Dziś opowiem Wam o tym, jak poradzić sobie, jeśli problemem jest woda stojąca w zbiorniku soli zmiękczacza wody. Kiedy to faktycznie stanowi kłopot? Kiedy należy zgłosić się o pomoc do specjalisty?
Woda stojąca w zbiorniku na sól zmiękczacza wody nie zawsze musi oznaczać kłopoty, jednak są sytuacje, kiedy autentycznie okazuje się problemem. Wtedy najlepiej zachować spokój. Nie należy wpadać w panikę, ponieważ jest to zjawisko, które faktycznie może się przytrafić. Zazwyczaj użytkownicy sami są w stanie zlokalizować przyczynę i ją naprawić.
Zanim opiszę dokładnie przyczyny zatrzymywania wody w zbiorniku na sól, chciałbym zwrócić Waszą uwagę na fakt, że zmiękczacze wody występują w dwóch typach. To, czy należy zacząć się martwić jest w dużej mierze uzależnione właśnie od rodzaju urządzenia, które posiadamy.
Dwa rodzaje zmiękczaczy wody
Nie będzie tu mowy o standardowym podziale na kompaktowe i dwuczęściowe zmiękczacze wody. Omawianą cechą będą cykle regeneracji oraz ich wpływ na poziom wody w zbiorniku na sól regeneracyjną.
Wyróżniamy zmiękczacze wody z:
- Mokrym zbiornikiem na sól regeneracyjną
- Suchym zbiornikiem na sól regeneracyjną
Zmiękczacze wody z mokrym zbiornikiem na sól regeneracyjną są bardzo popularne i często stosowane. W trakcie całego cyklu pracy w zbiorniku na sól zawsze znajduje się określona ilość wody.
Woda ma za zadanie powoli rozpuszczać sól i dzięki temu utworzyć roztwór solanki, który będzie pobierany podczas regeneracji. Sól wraz z wodą są zasysane właściwie tylko podczas procesu regeneracji złoża filtracyjnego. W ostatnim etapie zbiornik ponownie jest napełniany wodą, która zostaje tam przez cały cykl pracy aż do kolejnej regeneracji.
Zmiękczacze wody z suchym zbiornikiem na sól (na przykład seria Ecoperla Slimline CS) funkcjonują w nieco odmienny sposób. Zbiornik soli regeneracyjnej jest napełniany wodą przed samym rozpoczęciem procesu regeneracji. Wtedy wytwarza się roztwór solanki, który jest pobierany jeszcze w czasie trwania tej samej regeneracji. Podczas cyklu normalnej pracy, wody teoretycznie nie powinno być w zbiorniku na sól zmiękczacza wody.
Poziom wody w zbiorniku na sól – jaki jest dopuszczalny?
Warto wiedzieć, że niezależnie od typu zmiękczacza wody, na dnie zbiornika solanki zawsze pozostanie trochę wody. Jest to spowodowane budową urządzenia. Ważnymi elementami są pływak oraz air-check. Najczęściej poziom wody utrzymuje się na wysokości około 2-3 cm, maksymalnie 5 cm, zazwyczaj do wysokości air-checka.
Należy też zwrócić uwagę, że im więcej soli jest w zbiorniku, tym bardziej wzrasta poziom wody.
Realnie rzecz biorąc, jeśli woda nie jest po sam czubek zbiornika lub nie ulega przelewaniu, to nie ma się czym przejmować.
O zbyt wysokim poziomie wody w zbiorniku na sól zmiękczacza wody świadczyć może zmiana smaku wody z neutralnego na słony. Inne przyczyny związane z pojawieniem się słonego smaku wody po zmiękczaniu poznasz czytając artykuł: Słona woda po zmiękczaczu wody – jak usunąć problem?
Przyczyny wysokiego poziomu wody w zbiorniku na sól
Przede wszystkim poszukiwania powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia czy woda jest prawidłowo zasysana. W tym celu należy uruchomić regenerację wymuszoną i obserwować jak przebiega proces.
Jeżeli woda zostanie zassana, najprawdopodobniej winę za pozostawanie wody w zbiorniku na sól ponosi nieszczelność lub wada.
Jeśli woda nie zostanie zassana, problemem może okazać się pływak lub głowica sterująca. Kłopoty z zaworem sterującym wynikają zazwyczaj z uszkodzenia mechanicznego lub nieodpowiednio dobranych ustawień.
Spotkałem się na przykład z taką sytuacją, gdzie 30-sto litrowy zmiękczacz wody był zaprogramowany jak 60-cio litrowe urządzenie. Problem był spowodowany faktem, że do zbiornika solanki trafiało o wiele więcej wody niż się mieściło.
Wysoki poziom wody w zbiorniku na sól może być spowodowany powstaniem mostu solnego. Wysoka wilgotność lub użycie niewłaściwego rodzaju soli powodują, że na dnie zbiornika tworzą się charakterystyczne zbrylenia, zwane właśnie mostami solnymi.
W momencie utworzenia mostu powstaje pusta przestrzeń, która uniemożliwia wytworzenie roztworu solanki. Wtedy woda stoi w zbiorniku.
Z doświadczenia mogę powiedzieć, że nie jest to dość częsty problem. Jeśli jednak się pojawi, należy go usunąć mechanicznie. Jak dokładnie? O tym przeczytasz w artykule: Jak usunąć most solny w zmiękczaczu wody?
Wiele przyczyn pozostawania wysokiego poziomu wody w zbiorniku soli będzie podobnych do tych, które omawialiśmy przy okazji tematu poruszonego w zeszłym tygodniu, czyli artykułu: Zmiękczacz nie podaje wody do zbiornika z solą – co to za usterka?
Przyczyną może być mechaniczne zablokowanie kanalizacji lub wężyka odprowadzającego wodę – woda wtedy stoi w zbiorniku, nie jest zasysana. Kłopotem może okazać się również pływak. Jego zablokowanie bądź zanieczyszczenie mogą prowadzić do nieprawidłowej pracy zmiękczacza wody.
Problemy i rozwiązania
Poniżej przedstawiam tabelę, która zbiera wszystkie przyczyny i możliwe rozwiązania problemów.
Przyczyna | Możliwe rozwiązanie |
---|---|
Zagięcie węża lub mechaniczne zablokowanie w kanalizacji | - Skorygować ułożenie węża w przypadku zagięcia - Oczyścić |
Nieszczelność na wężyku solanki bądź w okolicach pływaka | Usunąć nieszczelność |
Zablokowany lub zabrudzony pływak | Naprawa, czyszczenie lub wymiana |
Most solny | Rozbicie powstałego mostu solnego |
Złe ustawienia głowicy sterującej | Zależy od urządzenia; najlepiej zwrócić się do sprzedawcy lub producenta z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu |
Raczej drobna usterka, nie spora awaria
Na zakończenie jeszcze raz chciałbym przypomnieć, że taki problem w postaci wody stojącej w zbiorniku na sól regeneracyjną zmiękczacza wody ma prawo się wydarzyć. Nie jest to powód do strachu, że to ogromna awaria i całe urządzenie za chwilę przestanie działać, a raczej drobna usterka.
Mam nadzieję, że dokładnie udało mi się wyjaśnić, co może być przyczyną problemu i kiedy należy się obawiać. Jeśli jednak pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, serdecznie zapraszam do kontaktu.