Strona główna » Blog » Węgiel impregnowany srebrem – co warto wiedzieć?

Węgiel impregnowany srebrem – co warto wiedzieć?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Informacje
Data aktualizacji: maj 2, 2022

Węgiel aktywny impregnowany srebrem jest złożem, o którym mówi się praktycznie w samych superlatywach. Dlaczego mimo dość wysokiej ceny warto zdecydować się na ten rodzaj węgla aktywnego? Jakie zalety niesie ze sobą dodatkowa impregnacja srebrem? Dlaczego warto zwracać uwagę na dodatek srebra w przypadku stacji uzdatniania wody 2 w 1?

Na rynku jest dostępnych coraz więcej urządzeń hybrydowych, takich jak zmiękczacze wody z węglem aktywnym. W niektórych modelach pojawia się dość niezwykłe złoże filtracyjne, czyli węgiel aktywny impregnowany srebrem. Warto wybierać tego typu produkty, ponieważ dodatek srebra niesie ze sobą spore korzyści i sprawia, że urządzenie typu 2 w 1 jest w stanie działać długo, prawidłowo i higienicznie, dając przy tym oczekiwane efekty. Argumenty potwierdzające tą tezę znajdziecie poniżej.

Węgiel aktywny – idealny do oczyszczania wody?

Węgiel aktywny jest doskonałym sposobem na oczyszczenie wody z wielu szkodliwych substancji. Na długiej liście można wymienić: chlor, pochodne chloru, herbicydy, fosforan, środki farmaceutyczne, pestycydy, wiele substancji odpowiedzialnych za pogarszanie smaku i zapachu wody. Dzięki niemu woda:

  • Staje się smaczna, idealna do bezpośredniego spożycia
  • Jest idealną bazą do dań i napojów gorących
  • Nie podrażnia skóry, jest idealna do kąpieli
  • Polecana do codziennej higieny i używania dla osób z alergiami i nadwrażliwą skórą

Dokładne informacje na temat właściwości węgla aktywnego możecie znaleźć w tekstach dedykowanych tym kwestiom: Co usuwają z wody filtry z węglem aktywnym? Czy warto używać?, Węgiel aktywny, czyli adsorpcja doskonała. Z wcześniejszych artykułów już wiadomo, że spotkamy się z różnego rodzaju węglem aktywnym, w różnych postaciach. W przypadku złóż filtracyjnych możemy znaleźć także węgiel aktywny impregnowany srebrem.

Rola srebra w uzdatnianiu wody

Właściwości srebra w uzdatnianiu wody są znane już od bardzo dawna. Wykazano, że ma ono działanie bakteriostatyczne. To oznacza, że powierzchnie nim pokryte pozostają higieniczne, nie dochodzi na nich do rozwoju żadnych mikroorganizmów, które mogłyby okazać się szkodliwe. Jony srebra są w stanie uszkadzać błonę komórkową, powodując tym samym obumieranie komórek i ich rozpad. Ponadto uszkadzają DNA drobnoustrojów, powodując w ten sposób brak możliwości namnażania się. Srebro zaburza też funkcje metaboliczne drobnoustrojów poprzez wiązanie się z enzymami. I w końcu, srebro wiąże się z rybosomami, uniemożliwiając skutecznie syntezę białek.

Zastosowanie srebra do chemicznej dezynfekcji ma swoją nazwę efektu oligodynamicznego. Właściwości srebra są również wykorzystywane w tworzeniu powłoki bakteriostatycznej. Znajdziemy ją w produktach z serii Atlas Filtri Sanic. Te filtry narurowe wraz z wkładami były tworzone przy zastosowaniu technologii Microban®. Wiele informacji na jej temat można znaleźć w artykule: Technologia Microban® – co to takiego?, Seria Atlas Filtri Sanic – więcej niż filtracja wody

Tutaj przytoczę jeszcze raz grafiki o technologii Microban®, które znalazły się we wcześniejszych artykułach. Najlepiej widać tu, w jaki sposób namnażają się mikroorganizmy i jak duża jest różnica w ich występowaniu. Warto pamiętać, że wewnątrz urządzeń do uzdatniania wody, woda znajduje się przez cały czas. Jeśli są nieużywane, stoi, a to może przyczyniać się do wystąpienia drobnoustrojów w zakamarkach. Zastosowanie srebra pomaga tego uniknąć.

 

Technologia MicrobanSkuteczność działania technologii Microban

Dlaczego używanie węgla aktywnego impregnowanego srebrem ma sens?

Zastosowanie węgla aktywnego impregnowanego srebrem ma ogromny sens zwłaszcza w przypadku urządzeń typu 2 w 1, gdzie złoże filtracyjne jest wymieniane nieco rzadziej niż w innych urządzeniach zasypanych tylko węglem aktywnym. Powłoka bakteriostatyczna, nawet przy okresowym nieużywaniu urządzenia (na przykład podczas wakacji) sprawia, że możemy być pewni, iż wewnątrz nie doszło do rozwoju drobnoustrojów. Wszystko będzie działało jak należy. Higiena i proces oczyszczania wody pozostaną na niezmienionym poziomie. Złoża filtracyjnego nie trzeba będzie w żaden sposób czyścić czy dezynfekować.

Warto też wspomnieć, że impregnacja srebrem to idealna ochrona i pewność braku namnażania się mikroorganizmów, jednak nie kosztem jakości wody. Srebro nie oddziałuje negatywnie na działanie węgla aktywnego. Nie ma też wpływu na właściwości samej wody.

Szczególnie ważny w urządzeniach hybrydowych

Węgiel aktywny impregnowany srebrem jest droższy od standardowego węgla aktywnego, nawet pozyskiwanego z łupin orzechów kokosowych. Różnica w cenie wynika oczywiście z powodu impregnacji węgla srebrem. Wersja wzbogacona o jony srebra jest jednak idealnym rozwiązaniem do urządzeń hybrydowych, czyli takich, które zastępują kilka produktów do uzdatniania wody jednocześnie. Najlepszym przykładem może być kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym. Łączy w sobie funkcje centralnego zmiękczacza wody oraz kolumny węglowej. Dzięki warstwie srebra chroniony przed rozwojem drobnoustrojów jest nie tylko węgiel aktywny, ale i żywica jonowymienna. Cały proces jest niezwykle higieniczny, a to konieczne w tego rodzaju urządzeniach.

W urządzeniach hybrydowych warstwa węgla aktywnego jest nieco trudniejsza do wymiany niż w kolumnach węglowych. Ten proces jest przeprowadzany z nieco mniejszą częstotliwością. Ze względu na to, że węgiel aktywny w hybrydach działa nieco dłużej, dodatkowa impregnacja srebrem sprawia, że na dłużej pozostaje w dobrym stanie. Nie dochodzi w nim do rozwoju mikroorganizmów, które mogłyby przedostawać się w głąb instalacji. To bardzo dobra i ważna ochrona dla całego układu wodnego w domu (urządzeń mających styczność z wodą i instalacji).

Gdzie znajdziesz węgiel aktywny impregnowany srebrem?

Węgiel aktywny impregnowany srebrem jest złożem filtracyjnym wykorzystywanym w różnych urządzeniach uzdatniających wodę. Zawierają go na przykład wkłady liniowe przeznaczone do filtrów kuchennych. Z takimi wkładami filtracyjnymi możemy spotkać się w przypadku systemów odwróconej osmozy. Dostępne są również filtry narurowe z takim wypełnieniem. Jak już wspomniałem wyżej, opisywane złoże filtracyjne ma ogromne znaczenie w przypadku urządzeń hybrydowych, podłączanych na wejściu wody do budynku.

Ecoperla Hero – zmiękczacz wody z węglem aktywnym impregnowanym srebrem

W zmiękczaczu wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero mamy do czynienia z dwoma warstwami złoża filtracyjnego. W sumie w butli ciśnieniowej znajduje się 40 litrów. Pierwszą warstwę stanowi omawiany w dzisiejszym artykule węgiel aktywny impregnowany srebrem. W Ecoperla Hero jest go 10 litrów. Następnie pod tą warstwą znajduje się już monosferyczna żywica jonowymienna.

W tym urządzeniu węgiel aktywny impregnowany srebrem pełni kilka funkcji. Po pierwsze, ze względu na swoje właściwości, oczyszcza wodę z chloru, jego pochodnych, substancji toksycznych, zmieniających barwę, zapach i smak wody. Warstwa srebra sprawia, że złoże posiada właściwości bakteriostatyczne. Chroni więc całą mieszankę znajdującą się w środku (łącznie z żywicą jonowymienną) przed rozwojem drobnoustrojów. Drugą funkcją jest więc naprawdę duża higiena całego procesu. Możemy mieć całkowitą pewność, że uzdatniona woda jest w pełni bezpieczna, idealnie czysta. Po trzecie, węgiel aktywny impregnowany srebrem stanowi idealne zabezpieczenie żywicy jonowymiennej. Wyłapuje wszelkie substancje, które mogłyby szkodzić ziarnom żywicy jonowymiennej. Dzięki temu złoże zmiękczające ma szansę na dłużej zachować swoją żywotność. Dodatkowe informacje znajdziecie tu: Recenzja zmiękczacza wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero

Wybieraj to, co najlepsze

Jeśli poszukujesz zmiękczacza wody z węglem aktywnym, zdecydowanie warto wybrać produkt, którego złoże zostało dodatkowo zaimpregnowane srebrem. Ta opcja jest warta swojej ceny ze względu na najwyższą ochronę i higienę. To bardzo ważne przy długiej i intensywnej eksploatacji między wymianami złoża.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.