Strona główna » Blog » Recenzja zmiękczaczy wody Ecoperla Vita

Recenzja zmiękczaczy wody Ecoperla Vita

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Recenzje produktów
Data aktualizacji: sie 9, 2021

Zmiękczacze wody są coraz bardziej popularne! Wiele osób wybiera je już do swoich domów jako podstawowe wyposażenie na etapie projektu. Wszystko ze względu na to, że pomagają zaoszczędzić, zadbać o domowe instalacje, ułatwić sprzątanie i pielęgnację. Dziś recenzja zmiękczaczy wody stworzonych dla tych, którzy nie mają wiele miejsca i szukają solidnych produktów w przystępnej cenie. Poznajcie Ecoperla Vita!

Twarda woda to spory problem w wielu zakątkach Polski. Jej obecność w domu doprowadza do strat na różnych polach: instalacji, awarii AGD mającego styczność z wodą, zużycia detergentów, urody. Aby raz na zawsze zwalczyć ten problem, najlepiej jest zastosować metodę w pełni skuteczną! Najlepiej sprawdzi się centralny zmiękczacz wody! Co jednak, jeśli mamy ograniczony budżet i niewiele miejsca na montaż? Z pomocą przychodzi seria Ecoperla Vita!

Ecoperla Vita to nowa seria kompaktowych zmiękczaczy wody od polskiej marki Ecoperla. Linia składa się z dwóch modeli do wyboru. Mniejszy to Ecoperla Vita 12 do niewielkich gospodarstw domowych. Ten produkt ma duże szanse na sprawdzenie się w mieszkaniu w bloku, o ile tylko są tam odpowiednie warunki na montaż. Drugi model to odpowiedź na nieco większe potrzeby – Ecoperla Vita 25. Oba są dostępne w bardzo dobrej cenie w odniesieniu do zastosowanych komponentów i rozwiązań. Przekonacie się sami.

Obudowa zmiękczacza wody

Ecoperla Vita jest serią wyróżniającą się na tle innych oryginalną obudową. To urządzenie można rozpatrywać pod wieloma aspektami. Zacznijmy od tego, co widać już na pierwszy rzut oka, czyli od koloru obudowy. W tych modelach projektanci zdecydowali się na czerń, która obecnie króluje w projektach zmiękczaczy wody. Jest uznawana przez użytkowników za elegancką. Tworzywo, z którego został wykonany kabinet jest trwałe i odporne na zniszczenia mechaniczne.

Obudowa w Ecoperla Vita 12, jak i Ecoperla Vita 25 jest naprawdę wąska. Dzięki temu zmiękczacz wody zajmuje niezwykle mało miejsca. Wiele osób poszukuje takich produktów i tą serię warto wziąć pod uwagę, jeśli wymiary są priorytetem. Do tego mniejszy z modeli jest dość niski – zmieści się pod blatem.

Oba zmiękczacze wody są bardzo przemyślane pod względem wygody i funkcjonalności. Głowica sterująca posiada osłonkę. Dzięki niej panel jest chroniony przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. Z kolei otwór do zbiornika solanki został umieszczony tak, że dostęp jest naprawdę bardzo prosty. Ciekawym dodatkiem, ułatwiającym dosypywanie soli do zbiornika jest wyznacznik jej maksymalnego poziomu. Obudowa została wyprofilowana w taki sposób, żeby było wiadomo, kiedy regeneratu jest wystarczająco dużo.

Głowica sterująca

“Mózgiem” każdego zmiękczacza wody jest głowica sterująca. W serii Ecoperla Vita postawiono na pewne rozwiązanie. Procesami i poprawną pracą operuje automatyczna głowica sterująca od amerykańskiego producenta Clack. Jest przystępna w serwisowaniu i nie łatwo ulega awariom. Wbudowany mieszacz pozwala na regulację stopnia twardości wody na wyjściu. Jest to szczególnie przydatne przy instalacji sanitarnej z miedzianymi elementami. Twardość wody można bez problemu dostosować do własnych preferencji.

Złoże filtracyjne

Seria zmiękczaczy wody Ecoperla Vita może pochwalić się bardzo dobrym złożem filtracyjnym. Wewnątrz zbiornika znajdziemy monosferyczną żywicę jonowymienną. Ta żywica jonowymienna charakteryzuje się bardzo dużą trwałością oraz żywotnością. Warto wybierać zmiękczacze wody wyposażone w złoże monosferyczne ze względu na jego zalety względem żywic polisferycznych. Przede wszystkim jednolity wygląd cząsteczek sprawia, że woda jest zmiękczana równomiernie na całej powierzchni. Złoże filtracyjne tego typu wymaga mniej regeneratu na odzyskanie swoich właściwości i przede wszystkim jest trwalsze. To znaczy, że wymiana może nastąpić po dłuższym okresie, a więc koszty eksploatacyjne znów się zmniejszają.

Zmiękczacze wody Ecoperla Vita działają na zasadzie wymiany jonowej. To oznacza, że obecna wewnątrz żywica jonowymienna stanowi medium, na którym dochodzi do wymiany neutralnych jonów sodu na jony odpowiedzialne za twardość wody, czyli głównie jony wapnia i magnezu. Właściwości złoża filtracyjnego można odzyskiwać dzięki procesowi regeneracji.

W przypadku serii Ecoperla Vita mamy dwa modele do wyboru. Możemy wybrać mały Ecoperla Vita 12, który świetnie sprawdzi się nawet w mieszkaniach, z 12 litrami złoża filtracyjnego. Do większych gospodarstw domowych dobrym wyborem będzie Ecoperla Vita 25, który posiada już 25 litrów żywicy jonowymiennej i spokojnie wystarczy na potrzeby 4-5 osób.

Ecoperla Perfect System

Zmiękczacze wody Ecoperla Vita należą do bardzo ekonomicznych w użytkowaniu urządzeń. Warto pamiętać, że produkty tego typu wymagają regeneracji, na którą niezbędne jest zużycie wody oraz soli regeneracyjnej. W Ecoperla Vita znajdziemy specjalny system – Ecoperla Perfect System, dbający o to, aby koszty utrzymania były jak najniższe.

Ecoperla Perfect System to ustawienia głowicy sterującej dedykowane kompaktowym zmiękczaczom wody polskiej marki Ecoperla. Zostały specjalnie stworzone na podstawie testów, badań i doświadczenia specjalistów współpracujących z marką, aby urządzenia mogły działać optymalnie, możliwe było wydłużenie żywotności złoża filtracyjnego, a ryzyko wystąpienia awarii jak najmniejsze. Dzięki ustawieniom Ecoperla Perferct System na regenerację pobierane są możliwie najmniejsze ilości wody oraz soli. To pozwala na dość spore miesięczne obniżenie kosztów użytkowania zmiękczacza wody, przy zachowaniu jego prawidłowej i wydajnej pracy.

10 lat gwarancji na zmiękczacz wody Ecoperla Vita

Kompaktowe zmiękczacze wody z serii Ecoperla Vita są objęte bardzo długim okresem gwarancji. 10 lat na całe urządzenie od polskiej marki Ecoperla to atrakcyjne warunki, świadczące o wysokiej randze produktu i trwałości zastosowanych w jego produkcji komponentów. Użytkownik ma stały i łatwy dostęp do części zamiennych i w każdej chwili może skorzystać z porad doświadczonych specjalistów. Ci służą pomocą w razie pytań.

Montaż i programowanie

Oba zmiękczacze wody serii Ecoperla Vita są bardzo łatwe w montażu. Należy je pochwalić za naprawdę przemyślaną budowę i dosłownie kompaktowe wymiary. Zmieszczą się w wąskich wnękach, zabudowach i wielu miejscach, w których o montażu zmiękczacza wody normalnie nie mogłoby być mowy. Musimy jedynie pamiętać o odpowiednim przygotowaniu pomieszczenia. Koniecznie musi być tam stabilne podłoże i temperatura powyżej zera stopni. Niezmiernie ważny jest odpływ do kanalizacji oraz czynne gniazdko elektryczne. Należy przewidzieć miejsce na filtr wstępny!

Model Ecoperla Vita 12 jest naprawdę mały i bez pokrywy, która nie jest konieczna do zamontowania, ma wysokość jedynie około 60 cm, co oznacza, że bez problemu zmieści się nawet pod blatem kuchennym.

Montażu Ecoperla Vita można dokonać samodzielnie realizując kolejne kroki z instrukcji obsługi. Wszystkie niezbędne elementy znajdują się w zestawie. To urządzenie może też zainstalować dowolnie wskazany fachowiec lub profesjonalna ekipa serwisowa. Marka Ecoperla pozostawia wybór właścicielowi tego zmiękczacza wody.

Zamontowany zmiękczacz wody Ecoperla Vita

Schludnie zamontowany zmiękczacz wody Ecoperla Vita 25. Przyłącza „sztywne”, wyprowadzone na wysokości głowicy urządzenia. Przed zmiękczaczem wody filtr mechaniczny Atlas Filtri Sanic 10″ z wkładem sznurkowym 10 mikronów. Po lewej stronie widać kabinet z pokrywą zabezpieczającą sterownik. Po prawej stronie pokrywa jest zdjęta, widać głowicę oraz podłączenie odpływu do kanalizacji. Z boku kabinetu widać wyżłobiony „salt level” czyli maksymalny poziom, do którego można sypać sól w tabletkach.

Dane techniczne

Czas przyjrzeć się bliżej danym technicznym serii kompaktowych zmiękczaczy wody Ecoperla Vita:

Parametr Ecoperla Vita 12 Ecoperla Vita 25
Wymiary obudowy (w/s/g) 65 x 32 x 50 cm 96 x 32 x 50 cm
Głowica sterująca Clack CI UF Clack CI UF
Wydajność (robocza) 1,0 m³/h 1,5 m³/h
Wydajność (max) 2,0 m³/h 3,0 m³/h
Przyłącze 1″ 1″
Ilość złoża 12 litrów 25 litrów
Złoże filtracyjne Żywica jonowymienna monosferyczna Żywica jonowymienna monosferyczna
Użycie soli na regenerację 1,5 kg 3,0 kg
Użycie wody na regenerację 85 litrów 130 litrów
Temperatura (min / max) 2 / 48 °C 2 2 / 48 °C
Ciśnienie (min / max) 2 / 6 bar 2 / 6 bar

Podsumowanie

Zmiękczacze wody Ecoperla Vita to bardzo solidne produkty, wykonane z wysokiej klasy komponentów, dostępne w przystępnej cenie. To całkiem dobre zastępstwo Ecoperla Softower, jeśli tylko nie dysponujemy miejscem na dwuczęściowy zmiękczacz wody lub mamy mniejszy budżet na zakup takiego urządzenia.

Za niewielką kwotę otrzymamy dobry standard, trwałość i bezawaryjność. Połączenie Ecoperla Perfect System oraz regeneracji przeciwprądowej zapewnią relatywnie niskie koszty eksploatacyjne. Innymi słowy Ecoperla Vita to solidny i pewny sposób zmiękczania wody do domów i mieszkań, w których nie ma wiele miejsca, dla użytkowników, którzy pragną kupić produkt spełniający swoje zadanie w korzystnej cenie.

Recenzja na YouTube

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.