Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Na czacie oraz drogą mailową dostaję wiele zapytań od przyszłych użytkowników zmiękczaczy wody. Jednym z najczęściej pojawiających się problemów jest kłopot z brakiem odpływu w miejscu, w którym będzie zainstalowane urządzenie. Co zrobić w takiej sytuacji?

Zmiękczacz wody bez popłuczyn

Na wstępie odpowiem tylko na bardzo często pojawiające się pytanie – czy są zmiękczacze wody bez popłuczyn? No niestety nie ma takiej opcji jeżeli chce się kupić zmiękczacz wody, który regeneruje się automatycznie. Z drugiej strony jeżeli ktoś nie ma absolutnie możliwości odprowadzenia popłuczyn, to jedyną opcją na miękką wodę w całym domu jest montaż potrójnego filtra wody, takiego jak filtr Atlas Filtri DP TRIO Sanic 10″. Minusem tego rozwiązania jest konieczność regularnej wymiany wkładów filtracyjnych. No, ale jak się ma co się lubi to… wiadomo co 😉

Problem, który pojawia się w wielu domach

Dostaję wiele sygnałów, że w kotłowniach, piwnicach, garażach, w których wyznaczono miejsce na montaż zmiękczacza wody kompletnie nie ma przestrzeni na odprowadzanie popłuczyn. Jak wiadomo, jest to nieodłączny element procesu regeneracji i nie da się obejść tego etapu.

Żywica musi być co jakiś czas regenerowana. Pisałem już o tym w artykule: Czy sól zmiękcza wodę? Kilka słów o wymianie jonowej .Podczas tego procesu na złożu dochodzi do wypłukania jonów wapnia i magnezu oraz zamiany na neutralne jony sodu. Wszystkie wypłukane zanieczyszczenia nie mogą pozostawać wewnątrz zmiękczacza wody, więc wymagają wyprowadzenia na zewnątrz.

Jak więc zabrać się za instalację zmiękczacza wody w takiej sytuacji? Często wybieranym rozwiązaniem jest decyzja o poprowadzeniu popłuczyn powyżej zmiękczacza wody, na przykład do pomieszczenia znajdującego się nad piwnicą. Tylko czy to zawsze się sprawdzi? Czy wystarczy dokupić jakąś pompkę do zmiękczacza wody, by móc prowadzić popłuczyny do pomieszczeń znajdujących się nad zmiękczaczem wody?

Czy zmiękczacz wody ma pompkę?

I tutaj warto zdementować powyższą myśl – zmiękczacze wody nie działają na pompkę. Nie mają jej wbudowanej, takich akcesoriów nie znajdziemy też w dodatkowym asortymencie.

W każdym zmiękczaczu wody regeneracja odbywa się pod ciśnieniem, wyrzut popłuczyn do kanalizacji także. Te urządzenia w żadnym wypadku nie działają na zasadzie grawitacyjnej. W większości przypadków nie powinno więc być problemów z odprowadzaniem zanieczyszczeń do odpływu powyżej zmiękczacza wody.

Na wszelki wypadek warto jednak podpytać specjalistę (hydraulika, sprzedawcę w sklepie z urządzeniami do filtracji wody), ponieważ każdy przypadek jest nieco inny i przyda się indywidualna konsultacja.

Jakie są warunki konieczne do spełnienia przy prowadzeniu popłuczyn powyżej zmiękczacza wody?

Aby zastosowane rozwiązanie działało prawidłowo musi zostać spełnionych kilka warunków.

Musimy odpowiedzieć na pytania:

  • Jak daleko jest kanalizacja?
  • Jak wysoko jest kanalizacja?

W większości przypadków jest możliwość poprowadzenia popłuczyn do około 1,5 – 3 metrów w górę, jednak (jak już wspominałem) wszystko jest uzależnione od indywidualnego przypadku.

  • Jakie ciśnienie jest w instalacji?

Ciśnienie w instalacji jest niezwykle ważne, ponieważ to właśnie ono warunkuje siłę wyrzutu popłuczyn do kanalizacji. Jeśli będzie zbyt niskie, cały proces może okazać się nieskuteczny. Należy również pamiętać, że po drodze w instalacji mogą pojawiać się spadki ciśnienia, jednak nie mają większego wpływu na proces odprowadzania popłuczyn.

Choć wszystko jest uzależnione od indywidualnej sytuacji, przyjmuje się, że aby wyrzut powyżej zmiękczacza wody był możliwy, w instalacji musi być ciśnienie większe niż 3 bary.

To rozwiązanie ma pewne minusy

Warto pamiętać, że jak wiele alternatywnych rozwiązań, i prowadzenie popłuczyn powyżej zmiękczacza wody ma swoje minusy.

Większość zmiękczaczy wody ma zabezpieczenia takie jak pływak, mechanizmy w zaworze sterującym czy kolanka przelewowe, których zadaniem w razie awarii jest zabezpieczanie przed przelewaniem się wody górną częścią zmiękczacza wody. Do takich sytuacji może dochodzić, kiedy woda bez przerwy nalewa się do zbiornika na sól.

Kolanko przelewowe działa grawitacyjnie, więc jeśli zostanie podłączone w zmiękczaczu wody, który ma odprowadzać popłuczyny powyżej, to cały proces nie zadziała. Należy zrezygnować z jego użytkowania, tym samym tracimy jedno z zabezpieczeń.

Czy istnieje prawdopodobieństwo cofania się popłuczyn?

Cofanie się popłuczyn do zmiękczacza wody niestety jest prawdopodobne. Z tego względu taką instalację należy przemyśleć w najdrobniejszych szczegółach. Najlepiej zachować przerwę między rurą służącą odprowadzaniu popłuczyn a kanalizacją. W celu zabezpieczenia, zalecane jest zamontowanie syfonu w instalacji.

Sytuacja, w której do rury z popłuczynami przedostają się ścieki jest niebezpieczna. Mogą one przepłynąć w stronę zmiękczacza wody i doprowadzić do skażenia.

Alternatywne sposoby

Wiem, że wiele osób, zwłaszcza mieszkających w domach jednorodzinnych, próbuje poradzić sobie z popłuczynami na swój własny sposób. Czasem odprowadzają je do deszczówki, studni chłonnych, bezpośrednio do gleby lub ogrodów.

Alarmuję, że te praktyki nie są zgodne z ogólnie przyjętymi zaleceniami i osoby, które je stosują robią to na własną odpowiedzialność.

Po regeneracji wśród popłuczyn zawsze znajduje się jakaś część wody typowo słonej, która może szkodzić roślinom oraz ekosystemowi.

Jak to wygląda w przypadku innych urządzeń?

W praktycznie wszystkich urządzeniach do filtracji wody sytuacja będzie wyglądała identycznie, jak w przypadku zmiękczaczy wody.