Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Wybór idealnego zmiękczacza wody wcale nie jest prostym zadaniem. To obecnie bardzo popularne urządzenia do uzdatniania wody, a wraz ze wzrostem zapotrzebowania, rośnie też wybór produktów. Jak porównywać ze sobą zmiękczacze wody, by wybrać ten najlepszy? Na co zwracać uwagę i czym się kierować przy wyborze zmiękczacza wody?

W obecnych czasach zmiękczacze wody nie są już traktowane jako ekskluzywny dodatek lecz podstawowe wyposażenie gospodarstwa domowego. Odbiorcy wreszcie są w pełni świadomi zagrożeń, jakie niesie ze sobą korzystanie z wody o wysokim stopniu twardości i strat generowanych przez jej regularne wykorzystywanie. Więcej na ten temat w artykule: Twarda woda w domu – poznaj szokujące fakty!

Najlepszym rozwiązaniem, bo skupiającym się na walce z przyczyną a nie skutkiem, są właśnie centralne zmiękczacze wody. W tej chwili różnorodność tych produktów jest ogromna i łatwo można się pogubić w tłumie propozycji w szerokim zakresie cenowym. Prawdą jest, że choć zmiękczacze wody różnią się od siebie wyglądem i parametrami, to wszystkie działają na tej samej zasadzie wymiany jonowej. Niezależnie od producenta, w każdym urządzeniu ten proces jest taki sam. Jak dokładnie wygląda? Szczegóły tutaj: Jak działa zmiękczacz wody?

Skoro wszystkie działają tak samo, to jaka różnica, który się wybierze? Czy kierowanie się ceną nie będzie najlepszym wyjściem z sytuacji? Owszem, to jest jakaś droga, ale niekoniecznie najlepsza. Dziś wytłumaczę z jakich względów i podpowiem, w jaki sposób porównywać dostępne w sklepach zmiękczacze wody. Podobne zasady będą obowiązywały także przy innych stacjach uzdatniania wody.

Parametry techniczne

Pierwszą ważną kwestią są parametry techniczne. Tabelki z wykazami danych posiada każdy zmiękczacz wody i są one dostępne wśród materiałów do pobrania, a niejednokrotnie pojawiają się także w ulotkach oraz innych marketingowych treściach. Z tego jesteśmy w stanie wyczytać podstawowe informacje, między innymi:

  • Wymiary zmiękczacza wody
  • Ilość żywicy jonowymiennej
  • Zużycie wody i soli podczas regeneracji
  • Przepływ wody
  • Temperaturę wody
  • Ciśnienie wody

Dzięki znajomości tych danych możemy zawęzić listę poszukiwanych produktów, do tych które będą sprawdzały się pod względem wydajności w naszym gospodarstwie domowym. Przy doborze zmiękczacza wody najważniejsza jest ilość złoża filtracyjnego wewnątrz. Na przykład dla rodzin czteroosobowych polecane są kompaktowe zmiękczacze wody z 20 litrami złoża filtracyjnego, jak Ecoperla Toro 20, z kolei przy większej liczbie osób lepiej dobrać nieco większy model, jak Ecoperla Slimline CS 30 lub Ecoperla Toro 35. Więcej informacji w artykule: Zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego – który wybrać?

Na dane techniczne zmiękczaczy wody należy zwracać uwagę, jednak nie powinien to być najważniejszy wyznacznik przy wyborze. Z jakiego powodu? Niektórzy producenci mogą manipulować wartościami, by wyglądały na bardziej atrakcyjne, a w rzeczywistości parametry mogą być zupełnie inne lub co gorsza, mogą sprawiać, że zmiękczacz wody szybciej ulegnie awarii, a praca nie będzie odbywała się prawidłowo. Więcej o tym pisałem już w tekście: Uważaj na dane techniczne zmiękczaczy wody. Z powodu występowania takich sytuacji szczególnie polecane są zmiękczacze wody posiadające specjalne certyfikaty oraz ustawienia takie jak choćby Ecoperla Perfect System.

Ecoperla Perfect System to system ustawień głowicy sterującej stworzony przez specjalistów na zlecenie polskiej marki Ecoperla. Dzięki nim zmiękczacz wody pobiera minimalne możliwe ilości wody i soli na regenerację, jednak przy zachowaniu pełnej wydajności tego procesu. Praca jest zrównoważona, prawdopodobieństwo wystąpienia awarii znacznie maleje, a żywica jonowymienna nie jest narażona na przedwczesne wyczerpanie swoich zdolności.

Rodzaj regeneracji zmiękczacza wody

Choć wszystkie centralne zmiękczacze wody działają na tej samej zasadzie wymiany jonowej i wszystkie potrzebują soli regeneracyjnej do procesu odnowy, to jednak już sama regeneracja nie musi przebiegać w ten sam sposób. Istnieje kilka rodzajów regeneracji, o czym było już w artykule: Regeneracja w zmiękczaczach wody – czy zawsze wygląda tak samo?

Warto zdecydować się na taki zmiękczacz wody, w którym regeneracja przeprowadzana jest w sposób jak najbardziej wydajny, ale jednocześnie ekonomiczny. Wybór właściwego typu to mniejsze miesięczne koszty utrzymania.

Wykorzystane materiały

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, materiały wykorzystane w produkcji oraz komponenty, tworzące urządzenie, mają ogromne znaczenie. Dobór przez producenta tych, wyróżniających się trwałością, pochodzących od cenionych producentów, potrafi zdziałać naprawdę wiele i co najważniejsze, być swoistą gwarancją tego, że ze zmiękczaczem wody nie będzie się działo nic złego przez lata użytkowania.

Najważniejsze jest oczywiście złoże filtracyjne. W zmiękczaczach wody można spotkać się z dwoma rodzajami żywicy jonowymiennej: polisferyczną i monosferyczną. Opowiadałem już o różnicach w tym tekście: Żywica monosferyczna i polisferyczna. O wiele większą renomą cieszy się drugi rodzaj. Wynika to ze względu na jednakową budowę każdej cząsteczki. Dzięki temu woda jest równomiernie zmiękczana, a samą żywicę wyróżnia duża trwałość. Na przykład w zmiękczaczach wody marki Ecoperla spotkamy się z monosferyczną żywicą jonowymienną znanej, niemieckiej marki Lewatit – to renomowany produkt naprawdę wysokiej jakości.

Kolejną sprawą jest głowica sterująca. To dzięki niej następuje proces zmiękczania wody i regeneracji. Ten komponent ma ogromne znaczenie, a jego awaria oznacza spore problemy. Warto zwrócić uwagę na producenta, dostępne funkcje oraz budowę głowicy sterującej. W tym przypadku obowiązuje zasada, że im prostsza budowa, tym lepiej – łatwiej o przeprowadzenie serwisu oraz wymianę jednego z elementów, a nie całości. To również ma niebagatelny wpływ na koszty eksploatacji. Więcej na ten temat w artykule: Czy jakość materiałów w zmiękczaczu wody ma znaczenie?

Certyfikaty i gwarancja

Urządzenia uzdatniające wodę, które mają styczność z tą, przeznaczoną do spożycia przede wszystkim powinny być bezpieczne w użyciu i skonstruowane z materiałów o potwierdzonej jakości. Najlepiej takie, których bezpieczeństwo zastosowania potwierdzają certyfikaty. Wtedy mamy większą pewność, że kupiony przez nas produkt faktycznie będzie dobrej jakości i spełni swoją funkcję, a nie zaszkodzi.

Warto też zwrócić uwagę na okres i warunki gwarancji. Niektórzy posiadają bardzo atrakcyjne oferty. Przykładem jest polska marka Ecoperla, która na swoje wybrane produkty daje aż 10 lat!

Dodatkowe funkcje

W zmiękczaczach wody oczywiście najważniejsze jest to, aby prawidłowo spełniały swoją rolę i wydajnie redukowały stopień twardości wody. Wiele dostępnych produktów posiada jednak dodatkowe funkcje. Niektóre mają uatrakcyjnić urządzenie, inne zapewnić niższe koszty użytkowania, a jeszcze inne zwiększyć wygodę obsługi. Tutaj sami musimy przemyśleć, na czym nam zależy i z których opcji faktycznie będziemy korzystać. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę i przemyśleć wybór produktów wyposażonych w systemy zmniejszające koszty użytkowania. Przykładem jest Ecoperla Perfect System lub solankowanie proporcjonalne. Należy liczyć się z tym, że zmiękczacze wody wymagają stałego uzupełniania braków soli tabletkowanej. Jeśli nie chcemy sami kontrolować poziomu, warto pomyśleć o produkcie z dźwiękowym alarmem poziomu soli. Fanom nowoczesnych technologii do gustu powinny przypaść zmiękczacze wody z wbudowanym modułem WiFi.

Koszty eksploatacji zmiękczacza wody

Wiele osób wybiera zmiękczacz wody na podstawie kosztów eksploatacji. Decydując się na zakup takiego urządzenia, musimy liczyć się z tym, że generuje pewne koszty w trakcie swojego działania. Na nie w największym stopniu składa się sól tabletkowana oraz zużycie wody. Ponadto dochodzą jeszcze koszty związane z regularnym serwisem, wymianą żywicy jonowymiennej. Warto podpytać o te dane w przypadku konkretnych rozwiązań. Utrzymanie zmiękczacza wody nie jest kosztowne, jednak są modele, które dzięki dodatkowym funkcjom, jak choćby Ecoperla Perfect System, czy solankowanie proporcjonalne będą zwyczajnie kosztowały mniej. Kilka wskazówek na ten temat znajdziecie w artykule: Ile kosztuje eksploatacja zmiękczacza wody?

Pomoc techniczna i serwis

To kwestia, która na pierwszy rzut oka nie ma aż takiego znaczenia, jednak w trakcie eksploatacji może okazać się naprawdę nieoceniona. Warto wybierać zmiękczacze wody od producentów oraz dystrybutorów, którzy zapewniają zaplecze techniczne i merytoryczne. W razie czego zawsze warto móc zgłosić się z pytaniami do kogoś, kto faktycznie ma wiedzę na temat produktu, który posiadamy i potrafi nam zdalnie pomóc w wyjaśnieniu interesujących kwestii. Poza tym to samo dotyczy serwisowania. Wybierając autoryzowany serwis, możemy liczyć na jego zadowalające efekty. W końcu kto będzie się znał na tym równie dobrze, jak osoby zajmujące się tymi urządzeniami na co dzień. Nie zapominajmy więc o kwestii zaplecza.

Twój wybór będzie najlepszy!

Wybór tego jednego, idealnego zmiękczacza wody wcale nie jest prosty i może przysporzyć wielu kłopotów i czasu do namysłu. Powyższe wskazówki powinny okazać się bardzo pomocne podczas podejmowania decyzji. Jeśli nadal masz wątpliwości, skontaktuj się – pomogę w wyborze zmiękczacza wody.