Strona główna » Blog » Zmiękczacz wody z WiFi – co warto wiedzieć?

Zmiękczacz wody z WiFi – co warto wiedzieć?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: paź 10, 2022

Technologia z roku na rok jest coraz bardziej zaawansowana. Coraz częściej wybieramy mieszkanie w inteligentnych domach, w których większość urządzeń jest sterowana za pomocą WiFi. Wśród tych produktów są także zmiękczacze wody z WiFi. Teraz można cieszyć się pełną kontrolą nad jakością wody!

Inteligentne domy są w modzie, a zmiękczacze wody z WiFi do nich pasują!

Inteligentne systemy sterujące w domach to coraz częściej stosowane rozwiązania. Głównymi powodami ich zakładania jest większe bezpieczeństwo i wygoda codziennego przebywania w domu. Właściciele domów coraz chętniej zakładają systemy BMS oraz IIBMS. Te zaawansowane technologicznie systemy są zintegrowane z układami, domowymi urządzeniami i świetnie radzą sobie z ich obsługą. Przeczytaj więcej: Integracja zmiękczacza wody z BMS – inteligentny dom.

W układzie inteligentnego domu możemy podłączyć na przykład: centralne ogrzewanie, podgrzewanie wody, klimatyzację, panele solarne, instalację elektryczną, oświetlenie, alarm, zraszacze, żaluzje, a nawet zmiękczacz wody lub inne urządzenie filtracyjne.

Coraz częściej zdarza się, że sercem zarządzania tymi systemami nie jest wcale listwa z przyciskami, ani stacjonarny panel lecz nasz tablet czy telefon. Jesteśmy w stanie sprawdzić, co się dzieje w naszym domu, ustawić w nim odpowiednią temperaturę nie ruszając się zza biurka w pracy, kontrolować oświetlenie, a nawet przepływ wody. Wszystko dzięki mocy Internetu i WiFi.

Do tych niezwykłych rozwiązań technologicznych dołączają jeszcze centralne zmiękczacze wody z WiFi. Dzięki zastosowaniu tych innowacyjnych urządzeń nie tylko będzie można zniwelować problem twardej wody oraz kamienia kotłowego, ale również mieć to pod stałą kontrolą, z dowolnego miejsca. To duże udogodnienie oraz dokładna wiedza, która oszczędza czas, pieniądze i stres. Pewnie dlatego inteligentne rozwiązania są coraz popularniejsze, a zmiękczacze wody z WiFi coraz bardziej poszukiwane i chętniej wybierane.

Jakie zmiękczacze wody z WiFi są do wyboru?

Na rynku uzdatniania wody można spotkać kilku producentów, w ofercie których znajdują się zmiękczacze wody z WiFi. Obecnie nie jest ich jeszcze dużo, jednak ilość stale wzrasta. Wśród modeli są między innymi wspomniane już Pentair IQsoft oraz Ecoperla Slimline. Pierwsza z wymienionych serii to flagowe zmiękczacze wody Pentair. Jest to światowa korporacja, która zdobyła popularność na wielu rynkach zagranicznych. W jej skład wchodzi wiele marek, w tym obecnie Erie Water Treatment, który był pierwotnym projektantem serii IQsoft. Pentair IQsoft to zmiękczacze wody z WiFi z wyższej półki. Zostały dopracowane  w każdym detalu, a do tego są to jedne z najbardziej oszczędnych zmiękczaczy wody dostępnych na rynku. Zużywają minimalne ilości wody oraz soli na regenerację. Szczegóły możecie znaleźć w artykule: Recenzja zmiękczaczy wody Pentair IQsoft.

Drugim zmiękczaczem wody z WiFi jest Ecoperla Slimline. To bardzo atrakcyjny wybór. Ilość dostępnych w zmiękczaczu wody funkcji oraz udogodnień jest w pełni adekwatna do ceny tego produktu. Zmiękczacze wody z WiFi Ecoperla Slimline są dostępne w trzech rozmiarach do wyboru – to: 14, 17 i 24 litry złoża. Te zmiękczacze wody z WiFi zostały stworzone z najwyższej jakości komponentów. Do tego posiadają system suchego zbiornika, dźwiękowy alarm dosypywania soli oraz wiele rozwiązań zmniejszających koszty eksploatacyjne. Oprócz przepływu przeciwprądowego, solankowania proporcjonalnego, jest to także Ecoperla Perfect System. Zmiękczacze wody z WiFi serii Ecoperla Slimline są bardzo wygodne w obsłudze, a menu jest dostępne w języku polskim.

Zmiękczacze wody z WiFi – prawdziwa gratka!

Zmiękczacze wody z WiFi pojawiły się na rynku niemal tak szybko jak systemy sterowania roletami i podobne rozwiązania. Już kilka lat temu mogliśmy kupić zmiękczacze wody z WiFi, które były zintegrowane z aplikacją do pobrania na telefon. Już wtedy zmiękczacz wody z WiFi SMSem informował o potrzebie dosypania soli, wysyłał wiadomości do serwisanta o potrzebie konserwacji lub naprawy. Sama aplikacja pokazywała jaki jest przepływ wody każdego dnia, informacje o regeneracji oraz aktualnym zużyciu soli.

Do dość krótkiej listy prekursorów w dziedzinie urządzeń do uzdatniania wody z WiFi dołączyło Pentair oraz polska marka Ecoperla ze swoimi modelami zmiękczaczy wody z WiFi. Moduł WiFi został wbudowany w linię Pentair IQsoft 25 oraz serię kompaktowych zmiękczaczy wody Ecoperla Slimline 24. Ten niezwykły dodatek zapewnia pełną wygodę i proste zarządzanie z dowolnego miejsca poprzez dedykowaną aplikację.

ConnectMySoftener - komunikaty

Podłączenie zmiękczacza wody z WiFi jest proste. Należy pamiętać, aby zmiękczacz wody z WiFi, jak i aplikacja, korzystały z tej samej sieci. Wszystkie kroki są bardzo dokładnie opisane w instrukcji obsługi, a sama aplikacja dostępna w języku polskim, co znacznie ułatwia jej użytkowanie. Powyżej można zobaczyć interfejs aplikacji ConnectMySoftener.

W przypadku zmiękczaczy wody z WiFi Pentair IQsoft oraz Ecoperla Slimline mamy dodatkowo jeszcze jedną, bardzo przydatną możliwość. Zmiękczacz wody z WIFi po podpięciu pod aplikację, można zarejestrować do Dealer Web Portal. Są tam dostępne informacje związane z regeneracją zmiękczacza wody z WiFi, jego przepływem, zużyciem wody w wybranym okresie. Dostęp do tej wiedzy ma zarówno właściciel, jak też dział techniczny dystrybutora urządzenia. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości w działaniu urządzenia, można skontaktować się z ekspertem. Z poziomu portalu będzie miał on dostęp do danych, dzięki czemu szybciej uda się zlokalizować problem. Niektóre błędy da się zlikwidować nawet zdalnie, właśnie przez Dealer Web Portal. Jest to dodatkowe udogodnienie, oszczędzające czas i pieniądze właścicieli zmiękczacza wody z WiFi.

Czy każdy zmiękczacz wody z WiFi będzie miał takie same funkcje?

Nie, nie każdy zmiękczacz wody z modułem WiFi obsługuje się tak samo i działa tak samo. Aplikacje mobilne też się od siebie różnią i są przypisane do konkretnych modeli zmiękczaczy wody z WiFi. To oznacza, że zmiękczaczy wody z WiFi od Pentair czy Ecoperla nie da się obsłużyć w aplikacji mobilnej innego producenta. To nie zadziała i nie spełni swojej funkcji. Możliwości dostępne w aplikacji i jej wygląd również są różne w zależności od ich projektanta i właściciela. Warto poczytać więcej o oferowanych opcjach i możliwościach dostępnych na rynku zmiękczaczy wody z WiFi.

Zalety zmiękczaczy wody z WiFi

Największą zaletą zmiękczacza wody z WiFi jest pełna kontrola urządzenia. Cały czas wiadomo, co się z nim dzieje, jakie jest zużycie wody, czy urządzenie nie uległo awarii. Wiemy kiedy trzeba dokupić sól do regeneracji i w pełni panujemy nad zużyciem wody w domu. Dzięki aplikacji łatwiej nam wyliczyć koszty eksploatacji zmiękczacza wody oraz rachunki za wodę. Wszystkie przedstawione w aplikacji dane można interpretować i wyciągać z nich odpowiednie wnioski. Bez trudu można dopasować pracę zmiękczacza wody do naszych potrzeb i trybu życia.

Posiadanie zmiękczacza wody z WiFi zwalnia go również z wielu dodatkowych obowiązków. To nie jest tylko ciągłe chodzenie do pomieszczenia gospodarczego i sprawdzanie poziomu soli w zbiorniku solanki, ale również fakt, że nie trzeba pamiętać o umówieniu serwisu. Aplikacja sama powiadamia, kiedy należałoby umówić wizytę profesjonalnej ekipy serwisowej do zmiękczacza wody z WiFi. To spora wygoda i wolny umysł. W dzisiejszych czasach i tak dość jest już obowiązków i spraw, o których trzeba pamiętać.

Dlaczego warto mieć w domu zmiękczacz wody z WiFi?

Obecność w domu zmiękczacza wody z WiFi to jeszcze więcej korzyści niż przy zmiękczaczu wody bez tego dodatku. Przede wszystkim aplikacja pozwala na lepszą kontrolę zużycia wody i większe oszczędności. Dzięki zmiękczaczowi wody z WiFi usuwanie usterek lub awarii podczas działania będzie proste i wygodne. To więc oszczędność czasu oraz nerwów. Do tego jeszcze zmiękczacz wody z WiFi może pomóc zadbać o środowisko! Poza tym jest to ogromna wygoda i łatwość obsługi dla użytkownika.

Ze zmiękczaczem wody z WiFi zadbasz o swój budżet

Zmiękczacze wody z WiFi mogą sprawić, że zaczniesz więcej oszczędzać! Aplikacja mobilna na bieżąco kontroluje zużycie wody w domu. Dane są dostępne czarno na białym – często w postaci wykresów, dzięki czemu są jeszcze łatwiejsze do odczytania. Dzięki temu dokładnie wiadomo, ile wyniosą rachunki za wodę. Z takimi informacjami ze zmiękczacza wody z WiFi można spróbować skutecznie je zmniejszyć. W dodatku posiadanie zmiękczacza wody z WiFi może przełożyć się na o wiele niższe kwoty rachunków za ogrzewanie! Warto pamiętać, że już 1 mm kamienia kotłowego wewnątrz kotła grzewczego może zwiększać zużycie energii o 10%!

Zmiękczacz wody z WiFi pomoże zatroszczyć się o środowisko

Choć to nie jest tak oczywiste, zmiękczacze wody z WiFi mogą nam pomóc zadbać o lepszy stan środowiska. Przede wszystkim aplikacja mobilna pomaga kontrolować dzienne, tygodniowe i miesięczne zużycie wody. Dzięki temu wiemy dokładnie jakie są dane, kiedy zużycie wody jest ponadprzeciętne. Łatwiej jest kontrolować rachunki za wodę, a nawet poczynić kroki, które pomogłyby wodę w domu zaoszczędzić. Jest na to sporo sposobów, a pisałem już o nich w artykule: Oszczędzanie wody – poznaj sprawdzone sposoby!

Po drugie sam zmiękczacz wody i jego praca również wpływają pozytywnie na środowisko. Dzięki zastosowaniu w domu miękkiej wody, znacznie zmniejszamy zużycie detergentów. Często nawet o ponad połowę. To oznacza, że o wiele mniej szkodliwych substancji trafia do środowiska. Instalacje bez kamienia to brak strat energii. Szczegóły w artykule: Czy zmiękczacze wody są ekologiczne?

Łatwiejszy serwis zmiękczacza wody z WiFi

Posiadanie zmiękczacza wody z WiFi oznacza dużo łatwiejszy serwis. Wiele modeli tych urządzeń, w tym Ecoperla Slimline czy Pentair IQsoft, dają dostęp do danych (oczywiście za zgodą właściciela urządzenia) nie tylko użytkownikowi, ale również serwisowi sklepu, z którego urządzenie pochodzi. Dzięki temu szybko można rozpoznać przyczynę nieprawidłowego działania lub usterki. Wystarczy, że serwisant jedynie wejdzie w panel, aby dowiedzieć się kiedy wystąpił zwiększony przepływ wody, jej nieprawidłowe zużycie. Wiele portali pozwala na zdalne usuwanie niektórych usterek.

To sposób na uzyskanie znacznie szybszej pomocy technicznej, w dodatku bardziej precyzyjnej. Nie musimy męczyć się, tłumaczyć przez telefon co się wydarzyło i odpowiadać na szereg pytań. Serwisant sam widzi jak wyglądała praca zmiękczacza wody z WiFi, historia jego regeneracji, kiedy nastąpiły zmiany. Użytkownik szybko dostaje informację zwrotną i instrukcje związane z tym, jak ma się zachować i co zrobić. To oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ serwis nie musi już za każdym razem jechać na miejsce i sprawdzać co się dzieje, a właściciel szukać terminu, w którym można by takie spotkanie zorganizować. To, że wiele kłopotów udaje się rozwiązać zdalnie oszczędza sporo nerwów i zachodu – zarówno użytkownikowi, jak też serwisantom. Ogólnie skraca się czas serwisu zmiękczacza wody z WiFi.

Dodatkowo należy wspomnieć o tym, że wielu producentów wymaga regularnego serwisowania, aby utrzymać warunki gwarancyjne. Planowanej wizyty nie trzeba zapisywać na karteczkach, które łatwo zgubić czy w kalendarzu. To aplikacja zmiękczacza wody z WiFi pamięta o tym za nas i w odpowiednim czasie przypomina – prosto i wygodnie!

W przypadku zmiękczaczy wody z WiFi serii Ecoperla Slimline oraz Pentair IQsoft takim portalem jest Dealer Web Portal. Wspominałem już o nim wyżej. Rejestracja jest bardzo prosta. Można jej dokonać samodzielnie lub poprosić o to serwisanta przy montażu zmiękczacza wody.

Aplikacja ConnectMySoftener dedykowana zmiękczaczom wody z WiFi

ConnectMySoftener to aplikacja dostępna na telefony i tablety, działające w systemie Android lub IOS, stworzona przez Pentair. Jest w pełni kompatybilna ze zmiękczaczami wody z WiFi serii Pentair IQsoft oraz Ecoperla Slimline. Wystarczy ją pobrać, skonfigurować oraz podłączyć nasze urządzenie pod sieć WiFi, aby mieć pełną kontrolę nad działaniem i procesami zachodzącymi w zmiękczaczu wody. Aplikacja pozwala na monitorowanie zużycia wody oraz zdalne zarządzanie działaniem zmiękczaczy wody z WiFi Pentair IQsoft lub Ecoperla Slimline.

Aplikacja ConnectMySoftener pozwala między innymi na uruchomienie trybu wakacyjnego na odległość. Dzięki temu zmiękczacz wody będzie się rzadziej regenerował i zużywał mniejsze ilości wody na ten proces. Oprócz tego o każdej porze i bez większego wysiłku sprawdzisz:

  • zużycie wody w wybranym okresie
  • aktualny przepływ wody
  • historia regeneracji
  • możliwość zarządzania regeneracją
  • przypomnienia o potrzebie dosypania soli do zbiornika solanki
  • przypomnienia o potrzebie umówienia serwisu

Zmiękczacz wody z WiFi na wyciągnięcie ręki

W dzisiejszych czasach wszyscy chcemy mieć jak najwięcej informacji, które nas interesują w jak najkrótszym czasie. Ta zasada sprawdza się zwłaszcza w sytuacji, kiedy chodzi o nasz dom oraz urządzenia, które się w nim znajdują. Tym razem Pentair wyszedł naprzeciw oczekiwaniom użytkowników zmiękczaczy wody i zaproponowało coś na miarę XXI wieku. Teraz możemy cieszyć się nie tylko odpowiednio miękką wodą, która sama w sobie ma wiele zalet, ale także pełną kontrolą nad działaniem zmiękczacza wody z WiFi.

Zmiękczacze wody z WiFi dostępne są w sklepie internetowym

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.