Strona główna » Blog » Odwrócona osmoza bez zbiornika – co warto wiedzieć?

Odwrócona osmoza bez zbiornika – co warto wiedzieć?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: lip 2, 2023

Odwrócona osmoza to świetny sposób na własne źródło pysznej i bezpiecznej wody. Do wyboru jest wiele urządzeń, wyposażonych w różne stopnie oczyszczania wody, zajmujących różną ilość miejsca. Jedną z ważniejszych kwestii, na które warto zwrócić uwagę jest to, czy wybrać odwróconą osmozę ze zbiornikiem, czy bez zbiornika? Jakie są zalety wyboru odwróconej osmozy bez zbiornika?

Odwrócona osmoza to prawdziwy hit!

Systemy odwróconej osmozy to jedne z najbardziej znanych i cenionych urządzeń do uzdatniania wody. Już od wielu lat zaskarbiają sobie sporą sympatię użytkowników głównie ze względu na fakt, że są bardzo dokładne. Oczyszczają wodę nawet z 99% zanieczyszczeń, w tym: metali ciężkich, pestycydów, toksyn, azotanów, chloru, bakterii, wirusów. Opinie użytkowników można poznać choćby z artykułu: Odwrócona osmoza – naprawdę działa? Opinie, cena, gdzie kupić?

Główną zaletą systemów odwróconej osmozy jest to, że pozwalają czerpać wodę świeżą, czystą i bezpieczną w każdych ilościach. To doskonałe zastępstwo dla ciężkich, drogich i nieekologicznych plastikowych butelek. Przeczytaj: 6 powodów, dla których warto zrezygnować z plastikowych butelek Odwrócona osmoza pozwala na pozyskanie wody o dokładnie takich właściwościach, jakich oczekują użytkownicy. Tylko jak dobrać najlepszą odwróconą osmozę? Mają różne kształty, ilość stopni uzdatniania wody. Do tego niektóre odwrócone osmozy nie mają zbiornika, inne go mają. I na tym ostatnim aspekcie skupimy się właśnie w dzisiejszym artykule.

Dlaczego niektóre odwrócone osmozy są bez zbiornika a inne go mają?

Zbiornik na magazynowanie wody nie zawsze jest koniecznym elementem systemu odwróconej osmozy. Na rynku znajdziemy modele, które muszą mieć go w zestawie, ale też systemy odwróconej osmozy bez zbiornika. Oprócz tego są filtry kuchenne, które mają zbiornik buforowy. Najpierw wykorzystują zapas wody ze zbiornika, później już woda jest oczyszczana na bieżąco.

Obecność tego komponentu jest uzależniona od budowy systemu odwróconej osmozy, zastosowanych przez producenta rozwiązań. Standardowe modele będą go miały, najnowocześniejsze systemy odwróconej osmozy nie. Wynika to też po części z oczekiwań przyszłych użytkowników. Nie każdy dysponuje odpowiednio dużą przestrzenią na montaż odwróconej osmozy zbiornikowej. Potrzeba była więc przysłowiową matką wynalazku. Ponadto obecnie dąży się do tego, aby produkty były jak najbardziej wydajne, a przy tym w pełni kompaktowe. W taki sposób pojawiła się właśnie odwrócona osmoza bez zbiornika.

Odwrócona osmoza bez zbiornika

Odwrócona osmoza bez zbiornika jest jeszcze obecna na rynku w znacznej mniejszości. Takie rozwiązanie jest naprawdę nowoczesne, opracowane w pełni stosunkowo niedawno. Odwrócona osmoza bez zbiornika uzdatnia wodę przepływowo, podobnie jak systemy ultrafiltracji. Po odkręceniu kurka woda przepływa przez urządzenie, jest na bieżąco oczyszczana i trafia od razu do użytkownika. Nie zatrzymuje się nawet na chwilę w żadnym zbiorniku. Takie systemy odwróconej osmozy zajmują naprawdę bardzo mało miejsca. Do tego najczęściej można je montować zarówno w pionie, jak i w poziomie. Doskonale nadają się do niewielkich przestrzeni. Zmieszczą się nawet do szuflady. Najczęściej wymagają podłączenia do prądu.

Zamontowana odwrócona osmoza bez zbiornika

Zamontowana odwrócona osmoza Ecoperla Revo zajmuje niewiele miejsca w szafce. Można ją ułożyć w pionie lub w poziomie. Na zdjęciu widać model rozbudowany o wkład Elixir do mineralizacji wody.

Przykładem odwróconej osmozy bez zbiornika jest Ecoperla Revo. Nowość od polskiej marki Ecoperla i jeden z nielicznych na polskim rynku filtrów kuchennych z taką ilością dodatkowych funkcji i udogodnień. Dokładnie możecie poznać ją czytając: Recenzja odwróconej osmozy Ecoperla Revo. To bardzo zgrabna odwrócona osmoza o nowoczesnym designie. W zestawie znajduje się także dedykowana wylewka z wyświetlaczem

Odwrócona osmoza ze zbiornikiem

Odwrócona osmoza ze zbiornikiem na magazynowanie wody jest bardzo typowym i najczęściej spotykanym rozwiązaniem. Taka odwrócona osmoza posiada oddzielną część z membraną osmotyczną i kloszami oraz oddzielny zbiornik na magazynowanie wody. Jak to działa? Surowa woda wpływa do odwróconej osmozy. Przepływa przez wkłady wstępne, następnie jest kierowana na membranę osmotyczną, potem trafia na wkłady szlifujące i jest kierowana do zbiornika na wodę. Stamtąd jest czerpana do odbiorcy. Niektóre systemy odwróconej osmozy posiadają jeszcze dodatkowo wkład mineralizujący, wkład rewitalizujący lub inne dodatki, przez które przepływa oczyszczona woda i dopiero potem trafia do odbiorcy. Dokładne informacje na temat działania można znaleźć w tekście: Odwrócona osmoza jako proces

Zamontowana odwrócona osmoza ze zbiornikiem

Większość użytkowników wciąż wybiera opcję odwróconej osmozy ze zbiornikiem. Trzeba jednak pamiętać, że taki zestaw zajmuje dość sporo miejsca w szafce pod zlewem. Na powyższej realizacji widać, że w szafce nie zostaje zbyt dużo miejsca np. na śmietniki.

Oprócz tego warto prześledzić cały proces montażu systemu odwróconej osmozy ze zbiornikiem. W poniższym filmiku jest to pokazane na przykładzie odwróconej osmozy Ecoperla Rosa. Oprócz samego urządzenia, należy pamiętać o odpowiednim podpięciu zbiornika na magazynowanie wody.

Kiedy wybrać odwróconą osmozę bez zbiornika?

Odwrócona osmoza bez zbiornika zajmuje naprawdę mało miejsca. Filtr kuchenny taki jak Ecoperla Revo świetnie sprawdzi się w kuchniach, w których nie ma za dużo przestrzeni. Takie urządzenie zajmie minimum miejsca. Bez problemu można je umieścić w pobliżu innych rzeczy. To także najlepszy wybór dla fanów nowoczesnych technologii, którzy szukają najbardziej zaawansowanych i najciekawszych rozwiązań na rynku. Nie uświadczymy zbyt wielu systemów, które same wskazują jakość pobieranej wody oraz stopień zużycia wkładów filtracyjnych.

Z kolei na odwróconą osmozę ze zbiornikiem warto postawić, kiedy nie mamy problemu z wygospodarowaniem miejsca w szafce kuchennej. Należy pamiętać, że zbiornik zajmie dodatkowe miejsce w szafce. Na przykład Ecoperla Rosa posiada 16-litrowy o wymiarach 42 x 28 cm, z kolei przy Atlas Filtri OASIS DP Sanic dodatkowy zbiornik posiada wymiary 37,5 x 28 cm. To również dobra propozycja, jeśli na filtr kuchenny przeznaczyliśmy nieco niższy budżet. Filtry kuchenne ze zbiornikiem na magazynowanie wody zazwyczaj są dostępne w niższej cenie. Modele takie jak Ecoperla Rosa czy Atlas Filtri OASIS DP Sanic dostaniemy już za około 1700-1800 złotych.

Między odwróconą osmozą bez zbiornika i odwróconą osmozą ze zbiornikiem istnieje jeszcze jedna różnica związana z instalacją. W przypadku osmozy bez zbiornika cały proces jest nieco bardziej uproszczony. Odpada montaż zbiornika na magazynowanie wody. Instalacja powinna być więc nieco krótsza i prostsza. To jednak bardziej można zaliczyć do niuansów, a nie do wad.

Dobry wybór na długie lata!

Tak naprawdę zarówno odwrócona osmoza bez zbiornika, jak i modele posiadające zbiornik na magazynowanie wody mają swoje zalety oraz pewne minusy. Nie da się jednoznacznie ocenić, co będzie lepszym rozwiązaniem. Znowu wszystko zależy od potrzeb i preferencji przyszłych użytkowników. Niezależnie od tego, na co się zdecydujecie, zakup własnego filtra kuchennego to niewątpliwie postawienie na wygodne, bezpieczne i bardziej ekologiczne rozwiązanie, które posłuży przez długie lata!

Systemy odwróconej osmozy są dostępne w sklepie internetowym

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.