Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Dziś chciałbym opowiedzieć Wam o kolejnej nowości od marki Ecoperla, a właściwie dwóch nowościach. Tym razem jest to filtr kuchenny, który sprawi, że woda będzie smaczna. Ecoperla Profine POU 2 i Ecoperla Profine POU 3, bo o nich właśnie mowa, są systemami ultrafiltracji banalnie prostymi w montażu. Dla kogo są przeznaczone i czy warto je mieć?

Ecoperla Profine POU (Point of Use) to już kolejne urządzenia stworzone przez polską markę Ecoperla z myślą o poprawie jakości wody w domu. Tym razem są to proste, niewielkie, ekonomiczne i ekologiczne filtry kuchenne, bazujące na membranach ultrafiltracyjnych. Świetnie sprawdzą się do doszlifowania wody o dobrej jakości, w tym wody oczyszczanej przez centralną stację uzdatniania wody. Filtr Ecoperla Profine POU 2 działa dwuetapowo, z kolei Ecoperla Profine POU 3 – trzyetapowo.

System ultrafiltracji Ecoperla Profine POU nie zawodzi pod względem wykonania oraz zastosowanych rozwiązań. Produkt powstaje w europejskich fabrykach z precyzyjnie dobranych komponentów.

Dla kogo jest przeznaczony Ecoperla Profine POU?

Ecoperla Profine POU to doskonały sposób na uzyskanie smacznej wody, który szczególnie dobrze sprawdzi się w kilku przypadkach.

Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że jest to system uzdatniania przeznaczony do wody wodociągowej. To dobry wybór, jeśli ogólne parametry wody są zachowane w normie, jednak użytkownikom zależy na podszlifowaniu smaku i zapachu wody pitnej, ponieważ ta nie spełnia ich oczekiwań w tej kwestii.

Należy jednak pamiętać, by woda nie charakteryzowała się dość wysokim stopniem twardości. W innym wypadku osad wytrącający się z wody będzie zbierał się na membranie ultrafiltracyjnej i zatykał jej pory, prowadząc tym samym do spadku wydajności i potrzeby wcześniejszej wymiany na nową.

To filtr kuchenny idealny do montażu w naprawdę małych kuchniach. Dzięki swoim wymiarom oraz braku zbiornika na magazynowanie wody, Ecoperla Profine POU można spokojnie zamontować nawet w malutkiej szafce podzlewozmywakowej. To rozwiązanie idealne nie tylko do domków jednorodzinnych, ale i do mieszkań w blokach.

Ecoperla Profine POU jest polecany jako dodatkowy system filtracji wody w kuchni, przy urządzeniach uzdatniających wodę na cały dom. Na przykład, jeśli dana rodzina korzysta z centralnego zmiękczacza wody, jednak dodatkowo chciałaby poprawić smak wody z kranu, by móc ją spożywać, nowość od polskiej marki Ecoperla będzie satysfakcjonującym rozwiązaniem.

System ultrafiltracji w postaci Ecoperla Profine POU może stać się bardzo dobrą alternatywą wody kupowanej w plastikowych butelkach. Jest o wiele bardziej ekologicznym i ekonomicznym sposobem pozyskiwania smacznej wody pitnej na co dzień.

Ultrafiltracja Ecoperla Profine POU 2 stanowi świetne dopełnienie zmiękczacza wody bądź innej centralnej stacji uzdatniania wody. Ważne, aby na wejściu wody do instalacji zostały odfiltrowane zanieczyszczenia mechaniczne. Z kolei Ecoperla Profine POU 3 sprawdzi się doskonale w kuchniach w mieszkaniach i domach. To klasyczny system ultrafiltracji, który dodatkowo oczyszcza wodę z cząstek mechanicznych.

Filtracja wody w Ecoperla Profine POU 2 i Ecoperla Profine POU 3

Filtracja wody w Ecoperla Profine POU 2 i Ecoperla Profine POU 3 jest bardzo prosta. Poniżej przedstawiam trzy etapy. Warto pamiętać, że pierwszy z modeli (Ecoperla Profine POU 2) zawiera jedynie membranę ultrafiltracyjną oraz wkład węglowy, z kolei Ecoperla Profine POU 3 zawiera wszystkie trzy wkłady opisane poniżej.

Ecoperla Profine POU 2:

  • Wkład węglowy
  • Membrana ultrafiltracyjna

Ecoperla Profine POU 3

  • Wkład mechaniczny
  • Wkład węglowy
  • Membrana ultrafiltracyjna

Najpierw surowa woda jest oczyszczana na wkładzie wstępnym. W tym etapie jest pozbawiana zanieczyszczeń stałych takich jak: rdza, piasek, muł. Działa z dokładnością do 5 mikronów. Jego zadaniem jest wstępna filtracja wody, a także ochrona pozostałych wkładów przed cząstkami zanieczyszczeń stałych. To komponent obecny tylko w wersji Ecoperla Profine POU 3.

Drugim etapem jest filtracja na węglu aktywnym. W Ecoperla Profine POU 2 i Ecoperla Profine POU 3 zastosowano prasowany węgiel aktywny usuwający zanieczyszczenia z dokładnością do 10 mikronów. Węgiel aktywny jest uznawany za jeden z najskuteczniejszych adsorbentów chloru oraz jego pochodnych. Na drodze filtracji usuwane są także wszystkie substancje odpowiadające za nadawanie wodzie niewłaściwego smaku, zapachu oraz barwy. Ponadto woda jest jeszcze dodatkowo doczyszczana z zanieczyszczeń mechanicznych. Ten stopień filtracji sprawia, że woda odzyskuje właściwe parametry organoleptyczne.

Jako ostatni etap filtracji zastosowano membranę ultrafiltracyjną o dokładności 0,1 mikrona. Wkład o takich parametrach jest w stanie oczyścić wodę z metali ciężkich, koloidów, białek, olejów, makrocząsteczek. W dodatku redukcji podlega ilość mikroorganizmów: bakterii, wirusów, cyst.

Woda jest filtrowana na bieżąco. Właściciel Ecoperla Profine POU ma stały dostęp do świeżej, oczyszczonej wody o każdej porze, w każdych ilościach.

Dla niektórych osób sporą zaletą tego filtra kuchennego może być fakt, że membrana ultrafiltracyjna nie usuwa minerałów naturalnie występujących w wodzie, nie dochodzi do procesu redukcji stopnia twardości. Składniki mineralne pozostają w takich samych ilościach, co w wodzie surowej przed filtracją. Nie trzeba stosować dodatkowych wkładów mineralizujących.

Budowa Ecoperla Profine POU

Ecoperla Profine POU w całości powstaje w europejskich fabrykach. Jakości i solidności wykonania komponentów nie da się nic zarzucić. Po prostu zostały przemyślane w najdrobniejszych szczegółach i wykonane z największą dokładnością.

Cały system ultrafiltracji będzie zamontowany na stelażu montażowym dołączonym do zestawu. Został on wykonany z trwałego materiału, co zapewnia stabilność całej konstrukcji.

Samo urządzenie nie posiada wielu elementów. Jego budowa nie jest skomplikowana.  Do zestawu została dołączona dedykowana wylewka zaprojektowana w duchu minimalizmu oraz nowoczesności. Projektanci starali się sprawić, że ten drobny element dodatkowo podkreśli niepowtarzalny design każdej kuchni, w której zostanie zamontowany. W zestawie znajdują się także wszystkie niezbędne akcesoria montażowe oraz instrukcja obsługi.

Najistotniejszymi komponentami całego zestawu są wkłady filtracyjne i to właśnie im oraz ich jakości należy poświęcić nieco więcej uwagi. Przede wszystkim kluczową zaletą jest naprawdę duża powierzchnia filtracyjna. Są w stanie uzdatnić nawet do 10 000 litrów wody, z czego standardowe wkłady stosowane w standardowych filtrach kuchennych jedynie około 2 000. Wartość jest 5-krotnie większa!

Wkłady filtracyjne w Ecoperla Slimline POU wyróżniają się także pod względem wykonania. Są bardzo szczelne, dzięki czemu nie ma szans na przedostanie się zanieczyszczeń z zewnątrz.

Montaż i serwisowanie Ecoperla Profine POU

Ecoperla Profine POU jest filtrem kuchennym stworzonym z myślą o wygodzie montażu. Można go bez żadnych przeszkód przeprowadzić samodzielnie. W zestawie znajdują się wszystkie niezbędne akcesoria: wężyk, śrubki do zamocowania stelaża, wylewka. Wszystkie kroki związane z instalacją zostały dokładnie opisane i zilustrowane w instrukcji obsługi dołączonej do Ecoperla Profine POU.

Nowość od marki Ecoperla jest filtrem podzlewozmywakowym. Ultrafiltrację należy podłączyć do ujęcia wody w kuchni. Najczęściej użytkownicy instalują tego typu produkt w szafce. Wylewkę dołączoną do zestawu można zamontować w zlewie lub w blacie. Proces montażu potrwa krótką chwilę.

Do wymiany wkładów na nowe również nie będzie konieczności wzywania specjalisty. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby serwis zajął dosłownie chwilę. Należy jedynie pamiętać o instalacji wkładów we właściwej kolejności.

Wkłady filtracyjne należy wymienić na nowe jedynie raz w roku lub co 10 000 litrów. Ich wydajność będzie w dużej mierze zależna od parametrów oraz ilości filtrowanej wody.

Zamontowany filtr kuchenny Ecoperla Profine POU 3

Na zdjęciu widać dwa filtry kuchenne Ecoperla Profine POU 3 zamontowane w jednej, dużej szafce pod zlewem w kuchni firmowej. W realizacji znalazły się dwa egzemplarze, ponieważ tego wymagało firmowe zapotrzebowanie. Ze względu na duży wydatek wody, inwestor chciał mieć dwa krany z wodą filtrowaną dla swoich pracowników.

Jakie są koszty eksploatacyjne?

Ecoperla Profine POU jest bardzo ekonomicznym systemem uzdatniania wody. Na koszty eksploatacyjne składa się jedynie zakup rocznego zestawu wkładów. Ten system ultrafiltracji nie powoduje odrzutu wody do kanalizacji, a więc w tym zakresie nie generuje dodatkowych kosztów.

Dane techniczne

Ecoperla Profine POU 2

Parametry Wartości
Wymiary (w/s/g) 32 / 20 / 10 cm
Przepływ 3 l / min
Temperatura wody na wejściu (min/max) 4 / 30 °C
Ciśnienie wody na wejściu (min/max) 2 / 6 bar

Ecoperla Profine POU 3

Parametry Wartości
Wymiary (w/s/g) 32 / 30 / 10 cm
Przepływ 3 l / min
Temperatura wody na wejściu (min/max) 4 / 30 °C
Ciśnienie wody na wejściu (min/max) 2 / 6 bar

Podsumowanie

Nowość od marki Ecoperla to doskonały sposób na polepszenie zapachu, smaku i barwy wody codziennie wykorzystywanej do picia i przyrządzania napojów gorących oraz dań.

Polska marka Ecoperla dostarczyła nowe rozwiązania i poszerzyła swoją grupę odbiorców o osoby korzystające z wody wodociągowej, pragnące dopasować parametry organoleptyczne do własnych oczekiwań oraz osoby już korzystające z centralnych stacji uzdatniania wody, które chcą dodatkowo doszlifować jakość wody spożywczej.

Ecoperla Profine POU zachwyca dużą powierzchnią filtracyjną, dobrymi efektami oczyszczania wody i banalnie prostym montażem. Nowe systemy ultrafiltracji z powodzeniem można uznać za prosty sposób na uzyskanie smacznej wody.

Recenzja na YouTube