Strona główna » Blog » Wkłady Parker Hannifin – co warto wiedzieć?

Wkłady Parker Hannifin – co warto wiedzieć?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: wrz 5, 2022

Niektóre firmy zwracają się do mnie z pytaniem o wkłady filtracyjne przeznaczone do wody marki Parker Hannifin. W związku z tym chciałbym przytoczyć kilka istotnych informacji na ich temat. Co warto o nich wiedzieć? Do czego dokładnie służą? W jakich branżach przemysłowych mogą okazać się przydatne?

O firmie Parker Hannifin

Parker Hannifin to ogromne przedsiębiorstwo, którego produkty (najprościej rzecz ujmując) znajdziecie praktycznie wszędzie. Stanowią one części złożonych maszyn i systemów. Sami o sobie mówią, że tworzą produkty na rynek napędów i sterowań. Zakres działalności jest ogromny – na dzień dzisiejszy jest to 875 tysięcy produktów wytwarzanych w 292 fabrykach. Rozwiązania Parker są dystrybuowane w 50 krajach całego świata.

Na długiej liście dostępnych rozwiązań proponowanych przez Parker Hannifin można wymienić:

 • Bioprocesowy
 • Komponenty z dziedziny technologii medycznej
 • Komponenty do chłodnic i klimatyzacji
 • Cylindry oraz siłowniki
 • Filtry i separatory
 • Pompy
 • Generatory gazu
 • Komponenty z dziedziny zarządzania energią oraz gospodarowania ciepłem
 • Silniki, napędy, sterowniki
 • Systemy sterowania przepływem
 • Regulatory, monitory, czujniki
 • Komponenty do branży kosmetycznej
 • Komponenty do branży lotniczej
 • Uszczelki, węże, rury, przewody
 • Zawory
 • Szybkozłącza

Z komponentami oferty Parker Hannifin można zetknąć się praktycznie na każdym kroku. Produkty są wykorzystywane nawet w Kosmosie! Mają swoje zastosowanie na platformach wiertniczych, w szpitalach, w laboratoriach, na statkach, w transporcie. Używane są w naprawdę różnych gałęziach przemysłu. Z ciekawostek można napisać o tym, że z części Parker powstawały konstrukcje do efektów specjalnych w filmach takich jak: Szczęki, Titanic, Harry Potter, Piraci z Karaibów. Elementy odnajdziemy również w pociągach takich jak Pendolino, ale też statkach powietrznych, ekspresach do kawy czy w systemach rehabilitacyjnych. Rozstrzał działalności jest więc naprawdę imponujący.

Warto dodać, że Parker Hannifin cieszy się na światowym rynku sporym zaufaniem. Firma była wielokrotnie tytułowana i nagradzana. Posiada certyfikaty związane z jakością i bezpieczeństwem. W swojej filozofii duży nacisk kładzie na zrównoważony rozwój oraz pracownika. Komfort pracy, zadowolenie i wiedza członków załogi przekładają się na tak dobre efekty działalności oraz sukces.

Parker Hannifin od 1992 roku prowadzi swoją działalność także w Polsce. Główne siedziby znajdują się w Warszawie oraz we Wrocławiu.

Wkłady do filtracji wody Parker Hannifin

Oferta wkładów filtracyjnych Parker Hannifin jest naprawdę szeroka i różnorodna. Nie są to jednak typowe wkłady do uzdatniania zanieczyszczeń mechanicznych, węglowe czy też zmiękczające. Ich zadania są zupełnie inne, specyficzne, dedykowane konkretnym zastosowaniom. Parker Hannifin posiada na przykład serię dedykowaną wyłącznie sterylizacji wody butelkowanej. Są również wkłady, które poprawiają klarowność produkowanych napojów, a nawet dbają o czystość dodawanego do napojów dwutlenku węgla. Charakteryzuje je również bardzo nietypowa budowa, zupełne różna od dobrze nam znanych. Jeśli chcieć by w jakikolwiek sposób porównać tradycyjne filtry narurowe z tymi produktami, to z pewnością łączy je obecność dwóch części składowych – obudowy oraz wkładu filtracyjnego. Każdy rodzaj wkładu filtracyjnego Parker Hannifin posiada dedykowaną, wykonaną z wysokiej jakości materiałów obudowę.

Producent informuje o dużej przepustowości, długiej żywotności oraz pełnej obojętności na cechy filtrowanych produktów. Wkłady filtracyjne Parker Hannifin są dostosowane do pracy w nawet naprawdę trudnych warunkach. Dzięki tym filtrom możliwa jest izolacja cząstek stałych, a także mikroorganizmów z cieczy. Takie metody są wykorzystywane między innymi w: wydobyciu ropy  gazu, biotechnologii, przetwórstwie chemicznym, mikroelektronice oraz przetwórstwie spożywczym (przeczytaj także: Uzdatnianie wody produkcyjnej dla sektora spożywczego).

Najbardziej popularnymi wkładami filtracyjnymi z oferty Parker Hannifin są:

 • Wkłady do sterylizacji wody butelkowanej
 • Wkłady do sterylizacji mikrobiologicznej wody
 • Wkłady filtracyjne do klarowania napojów
 • Wkłady filtracyjne do przemysłu farmaceutycznego
 • Wkłady sznurkowe o dokładności 0,5-150 mikronów przeznaczone do różnych zastosowań

Wszystkie wkłady podlegają kontroli jakości jeszcze przed wysyłką. Jest to test przepływu dyfuzyjnego w celu sprawdzenia integralności. Wkład poddawany jest płukaniu z zastosowaniem dużej ilości ultraczystej wody. Następnie wkłady są suszone powietrzem wcześniej przefiltrowanym przez filtry HEPA. W kolejnym etapie pakuje się je w zapieczętowane opakowania ochronne polietylenu, w bezpiecznym otoczeniu.

Wkłady są montowane jako jeden z etapów produkcji na linii. Od zastosowania wkładu oraz działalności przedsiębiorstwa zależne jest, w którym konkretnie miejscu.

Wkłady do sterylizacji na zimno Parker BEVPOR BR

Są to specjalne wkłady przeznaczone do zastosowania głównie w browarnictwie. Producent pisze o wykorzystaniu w tym celu procesu mikrofiltracji. Wkład do sterylizacji na zimno Parker BEVPOR BR został stworzony w celu odseparowania od cieczy konkretnych mikroorganizmów, odpowiedzialnych za psucie właściwości organoleptycznych, jak wygląd, smak oraz zapach ostatecznego produktu, jaki jest piwo. Dzięki zastosowaniu tego komponentu możliwa jest sterylizacja bez jakiejkolwiek utraty na jakości piwa.

Wkłady do sterylizacji na zimno Parker BEVPOR BR składają się z membrany o dużej, plisowanej powierzchni ze zintegrowaną warstwą prefiltracyjną. Producent zdecydował się na zastosowanie oryginalnych membran polieterosulfonowych. Membrana PES gwarantuje usunięcie niechcianej mikrobiologii z piwa, jednak przy zachowaniu jego pełnych cech oraz walorów. Ochronie ulega profil smakowy piwa, a przy okazji okres przydatności do spożycia ulega wydłużeniu. Wkłady do sterylizacji na zimno Parker BEVPOR BR posiadają niezbędne certyfikaty zgodne z wymogami w UE i USA dotyczącymi jakości i bezpieczeństwa materiałów mających styczność z żywnością.

Wkłady do sterylizacji na zimno Parker BEVPOR BR są rozwiązaniem zapewniającym obniżenie kosztów stabilizacji mikrobiologicznej, obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Są również opłacalne ze względu na długą żywotność.

Wkłady filtracyjne sterylizujące Parker ASEPT-X

Wkłady filtracyjne sterylizujące Parker ASEPT-X są to wkłady przeznaczone głównie do przemysłu spożywczego oraz farmaceutycznego. Są to wkłady zapewniające większe bezpieczeństwo mikrobiologiczne produktów oraz zredukowane koszty przetwarzania żywności wrażliwej. Dzięki wkładom filtracyjnym sterylizującym Parker ASEPT-X możliwe jest: całkowite zabezpieczenie sterylności procesu, zredukowane kosztów osprzętu procesu SIP, zwiększenie czystości mikrobiologicznej.

Wkłady filtracyjne sterylizujące Parker ASEPT-X  są dedykowane między innymi także przemysłowi mleczarskiemu. Wiele procesów powoduje powstawanie ciepła, wilgotnego środowiska, co przekłada się na możliwość występowania znacznie większej ilości mikroorganizmów. Wkłady pomagają zapobieganiu ich rozwojowi. Dzięki zastosowaniu tych komponentów, każdy gaz mający kontakt z żywnością (niezależnie czy podczas przygotowania produktu, czy też jego pakowania), musi podlegać sterylizacji. To najlepszy sposób, aby zapobiec skażeniu.

Warto podkreślić również trwałość komponentów. Wkłady filtracyjne sterylizujące Parker ASEPT-X zaprojektowano w taki sposób, aby wytrzymywały regularne cykle sterylizacji bez konieczności odprowadzania kondensatu w trakcie trwania procesu. W dodatku wkłady są odporne na agresywne warunki temperaturowe oraz ciśnienie, które zdarzają się w wielu procesach przeprowadzanych w przedsiębiorstwach.

System zapewnienia jakości dwutlenku węgla Parker PCO2 (Avrotech)

Ostatnim filtrem, o którym warto napisać kilka słów jest system zapewnienia jakości dwutlenku węgla Parker PCO2 (Avrotech). Jest to system dedykowany sterylizacji dwutlenku węgla często wykorzystywanego w przemyśle spożywczym. Dwutlenek węgla najczęściej znajduje się w butelkach z wodą lub napojami. Jego funkcją jest nie tylko nagazowanie napoju, ale również jego ochrona przed rozwojem mikroorganizmów wewnątrz. Przed zastosowaniem do produktu, dwutlenek węgla powinien jednak zostać sam dokładnie oczyszczony, przejść proces sterylizacji.

W sterylizacji i oczyszczaniu dwutlenku węgla bardzo często wykorzystywany jest węgiel aktywny. Ten jednak może nie poradzić sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami, jakie mogą trafić do dwutlenku węgla. We wkładach systemu zapewnienia jakości dwutlenku węgla Parker PCO2 (Avrotech) zastosowano technologię wielowarstwowej adsorpcji, która kompleksowo rozwiązuje problem. Oprócz filtracji cząstek stałych na wlocie i wylocie, modele MAXI i MPlus zawierają trzywarstwowe złoże adsorbentu. Jest ono upakowane w kartridżach, które łatwo wymieniać.

Jeśli poszukujesz wkładów filtracyjnych Parker Hannifin

Jeśli poszukujesz wkładów filtracyjnych od Parker Hannifin, zgłoś się po dedykowaną ofertę. Szczegóły w zakładce kontakt.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.