Strona główna » Blog » Recenzja systemów antywapiennych Acqua Brevetti

Recenzja systemów antywapiennych Acqua Brevetti

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Recenzje produktów
Data aktualizacji: lip 4, 2025

Systemy antywapienne Acqua Brevetti działają w oparciu o polifosforany, które pełnią rolę inhibitorów kamienia kotłowego. Choć nie zmiękczają wody pod kątem chemicznym, skutecznie eliminują możliwość tworzenia się wapiennego osadu na elementach grzewczych instalacji.

Spis treści:

Co to jest system antywapienny Acqua Brevetti?

Twarda woda to powszechny problem w wielu polskich domach. Będący efektem jej użytkowania – wapienny osad niszczy sprzęty AGD, obniża sprawność instalacji grzewczych i zwiększa średnie zużycie energii w gospodarstwie. Do redukcji stopnia twardości wody stosuje się powszechnie centralne zmiękczacze wody, które na drodze wymiany jonowej usuwają jony odpowiedzialne za powstawanie kamienia kotłowego. Warto jednak pamiętać, że z uporczywie powracającym wapiennym osadem można też walczyć na inne sposoby.

W tym kontekście, na tle różnych rozwiązań mocno wyróżniają się innowacyjne systemy antywapienne Acqua Brevetti, które choć nie zmiękczają wody w sensie chemicznym, skutecznie hamują proces powstawania twardej skorupy osadu na elementach grzewczych instalacji. W tej kategorii produktów do wyboru są trzy pompy wolumetryczne, które proporcjonalnie dozują polifosforany w płynie.

Płynny polifosfat w postaci specjalistycznego preparatu AcquaSIL® jest z kolei dostępny w formie kompatybilnych wkładów. Według informacji od producenta polimer fosforanowy osiąga swój efekt już przy stężeniu poniżej 3,5 ppm.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że urządzenia włoskiej marki to pierwsze w Polsce pompy dozujące proporcjonalnie polifosforany domowego użytku, dlatego w kwestii wyboru optymalnego rozwiązania lub w razie jakichkolwiek wątpliwości warto zapoznać się z recenzją systemów antywapienny Acqua Brevetti lub o pomoc warto poprosić eksperta z branży.

Darmowa konsultacja

Zasada działania systemów antywapiennych Acqua Brevetti

Systemy antywapienne Acqua Brevetti wykorzystują w działaniu polifosforany w płynie, które już w niewielkich stężeniach pełnią w instalacjach wodnych kilka kluczowych funkcji.

Hamowanie krystalizacji kamienia kotłowego

Związki polifosforanowe zaburzają proces tworzenia się kamienia, czyli wytrącania wapiennego osadu. Co więcej, ich działanie może również wspomagać rozwijanie istniejących złogów, co prowadzi do samooczyszczania się instalacji w czasie jej użytkowania.

Redukcja poziomu miedzi w wodzie

Chociaż miedź w wodzie pitnej, w stężeniach dozwolonych przepisami, zazwyczaj nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, jej nadmierna ilość może być szkodliwa. Polifosforany reagują z obecnymi w wodzie jonami miedzi powodując, że stężenie tego metalu znacząco spada.

Ochrona przed korozją

Gdy woda charakteryzuje się niskimi wartościami odczynu pH oraz parametru TDS, a jednocześnie zawiera rozpuszczone gazy, wówczas realnym problemem staje się korozja instalacji. Polifosforany w płynie tworzą w tym przypadku warstwę izolacyjną, która chroni metalowe elementy przed agresywnym działaniem wody.

Stabilizacja działania chloru

Polifosforany obniżają aktywność metali ciężkich w wodzie, dzięki czemu odpowiednio stabilizują działanie chloru.

Działanie preparatu AcquaSIL® jest skuteczne, jeśli twardość wody waha się między 5°f a 35°f oraz przy temperaturach chwilowych wody do 80°C i temperaturach magazynowania wody do 60°C. W praktyce oznacza to, że podczas gotowania kamień w czajniku będzie się robić.

Zalety systemów antywapiennych Acqua Brevetti

Stosowanie systemu antywapiennego Acqua Brevetti niesie ze sobą wiele zalet, w tym:

  • Łatwy montaż – pompę dozującą można zamontować pionowo lub poziomo, również w miejscach o bardzo ograniczonej przestrzeni (przed urządzeniami AGD, kotłami, zasobnikami CWU), a zawór zwrotny umożliwia wymianę wkładu bez potrzeby odcinania dopływu wody
  • Niewielkie koszty eksploatacyjne – jeden wkład wystarcza średnio na 6 miesięcy (w zależności od zużycia wody)
  • Dodatkowa ochrona przed korozją – polifosforany w płynie zabezpieczają instalację nie tylko przed kamiennym osadem, ale również przed korozją
  • Maksymalne stężenie polifosforanów do 5 mg/l – polifosforany są wprowadzane do instalacji proporcjonalnie do przepływu wody, a bezpieczny dopuszczalny poziom tych związków w wodzie pitnej nie zostaje przekroczony
  • Certyfikaty i bezpieczeństwo – systemy antywapienne Acqua Brevetti posiadają atest higieniczny PZH oraz zgodność z europejskimi normami dotyczącymi materiałów mających kontakt z wodą pitną

Systemy antywapienne Acqua Brevetti nadają się do montażu w instalacji wody pitnej. Jeżeli jednak masz związane z tym obawy, polecam filtr kuchenny z systemem odwróconej osmozy, który oczyszcza kranówkę z dokładnością do pojedynczych jonów.

Piotr Pisarski

Kiedy warto zamontować system antywapienny Acqua Brevetti?

Systemy antywapienne Acqua Brevetti to praktyczne rozwiązanie dla osób, które chcą chronić instalację przed kamieniem kotłowym, ale nie zawsze mogą zdecydować się na klasyczny zmiękczacz wody lub szukają dodatkowych zabezpieczeń. Oto trzy najbardziej prawdopodobne scenariusze, w których takie urządzeni będzie dobrym wyborem.

  • Masz już zmiękczacz wody, ale chcesz podwójnie zabezpieczyć kocioł grzewczy lub pompę pompę

System antywapienny z przyłączem ½” zamontowany bezpośrednio na wejściu zimnej wody do kotła grzewczego lub pompy ciepła chroni instalację przed resztkową twardością wody oraz zbyt niskim pH wody, które może sprzyjać korozji.

Zawsze podkreślam, że zmiękczanie wody w instalacji miedzianej nie powinno polegać na redukcji stopnia twardości „do zera”, ponieważ w wyniku stałego kontaktu z całkowicie zmiękczoną wodą rury miedziane rury korodują, a do wody pitnej trafiają jony miedzi.

Piotr Pisarski

  • Nie chcesz lub nie możesz zamontować zmiękczacza, ale potrzebujesz ochrony antyosadowej dla kotła lub pompy ciepła

System antywapienny zabezpieczy wymiennik ciepła przed osadem z twardej wody. Sprawdzi się tym samym w przypadku osób, które chcą pozostawić naturalne minerały w wodzie pitnej, nie potrzebują zmiękczać wody w całym domu, albo chcą chronić tylko część instalacji, która jest narażona na działanie wysokiej temperatury i wytrącanie osadów.

  • Nie możesz zamontować zmiękczacza wody

Są sytuacje, w których klasyczny zmiękczacz się nie sprawdzi – np. brak miejsca, brak odpływu do kanalizacji lub ograniczenia związane z przydomową oczyszczalnią ścieków. W takim przypadku warto zamontować system antywapienny Acqua Brevetti o większym przyłączu (¾”, 1″, 1¼”) bezpośrednio na całą instalację.

Czy system antywapienny Acqua Brevetti to alternatywa dla zmiękczacza wody?

Polifosforany w płynie działają jak inhibitory kamienia kotłowego, ale nie redukują całkowitej twardości wody płynącej w instalacji.

Dozowania polifosforanów nie można traktować jako procesu równoważnego zmiękczaniu wody na żywicy jonowymiennej.

Stosowanie systemów antywapiennych Acqua Brevetti, w przeciwieństwie do montażu zmiękczacza wody, nie zapewnia efektów w postaci miękkich ubrań po praniu, lepszej kondycji skóry i włosów, czy braku osadów na powierzchniach mających kontakt z ciepłą wodą.

Systemy antywapienne Acqua Brevetti – najczęściej zadawane pytania

Choć recenzja systemów antywapiennych Acqua Brevetti opisuje najważniejsze zalety tego rozwiązania, warto również przeczytać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Czy system antywapienny Acqua Brevetti można zamontować samodzielnie?

Tak, systemy antywapienne Acqua Brevetti można instalować samodzielnie bez konieczności posiadania specjalistycznych narzędzi.

Jak często należy wymieniać wkłady AcquaSIL®?

Opakowanie AcquaSIL 2/15® 250 g wystarcza na ok. 10-11 m3 wody, natomiast 1 kg AcquaSIL 20/40® wystarcza na około 47 m3 wody.

Czy system antywapienny Acqua Brevetti zastępuje zmiękczacz wody?

Systemy antywapienne Acqua Brevetti nie zmiękczają wody chemicznie, czyli nie usuwają substancji odpowiedzialnych za wysoki stopień twardości wody. Działają jak inhibitory kamienia kotłowego.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.