n/a

Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Jaki zmiękczacz wody wybrać? Viessmann Aquahome 20-N czy może jednak jakieś urządzenie alternatywne? Na rynku uzdatniania wody pojawił się nowy produkt – Ecoperla Toro. Wszystko wskazuje na to, że stanie się godnym konkurentem jednego z bardziej popularnych urządzeń filtracyjnych. Sprawdź, na który warto się zdecydować.

Co łączy zmiękczacze wody Ecoperla Toro i Aquahome 20-N?

Oba zmiękczacze wody są przeznaczone do zastosowania w gospodarstwach domowych. Zarówno Ecoperla Toro, jak i Viessmann Aquahome 20-N posiadają taką samą ilość złoża – 20 litrów. Wytyczne dotyczące miejsca montażu również są takie same. W obu przypadkach zmiękczacz wody powinien zostać zainstalowany na wejściu zimnej wody do budynku. Najczęstszymi miejscami montażu są piwnice oraz kotłownie.

Proces zmiękczania wody również odbywa się na tej samej zasadzie. Woda przepływając przez złoże jest pozbawiana jonów wapnia i magnezu odpowiedzialnych za powstawanie osadu. Są one zastępowane neutralnymi jonami sodu. Regeneracja złóż zachodzi przy udziale roztworu solanki.

Kilka faktów dotyczących Ecoperla Toro

Ecoperla Toro to propozycja debiutującej na polskim rynku marki Ecoperla. Ten kompaktowy zmiękczacz wody z pewnością wyróżnia się swoim niestandardowym, nowoczesnym wyglądem. Urządzenie jest produkowane na terenie Europy z atestowanych, solidnych materiałów. Innowacyjnym rozwiązaniem, jakiego nie ma w standardowych zmiękczaczach wody jest Ecoperla Perfect System (więcej na ten temat w dalszej części artykułu).

Aquahome 20-N – podstawowe informacje

Zmiękczacz wody wyprodukowany przez firmę Viessmann – znanego i cenionego producenta kotłów grzewczych. Aquahome 20-N jest polecany do instalacji przed kotłami grzewczymi i promowany, jako stacja zmiękczania wody wodociągowej.

Jakie są różnice?

Patrząc na podstawowe dane techniczne Ecoperla Toro i Viessmann Aquahome 20-N ciężko zauważyć różnice. Przyjrzyjmy się bliżej tym urządzeniom.

  Ecoperla Toro Aquahome 20-N
Wymiary 850 x 350 x 570 mm 1086 x 438 x 524 mm
Maksymalne natężenie przepływu 2,0 m³/h 2,0 m³/h
Objętość złoża 20 litrów 20 litrów

Budowa

Różnice między tymi kompaktowymi zmiękczaczami wody widać już na pierwszy rzut oka. Kabinet Aquahome 20-N jest wyższy i szerszy od Ecoperla Toro, pomimo braku różnic w ilości zastosowanego złoża. Oba kabinety zostały wykonane z trwałego tworzywa sztucznego, które nie ulegnie łatwo uszkodzeniom mechanicznym. Obudowy obu zmiękczaczy charakteryzują się opływowym kształtem, co znacznie ułatwia umieszczenie ich w niewielkich przestrzeniach. Kabinet zastosowany w Ecoperla Toro robi zdecydowanie większe wrażenie pod kątem estetyki. Obudowa jest niezwykle designerska i nowoczesna, a przy tym wygląd nie ma wpływu na funkcjonalność urządzenia.

Panele sterujące obu zmiękczaczy wody zostały umieszczone w górnej części pokrywy. Panel w Ecoperla Toro jest bezpośrednio połączony z głowicą sterującą. To zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia awarii lub uszkodzenia.

W obu zmiękczaczach jest łatwy dostęp do zbiornika na sól regeneracyjną. Klapa prowadząca do niego została umieszczona na zawiasach, co ma wpływ na komfort użytkowania.

Złoże

W zmiękczaczu wody Ecoperla Toro zastosowano najlepszą i najbardziej wydajną żywicę jonowymienną Lewatit niemieckiego producenta. Jest to renomowane złoże cieszące się dużą popularnością wśród użytkowników. Producent Aquahome 20-N nie podaje nazwy, ani pochodzenia złoża zastosowanego w tym zmiękczaczu wody. W tym zestawieniu duży plus dla Ecoperla Toro. Brak informacji o złożu nie dyskwalifikuje urządzenia Viessmann, co nie zmienia faktu, że rodzi pewne wątpliwości. Większość osób chce znać komponenty urządzenia, które kupuje.

Regeneracja

Regeneracja Ecoperla Toro odbywa się przy udziale roztworu solanki oraz przepływu przeciwprądowego. Regeneracja Upflow jest uznawana za najbardziej ekonomiczną i efektywną. Dzięki zastosowaniu Ecoperla Perfect System zmiękczacz pobiera odpowiednie ilości wody i soli na regenerację. Są to ilości dobrane w taki sposób, by złoże było dokładnie zregenerowane, a dzięki temu filtracja przebiegała prawidłowo. Większe zużycie wody wynika z intencji projektantów, aby lepiej przepłukać złoże z roztworu solanki. Dzięki temu wydajność filtracji będzie lepsza.

W przypadku Viessmann Aquahome 20-N pobierane są większe ilości soli tabletkowanej na regenerację, ale też mniejsze ilości wody. Należy jednak pamiętać, że może to skutkować niedokładnym oczyszczeniem złoża, a przez to mniej wydajną filtracją i krótszą żywotnością złoża. Źle zregenerowane złoże szybciej się wypłukuje i zużywa. Ciekawostką technologiczną zmiękczacza wody Viessmann Aquahome 20-N jest funkcja krótszej regeneracji, która osiągnięta została poprzez zniwelowanie przerw, kiedy urządzenie przechodzi z jednej fazy regeneracji w drugą.

Ciśnienie

W tabeli z danymi technicznymi przedstawiono zakres ciśnień roboczych w zmiękczaczach wody Ecoperla Toro i Viessmann Aquahome 20-N. Różnica między wartościami wydaje się dość spora, jednak w Polsce nie ma wielu gospodarstw domowych, w których minimalne ciśnienie robocze byłoby niższe niż 2 bary i wyższe, niż 6 barów. Z podanych wartości Viessmann Aquahome 20-N wynika, ze jest przystosowany do pracy w niestandardowych warunkach. Ecoperla Toro natomiast został zaprojektowany z myślą o gospodarstwach domowych, a jego parametry dobrano do ciśnień obecnych w większości instalacji hydraulicznych.

Cena i koszty eksploatacji

Eksploatacja zmiękczacza wody Ecoperla Toro jest niezwykle oszczędna, dzięki zastosowaniu Ecoperla Perfect System oraz przepływu przeciwprądowego. W porównaniu z Viessmann Aquahome 20-N zużywa większe ilości wody, jednak mniejsze soli. Biorąc pod uwagę względy finansowe bardziej oszczędny okazuje się Ecoperla Toro. Sól tabletkowana w ostatecznym rozliczeniu jest droższa od kosztów zużycia wody. Ponadto złoże Lewatit zastosowane w Ecoperla Toro może być użytkowane przez długi okres.

Koszt eksploatacji głowic sterujących jest bardzo zbliżony.

Montaż

Montaż Ecoperla Toro jest niezwykle prosty i szybszy w porównaniu do montażu standardowych kompaktowych zmiękczaczy wody. Jest to możliwe, dzięki niestandardowej budowie. Butla ze złożem nie jest bezpośrednio połączona ze zbiornikiem na sól regeneracyjną. Wystarczy najpierw podpiąć pod instalację butlę, a dopiero później domontować kabinet. Jest to wygodne rozwiązanie, zwłaszcza, jeżeli użytkownik chce przeprowadzić samodzielny montaż. Ecoperla nie wymaga montażu i serwisowania urządzenia przez swojego serwisanta. Jego wizyta nie jest wymagana do utrzymania gwarancji.

Viessmann Aquahome 20-N posiada standardową obudowę, przez co montaż może być nieco bardziej skomplikowany w porównaniu z Ecoperla Toro. Przy zachowaniu gwarancji należy wziąć pod uwagę, że większość sprzedawców wymaga własnego (regularnego) serwisu. W karcie gwarancyjnej można znaleźć informacje o obowiązku użytkownika do dokonywania dwóch przeglądów gwarancyjnych w ciągu roku. Odradzany jest samodzielny montaż. Do zestawu ze zmiękczaczem dodawany jest bypass, nie ma jednak filtra mechanicznego, który wstępnie oczyści wodę. Jest to rozwiązanie niezbędne, by ochronić zmiękczacz wody przed możliwością wystąpienia awarii.

Zmiękczacze wody Ecoperla Toro w standardzie posiada bakteriostatyczny filtr oczyszczający wodę z dużych cząstek mechanicznych. Pomaga to ochronić nie tylko samo urządzenie, ale tez zdrowie użytkowników.

Do obu zmiękczaczy wody dołączony jest elastyczny wąż odprowadzający popłuczyny do kanalizacji.

Kilka słów podsumowania

Oba zmiękczacze wody wypadają bardzo dobrze na tle konkurencji. Zarówno Ecoperla Toro, jak tez Viessmann Aquahome 20-N zostały wyprodukowane z dobrej jakości materiałów. Na korzyść Ecoperla Toro przemawia niestandardowy, elegancki wygląd, markowe złoże filtracyjne oraz zastosowanie innowacyjnego Ecoperla Perfect System, który znacznie zmniejsza koszty eksploatacji. Z pewnością będzie się doskonale prezentował w każdym gospodarstwie domowym. Wniosek – nie należy obawiać się mniej znanych rozwiązań, bo mogą okazać się równie dobre, a nawet lepsze.

Zmiękczacz wody Ecoperla Toro dostępny jest w sklepie internetowym