Strona główna » Blog » Jak usunąć bakterie z wody?

Jak usunąć bakterie z wody?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: mar 1, 2015

Lampy bakteriobójcze UV służą do eliminacji materiału biologicznego z wody. Są urządzeniami przepływowymi, które bardzo często występują jako element stacji uzdatniania wody. Ze względu na zwartą budowę, skuteczność działania oraz stosunkowo niską cenę są jednym z popularniejszych systemów oczyszczania wód pitnych z wirusów i bakterii.

Lampy UV nie ingerują w skład wody doprowadzając do rozpadu białek niepożądanych organizmów poprzez zastosowanie wysokoenergetycznego promieniowania nadfioletowego (długość fali 254 nm). Woda, która ma zostać poddana oczyszczaniu z mikroorganizmów, musi zostać uprzednio odpowiednio przygotowana. Kluczowe znaczenie ma tu parametr mętności wody (wyrażany najczęściej w jednostkach NTU). Oczyszczana mikrobiologicznie woda powinna być przejrzysta – gwarantuje to osiągnięcie całkowitego usunięcia z wody niepożądanych mikroorganizmów.

Budowa lampy bakteriobójczej

Budowa lampy bakteriobójczej UV jest bardzo prosta. Wyróżnić możemy:

  • Obudowę z króćcami
  • Kwarcową osłonę palnika
  • Żarnik, który jest źródłem promieniowania nadfioletowego.
  • Bardzo często do lamp dołączana jest szafka sterownicza zawierająca transformator prądu oraz licznik czasu działania żarnika

Żywotność żarnika UV

Elementem wymiennym jest palnik, którego żywotność wynosi około 9000h (około 1 rok). W zastosowaniach gdzie wymagane są duże przepływy oprócz zwiększania średnicy króćców przyłączeniowych stosuje się kilka żarników jednej obudowie lampy.

Sterylizatory UV nie zabezpieczają instalacji przed wtórnym skażeniem czyli takim, które pojawia się na odcinku instalacji położonej za lampą UV.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.