Technologia Microban® – większość z nas nie jest w stanie powiedzieć wiele na jej temat. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że we współczesnych czasach stykamy się z nią w wielu sytuacjach. Na czym polega i gdzie dokładnie jest stosowana?
Jak działa Microban®?
Microban® to technologia, która wykorzystuje właściwości srebra oraz triklosan. Triklosan nie ma barwy, zapachu, ani smaku. To związek chemiczny pochodzący z grupy fenoli dodawany do molekularnej struktury polimerów. Uznawany jest za substancję, która doskonale zapobiega powstawaniu grzybów i namnażaniu bakterii. Jony srebra wyniszczają bakterie „od wewnątrz” wnikając w ich DNA, blokują też ich namnażanie. Można powiedzieć, że jony srebra mają wpływ na budowę komórek bakteryjnych – w ten sposób doprowadzają do ich rozpadu. Po zetknięciu bakterii z technologią Microban® jej funkcje zostają zaburzone, w końcu bakteria przestaje istnieć. Microban® chroni jedynie materiały, na które została naniesiona. Nie posiada właściwości przenoszenia swoich antybakteryjnych funkcji na inne materiały.
Technologia Microban® od wielu lat poddawana jest testom mającym na uwadze jej wpływ na zdrowie człowieka. Obecnie uznawana jest za technologię w pełni bezpieczną, potwierdzoną wieloma certyfikatami. Wszelkie zastosowania są zarejestrowane zgodnie z obowiązującą dyrektywą dotyczącą produktów biobójczych. Przeprowadzane badania wykazały, że Microban® jest w stanie usunąć do 99,9 % bakterii. Na stronach internetowych można odnaleźć specjalne grafiki porównujące namnażanie bakterii w ciągu 24 godzin bez użycia Microban® i po jego zastosowaniu. Różnica jest diametralna. Po jednej dobie przy zastosowaniu technologii na powierzchni bakterie są prawie całkowicie wyeliminowane. W sytuacji, kiedy dana technologia nie jest zastosowana namnażanie się bakterii jest nieuniknione i przybywa ich z godziny na godzinę.
Jakie bakterie są eliminowane?
Microban® jest w stanie ochronić daną powierzchnię przed wieloma szczepami bakterii. Wśród najważniejszych można wymienić:
- Bakterie E. coli – to bakterie naturalnie bytujące w przewodzie pokarmowym człowieka. Jeżeli przedostaną się do innych organów w naszym ciele, mogą doprowadzić do zakażeń i infekcji trudnych do przebycia.
- Bakterie Salmonelli – często powodują zatrucia pokarmowe. Nudności, biegunka, zawroty głowy, ucisk w żołądku mogą świadczyć o zatruciu tym rodzajem bakterii.
- Listeria – przy zakażeniu tą bakterią odnotowuje się duży wskaźnik śmiertelności. Wywołuje: zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsę, zapalenie płuc. Może powodować obumieranie płodu u kobiet w ciąży.
- MRSA – częsta przyczyna zakażeń wewnątrzszpitalnych. Są to szczepy gronkowców niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia. Powodują one uodpornienie człowieka na działanie niektórych antybiotyków, w tym na przykład: penicyliny
- Staphlococcus – bakterie należące do rodziny gronkowców. Mimo że naturalnie występuje w organizmie człowieka, jej podwyższona obecność może być dodatkową przyczyną pojawienia się sepsy. Może powodować niebezpieczne infekcje u osób o obniżonej odporności.
- Czarne drożdże – to rodzaj grzyba mający niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. Może prowadzić do zapalenia płuc, infekcji grzybiczej ucha. Występuje w wilgotnych miejscach oraz często na produktach spożywczych, jako czarna pleśń.
Gdzie stosowana jest technologia Microban®?
Technologia Microban® jest odporna na wszelkiego rodzaju zarysowania, zmywanie. Nawet przy intensywnym użytkowaniu przedmiotów nią pokrytych zawsze będzie chroniła przed bakteriami w ten sam sposób. Rozwój bakterii jest powstrzymywany nieustannie. Regularne stosowanie tej technologii jest w stanie zażegnać problem rozwoju bakterii na długi czas. Pomaga w zachowaniu sterylności pomieszczeń i w znacznym stopniu podnosi poziom higieny. Dzięki Microban® standardy higieniczne pozostaną niezmiennie wysokie. Technologia znajdzie swoje zastosowanie w:
- Miejscach trudno dostępnych do dezynfekcji – mogą to być na przykład złączenia różnych materiałów ciężkie do wyszorowania. Oprócz tego do tej grupy można zaliczyć drobne elementy z licznymi wgłębieniami
- Kuchnia – w tej kategorii można wymienić filtry lodówkowe zapobiegające namnażaniu się bakterii w lodówce. Ich dodatkową funkcją jest zwalczanie brzydkich zapachów z wnętrza lodówki. Microban® często stosowany jest, jako powłoka na deskach do krojenia. Dzięki temu przygotowanie żywności jest bardziej higieniczne, na desce nie pozostają bakterie
- Szpital – to miejsce, w którym wszelkie normy dotyczące higieny są najbardziej rygorystyczne i muszą być w pełni przestrzegane. Wszelkie narzędzia, sale operacyjne, przyrządy medyczne. Zachowanie sterylności jest niezbędne. W tym pomaga pokrycie przedmiotów, płytek w salach operacyjnych powłoką zawierającą omawianą technologię.
- Łazienka – na rynku można dostać specjalne kafelki pokryte technologią Microban®. Niwelują brzydkie zapachy, a w pomieszczeniach nie namnażają się bakterie. Bardzo ciężko domyć dokładnie kabiny prysznicowe. Pokrywanie ich Microban® powstrzymuje rozwój bakterii nawet w sytuacji, kiedy nie jesteśmy w stanie doczyścić danych elementów
- Laboratoria – w laboratoriach muszą panować warunki higieniczne podobne do tych ze szpitala
- Przemysł – tutaj warto zwrócić szczególną uwagę na branżę spożywczą. Produkty żywnościowe dostarczane do klientów nie mogą zawierać żadnych szkodliwych bakterii. Jest to możliwe właśnie dzięki pokryciu urządzeń technologią Microban®
Obecnie Microban® wykorzystywana jest nawet przy produkcji pieczątek. Producenci mają na uwadze ochronę pracowników posługujących się nimi. Niestety, w przypadku chęci zakupu przedmiotu pokrytego powłoką antybakteryjną trzeba się liczyć z większym wydatkiem. Microban® jest technologią używaną nawet w produkcji pasty do zębów. Oprócz tego możemy ją odnaleźć w wielu środkach medycznych i chemicznych.
Microban® w filtracji wody
Technologia Microban® znalazła swoje zastosowanie także w dziedzinie uzdatniania wody. Firma Atlas Filtri wyprodukowała specjalną linię filtrów antybakteryjnych. Przyczyną była chęć zredukowania zagrożenia zakażeniem powodowanym przez bakterie, które mogą znajdować się w wodzie. Obecnie istnieją dwa rodzaje filtrów z technologią Microban®: do zastosowania w domu oraz do użytku w przemyśle. Pierwsza opcja ma na celu ochronę instalacji, urządzeń oraz filtrację wody pitnej. Filtry do przemysłu ochronią przed bakteriami: membrany osmotyczne, zmiękczacze, pompy i systemy grzewcze.
Microban® jest nowoczesną, zaawansowaną technologią bakteriobójczą. Jak widać doskonale sprawdza się w wielu zastosowaniach ochraniając ludzi przed szkodliwym działaniem bakterii. Nasza osobista higiena, a także higiena naszego otoczenia jest bardzo istotną kwestią.
Produkty Atlas Filtri z serii Microban® dostępne są w sklepie internetowym