy Atlas Filtri OASIS Sanic ważna jest także regularna wymiana wkładów filtracyjnych, z częstotliwością co 6 lub 12 miesięcy. Faktycznie jest ona jednak uzależniona od jakości surowej wody. W przypadku wody dostarczanej przez zakład wodociągowy, wkłady wystarczają zazwyczaj na rok. Żywotność membrany osmotycznej wynosi natomiast od 3 do 5 lat.

Dane techniczne Atlas Filtri OASIS Sanic

Parametry Wartość
Wysokość (mm) 490 mm
Szerokość (mm) 370 mm
Głębokość (mm) 200 mm
Temperatura na wejściu (max/min) 45 / 4 °C
Ciśnienie na wejściu (min/max) 8 / 3 bar
Membrana osmotyczna 75 GPD

Zalety Atlas Filtri OASIS Sanic

Instalacja tego filtra kuchennego zapewnia nieograniczony dostęp do czystej wody bezpośrednio z kranu w domu. Prawidłowe użytkowanie i konserwacja tego systemu odwróconej osmozy redukuje potencjalne niebezpieczeństwo wynikające ze spożywania wody zawierającej pozostałości pestycydów i herbicydów, metale ciężkie, bakterie czy toksyczne substancje ropopochodne. Nawet woda wodociągowa pozostawia niekiedy sporo do życzenia. Często bowiem miewa dziwny posmak i zapach chloru, będący wynikiem stosowanych procesów dezynfekcyjnych. Eliminując wszystko to, co niepotrzebne – odwrócona osmoza Atlas Filtri OASIS Sanic rozwiązuje wiele problemów z wodą jednocześnie.

  • Woda po filtracji nie zawiera metali ciężkich, pestycydów i szkodliwych patogenów.System odwróconej osmozy jest niewielki, dlatego można go zamontować w małej szafce pod zlewozmywakiem.
  • Technologia Microban® gwarantuje pełną higienę procesu filtracyjnego, dzięki bakteriobójczym właściwościom srebra.
  • Mniej zanieczyszczeń i więcej oszczędności, dzięki rezygnacji z wody butelkowanej.
  • Nawet dwukrotnie szybszy pobór wody z kranika niż w przypadku standardowego systemu odwróconej osmozy.

Atlas Filtri OASIS Sanic – czy warto?

Nie ulega wątpliwości, że systemy odwróconej osmozy dostępne aktualnie na rynku są do siebie podobne. Jeśli jednak cenisz funkcjonalność oraz bezpieczeństwo użytkowania, filtr kuchenny włoskiego producenta bez wątpienia zasługuje na wyróżnienie. Odwrócona osmoza Atlas Filtri OASIS Sanic to urządzenie, dzięki któremu filtracja wody pitnej w Twoim domu przebiega z zachowaniem pełnej higieny. Jeśli rozważasz zakup filtra kuchennego i nie wiesz, co wybrać – skontaktuj się ze mną. Jak zawsze, pomogę Ci za darmo.

 

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.