Strona główna » Blog » Jak dbać o odwróconą osmozę?

Jak dbać o odwróconą osmozę?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: cze 19, 2024

Systemy odwróconej osmozy to popularne filtry kuchenne. Serwisowanie i konserwacja takich urządzeń są stosunkowo proste i zazwyczaj obejmują dwa działania, takie jak okresowa wymiana wkładów filtracyjnych oraz dezynfekcja wnętrza filtra. Wiedząc jak dbać o odwróconą osmozę, każdego dnia można korzystać z perfekcyjnie czystej wody pitnej bez żadnych zanieczyszczeń.

Spis treści:

Eksploatacja odwróconej osmozy

Odwrócona osmoza zatrzymuje zanieczyszczenia o wielkości do 0,0001 mikrona, czego efektem jest ultra czysta woda, również bez bakterii i wirusów. Taka kranówka nadaje się do bezpośredniego spożycia, a jednocześnie pomaga wydobyć naturalny smak i aromat przygotowywanych na jej bazie potraw oraz napojów.

Użytkowanie odwróconej osmozy nie jest skomplikowane, ani kosztowne. Niemal wszystkie nowoczesne filtry kuchenne są bowiem praktycznie bezobsługowe. Z drugiej strony, podobnie jak większość domowych urządzeń do uzdatniania wody, odwrócona osmoza wymaga podjęcia kilku działań związanych z jej eksploatacją i serwisowaniem. Wszystko po to, aby filtracja kranówki każdego dnia przebiegała tak samo skutecznie, wydajnie i higienicznie.

Jeśli nie wiesz jak dbać o odwróconą osmozę w swojej kuchni, nie eksperymentuj! Zamiast tego czytaj dalej lub poproś o pomoc eksperta z branży.

Darmowa konsultacja

Dlaczego należy serwisować odwróconą osmozę?

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech wszystkich filtrów do wody jest ich ograniczona żywotność oraz, malejąca wraz w upływem czasu i oczyszczonej wody, efektywność. Taki stan rzeczy wynika zazwyczaj z przeciążenia materiału filtracyjnego ilością zatrzymywanych zanieczyszczeń. W konsekwencji zanika możliwość dalszej, tak samo wydajnej i dokładnej, redukcji niepożądanych składników wody. Z tego właśnie powodu regularna konserwacja i serwis własnego systemu odwróconej osmozy to konieczność.

Mitem jest, że nie można serwisować odwróconej osmozy samodzielnie. Zawsze podkreślam, że nie ma w tym nic skomplikowanego, szczególnie jeśli wiadomo jak działa odwrócona osmoza.

Piotr Pisarski

W ramach corocznego serwisu należy z pewnością przeprowadzić dezynfekcję systemu odwróconej osmozy. W tym celu warto sięgnąć po specjalnie opracowane preparaty dostępne na rynku w formie płynu lub tabletek.

Wymiana wkładów w odwróconej osmozie

Wymiana wkładów w systemie odwróconej osmozy to szczególnie ważna czynność serwisowa, o której bezwzględnie należy pamiętać.

W zależności od jakości wody, wkłady filtracyjnie wymienia się co 6 lub 12 miesięcy (dla wody wodociągowej) lub częściej (dla wody ze studni)

Aby nie zapomnieć o tej ważnej czynności, na obudowie filtra kuchennego warto nakleić wskaźnik jednorazowego użytku np. Timestrip. To łatwo dostępne rozwiązanie, które w prosty sposób pomaga kontrolować okres eksploatacji wkładów w różnych urządzeniach. Dzięki obecności wskaźnika, zamontowane w domu filtry kuchenne, a także filtry narurowe, zachowają maksymalną wydajność i efektywność.

W przypadku wody pochodzącej z wodociągu, jej jakość często jest na tyle dobra, że wkłady w odwróconej osmozie wystarczy wymienić raz na rok. Nieco częściej trzeba o tym pamiętać w domach zasilanych wodą studzienną, która zawiera znacznie więcej zanieczyszczeń.

Jak często wymieniać wkłady filtracyjne w odwróconej osmozie?

Podstawowe modele odwróconej osmozy składają się zazwyczaj z czterech etapów uzdatniania wody obejmujących wkłady mechaniczne, wkłady z węglem aktywnym oraz oczywiście membranę osmotyczną. Każdy kolejny wkład daje możliwości związane z doczyszczaniem kranówki lub wzbogacaniem jej w dodatkowe składniki np. magnez lub wolny wodór.

W zależności od systemu filtrującego wodę, możesz mieć do czynienia z wkładami, złożami, albo membranami. Ponieważ nie zawsze wiadomo jak często wymieniać wkład do filtra, zachęcam do tego, żeby bazować przede wszystkim na sprawdzonych informacjach od specjalistów w branży.

Piotr Pisarski

Wkłady mechaniczne są odpowiedzialne za odfiltrowanie z wody dużych cząstek zanieczyszczeń oraz zawiesin. Ich średnia żywotność to pół roku, jednak wszystko zależy od jakości surowej wody. Znacznie większą wytrzymałością charakteryzują się wkłady węglowe, które należy wymieniać średnio raz w roku. Bez względu jednak na rodzaj wkładu filtracyjnego, jego okresowa wymiana powinna odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta odwróconej osmozy.

Oprócz wkładów jest jeszcze membrana osmotyczna, czyli serce każdego systemu odwróconej osmozy. Ten element cechuje się o wiele większą trwałością w porównaniu z resztą wkładów. Dobrej jakości membrany osmotyczne mogą pracować nawet do 5 lat.

Poprawne serwisowanie odwróconej osmozy obejmuje również dezynfekcję urządzenia, którą warto przeprowadzać przynajmniej raz w roku.

Dezynfekcja odwróconej osmozy

Jednym z podstawowych problemów, jakie wiążą się z użytkownikiem systemów odwróconej osmozy, są gromadzące się wewnątrz urządzenia osady o różnym pochodzeniu – zarówno nieorganicznym, jak i organicznym.

W pierwszym przypadku problemem bywa m.in. wysoki stopień twardości, żelazo lub mangan w wodzie. Za osady organiczne odpowiadają przede wszystkim bakterie w wodzie, ale również inne mikroorganizmy. Ten rodzaj zanieczyszczeń może prowadzić do wtórnego skażenia wody, dlatego jest szczególnie niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia. Oba typy osadów negatywnie wpływają na jakość kranówki oraz zmniejszają przepływ strumienia cieczy.

Nagromadzone osady można skutecznie usunąć za pomocą specjalistycznych preparatów chemicznych przeznaczonych do czyszczenia wnętrza systemu odwróconej osmozy.

W przypadku domowych systemów odwróconej osmozy rekomenduje się przeprowadzenie dezynfekcji urządzenia po około 12 miesiącach eksploatacji, najlepiej tuż przed wymianą rocznego zestawu wkładów.

Asortyment środków do oczyszczania systemów odwróconej osmozy jest stosunkowo duży. Do wyboru są m.in. tabletki, które po rozpuszczeniu dokładnie dezynfekują wnętrze odwróconej osmozy, płyny, a nawet spraye dedykowane do odkażania wylewek. Bez wątpienia każdy znajdzie rozwiązanie idealnie dopasowane do swoich potrzeb.

Jak dbać o odwróconą osmozę – podsumowanie

Wbrew pozorom nie trzeba poświęcać dużo uwagi, aby odpowiednio zadbać o swój system odwróconej osmozy. Urządzenie działa bowiem praktycznie bezobsługowo, a zakres czynności, które trzeba wykonać sprowadza się właściwie do dwóch zadań – okresowej wymiany wkładów oraz dezynfekcji. To niewiele, aby codziennie móc korzystać z higienicznie czystej i smacznej wody prosto z kranu.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.