Strona główna » Blog » Recenzja odżelaziaczy wody Ecoperla Ironitower

Recenzja odżelaziaczy wody Ecoperla Ironitower

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Recenzje produktów
Data aktualizacji: mar 2, 2020

Przekroczone stężenie żelaza w wodzie to częsty problem gospodarstw domowych korzystających z indywidualnego ujęcia wody. To właśnie ta substancja odpowiada za dużą mętność wody, zmianę barwy oraz liczne szkody w gospodarstwach domowych. Takiej wody nie da się spożywać, ani z niej normalnie korzystać. Sposobem na zażegnanie problemów jest odżelaziacz wody. Oto jedna z najskuteczniejszych dostępnych propozycji – Ecoperla Ironitower!

Dopuszczalne normy żelaza obecnego w wodzie to 0,2 mg Fe/l. Wyższe stężenia mają wpływ na barwę wody, mętność oraz inne właściwości organoleptyczne. W dodatku z wody zaczyna wytrącać się osad o rdzawym zabarwieniu, który jest trudny do usunięcia i powoduje liczne szkody w instalacji.

O wszystkich skutkach użytkowania wody z wysoką zawartością żelaza przeczytacie w artykule: Czy zażelaziona woda jest szkodliwa?, a także obejrzycie w filmiku marki Ecoperla:

Jeśli problem wody z żelazem dotyczy i Twojego gospodarstwa domowego, najlepszym ratunkiem jest wybór właściwej metody odżelaziania wody. O rodzajach więcej informacji znajdziecie tutaj: Jak działa odżelaziacz wody?

Jedną z najczęściej wybieranych i najskuteczniejszych metod jest odżelazianie wody z jej wstępnym napowietrzaniem. Właśnie na takiej zasadzie działa Ecoperla Ironitower, o którym więcej w dzisiejszej recenzji.

Kiedy Ecoperla Ironitower to najlepszy wybór?

Odżelaziacze wody Ecoperla Ironitower to idealny wybór do dużych gospodarstw domowych, gdzie woda dobrej jakości jest potrzebna nie tylko do samego gospodarstwa domowego na cele użytkowe i sanitarne, ale i innych pomieszczeń gospodarczych oraz ogrodu.

Seria Ecoperla Ironitower jest w stanie poradzić sobie nawet z bardzo wysokimi stężeniami żelaza, przy niskim pH wody surowej i wysokiej mętności.

Jeśli tylko w pomieszczeniu gospodarczym jest wystarczająco dużo miejsca na montaż takiej stacji uzdatniania wody, zdecydowanie warto. Przede wszystkim ze względu na niskie koszty eksploatacji oraz ogromną wydajność.

Warto pamiętać, że dobór właściwego odżelaziacza wody powinien być skonsultowany z ekspertem, który zna się na rzeczy i jest w stanie odpowiednio zinterpretować wyniki analizy wody. To właśnie one powinny być pierwszym etapem do doboru odpowiedniej metody uzdatniania wody. Więcej na ten temat:  Analiza wody – praktyczne informacje.

Poznajcie Ecoperla Ironitower

Ecoperla Ironitower to linia przynależąca do serii wydajnych urządzeń do uzdatniania wody marki Ecoperla – Ecoperla Tower. Ta powstała z myślą o gospodarstwach domowych borykających się z problemem nadmiernej ilości żelaza w wodzie.

W skład linii Ecoperla Ironitower wchodzą aż cztery rozmiary odżelaziaczy wody do wyboru:

W jaki sposób działa Ecoperla Ironitower?

Ecoperla Ironitower jest odżelaziaczem wody działającym z jej wstępnym napowietrzaniem. To oznacza, że w pierwszej kolejności surowa woda przepływa przez aerator, na przykład zwężkę napowietrzającą. Tam jest wzbogacana w tlen. Następnie trafia do hydroforu ocynkowanego. Tam zaczyna zachodzić już proces utleniania żelaza z form rozpuszczalnych do nierozpuszczalnych. Redukcji ulega siarkowodór.

W dalszej kolejności surowa woda jest podawana do wnętrza odżelaziacza wody. Tam na złożu następuje proces katalizy. Żelazo jest w pełni przekształcane do form nierozpuszczalnych i zatrzymywane na złożu filtracyjnym. Użytkownik otrzymuje wodę o odpowiednich właściwościach organoleptycznych, pozbawioną żelaza.

Seria Ecoperla Ironitower posiada butlę ciśnieniową wypełnioną wyselekcjonowanymi złożami filtracyjnymi. Jest to mieszanka żwirków oraz dolomitów w odpowiednich proporcjach. Wysoka powierzchnia właściwa zapewnia powstanie dużej powierzchni tlenków żelaza katalizujących wytrącone cząsteczki.

Obecność dolomitów wspomaga odpowiednie odżelazianie wody oraz powoduje niewielką korektę jej odczynu pH.

Regeneracja odbywa się automatycznie za pomocą wstecznego przepływu wody.

Głowica sterująca w Ecoperla Ironitower

W odżelaziaczach wody Ecoperla Ironitower znajdziemy głowicę sterującą Clack TC. To wysokiej jakości komponent wyprodukowany przez jednego z czołowych pionierów w tej dziedzinie – amerykańską firmę Clack.

Jej zawory sterujące są doceniane na całym świecie za niezawodność, prostą konstrukcję i zastosowanie trwałych materiałów.

Głowica Clack TC posiada: funkcję automatycznego wyliczania częstotliwości regeneracji, nowoczesny procesor na układach scalonych, możliwość wyświetlania czasu pozostałego do regeneracji. Użytkownik ma zapewniony pełny dostęp do części zamiennych oraz akcesoriów montażowych.

Ecoperla Smart System

Stacja uzdatniania wody do usuwania żelaza Ecoperla Ironitower, podobnie jak większość urządzeń uzdatniających wodę z serii Ecoperla Tower, jest wyposażona w Ecoperla Smart System. Co to takiego?

Ecoperla Smart System to dokładnie dobrane do indywidualnego przypadku ustawienia głowicy sterującej. Zostały stworzone na drodze badań, testów i doświadczeń przez ekspertów marki Ecoperla. Jego zadaniem jest utrzymanie zrównoważonej pracy. To gwarancja, że urządzenie będzie działało mimo upływu czasu tak samo wydajnie. Ponadto Ecoperla Smart System dba o to, by koszty eksploatacji były jak najniższe.

W przypadku Ecoperla Ironitower system ustawień dba, by urządzenie pobierało najmniejsze możliwe ilości wody na przepłukanie złoża filtracyjnego. Więcej o Ecoperla Smart System w artykule: Systemy Ecoperla, które zrewolucjonizowały branżę uzdatniania wody.

Dlaczego Ecoperla Ironitower to dobry wybór?

Ecoperla Ironitower to urządzenia służące odżelazianiu wody wykonane z wysokiej klasy komponentów. Są produkowane na terenie Unii Europejskiej, a żaden z elementów nie znalazł się tu przypadkowo. Najważniejszym argumentem jest wysokiej klasy głowica sterująca amerykańskiego, znanego producenta oraz bardzo dobre złoże odżelaziające.

Dostępność Ecoperla Ironitower w aż czterech rozmiarach daje możliwość doboru najlepszej opcji do swoich potrzeb. Większe modele serii Ecoperla Ironitower są stosowane nie tylko w dużych gospodarstwach domowych, ale również niektórych zakładach przemysłowych. Zapewniają dużą wydajność procesu odżelaziania wody nawet przy bardzo dużym zapotrzebowaniu na wodę wysokiej jakości.

Należy pamiętać, że sam wybór procesu odżelaziania ze wstępnym napowietrzaniem wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim jest to bardzo ekologiczna i tania w eksploatacji metoda. Nie ma potrzeby stosowania żadnych dodatkowych środków chemicznych na regenerację. Nie trzeba pilnować zbiornika na regenerant, ani uzupełniać braków. Nie trzeba też ponosić dodatkowych koszów.

W przypadku odżelaziaczy ze wstępnym napowietrzaniem wody do regeneracji zużywana jest jedynie woda.

Ponadto jest to metoda bardzo skuteczna i niezawodna, dzięki której przy okazji można wyeliminować z wody siarkowodór. Napowietrzanie sprawia też, że w wodzie nie dochodzi do rozwoju bakterii beztlenowych.

Zaletę stanowi też długi okres gwarancji na odżelaziacz wody Ecoperla Ironitower. Jest to aż 10 lat! Marka Ecoperla do produkcji wybrała najlepsze tworzywa, a tak długi okres gwarancyjny to najlepszy argument na to, że otrzymujemy wysoką jakość na dobrych warunkach i atrakcyjnej cenie.

Instalacja i serwis Ecoperla Ironitower

Odżelaziacz wody Ecoperla Ironitower jest urządzeniem centralnym, które montuje się na wejściu wody do budynku. Nie jest to jednak jedyne urządzenie, które będzie tworzyło stację uzdatniania wody. Zawsze powinien go poprzedzać aerator oraz zbiornik hydroforowy. W przypadku tej stacji uzdatniania wody koniecznie musi być to hydrofor ocynkowany – inaczej system odżelaziania nie będzie działał poprawnie.

W pomieszczeniu gospodarczym musi znaleźć się czynne gniazdko elektryczne, by można było podłączyć głowicę sterującą oraz odpływ do kanalizacji.

Jeśli wybraliśmy zwężkę napowietrzającą, warto co jakiś czas sprawdzić czy się nie zapchała wytrąconym żelazem. W hydroforze ocynkowanym dość istotna jest kontrola ilości powietrza i dopompowanie w razie wystąpienia potrzeby. Ilość powietrza monitoruje się za sprawą manometrów.

Częstotliwość wymiany złoża filtracyjnego jest uzależniona od zużycia i stanu wody surowej. Za odżelaziaczem wody zawsze warto założyć filtr mechaniczny, do wyłapania resztek żelaza i zanieczyszczeń mechanicznych oraz ochrony domowych instalacji i sprzętów przed cząstkami stałymi.

Zamontowany odżelaziacz wody Ecoperla Ironitower

Odżelaziacz wody zamontowany w przestronnej kotłowni. Obok Ecoperla Ironitower mamy hydrofor bezprzeponowy 300 litrów z podłączeniem górnym. Na pierwszym planie widać wyłącznik ciśnieniowy oraz przyłącze do sprężarki, które umożliwia dopompowanie ciśnienia w hydroforze. Za odżelaziaczem wody widać korpus Atlas Filtri Sanic 20, w którym znajdzie się wkład sznurkowy doczyszczający wodę z drobin, które mogą przejść przez odżelaziacz.

Co daje centralny odżelaziacz wody?

  • Filtracja bez zastosowania środków chemicznych
  • Woda bez metalicznego zapachu i smaku
  • Odpowiednia barwa wody
  • Zdrowa i bezpieczna woda bez zanieczyszczeń
  • Brak zacieków na armaturze
  • Ubrania po praniu wyglądają na czyste i nowe
  • Mniejsza szansa na wystąpienie awarii w urządzeniu AGD
  • Bardziej wydajna praca urządzeń, które mają styczność z wodą
  • Brak groźnych dla ludzkiego zdrowia bakterii żelazowych

Dane techniczne

Oto parametry techniczne wszystkich dostępnych modeli odżelaziaczy wody Ecoperla Ironitower.

Parametr Ecoperla Ironitower S Ecoperla Ironitower M Ecoperla Ironitower L Ecoperla Ironitower XL
Głowica sterująca Clack TC Clack TC Clack TC Clack TC
Przyłącze 1″ 1″ 1″ 1″
Ilosć złoża 55 litrów 75 litrów 90 litrów 120 litrów
Przepływ nominalny 0,9 m³/h 1,0 m³/h 1,2 m³/h 1,6 m³/h
Przepływ maksymalny 1,3 m³/h 1,5 m³/h 1,8 m³/h 2,3 m³/h
Wymagany przepływ wody podczas płukania 2,2 m³/h 2,6 m³/h 3,0 m³/h 3,9 m³/h
Ciśnienie robocze 3,0-6,0 bar 3,0-6,0 bar 3,0-6,0 bar 3,0-6,0 bar
Zużycie wody na płukanie 310 litrów 360 litrów 420 litrów 550 litrów
Wymiary butli 12×48 cala 13×54 cala 14×65 cala 16×65 cala
Wymiary (s/w/g) 32 / 143 / 32 cm 34 / 164 / 34 cm 38 / 192 / 38 cm 42 / 194 / 42 cm
Przyłącze elektryczne 230/50 V/Hz 230/50 V/Hz 230/50 V/Hz 230/50 V/Hz

Podsumowanie

Ecoperla Ironitower to jeden z najbardziej solidnych i wydajnych sposobów na usuwanie dokuczliwych przekroczeń żelaza z wody. Jego obecność z pewnością przyniesie szybki i oczekiwany skutek. Wodę wysokiej jakości będzie można komfortowo użytkować, a nawet stosować do celów spożywczych.

Jeśli w wodzie dodatkowo wystąpiły problemy z wysokim stężeniem manganu, warto przeczytać o Ecoperla Sanitower. Niezbędne informacje tutaj: Recenzja stacji do usuwania żelaza i manganu Ecoperla Sanitower.

 

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.