Strona główna » Blog » Jak usunąć bakterie z wody?

Jak usunąć bakterie z wody?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: maj 15, 2024

Usuwanie bakterii z wody pitnej lub technologicznej może się odbywać na różne sposoby. Największą popularnością cieszy się metoda chemiczna obejmująca stosowanie preparatów na bazie chloru oraz dezynfekcja fizyczna wykorzystująca działanie promieniowania UV.

Spis treści:

Bakterie w wodzie – co warto widzieć?

Woda to naturalne miejsce występowania mikroorganizmów, wśród których najliczniejszą grupę stanowią bakterie. Do ich namnażania dochodzi zazwyczaj w pobliżu oborników, nieszczelnych szamb, a nawet na terenach pól uprawnych.

Najczęściej spotykane bakterie w wodzie to grupa Coli, Legionella, Pseudomonas (Pseudomonas aeruginosa – pałeczka ropy błękitnej) i enterokoki, a także bakterie żelazowe i manganowe.

Bakterie mogą bytować w studniach, w przewodach wodociągowych, a nawet na złożach filtracyjnych w stacjach uzdatniania wody, przez co można je znaleźć nawet w uzdatnionej kranówce! Wiele bakterii ma zdolność do tworzenia zbiorowisk, które przylegają do różnych powierzchni w postaci biofilmu.

Biofilm to złożona wielokomórkowa struktura mikroorganizmów otoczona warstwą substancji organicznych i nieorganicznych, produkowanych przez te drobnoustroje, wykazująca adhezję do powierzchni biologicznych i abiotycznych.

Wszystkie te mikroorganizmy, podobnie jak wirusy w wodzie, stanowią zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Jeśli mikrobiologiczna analiza wody potwierdzi obecność szkodliwych patogenów w kranówce, należy podjąć natychmiastowe działania w zakresie uzdatniania wody.

Technologie usuwania bakterii z wody

W kontekście uzdatniania wody, kluczowym elementem usuwania bakterii jest zapobieganie powstawaniu biofilmu poprzez unikanie powstawania zastojów wody i gromadzenia się kamienia, osadów czy rdzy, regularne przeglądy systemów wodnych oraz badania wody, w przypadku bakterii Legionella – zapobieganie tworzeniu się stref o temperaturze pomiędzy 20 a 50°C.

Usuwanie bakterii z wody obejmuje szereg metod chemicznych i fizycznych, których zastosowanie zależy od przeznaczenia wody, jej składu fizykochemicznego i mikrobiologicznego (rodzaj i ilość bakterii) oraz natężenia przepływu wody. Wybór optymalnej metody nie zawsze wydaje się oczywisty, dlatego warto poprosić o pomoc eksperta.

Darmowa konsultacja

Fizyczne metody usuwania bakterii z wody

Fizyczna metoda dezynfekcji wody polega na wykorzystaniu działania promieniowania ultrafioletowego. W tym celu stosuje się lampy bakteriobójcze. Wydajność lampy UV jest powiązana z czasem ekspozycji wody na promieniowanie ultrafioletowe, co oznacza, że im większy przepływ wody w ujęciu godzinowym oraz liczniejsze bakterie, tym większa powinna być moc lampy UV.

Konstrukcja lampy bakteriobójczej UV jest bardzo prosta:

  • Obudowa z króćcami
  • Żarnik będący źródłem promieniowania nadfioletowego
  • Kwarcowa osłona żarnika

Bardzo często do lamp dołączana jest szafka sterownicza zawierająca transformator prądu oraz licznik czasu działania żarnika. Elementem wymiennym jest żarnik, którego żywotność wynosi około 9000h (około 1 rok). W przypadku zastosowań  dużych przepływach, oprócz zwiększania średnicy króćców przyłączeniowych, stosuje się kilka żarników w jednej obudowie lampy.

Lampy UV w żaden sposób nie zmieniają fizykochemicznego składy wody, a wysokoenergetyczne promieniowanie UV o długości fali 254 nm doprowadza jedynie do rozpadu DNA białek mikroorganizmów.

Naświetlana woda powinna być klarowna, aby promienie UV nie odbijały się od cząsteczek koloidów i zawiesin. W praktyce musi się charakteryzować niską barwą i mętnością oraz brakiem przekroczeń żelaza, manganu i amoniaku.

Warto jednocześnie pamiętać, że lampy UV nie usuwają biofilmu ze skażonych instalacji wodnych na dalszych odcinkach, ani nie chronią przed wtórnym skażeniem wody.

Inne metody dezynfekcji

Poza wymienionymi wyżej metodami dezynfekcji wody niekiedy są oferowane także inne rozwiązania. Warto mieć jednak na uwadze to, że cechuje je mniejsza skuteczność lub występuje ryzyko negatywnych skutków ubocznych. Jedną z takich metod jest dezynfekcja termiczna, czyli płukanie instalacji gorącą wodą. Jest to jednak metoda doraźna i nie zawsze skuteczna w przypadku eliminacji biofilmu. Co więcej, nie zaleca się także jej regularnego stosowania z racji na obciążenie dla instalacji i odkładanie się kamienia. W kontekście pytania, jak usunąć bakterie z wody, najlepiej sięgać po rozwiązania polecane przez specjalistów.

Usuwanie bakterii z wody – przegląd rozwiązań do domu

W warunkach domowych woda jest dezynfekowana metodami, które eliminują patogeny zawieszone w wodzie, np. poprzez zastosowanie promieniowania UV. Istnieje również możliwość zastosowania preparatów chemicznych, takich jak dwutlenek chloru. Celem takich działań jest zarówno usunięcie mikroorganizmów, jak i zapobieganie ponownemu zanieczyszczeniu wody. Pod tym kątem najlepiej sprawdzają się lampy bakteriobójcze, które eliminują problem mikroorganizmów w całej instalacji. W przypadku wody pitnej, jako dodatkowe zabezpieczenie warto stosować filtry kuchenne z systemem odwróconej osmozy.

Lampy UV dostępne na rynku różnią się między sobą nie tylko budową, ale również danymi technicznymi. Na etapie zakupu konkretnego modelu warto zwrócić uwagę na dawkę promieniowania UV-C przypisaną do konkretnej wydajności oraz jakość materiałów, z których zostało wykonane urządzenie. Pod tym kątem warto rozważyć zakup lampy UV belgijskiej marki Cintropur lub kanadyjskiej firmy Viqua.

Osobom, które szukają dobrej jakości lampy UV w atrakcyjnej cenie i z łatwym dostępem do części zamiennych, polecam przede wszystkim urządzenia polskiej marki TMA.

Piotr Pisarski

Lampy bakteriobójcze TMA mają szerokie zastosowanie w różnych gałęziach gospodarki i codziennym życiu. a dzięki różnym wydajnościom każdy znajdzie urządzenie idealnie dopasowane do swoich potrzeb.

Jak usunąć bakterie z wody – podsumowanie

Dezynfekcja to jeden z najważniejszych etapów uzdatniania wody. Stosuje się ją zarówno w stacjach wodociągowych, jak i do zabezpieczenia instalacji wewnętrznych w budynkach przed wtórnym skażeniem bakteryjnym. W zależności od oczekiwanego rezultatu działania, bardzo ważnym etapem doboru optymalnej metody usuwania bakterii jest określenie celów dezynfekcji. W każdym przypadku warto jednak postawić na sprawdzone rozwiązania o potwierdzonej skuteczności. Montując w domu lampę UV zyskujesz bowiem pewność, że kranówka jest zawsze czysta i zdrowa.

Bibliografia:

  1. Czaczyk K., Wojciechowska K., Tworzenie biofilmów bakteryjnych istota zjawiska i mechanizmy oddziaływań, „Biotechnologia” (3 (62)), 2003, s. 180–192
Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.