Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Dziś temat dla użytkowników zmiękczaczy wody, który przy okazji powinien obalić mit o tym, że po zmiękczaniu woda jest zawsze słona. Zmiana smaku wody po tym rodzaju filtracji nie jest czymś naturalnym i zazwyczaj stanowi oznakę głębszego kłopotu. Jak usunąć problem słonej wody po zmiękczaczu wody? Czy możemy zająć się tym samodzielnie? Czy konieczny będzie telefon do działu technicznego?

Przy normalnym użytkowaniu

Widziałem rozmowy na forach internetowych, w których osoby zastanawiające się nad zakupem zmiękczacza wody zwracały się z pytaniem czy woda musi być lekko słona po zmiękczaczu wody. Podobno z rozmowy z handlowcem wynikało, że właśnie to jest następstwem stosowania zmiękczaczy wody. Czy jednak w takim wypadku uzdatnianie miałoby jakikolwiek sens? Urządzenia filtracyjne mają podnosić jakość wody, a nie ją obniżać.

Obalam więc mit – przy średnio twardej i twardej wodzie (czyli takiej, jaka występuje na większości terenu naszego kraju) oraz przy normalnym użytkowaniu zmiękczacza wody smak przefiltrowanej wody NIE POWINIEN ULEGAĆ ZMIANIE, a już na pewno nie powinniśmy mieć do czynienia z wodą słoną.

Przy zmiękczaniu do wody trafiają jony sodu Na, natomiast za słony smak odpowiada głównie związek NaCl. Przy większości wód płynących w naszych gospodarstwach domowych nie ma szans na takie połączenie sodu z chlorkami, aby było w stanie wytworzyć się tyle związków, że spowodowałyby ogromną zmianę smaku wody.

Słony smak wody po zmiękczaniu nie jest więc zjawiskiem oczywistym, a raczej alarmującym o tym, że coś jest nie tak jak powinno. Czas poznać prawdopodobne przyczyny występowania tego zjawiska!

Główne przyczyny słonej wody po zmiękczaniu

Słona woda po zmiękczaniu nie jest naturalnym zjawiskiem. Jeśli tylko odczujemy zmianę w smaku, warto poszukać przyczyny i spróbować samodzielnie rozwiązać problem lub zgłosić się do specjalisty w tej dziedzinie.

Można wymienić dwa główne źródła występowania kłopotów:

  1. Parametry wody surowej, przed zmiękczaniem
  2. Nieprawidłowa praca zmiękczacza wody

Czas przyjrzeć się głębiej wymienionym problemom i znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Parametry wody surowej

Choć takie sytuacje są raczej rzadkością, może zdarzyć się, że za słony smak wody po zmiękczaniu winę ponoszą parametry wody surowej.

Właściwości wody surowej mogą być brane pod uwagę jako przyczyna słonego smaku wody, kiedy problem stanie się odczuwalny zaraz po montażu urządzenia. Jeśli słona woda pojawi się po kilku latach eksploatacji, przyczyna najprawdopodobniej będzie leżała w samym zmiękczaczu wody.

Najczęstsze przyczyny

Właściwie możemy mówić o dwóch sytuacjach, kiedy to właśnie parametry surowej wody mają wpływ na słony smak wody zmiękczonej.

Pierwszą z nich jest ta, w której mamy do czynienia z bardzo twardą wodą, czyli wodą z 400 – 500 mg CaCO3/l. Jeżeli z takich parametrów będziemy chcieli zejść do twardości zerowej, może dojść do zmiany smaku wody. Im większa twardość wody, tym więcej roztworu solanki potrzebnej na regenerację. To ostatecznie oznacza o wiele większe ilości sodu w zmiękczonej wodzie, a co za tym idzie, zmiana smaku na bardziej niekorzystny.

Drugą przyczyną powstawania słonego smaku wody po zmiękczaniu może być wysokie stężenie sodu i/lub chlorków w wodzie surowej. Jeśli do wody o takich właściwościach jeszcze dodatkowo doda się sód obecną w zmiękczanej wodzie, smak może ulec zmianie.

Nieodpowiednia kompozycja wody może spowodować spore problemy związane ze smakiem. Jak już wspominałem wyżej, przy zmiękczaniu do wody trafia jedynie sód (Na), a to głównie związek NaCl sprawia, że odczuwalny jest smak słony. Jednak nawet jeśli w wodzie jest niewiele chlorków, to zmianę smaku mogą spowodować również inne sole.

Sód występuje w zmiękczonej wodzie w formie zdysocjowanej jako Na+. Z łatwością łączy się z innymi anionami tworząc sole. Te sole mogą zmieniać smak na słony. Oczywiście jedną z najbardziej znanych jest NaCl, ale nie jest to jedyny związek mający taki wpływ na smak. Przy wodach, które nie charakteryzują się bardzo wysokim stopniem twardości, problem ten nie wystąpi. Co innego, jeśli woda ma bardzo wysoki stopień twardości.

W takich przypadkach nie dość, że dodamy dużo sodu podczas zmiękczania, to jeszcze w samej wodzie  ogólnie występuje sporo rozpuszczonych soli. Jeśli dojdzie do połączenia sodu z tymi solami, może powstać woda o słonym lub słonawym smaku.

Rozwiązanie problemów

Jeśli problemem nie jest urządzenie, a parametry wody surowej, to niestety nie mamy zbyt dużego pola manewru.

Jeżeli problemem jest bardzo wysoka twardość wody (około 400 – 600 mg CaCO3), a nie chcemy pić wody o słonym posmaku, możemy zmiękczać ją częściowo, a nie do zera. Wtedy woda nadal będzie posiadała jakiś stopień twardości, jednak jej stosowanie będzie o wiele mniej uciążliwe. Będzie pozostawiała po sobie o wiele mniej osadu, a równocześnie będzie też smaczna i zdatna do spożycia.

Rozwiązanie: w tym przypadku rozwiązaniem jest mieszacz wody surowej ze zmiękczoną. Dzięki niemu można regulować stopień twardości wody dostarczanej użytkownikom. Poziom należy wyregulować w taki sposób, aby woda nam smakowała, a jednocześnie miała najniższy z możliwych do osiągnięcia stopni twardości.

Jeśli w gospodarstwie domowym potrzebna jest całkowicie zmiękczona woda, niestety, też musimy pójść na kompromis. W takim przypadku najlepiej założyć oddzielny filtr do wody pitnej, a zmiękczoną wodę wykorzystywać do celów użytkowych – można ją bez przeszkód stosować choćby do kąpieli.

Rozwiązanie: założenie systemu odwróconej osmozy w kuchni dostarczy wodę spożywczą o odpowiednim smaku.

Problemy ze zmiękczaczem wody

Słony smak wody może wynikać z awarii bądź złego stanu technicznego zmiękczacza wody. Takie problemy mogą pojawić się już na początku użytkowania. Wtedy najprawdopodobniej winę ponosi usterka fabryczna i urządzenie można oddać na reklamację.

Eksperci obserwują, że problemy ze słonym smakiem wody mogą pojawić się też po kilku latach eksploatacji zmiękczacza wody. To się zdarza i powodowane jest długoletnią, stałą eksploatacją urządzenia. Niektóre części po prostu ulegają zniszczeniu z upływem lat – należy o nie zadbać poprzez przeczyszczenie lub wymienić na nowe.

Najczęstsze przyczyny

Słona woda może popłynąć z kranu, jeśli podczas regeneracji nagle nastąpił zanik prądu. W takich przypadkach regeneracja zazwyczaj nie jest przeprowadzana w sposób prawidłowy – omijany jest jeden z etapów lub po prostu zostaje niedokończona.

Skutkiem może być pozostanie soli w dużej ilości na złożu. Podczas poboru wody ze zmiękczacza  najprawdopodobniej trafi do użytkownika – stąd właśnie może być wyczuwalny słony smak.

Do powstawania słonego smaku zmiękczonej wody mogą przyczyniać się również usterki komponentów. Zazwyczaj takie sytuacje dotyczą nowych urządzeń (wady fabryczne) i są odczuwalne zaraz po uruchomieniu lub dotyczą stacji uzdatniania wody, które mają na swoim koncie już wiele lat działania.

Awarie części zmiękczacza wody mogą prowadzić do tego, że w zbiorniku na sól regeneracyjną utworzy się zbyt wysoki poziom wody. Przyczynę mogą stanowić:

  • Źle dobrane ustawienia głowicy sterującej
  • Niesprawna głowica sterująca
  • Niesprawny pływak
  • Niesprawny inżektor
  • Rozszczelnienie komponentów

Pośredni problem stanowi sama sól regeneracyjna. Często zatyka wężyki oraz szczeliny prowadząc do nieprawidłowości w pracy całego urządzenia.

Rozwiązanie problemów

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać po zauważeniu problemu ze zmienionym smakiem wody jest wykonanie ręcznej regeneracji. Należy bacznie obserwować zmiękczacz wody w trakcie trwania tego procesu oraz po jego zakończeniu. Warto zbadać czy woda jest bardziej, czy mniej słona.

Dzięki uruchomieniu procesu regeneracji łatwiej jest odnaleźć przyczynę nieodpowiedniego smaku zmiękczonej wody.

Poniżej znajduje się tabela, w której wypisane zostały rekomendowane rozwiązania problemów w zależności od przyczyny ich powstawania.

Komponent/ zjawisko powodujące nieprawidłowe działanie zmiękczacza wodyMożliwe rozwiązania
Ustawienia głowicy sterującejNależy sprawdzić ustawienia, przestawić, przeprowadzić regenerację
InżektorInżektor może być źle dobrany do urządzenia - zbyt mały lub zbyt duży. W takim wypadku należy wymienić go na nowy. Może też dojść do sytuacji, w której inżektor jest zapchany - wtedy należy go wyjąć, dokładnie wyczyścić i ponownie założyć
PływakPływak może się przytykać i przez to do jednej regeneracji pobierać bardzo małe ilości wody, a do kolejnej o wiele większe wraz z solą, powodując słony smak wody. Pływak należy dokładnie przeczyścić lub wymienić na nowy
NieszczelnośćMogło dojść do rozszczelnienia między wężykami lub uszczelkami - należy wymienić na nowe lub zlikwidować rozszczelnienie
Głowica sterującaGłowica może być źle złożona, nieprawidłowo dobrana do urządzenia lub może mieć wadę techniczną - należy złożyć reklamację
Sól regeneracyjnaDokładne wyczyszczenie komponentów mających styczność z solą regeneracyjną często rozwiązuje problemy

Zanim skontaktujesz się z działem technicznym

Jeśli mimo zalecanych czynności problem nadal nie ustaje, najlepiej skontaktować się z działem technicznym firmy, w której nabyliśmy urządzenie.

Często zdarzają się sytuacje, że użytkownicy zmiękczaczy wody, którzy wykryli u siebie problem ze słoną wodą po procesie filtracji, w ogóle nie chcą nic ruszać w urządzeniu, by nie stracić prawa do gwarancji lub po prostu ze strachu, że coś zepsują.

W obu przypadkach jeszcze przed skontaktowaniem się z ekspertem warto przeprowadzić samodzielnie kilka czynności.

  1. Regeneracja – należy przeprowadzić regenerację wymuszoną/ręczną i sprawdzić jak ten proces wpłynął na smak wody. Czy woda jest bardziej, czy mniej słona?
  2. Wycieki wody – należy dokładnie obserwować urządzenie podczas pracy w celu zaobserwowania wszelkich wycieków wody
  3. Zbiornik na sól regeneracyjną – należy zaobserwować poziom wody w zbiorniku solanki, czy roztwór jest normalnie pobierany podczas regeneracji

Przeprowadzenie tych obserwacji oraz podanie informacji podstawowych specjaliście na pewno usprawni cały proces i pomoże w szybszym rozwiązaniu problemu.