Strona główna » Blog » Kalkulator twardości wody

Kalkulator twardości wody

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Informacje
Data aktualizacji: lis 8, 2023
Twarda woda daje Ci się we znaki, więc planujesz montaż zmiękczacza wody? A może chcesz ustawić urządzenie według własnych preferencji? Sięgnij po kalkulator twardości wody, dzięki któremu możesz samodzielnie przeliczać jednostki twardości wody. Sprawdź koniecznie, jak to działa.

Normy twardości wody

Wiesz już z poprzednich artykułów, że za twardość wody odpowiadają przede wszystkim sole wapnia i magnezu. Występują one w wodzie w sposób naturalny, a zbyt wysokie stężenie tych związków łatwo rozpoznać po białym nalocie na armaturze, zaciekach na ściankach kabiny prysznicowej, czy po osadzie zalegającym w czajniku. Zastanawiasz się czasem, jaka powinna być twardość wody w domu?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje normy twardości wody całkowicie bezpieczne dla człowieka na poziomie 50-500 mg węglanu wapnia na dm³. W Polsce dolna granica została lekko przesunięta na 60 mg. W praktyce sama norma to jednak nie wszystko. Podane wartości określają tylko zakres twardości, w jakim musi się mieścić woda użytkowa, co oznacza, że może być bardzo miękka lub bardzo twarda.
Praktyczne informacje o twardej wodzie znajdziesz w poprzednim wpisie na blogu. Zachęcam również do zapoznania się z treścią artykułów:

Mapa twardości wody w Polsce

Poniżej znajdziesz infografikę, która przedstawia skalę twardości wody oraz mapę twardości wody w Polsce. Jak widać, na obszarze naszego kraju dominuje woda twarda lub bardzo twarda. W praktyce oznacza to, że problem kamienia kotłowego dotyczy większości gospodarstw domowych w naszym kraju.

Twarda woda w Polsce

Jak sprawdzić czy woda w kranie rzeczywiście jest twarda?

Stopień twardości wody można sprawdzić na kilka sposobów. Jeśli woda pochodzi z sieci, taką informację można znaleźć na stronie internetowej lokalnych wodociągów. Aby poznać dokładną wartość tego parametru w domu, można zlecić profesjonalne badanie wody lub przeprowadzić test twardości wody samodzielnie. W tym celu warto sięgnąć po paskowe testery twardości wody lub, znacznie dokładniejsze, kropelkowe testery twardości wody. Mnóstwo przydatnych informacji znajdziesz również w moim poprzednim artykule: Tester twardości wody – jaki wybrać?

Skale twardości wody

Twardość wody przedstawia się przy pomocy kilku różnych skali. Decydując się na analizę próbki wody w laboratorium lub wykonując kropelkowy test domowy, wynik otrzymujesz w ściśle określonej jednostce.

Skala twardości wody, która cieszy się największą popularnością to stopnie niemieckie, oznaczone literami (°n), d (°d) lub dH (°dH). Przyjmuje się, że 1 stopień niemiecki odpowiada 10,00 mg CaO (tlenku wapnia) na 1 litr wody lub 17,86 mg CaCo3 (węglanu wapnia) na 1 litr wody, przy czym druga wartość dotyczy tzw. twardości przemijającej.

Kolejna jednostka to stopnie angielskie (stopnie Clarka), wyrażane za pomocą symbolu (°e). Ponieważ jest ona przedstawiana w angielskim systemie imperialnym, jej przeliczanie bywa problematyczne. Aby ułatwić sobie to zadanie stosuje się przelicznik, w którym jeden stopień angielski odpowiada 0,789 stopnia niemieckiego. Jeden stopień angielski to 64,8 mg węglanu wapnia w jednym litrze wody.

Również Francuzi opracowali własny system określania stopnia twardości wody. W tej skali jeden stopień francuski (czyli °f) to 10,00 mg węglanu wapnia na litr wody, czyli odpowiednio 0,560 stopnia niemieckiego i 0,702 stopnia angielskiego.

Jeszcze inny system wprowadzono do powszechnego stosowania w USA. W Ameryce stężenie CaCO3 jest przeliczane w miligramach na litr. Jednostka amerykańska wynosi tym samym 1 mg węglanu wapnia na litr, co odpowiada 0,056°dH, 0,07°e oraz 0,1°f . W USA stosuje się także jednostkę ppm, która oznacza 1 cząsteczkę CaCO3 na 1 milion cząsteczek roztworu.

Oprócz skali niemieckiej, angielskiej, francuskiej i amerykańskiej, w powszechnym użytku są także uniwersalne jednostki międzynarodowe – milival (mval/l), oraz milimol (mmol/l).

Jednostki pomiaru twardości wody, czyli jak działa kalkulator twardości wody

Stopień twardości wody wyraża się w jednostkach pomiarowych, pochodzących m.in. z przyjęcia odmiennych standardów w różnych państwach. Podsumowując to, co napisałem wyżej, jednostki pomiaru twardości wody przelicza się w następujący sposób:

  • Stopnie niemieckie (°n, °d, °dH; skala dGH) – 1°dH = 10 mg CaO/dm3 wody; 1°dH to 0,357 mval CaO/dm3
  • Stopnie angielskie (°e) – 1 st. niemiecki to 1,25° angielskiego
  • Stopnie francuskie (°f, °fH) – 1 stopień niemiecki to 1,79° francuskiego
  • Miligramorównoważniki (mval/l) substancji powodującej twardość na dm3 wody – 1 mval to 20,04 mg Ca2+/dm3; 1 mval to (0,5 mmol) jonów Ca2+; 1 mval to 50 mg CaCO3/dm3
  • Milimole (mmol/l) jonów wapnia i magnezu na dm3 wody – 1 mmol to 40,08 mg Ca2+/dm3
  • Ppm CaCO3 (ppm, ‰) USA – 1 ppm to 1 cząsteczka CaCO3/1 mln cząsteczek roztworu; 1 ppm (‰) to 0,02 mval/l, 1 ppm (‰) to 0,01 mmol/l

Dlaczego warto sięgnąć po kalkulator twardości wody?

Z jednej strony, samodzielne przeliczanie stopnia twardości wody jest obarczone sporym ryzykiem błędu, a po drugie może zająć dużo czasu. Specjalnie z myślą o czytelnikach bloga przygotowałem wyjątkowo prosty w obsłudze kalkulator twardości wody. Zawiera on wszystkie wymienione powyżej jednostki i bez problemu przeliczy wprowadzone wartości. Wypróbuj i daj znać w komentarzu, jak sprawdza się takie rozwiązanie.

Twarda woda w kranie. Co zrobić?

Kalkulator twardości wody wyraźnie sugeruje, że masz twardą wodę w kranie? W zależności od otrzymanego wyniku, zużycia wody oraz Twoich indywidualnych preferencji, masz do wyboru kilka skutecznych metod walki z tym uporczywym problemem.

Idealnym wyjściem z tej sytuacji jest odpowiednio dobrana stacja uzdatniania wody, dzięki której pozbędziesz się głównej przyczyny nawracających problemów z wodą, a nie tylko jej skutku w postaci kamienia kotłowego. Wśród profesjonalistów panuje więc zgodna opinia, że w pierwszej kolejności warto zamontować centralny zmiękczacz wody. W zamieszczonym poniżej materiale filmowym, ekspertka z Ecoperla opowiada jak działają zmiękczacze wody. Obejrzyj i przekonaj się, czy takie rozwiązanie sprawdzi się u Ciebie. Przeczytaj również: Zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego – który wybrać? oraz Oszczędny zmiękczacz wody, czyli jaki?

Jeśli woda w Twoim domu pochodzi z własnego ujęcia, wówczas najlepiej sprawdzi się stacja wielofunkcyjna zawierająca mieszankę złóż o różnych właściwościach jonoselektywnych. Takie rozwiązanie gwarantuje nie tylko redukcję stopnia twardości wody, ale też eliminację przekroczeń żelaza, manganu, jonu amonowego oraz związków organicznych.

Rozwiąż problem wysokiego stopnia twardości wody pod okiem specjalistów!

Mam nadzieję, że zamieszczony w tym wpisie kalkulator twardości wody okaże się pomocny dla wszystkich osób, które na różnych frontach prowadzą walkę z kamieniem kotłowym. Otrzymałeś analizę wody i nie wiesz co dalej? W razie pytań lub jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze mną. Pomogę Ci za darmo!

Kropelkowe testery twardości wody dostępne są w sklepie internetowym

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.