Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Zmiękczacz wody jest urządzeniem, które niewątpliwie potrafi zwiększyć komfort codziennego życia i zaoszczędzić nam wielu trosk związanych z użytkowaniem wody. Niestety, czasami i najlepszym zdarza się gorszy okres, jednak niemal każdą awarię da się usunąć. Dziś opowiem, jak poradzić sobie w sytuacji, kiedy zmiękczacz nie podaje wody do zbiornika z solą.

Użytkowanie zmiękczacza wody to raczej sama przyjemność i żadna trudność, jednak czasem dochodzi do sytuacji, w których nie wiadomo co właściwie się stało, z czego wynika problem i w jaki sposób najlepiej będzie naprawić urządzenie.

Awarie zazwyczaj są spowodowane wadą fabryczną (do wykrycia już po podłączeniu urządzenia) lub zużyciem, poluzowaniem się komponentów w trakcie wieloletniego użytkowania.

Z problemem braku podawania wody do zbiornika z solą nie zgłaszacie się bardzo często, jednak taki kłopot może się przytrafić. Należy być świadomym, że do jego powstania mogło przyczynić się kilka zjawisk – nie ma więc jednego słusznego rozwiązania. Często należy poobserwować urządzenie, trochę poszukać wewnątrz i zagłębić się w tajniki budowy oraz funkcjonowania.

Dobra wiadomość jest taka, że większość użytkowników jest w stanie poradzić sobie z naprawą samodzielnie i nie ma potrzeby wzywania serwisanta.

Jak powinien zadziałać zmiękczacz wody?

Kiedy wszystko jest w porządku, odejście do kanalizacji jest w pełni drożne. Następuje zasysanie roztworu solanki wraz z wodą, a następnie wyrzut wody do kanalizacji. Jeśli zmiękczacz nie podaje wody to oznacza, że roztwór solanki również nie zostanie zassany. Niedrożne odejście jest równoznaczne z brakiem pobierania solanki, a co za tym idzie, niepoprawną regeneracją i brakami efektów związanych ze zmiękczaniem wody.

Brak podawania wody do zbiornika soli, a w konsekwencji niemożność wytwarzania roztworu solanki, nie uszkodzi zmiękczacza wody i nie doprowadzi do powstawania kolejnych awarii, ale nie będzie on spełniał swojej funkcji. To oznacza, że przy tego typu problemach raczej nie mamy co liczyć na miękką wodę z kranu.

Przyczyny powstawania problemu

Stworzyłem listę najbardziej popularnych przyczyn braku wody w zbiorniku solanki. Zostaną przedstawione według częstotliwości występowania. Do każdej diagnozy przedstawię właściwie rozwiązanie bądź alternatywne rozwiązania.

PrzyczynaMożliwe rozwiązanie
Zagięcie węża lub mechaniczne zablokowanie w kanalizacji- Skorygować ułożenie węża w przypadku zagięcia
- oczyścić
Nieszczelność na wężyku solanki bądź w okolicach pływakaUsunąć nieszczelność
Zablokowany lub zabrudzony pływakNaprawa, czyszczenie lub wymiana
Zatkany lub zabrudzony inżektor wewnątrz głowicyCzyszczenie bądź wymiana
Złe ustawienia głowicy sterującejZależy od urządzenia; najlepiej zwrócić się do sprzedawcy lub producenta z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu

Najczęstszą przyczyną jest zagięcie wężyka lub cząstki mechaniczne w kanalizacji – należy zacząć od sprawdzenia tych dwóch elementów. Nieszczelność na wężyku solanki lub w okolicach pływaka może powodować zaciąganie powietrza zamiast roztworu solanki.

Szczególną uwagę należy zwrócić na pływak. Może zatkać się bądź zabrudzić solą lub innym ciałem stałym i nie przepuszczać wody. Może też się skleić lub ułożyć się w pozycji odciętej i z tego powodu nie dostarczać wody do zbiornika soli.

Równie ważną rolę w procesie zasysania solanki spełnia inżektor. To właśnie on odpowiada za intensywność tego procesu. Jeśli ulegnie zabrudzeniu , nie będzie prawidłowo zasysał roztworu. Warto więc przyjrzeć się bliżej temu komponentowi oraz w jakim jest stanie.

Jeśli problem nie leży w już wymienionych zjawiskach, być może winne są ustawienia głowicy sterującej. Czasami zdarza się, że podczas obsługi sterownika nieopatrznie użytkownik coś przestawi.

Do problemów z podawaniem soli do zbiornika solanki mogą się przyczyniać również drobne cząstki mechaniczne, jak choćby żelazo wytrącone z wody, pył. Jeśli zmiękczacz wody stoi w kotłowni, do jego wnętrza mogą przedostawać się kawałki drewna lub węgla.

Te drobne zanieczyszczenia powodują zazwyczaj mechaniczne zablokowanie w kanalizacji. W takich przypadkach należy przeprowadzić bardzo dokładne czyszczenie.

Żelazo jest w stanie przytkać również inżektor. W takim przypadku czyszczenie inżektora może okazać się bardzo żmudne, dlatego bardziej poleca się wymienić ten element na nowy, o ile jesteśmy w stanie na niego poczekać po zamówieniu. Jeśli inżektor jest potrzebny natychmiast, warto spróbować go choć częściowo odczyścić.

Kiedy lepiej zgłosić się do eksperta?

Tak jak już wspominałem, najczęściej problemy związane z brakiem podawania wody do zbiornika solanki da się rozwiązać samodzielnie. Wiele zależy od budowy zmiękczacza wody – w niektórych modelach dostęp do wewnętrznych części może być utrudniony i wtedy trzeba sięgnąć po pomoc profesjonalnego serwisanta.

Do działu technicznego na pewno należy się zgłosić, jeśli wystąpią problemy z głowicą sterującą.

Inne problemy ze zmiękczaczem wody?

Pełny spis problemów, które mogą wystąpić w przypadku zmiękczaczy wody oraz proponowane rozwiązania znajdziesz w artykule:  Zmiękczacz wody – problemy i rozwiązania

W razie pytań oczywiście pozostaję do dyspozycji i zapraszam do kontaktu poprzez czat, mail bądź telefonicznie.