Strona główna » Blog » Recenzja zmiękczaczy wody Ecoperla Softower

Recenzja zmiękczaczy wody Ecoperla Softower

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Recenzje produktów
Data aktualizacji: lut 24, 2020

Twarda woda to spory kłopot nie tylko dla samych mieszkańców, ale i domowych instalacji. Jak z nim walczyć skutecznie i wydajnie w dużych gospodarstwach domowych? Dobrym sposobem jest seria dwuczęściowych zmiękczaczy wody Ecoperla Softower, o której w dzisiejszym artykule.

Wysoki stopień twardości wody to liczne kłopoty, które pojawiają się w całej Polsce. Coraz częściej zdarza się, że świadomość dotycząca szkód, jakie powoduje twarda woda, jest na tyle duża, że spora część osób decyduje się na montaż zmiękczacza wody jeszcze zanim zacznie mieszkać w danym miejscu. O twardej wodzie przeczytacie między innymi tutaj: Jak twarda woda wpływa na Twoje życie?, Czym jest twarda woda i jak ją zmiękczyć?, Twarda woda w domu – poznaj szokujące fakty!

Najlepszym wyborem do dużych gospodarstw domowych może okazać się dwuelementowy zmiękczacz wody Ecoperla Softower.

Kiedy Ecoperla Softower to najlepszy wybór?

Zmiękczacz wody Ecoperla Softower będzie dobrym wyborem, jeśli:

 • Woda ma bardzo wysoki stopień twardości (nawet około 400-500 mg CaCO3/l)
 • Gospodarstwo domowe odnotowuje wysokie zużycie wody
 • Gospodarstwo domowe jest duże, jest wiele miejsc poboru wody
 • Gospodarstwo domowe zamieszkuje liczna rodzina lub kilka rodzin

Czasami kompaktowy zmiękczacz wody okazuje się być niewystarczający, by wydajnie i ekonomicznie podołać wyzwaniu. Dwuczęściowe zmiękczacze wody charakteryzują się większą wydajnością, dlatego dobrze sprawdzą się w trudniejszych warunkach.

Poznajcie Ecoperla Softower

Ecoperla Softower to seria dwuczęściowych zmiękczaczy wody, cechujących się naprawdę dużą wydajnością. Są w stanie dostarczyć zmiękczoną wodę nawet do dużych gospodarstw domowych o sporym zapotrzebowaniu i bardzo wysokim stopniu twardości. Przeczytacie też o nich w artykule: Zmiękczacz wody dla dwóch rodzin lub dużego domu – który wybrać?

Każdy ze zmiękczaczy wody Ecoperla Softower składa się z dwóch elementów: butli epoksydowej wypełnionej wysokiej klasy monosferyczną żywicą jonowymienną wraz z głowicą sterującą Clack. Oddzielny element stanowi zbiornik na sól regeneracyjną o pojemności 70 litrów.

Dwuczęściowe zmiękczacze wody Ecoperla Softower to trzy rozmiary do wyboru:

W jaki sposób działa Ecoperla Softower?

Ecoperla Softower działa w ten sam sposób, jak większość zmiękczaczy wody dostępnych na rynku, czyli na zasadzie wymiany jonowej.

Woda wpływa do wnętrza butli epoksydowej, wypełnionej monosferyczną żywicą jonowymienną. Wybór tego rodzaju złoża filtracyjnego zapewnia równomierną wymianę jonową na całej powierzchni. Złoże monosferyczne jest trwałe, charakteryzuje się długą żywotnością i potrzebą zużycia mniejszych ilości roztworu solanki do regeneracji w porównaniu z żywicami polisferycznymi.

Regeneracja jest przeprowadzana dzięki roztworowi solanki. Z tego względu niezbędne jest regularne dosypywanie soli tabletkowanej do zbiornika oraz kontrola jej poziomu.

Głowica sterująca w Ecoperla Softower

W Ecoperla Softower projektanci zdecydowali się na zastosowanie głowicy sterującej Clack Pallas UF. To dobry wybór ze względu na producenta. Amerykańska firma Clack już od wielu lat zajmuje się produkcją zaworów sterujących, a ich produkty cieszą się uznaniem i są dystrybuowane na cały świat. Duże znaczenie ma użycie wysokiej jakości komponentów oraz prostota konstrukcji.

W przypadku samego użytkownika ogromnym plusem jest panel do obsługi – bardzo intuicyjny, a menu dostępne w języku polskim. Możliwość podświetlenia informacji na ekranie przydaje się w ciemnych pomieszczeniach. Ponadto zmiękczacz wody sam przypomni o potrzebie przeprowadzenia serwisu.

Jeśli chodzi o dostępne funkcje, to warto wymienić: inteligentne wyliczanie częstotliwości regeneracji oraz możliwość sprawdzenia historii pracy zaworu.

Ecoperla Smart System

Ecoperla Smart System to dodatek stworzony przez projektantów wyłącznie z myślą o serii Ecoperla Tower. Znajdziemy go między innymi także w dwuczęściowych zmiękczaczach wody Ecoperla Softower.

Czym właściwie jest Ecoperla Smart System? To system ustawień głowicy sterującej dobierany indywidualnie do każdego przypadku. Jest dopasowany do jakości wody z danego ujęcia w taki sposób, by działać w pełni wydajnie i jak najlepiej spełniać swoją rolę. W przypadku Ecoperla Softower ma wpływ na obniżenie kosztów eksploatacji.

Ecoperla Smart System sprawia, że zmiękczacz wody pobiera minimalne potrzebne ilości wody i soli na regenerację, przy zachowaniu pełnej wydajności tego procesu. Wybierając ten model można więc poczynić spore oszczędności w ciągu miesiąca, porównując go do konkurencyjnych produktów na rynku. Ponadto system sprawia, że praca jest zrównoważona, prawdopodobieństwo wystąpienia awarii mniejsze, a złoże filtracyjne nie ulegnie przedwczesnemu zużyciu.

Dlaczego Ecoperla Softower to doby wybór?

Zmiękczacze wody Ecoperla Softower zdecydowanie wyróżniają się na tle konkurencyjnych urządzeń. Przede wszystkim argument stanowią wysokiej klasy komponenty, jak choćby głowica sterująca i złoże oraz dodatek w postaci Ecoperla Smart System.

Przyciągają też niskie koszty eksploatacji przy naprawdę wysokiej wydajności. Ponadto urządzenia są konstruowane w taki sposób, by w pełni dopasować się do potrzeb ich użytkowników, stąd aż trzy rozmiary do wyboru.

Ecoperla Softower powstaje na terenie Unii Europejskiej. W tym produkcie żaden komponent nie jest przypadkowy. Wszystkie posiadają odpowiednie atesty i certyfikaty związane z wysoką jakością. Te słowa potwierdza długa gwarancja! Na dwuczęściowy zmiękczacz wody Ecoperla Softower otrzymamy aż 10 lat gwarancji!

Instalacja i serwis Ecoperla Softower

Zmiękczacz wody Ecoperla Softower powinien zostać zamontowany na wejściu wody do budynku, przed kotłem grzewczym. W miejscu montażu musi znajdować się odpływ do kanalizacji oraz gniazdko elektryczne do podpięcia głowicy sterującej.

Instalację można przeprowadzić samodzielnie bądź zlecić to dowolnie wybranemu fachowcowi. To duże ułatwienie, a kroki związane z instalacją i programowaniem głowicy sterującej zostały dobrze opisane i zilustrowane w instrukcji obsługi.

Aby montaż Ecoperla Softower był łatwiejszy, można zastosować elastyczne węże przyłączeniowe marki FixaFlex.

Najważniejszą czynnością serwisową w przypadku zmiękczacza wody Ecoperla Softower jest kontrola poziomu soli w zbiorniku solanki oraz uzupełnianie deficytów w razie potrzeby. Wymiana żywicy jonowymiennej powinna nastąpić po około 7-10 latach, w zależności od jakości wody surowej oraz jej zużycia.

Zamontowany zmiękczacz wody Ecoperla Softower

Schludna instalacja zmiękczacza wody Ecoperla Softower S. Nad zmiękczaczem zamocowywany jest filtr mechaniczny Altas Filtri Sanic 20″ z wkładem sznurkowym (10 mikronów). Została zastosowana także filtracja zgrubna na małym filtrze BWT z zaworem kulowym (metalowa siatka filtracyjna). Stosowanie zgrubnej filtracji redukuje częstotliwość wymiany wkładu sznurkowego.

Co daje centralny zmiękczacz wody?

 • Miękka woda idealna do wielu zastosowań
 • Ochrona kotłów grzewczych przed osadem
 • Mniejsze zużycie energii do ogrzewania budynku
 • Lepszy stan instalacji wodnej
 • Mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia awarii w sprzętach AGD
 • Lepsza wydajność pracy pralek i zmywarek
 • Ubrania po praniu będą wyglądały jak nowe
 • Lepszy stan skóry i włosów
 • Lepszy stan domowych roślin
 • Brak zacieków na mytych powierzchniach
 • Brak osadu na baterii prysznicowej i kranach
 • Mniejsze ilości detergentów zużywane na sprzątanie
 • Mniejsze zużycie kosmetyków, takich jak: balsamy do ciała, odżywki
 • Apetyczne potrawy zachowujące swoje walory smakowe, wizualne i zapachowe
 • Brak problemu zniszczonych naczyń po zmywaniu
 • Oszczędność czasu i pieniędzy wydawanych na: detergenty, kosmetyki, ogrzewanie

Dane techniczne

Poniżej dane techniczne z wyszczególnieniem trzech rozmiarów Ecoperla Softower:

Parametr Ecoperla Softower S Ecoperla Softower M Ecoperla Softower L
Głowica sterująca Clack Pallas UF Clack Pallas UF Clack Pallas UF
Przyłącze 1″ 1″ 1″
Ilość złoża 30 litrów 40 litrów 60 litrów
Złoże Monosferyczna żywica jonowymienna Monosferyczna żywica jonowymienna Monosferyczna żywica jonowymienna
Przepływ nominalny 1,5 m³/h 1,6 m³/h 2,2 m³/h
Przepływ maksymalny 3,0 m³/h 3,2 m³/h 4,4 m³/h
Przepływ przy płukaniu 0,6 m³/h 0,6 m³/h 0,75 m³/h
Ciśnienie robocze 2,0-6,0 bar 2,0-6,0 bar 2,0-6,0 bar
Zużycie soli na regenerację 3,0 kg 4,0 kg 6,0 kg
Zużycie wody na płukanie 160 litrów 160 litrów 210 litrów
Wymiary butli 10×44 cale 10×54 cale 12×48 cale
Wymiary (w/s/g) 133 x 27 x 30 cm 159 x 27 x 30 cm 143 x 32 x 32 cm
Objętość zbiornika solanki 70 litrów 70 litrów 70 litrów
Wymiary zbiornika solanki (w/s/g) 88 x 33,5 x 33,5 cm 88 x 33,5 x 33,5 cm 88 x 33,5 x 33,5 cm
Przyłącze elektryczne 230/50 V/Hz 230/50 V/Hz 230/50 V/Hz

Podsumowanie

Zmiękczacze wody z serii Ecoperla Softower to aż trzy rozmiary do wyboru, z czego każdy działa w pełni wydajnie i doskonale spełnia swoją rolę. Ze względu na parametry i wysoką jakość komponentów te dwuczęściowe zmiękczacze wody znajdują swoje zastosowanie nie tylko w domach, ale też hotelach, pensjonatach, domach wielorodzinnych (na przykład bliźniaki) i niewielkich zakładach przemysłowych. To mówi samo przez się.

Recenzja na YouTube

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.