Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Woda alkaliczna zyskuje coraz większą popularność wśród Polaków. W Internecie pojawia się wiele artykułów dotyczących jej niezwykłego działania. Wiele osób chciałoby przekonać się na własnej skórze o tym, czy jej stosowanie może przynosić tak liczne korzyści. Tylko skąd wziąć taką wodę?

Przed napisaniem o źródłach, z których można czerpać tą ciecz o niezwykłych właściwościach, warto przypomnieć, czym tak właściwie jest. Woda alkaliczna nazywana jest inaczej wodą żywą. Jej skład podobny jest do składu płynów, które znajdują się w naszym organizmie. Ta cecha sprawia, że woda żywa jest lepiej przyswajana i zatrzymywana w komórkach, a zawarte w niej substancje mają wpływ na stan zdrowia. Jest to woda, która charakteryzuje się bardzo wysokim pH i niskim potencjałem REDOX.

Podczas spożywania wody alkalicznej z organizmu eliminowane są wolne rodniki. Są to cząsteczki powstające naturalnie w trakcie przemian metabolicznych. Jeżeli jest ich zbyt wiele w organizmie, zaczynają atakować zdrowe komórki i wyniszczać je. Wolne rodniki są odpowiedzialne za wytwarzanie komórek nowotworowych. Woda alkaliczna ma silne właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu organizm staje się bardziej odporny na działanie wirusów i bakterii.

Woda alkaliczna, według zwolenników wyleczy: grypę, zapalenie gardła, depresję, bóle stawowe, wiele innych chorób oraz pomoże schudnąć.

Co mamy na rynku?

Jak już wspomniano wyżej, wody alkalicznej nie da się tak po prostu zakupić w sklepie. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym będziemy mogli spróbować, czy jest warta takiego nagłośnienia. Wielu ekspertów twierdzi, że zakup alkalicznej wody w butelce to nie najlepszy pomysł, ponieważ szybko traci swoje właściwości. Najlepiej jest wytworzyć ją samodzielnie. Najłatwiej i najszybciej jest zakupić produkty związane z alkalizacją wody przez Internet, jednak istnieją tez sklepy stacjonarne.

Saszetki mineralne alkalizujące wodę

Saszetki alkalizujące są szybkim sposobem na uzyskanie alkalicznej wody. Są małe, łatwe do przeniesienia, można je zabrać do pracy, szkoły i użyć w dowolnym momencie. Przekształcają wodę kranową lub o niskim stopniu zmineralizowania na wodę o znacznie wyższym stopniu zmineralizowania. Środek znajdujący się wewnątrz saszetki jest naturalny, pochodzi z głębinowych koralowców z terenów Japonii. Proszek należy dodać do 1,5 litra wody i odczekać około 15 minut. Substancja jest bogata w łatwe do przyswajania minerały. Koszt 10 saszetek po 1g substancji to około 30zł.

Suplement alkalizujący

Oprócz proszku z koralowca można też zakupić suplement. Na stronie sklepu internetowego można znaleźć informację, że po dodaniu suplementu do wody kranowej możemy uzyskać ciecz o parametrach uzdrowiskowych. Suplement należy stosować dwa razy dziennie. Można połykać kapsułki lub rozpuścić je w wodzie. Są to kapsułki o działaniu antyoksydacyjnym. W opisie można wyczytać, ze poprawiają koncentrację, mają wpływ na witalność, oczyszczają organizm z toksyn. Opakowanie zawierające 60 kapsułek kosztuje około 115 zł.

Butelkowana woda alkaliczna

Na rynku dostępna jest butelkowana woda alkaliczna o nazwie JAVA. Jest to woda naturalnie alkaliczna wydobywana ze źródła w niewielkiej gminie Brzozów. Jest dostarczana przez firmę Wody Karpackie. Charakteryzuje się bardzo wysokim ph wynoszącym 9,2 oraz współczynnikiem REDOX na poziomie -300. Woda butelkowana szybko traci swoje zdrowotne właściwości, dlatego nie można jej długo przechowywać. Jej cena jest znacząco wyższa od przeciętnych wód mineralnych dostępnych w sklepach. Za litr wody butelkowanej JAVA zapłacimy około 10zł.

Generator wody alkalicznej

Generator wody alkalicznej należy umieścić wewnątrz butelki z wodą. Zacznie działać po około 30 minutach. Jest możliwy do zastosowania w butelkach o pojemności 0,5 do 1,5 litra. Z takiego urządzenia można korzystać przez okres od 6 do 10 miesięcy. Wkłady w urządzeniu są wymienne. Generator należy regularnie odkamieniać. Podczas pracy generatora stosowany jest proces hydrolizy. Cena generatora wody alkalicznej to około 370 zł.

Dzbanek alkalizujący wodę

Są to dzbanki podobne do standardowych dzbanków filtracyjnych, które nie wykorzystują elektrolizy. Aby działały potrzebny jest wkład, przez który musi przepłynąć woda. Dzbanek opiera się na trzech etapach filtracji. Pierwszym z nich jest uzdatnianie wody przy pomocy węgla aktywnego, który poprawia walory smakowe i zapachowe wody, usuwa z niej zanieczyszczenia. Drugim etapem jest alkalizacja, podczas której podnoszone jest pH wody, a sama ciecz jest dodatkowo wzbogacana w minerały. Trzecim etapem są antyoksydanty. Woda wzbogacana jest o ujemne jony wodorowe, a wskaźnik ORP ulega znacznemu obniżeniu. Przy ogólnej pojemności dzbanka 3,2 litra do wykorzystania nadaje się jedynie 1,8 litra wody. Według informacji producenta filtr powinien wystarczyć na przefiltrowanie 150 litrów wody, przy jej przeciętnej jakości. Koszt dzbanka alkalizującego wodę to około 400 zł.

Przenośny jonizator wody

Jednym z najpopularniejszych sposobów na uzyskanie wody alkalicznej jest użycie przenośnego jonizatora wody, który swoim wyglądem przypomina dzbanek. Jego obsługa jest bardzo prosta, a samo urządznie jest w stanie wytworzyć nawet 3 litry żywej wody. Do działania wykorzystywany jest proces elektrolizy. Jonizator zawiera anodę i katodę. Po podłączeniu do prądu i uruchomieniu urządzenia odbywa się rozdzielanie cząstek. Powstaje woda zasadowa (czyli alkaliczna) i kwaśna. Ceny jonizatorów wody wahają się od 1000 do nawet 50000 zł. Przy zakupie jonizatora tego typu, producenci rekomendują montaż systemu nanofiltracji, który ma ochraniać jonizator przed awariami spowodowanymi wysoką twardością wody.

Wkład liniowy rewitalizujący wodę

Dobrym i tanim sposobem, aby uzyskać alkaliczną wodę jest zastosowanie wkładu liniowego Ecoperla Elixir. Działanie tego wkładu to rewolucja na rynku filtrowania wody do celów spożywczych. Wkład Ecoperla Elixir umożliwia czerpanie wody alkalicznej o wysokim poziomie mineralnym prosto z kranu. Więcej o działaniu tego produktu dowiecie się w następnych wpisach na blogu.