Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Dziś opowiem Wam o tym, jak poradzić sobie, jeśli problemem jest woda stojąca w zbiorniku soli zmiękczacza wody. Kiedy to faktycznie stanowi kłopot? Kiedy należy zgłosić się o pomoc do specjalisty?

Woda stojąca w zbiorniku na sól zmiękczacza wody nie zawsze musi oznaczać kłopoty, jednak są sytuacje, kiedy autentycznie okazuje się problemem. Wtedy najlepiej zachować spokój. Nie należy wpadać w panikę, ponieważ jest to zjawisko, które faktycznie może się przytrafić. Zazwyczaj użytkownicy sami są w stanie zlokalizować przyczynę i ją naprawić.

Zanim opiszę dokładnie przyczyny zatrzymywania wody w zbiorniku na sól, chciałbym zwrócić Waszą uwagę na fakt, że zmiękczacze wody występują w dwóch typach. To, czy należy zacząć się martwić jest w dużej mierze uzależnione właśnie od rodzaju urządzenia, które posiadamy.

Dwa rodzaje zmiękczaczy wody

Nie będzie tu mowy o standardowym podziale na kompaktowe i dwuczęściowe zmiękczacze wody. Omawianą cechą będą cykle regeneracji oraz ich wpływ na poziom wody w zbiorniku na sól regeneracyjną.

Wyróżniamy zmiękczacze wody z:

  1. Mokrym zbiornikiem na sól regeneracyjną
  2. Suchym zbiornikiem na sól regeneracyjną

Zmiękczacze wody z mokrym zbiornikiem na sól regeneracyjną są bardzo popularne i często stosowane. W trakcie całego cyklu pracy w zbiorniku na sól zawsze znajduje się określona ilość wody.

Woda ma za zadanie powoli rozpuszczać sól i dzięki temu utworzyć roztwór solanki, który będzie pobierany podczas regeneracji. Sól wraz z wodą są zasysane właściwie tylko podczas procesu regeneracji złoża filtracyjnego. W ostatnim etapie zbiornik ponownie jest napełniany wodą, która zostaje tam przez cały cykl pracy aż do kolejnej regeneracji.

Zmiękczacze wody z suchym zbiornikiem na sól (na przykład seria Ecoperla Slimline CS) funkcjonują w nieco odmienny sposób. Zbiornik soli regeneracyjnej jest napełniany wodą przed samym rozpoczęciem procesu regeneracji. Wtedy wytwarza się roztwór solanki, który jest pobierany jeszcze w czasie trwania tej samej regeneracji. Podczas cyklu normalnej pracy, wody teoretycznie nie powinno być w zbiorniku na sól zmiękczacza wody.

Poziom wody w zbiorniku na sól – jaki jest dopuszczalny?

Warto wiedzieć, że niezależnie od typu zmiękczacza wody, na dnie zbiornika solanki zawsze pozostanie trochę wody. Jest to spowodowane budową urządzenia. Ważnymi elementami są pływak oraz air-check. Najczęściej poziom wody utrzymuje się na wysokości około 2-3 cm, maksymalnie 5 cm, zazwyczaj do wysokości air-checka.

Należy też zwrócić uwagę, że im więcej soli jest w zbiorniku, tym bardziej wzrasta poziom wody.

Realnie rzecz biorąc, jeśli woda nie jest po sam czubek zbiornika lub nie ulega przelewaniu, to nie ma się czym przejmować.

O zbyt wysokim poziomie wody w zbiorniku na sól zmiękczacza wody świadczyć może zmiana smaku wody z neutralnego na słony. Inne przyczyny związane z pojawieniem się słonego smaku wody po zmiękczaniu poznasz czytając artykuł: Słona woda po zmiękczaczu wody – jak usunąć problem?

Przyczyny wysokiego poziomu wody w zbiorniku na sól

Przede wszystkim poszukiwania powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia czy woda jest prawidłowo zasysana. W tym celu należy uruchomić regenerację wymuszoną i obserwować jak przebiega proces.

Jeżeli woda zostanie zassana, najprawdopodobniej winę za pozostawanie wody w zbiorniku na sól ponosi nieszczelność lub wada.

Jeśli woda nie zostanie zassana, problemem może okazać się pływak lub głowica sterująca. Kłopoty z zaworem sterującym wynikają zazwyczaj z uszkodzenia mechanicznego lub nieodpowiednio dobranych ustawień.

Spotkałem się na przykład z taką sytuacją, gdzie 30-sto litrowy zmiękczacz wody był zaprogramowany jak 60-cio litrowe urządzenie. Problem był spowodowany faktem, że do zbiornika solanki trafiało o wiele więcej wody niż się mieściło.

Wysoki poziom wody w zbiorniku na sól może być spowodowany powstaniem mostu solnego. Wysoka wilgotność lub użycie niewłaściwego rodzaju soli powodują, że na dnie zbiornika tworzą się charakterystyczne zbrylenia, zwane właśnie mostami solnymi.

W momencie utworzenia mostu powstaje pusta przestrzeń, która uniemożliwia wytworzenie roztworu solanki. Wtedy woda stoi w zbiorniku.

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że nie jest to dość częsty problem. Jeśli jednak się pojawi, należy go usunąć mechanicznie. Jak dokładnie? O tym przeczytasz w artykule: Jak usunąć most solny w zmiękczaczu wody?

Wiele przyczyn pozostawania wysokiego poziomu wody w zbiorniku soli będzie podobnych do tych, które omawialiśmy przy okazji tematu poruszonego w zeszłym tygodniu, czyli artykułu: Zmiękczacz nie podaje wody do zbiornika z solą – co to za usterka?

Przyczyną może być mechaniczne zablokowanie kanalizacji lub wężyka odprowadzającego wodę – woda wtedy stoi w zbiorniku, nie jest zasysana. Kłopotem może okazać się również pływak. Jego zablokowanie bądź zanieczyszczenie mogą prowadzić do nieprawidłowej pracy zmiękczacza wody.

Problemy i rozwiązania

Poniżej przedstawiam tabelę, która zbiera wszystkie przyczyny i możliwe rozwiązania problemów.

PrzyczynaMożliwe rozwiązanie
Zagięcie węża lub mechaniczne zablokowanie w kanalizacji- Skorygować ułożenie węża w przypadku zagięcia
- Oczyścić
Nieszczelność na wężyku solanki bądź w okolicach pływakaUsunąć nieszczelność
Zablokowany lub zabrudzony pływakNaprawa, czyszczenie lub wymiana
Most solnyRozbicie powstałego mostu solnego
Złe ustawienia głowicy sterującejZależy od urządzenia; najlepiej zwrócić się do sprzedawcy lub producenta z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu

Raczej drobna usterka, nie spora awaria

Na zakończenie jeszcze raz chciałbym przypomnieć, że taki problem w postaci wody stojącej w zbiorniku na sól regeneracyjną zmiękczacza wody ma prawo się wydarzyć. Nie jest to powód do strachu, że to ogromna awaria i całe urządzenie za chwilę przestanie działać, a raczej drobna usterka.

Mam nadzieję, że dokładnie udało mi się wyjaśnić, co może być przyczyną problemu i kiedy należy się obawiać. Jeśli jednak pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, serdecznie zapraszam do kontaktu.

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!