Strona główna » Blog » Recenzja zmiękczacza wody Ecoperla Hero

Recenzja zmiękczacza wody Ecoperla Hero

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Recenzje produktów
Data aktualizacji: lut 18, 2019

Dziś chciałbym zaprezentować Wam nowość od marki Ecoperla. Ecoperla Hero to rewolucyjna hybryda zmiękczacza wody i kolumny węglowej. To oznacza, że dzięki zastosowaniu tego urządzenia możemy uzyskać miękką wodę na cały dom oraz wodę idealną do spożycia – smaczną, o właściwym zapachu. Oto, co warto wiedzieć o tym niezwykłym produkcie.

Ecoperla Hero to urządzenie stworzone z najlepszych komponentów pochodzących od znanych i cenionych w branży producentów z Europy i Stanów Zjednoczonych. Posiada aż 40 litrów złoża, co czyni go produktem idealnym nawet do dużych gospodarstw domowych.

Dla kogo jest przeznaczony zmiękczacz wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero?

Ecoperla Hero będzie dobrą alternatywą dla systemu filtracyjnego łączącego zmiękczacz wody z filtrem narurowym z węglem aktywnym. Dzięki temu nie trzeba będzie wymieniać wkładów co 3 miesiące (to powoduje duże wydatki i wymaga sporo uwagi), a wystarczająca będzie wymiana złoża po około 3 latach.

Urządzenie 2 w 1 może być alternatywą zmiękczacza wody i kolumny węglowej, jeśli w pomieszczeniu nie ma wystarczająco dużo miejsca i warunków do montażu aż dwóch produktów. Należy pamiętać, że te oba rozwiązania nie są jednak sobie równe. Oddzielny zmiękczacz wody i kolumna węglowa mają o wiele większą powierzchnię filtracyjną niż urządzenie łączące w jednej butli żywicę jonowymienną i węgiel aktywny.

Zmiękczacz wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero jest dobrym rozwiązaniem do gospodarstwa domowego korzystającego z wody wodociągowej. Jakość wody z tego ujęcia jest zazwyczaj bez zarzutu, jednak problemem może okazać się wysoki stopień twardości powodujący kamień kotłowy. Niektórym może nie odpowiadać smak lub zapach wody.

Nowość od marki Ecoperla można zainstalować również do filtracji wody z własnego ujęcia. Należy jednak mieć na uwadze, że surowa woda powinna być wolna od żelaza i manganu. Jeśli w wodzie ze studni nie ma przekroczeń, Ecoperla Hero będzie działał w pełni wydajnie.

Obudowa Ecoperla Hero

Kabinet oraz głowica sterująca zmiękczacza wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero zostały stworzone przy współpracy marki Ecoperla z amerykańską firmą Clack. Ta już od lat jest znana na światowym rynku i ceniona za autorskie rozwiązania do uzdatniania wody.

Obudowa jest wykonana z bardzo trwałego tworzywa. Zastosowanie solidnego materiału zapobiega łatwemu powstawaniu pęknięć, zarysowań i innych uszkodzeń mechanicznych. Same wymiary sprawiają, że urządzenie nie potrzebuje dużej przestrzeni, zmieści się nawet w dość wąskich wnękach.

Do zbiornika na sól tabletkowaną i panelu sterującego prowadzi przesuwna klapa. Zbiornik na sól znajduje się z przodu, co ułatwia proces dosypywania.

Panel kontrolny jest dodatkowo chroniony osłonką. To rozwiązanie zostało zastosowane, aby nie doszło do zarysowania komponentu podczas czynności serwisowych.

Panel jest bezpośrednio połączony z głowicą sterującą, dzięki czemu producent zniwelował prawdopodobieństwo wystąpienia awarii.

Wszystkie istotne informacje będą widoczne na podświetlanym wyświetlaczu. Oprogramowanie jest dostępne w języku polskim.

Głowica sterująca działa objętościowo – zlicza ilość przefiltrowanej wody.

Złoże filtracyjne Ecoperla Hero

Ecoperla Hero ma aż 40 litrów złoża filtracyjnego. 30 litrów stanowi żywica jonowymienna, czyli dokładnie tyle, ile posiadają jedne z największych kompaktowych zmiękczaczy wody dostępnych na rynku (przeznaczone dla 5-6 i więcej osób). Pozostałe 10 litrów to węgiel aktywny.

W tej hybrydzie zmiękczacza wody i kolumny węglowej zastosowano monosferyczną żywicę jonowymienną. Dzięki zastosowaniu żywicy o jednolitej budowie cząsteczek woda jest uzdatniana tak samo na całej powierzchni, a samo złoże zużywa się równomiernie. Ten typ żywicy jonowymiennej jest trwalszy od stosowanych w większości urządzeń żywic polisferycznych.

Równie wysokiej jakości jest węgiel aktywny. To materiał filtracyjny produkowany we Włoszech z łupin orzechów kokosowych. Węgiel kokosowy ma znacznie większą ilość mikroporów oraz powierzchnię filtracyjną w porównaniu z innymi odmianami.

Sporą zaletę stanowi fakt, że węgiel aktywny jest impregnowany srebrem. To powłoka bakteriostatyczna ochraniająca przed rozwojem mikroorganizmów na warstwach złoża.

Ta cecha jest niezwykle istotna, ponieważ mieszanki złóż w Ecoperla Hero nie można dezynfekować za pomocą środków takich jak Ecoperla Antibacter – mogłoby to negatywnie wpływać na węgiel aktywny.

Filtracja wody przebiega dwuetapowo. Najpierw surowa woda przepływa przez węgiel aktywny, gdzie usuwany jest chlor, pestycydy, pochodne chloru, związki organiczne i inne substancje oddziałujące niekorzystnie na smak, zapach i barwę wody.

Następnie woda przepływa przez żywicę monosferyczną, gdzie redukowany jest wysoki stopień twardości wody.

Regeneracja Ecoperla Hero

Regeneracja zmiękczacza wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero odbywa się przy udziale przepływu przeciwprądowego. Podczas procesu automatycznie regenerowane są oba złoża: węgiel aktywny i żywica jonowymienna.

Na drodze testów i eksperymentów złoża filtracyjne dopasowano do siebie w taki sposób, że nie mieszają się ze sobą podczas regeneracji. Ich warstwowość zostaje zachowana, urządzenie nie traci więc swojej funkcjonalności.

Jako ciekawostkę mogę dodać, ze inżynierowie marki Ecoperla spędzili sporo czasu na badaniach, zanim udało im się osiągnąć tak dobre efekty. W wielu przypadkach zdarzało się, że podczas regeneracji UpFlow złoża ulegały zmieszaniu i nie było szans na filtrację warstwową oraz wcześniejszą wymianę węgla aktywnego. Na szczęście ostatecznie udało się osiągnąć zakładane efekty.

Ecoperla Perfect System

Ecoperla Perfect System to dodatek specjalny, który można znaleźć we wszystkich kompaktowych urządzeniach do uzdatniania wody na cały dom marki Ecoperla.

Głównym celem Ecoperla Perfect System jest sprawienie, by eksploatacja była ekonomiczna, ale i zrównoważona. Połączenie tego nowatorskiego systemu opracowanego przez specjalistów z przepływem przeciwprądowym sprawia, że do procesu regeneracji urządzenie pobiera tylko tyle wody i roztworu solanki, ile faktycznie mu potrzeba. Dzięki temu nie przepłacamy za zużycie wody i soli tabletkowanej.

Zrównoważone działanie to (oprócz finansowych) także inne korzyści. Przede wszystkim Ecoperla Perfect System niweluje ryzyko powstania awarii i nieprawidłowej pracy. System ma również wpływ na złoże filtracyjne. Dzięki zastosowaniu odpowiednich ustawień głowicy sterującej, jego właściwości nie wyczerpią się szybciej niż powinny, proces wymiany jonowej będzie utrzymywany cały czas na takim samym poziomie, a sama żywotność złoża będzie dłuższa.

10 lat gwarancji na Ecoperla Hero

Kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero jest objęty 10-letnim okresem gwarancji. Właśnie tyle daje polska marka Ecoperla na wybrane produkty! To najlepsze świadectwo jakosci.

Montaż i programowanie Ecoperla Hero

Montaż zmiękczacza wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero nie powinien sprawić większych problemów. Można go przeprowadzić samodzielnie lub z pomocą dowolnie wybranego specjalisty. Wszystkie kroki zostały przedstawione w szczegółowej instrukcji obsługi.

Ecoperla Hero montuje się na wejściu wody do budynku, przed kotłem grzewczym. Materiał, z którego została wykonana instalacja nie ma znaczenia. Montaż dodatkowo można sobie ułatwić wykorzystując węże elastyczne w oplocie metalowym FixaFlex.

Programowanie zmiękczacza wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero jest banalne i zajmuje kilka chwil. Wystarczy wprowadzić jedynie podstawowe dane takie jak aktualna godzina i twardość wody. Reszta została już ustawiona fabrycznie.

Zamontowany zmiękczacz wody Ecoperla Hero

Estetyczny montaż zmiękczacza wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero. Przed zmiękczaczem zamontowany filtr mechaniczny Atlas Filtri Sanic o wysokości 10″ z wkładem sznurkowym 10 mikronów. Zawór kulowy służący jako wieszak dla klucza filtra mechanicznego. Trzeba przyznać, że sprytne rozwiązanie! Inwestor zadbał, aby nieopodal miejsca instalacji było gniazdko elektryczne. Odpływ do kanalizacji idzie w lewą stronę.

Serwis Ecoperla Hero

Ecoperla Hero jest urządzeniem bezobsługowym. Jedyne o czym warto pamiętać, to kontrolowanie poziomu soli tabletkowanej w zbiorniku i uzupełnianie braków w razie wystąpienia potrzeby.

Należy mieć na uwadze fakt, że oba złoża filtracyjne z czasem i ilością przefiltrowanej wody wytracają swoje właściwości, więc będzie trzeba wymieniać je na nowe.

Ogólna żywotność złoża to około 7 – 10 lat, czyli taka jak w standardowych zmiękczaczach wody. Jednak zawsze warto zwracać uwagę na węgiel aktywny. Jego trwałość jest w dużej mierze zależna od  jakości wody surowej. Jeśli parametry wody są gorsze, właściwości węgla aktywnego mogą wyczerpać się szybciej. Oczywiście całe urządzenie nadal będzie działało i filtrowało wodę, jednak efektywność węgla aktywnego znacznie spadnie.

Jeśli po upływie trzech lat zaczniemy wyczuwać zmianę smaku i zapachu wody na niekorzystne, warto wymienić sam węgiel aktywny na nowy.

Co 12 miesięcy warto zastosować Ecoperla Antidotum, aby oczyścić żywicę jonowymienną z zalegających na niej cząsteczek metali ciężkich i usprawnić jej działanie.

Dane techniczne

Parametry Wartości
Wymiary (w/s/g) 114,5 x 32 x 51 cm
Głowica sterująca ulepszona głowica Clack
Maksymalna wydajność 3,6 m³/h
Złoże filtracyjne 30 l żywica monosferyczna i 10 l – węgiel aktywny z łupin orzechów kokosowych impregnowany srebrem
Zużycie soli na regenerację 3,5 kg
Zużycie wody na regenerację 140 l
Temperatura (min/max) 4/45 °C
Ciśnienie (min/max) 2,5/6 bar

Ecoperla Hero może być bohaterem każdego domu!

Ecoperla Hero to idealne rozwiązanie, jeśli zależy nam na tym, aby w domowej instalacji płynęła miękka woda, która nie pozostawia po sobie osadu, a woda spożywcza była smaczna, miała właściwy zapach i była dobrą bazą do przygotowania potraw i napojów gorących.

Połączenie zmiękczacza wody z węglem aktywnym sprawia, że nie trzeba stosować dodatkowych filtrów do oczyszczania wody pitnej.

Tak przefiltrowana woda sprawdzi się do kąpieli – brak chloru i właściwa twardość wody nie podrażnia skóry, a więc woda jest idealna dla alergików i osób ze skórą wrażliwą.

Nowość od marki Ecoperla to coś więcej niż zwykły zmiękczacz wody. To produkt dla świadomych użytkowników, którzy chcą uzyskać jak najlepsze efekty uzdatniania. Jego właściwości oraz najwyższej klasy komponenty sprawiają, że na pewno przypadnie do gustu niejednemu z Czytelników.

Recenzja na YouTube

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.