Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Azotany to problem, który może wystąpić w wodach różnego rodzaju i choć częściej dotyka swoją obecnością tereny rolnicze, wcale nie jest to regułą. Azotany w przekroczonych stężeniach w wodzie stanowią realne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia, zwłaszcza, jeśli taka woda jest regularnie spożywana. Na szczęście z tym problemem da się walczyć! Wydajnym rozwiązaniem będzie stacja do usuwania azotanów Ecoperla Nitratower!

Azotany są substancjami, które doskonale rozpuszczają się w wodzie. Przyczyną ich obecności są najczęściej: procesy mineralizacji materii organicznej, występowanie rozpuszczalnych minerałów, utlenianie amoniaku i soli amonowych. Praktycznie każdy rodzaj wód naturalnych zawiera azotany (V). Zazwyczaj występują w stężeniach na niskim poziomie, jednak coraz częściej odnotowywane są przekroczenia. Skąd takie zjawisko? Przede wszystkim winę za powstawanie problemów z wysokimi stężeniami azotanów w wodzie ponosi sektor rolniczy i stosowanie coraz większej ilości nawozów sztucznych, które przedostają się na różne sposoby do wód naturalnych. Kłopotem jest także nieprawidłowe odprowadzanie ścieków. Choć zdarza się, że opisywany dziś problem może wystąpić na terenie miasta, to jednak najczęściej zjawisko odnotowuje się na terenach wiejskich.

Informacje na temat szkodliwości azotanów w wodzie znajdziecie w artykule: Uważaj na szkodliwe azotany w wodzie. Warto zdawać sobie sprawę, że nadmierne spożycie azotanów może doprowadzić do: problemów z prawidłowym natlenieniem krwi, niedoboru witaminy A, przyrostu masy ciała, problemów z tarczycą. Azotany tworzą wraz z innymi substancjami związki, których działanie odnotowuje się jako silnie kancerogenne. Jedną z chorób powodowanych przez te związki jest methemoglobinemia. Skutków spożywania azotanów w nadmiarze nie odczujemy bezpośrednio po ich przedostaniu się do organizmu. Jesteśmy narażeni na ich negatywne działanie, jeśli spożywamy je w dużych ilościach regularnie, przez wiele lat.

Realne zagrożenie dla zdrowia musi zostać zażegnane w sposób pewny i wydajny. Właśnie tak działają dwuczęściowe stacje do usuwania azotanów Ecoperla Nitratower!

Kiedy Ecoperla Nitratower to najlepszy wybór?

Istnieje kilka sposobów na usuwanie azotanów z wody. Do najczęściej stosowanych należy punktowe uzdatnianie wody oraz uzdatnianie wody na całą instalację. W pierwszym przypadku chodzi o usunięcie tych zanieczyszczeń jedynie z wody przeznaczonej na cele spożywcze. W tym celu wykorzystywane są systemy odwróconej osmozy. Jeśli chcemy, aby woda była pozbawiona tych substancji niezależnie od miejsca poboru, najlepiej wybrać centralną stację uzdatniania wody, działająca na zasadzie wymiany jonowej. Takim produktem jest właśnie stacja do usuwania azotanów Ecoperla Nitratower.

Urządzenie będzie najlepszym rozwiązaniem, jeśli analiza wody wykaże występowanie azotanów w wodzie, a nam zależy na tym, by dokładnie oczyszczona płynęła w całym domu i każdy z domowników miał do niej swobodny dostęp.

Poznajcie Ecoperla Nitratower

Ecoperla Nitratower jest jedną z linii wydajnych, centralnych urządzeń do uzdatniania wody marki Ecoperla – Ecoperla Tower. W jej skład wchodzą trzy modele do wyboru:

Wielkość urządzenia do usuwania azotanów dobierana jest na podstawie zużycia wody oraz parametrów wody surowej. Z tego względu zaleca się przeprowadzenie analizy wody. Szczegółowe informacje na ten temat w artykule: Badanie wody ze studni – gdzie zrobić? Ile kosztuje?

W jaki sposób działa Ecoperla Nitratower?

Stacja do usuwania azotanów Ecoperla Nitratower działa na zasadzie wymiany jonowej. Podczas procesu uzdatniania z wody redukowane są azotany oraz siarczany. Surowa woda wpływa do butli ciśnieniowej wypełnionej złożem filtracyjnym. Wewnątrz dochodzi do wymiany jonów, w wyniku której użytkownik otrzymuje oczyszczoną wodę. Ecoperla Nitratower wymaga regeneracji. W tym procesie wykorzystywana jest sól tabletkowana, z której wytwarzany jest roztwór solanki. Regeneracja odbywa się z udziałem przepływu UpFlow.

Głowica sterująca w Ecoperla Nitratower

Na głowicę sterującą w stacji do usuwania azotanów Ecoperla Nitratower wybrano automatyczny zawór Clack Pallas DF. To komponent od znanej, amerykańskiej firmy Clack, wyspecjalizowanej w tworzeniu tego typu części. Producent cieszy się renomą na całym świecie, a proponowane rozwiązania są doceniane za możliwość przeprowadzania łatwego serwisu i wymiany elementów oraz prostą budowę głowic sterujących.

Zaleta związana z zastosowaniem Clack Pallas DF w Ecoperla Nitratower to przede wszystkim intuicyjna obsługa. Wszystkie niezbędne informacje są wyświetlane na ekranie z możliwością podświetlenia w ciemnych pomieszczeniach. Sam panel również jest bardzo łatwy w obsłudze. Głowica sterująca posiada funkcję przypomnienia o konieczności przeprowadzenia czynności serwisowych, funkcję inteligentnego wyliczania częstotliwości regeneracji, funkcję zapisywania i możliwości przejrzenia historii pracy zaworu.

Dlaczego Ecoperla Nitratower to dobry wybór?

Ecoperla Nitratower wyróżnia się spośród innych stacji do usuwania azotanów przede wszystkim jakością, którą potwierdzają certyfikaty. Urządzenia powstają na terenie Europy z wysokiej jakości komponentów. Przykładem jest głowica Clack Pallas. Ponadto przyszły użytkownik może liczyć na najniższe z możliwych kosztów eksploatacyjnych. Gwarancją jest Ecoperla Smart System.

Ecoperla Smart System to system specjalnie opracowanych przez ekspertów ustawień głowicy sterującej. Stworzyli je doświadczeni eksperci z branży uzdatniania wody. Za każdym razem dobierana jest indywidualna konfiguracja. Dzięki Ecoperla Smart System urządzenie będzie działało w sposób zrównoważony, prawdopodobieństwo wystąpienia awarii będzie minimalne, a złoże filtracyjne nie będzie ulegało przedwczesnemu zużyciu. Ponadto Ecoperla Nitratower będzie pobierał najmniejsze z możliwych ilości wody i soli na regenerację. To wszystko przełoży się na o wiele niższe koszty użytkowania urządzenia.

Kolejną zaletę stanowi bardzo duża powierzchnia filtracyjna. Woda ma odpowiednio długi kontakt ze złożem, dzięki czemu uzdatnianie jest wydajne i dokładne, a efekty spełniają oczekiwania.

Urządzenie do usuwania azotanów Ecoperla Nitratower jest objęte 10-letnią gwarancją! To stanowi dodatkowy plus oraz świadczy o pewności twórców, co do wyboru zastosowanych komponentów.

Instalacja i serwis Ecoperla Nitratower

W przypadku wody z własnego ujęcia Ecoperla Nitratower powinien znajdować się za hydroforem oraz filtrem mechanicznym. Jeśli woda wymaga również redukcji żelaza, to w pierwszej kolejności należy zamontować odżelaziacz, a dopiero za nim urządzenie do usuwania azotanów. Dzięki temu na złożu jonowymiennym w Ecoperla Nitratower nie pozostaną resztki wytrąconego żelaza, zanieczyszczenia mechaniczne oraz wszystko, co mogłaby zassać pompa.

Do instalacji należy podłączyć butlę ciśnieniową ze złożem i głowicą sterującą oraz domontować drugą część, czyli zbiornik na regenerant. W pomieszczeniu przeznaczonym na montaż musi znajdować się odpływ do kanalizacji, czynne gniazdko elektryczne oraz prosta powierzchnia, na której będzie można ustawić urządzenie. Ecoperla Nitratower nie może stać na zewnątrz.

Dane techniczne

Oto parametry techniczne wszystkich trzech modeli stacji do usuwania azotanów Ecoperla Nitratower:

Ecoperla Nitratower SEcoperla Nitratower MEcoperla Nitratower L
Głowica sterującaClack Pallas DFClack Pallas DFClack Pallas DF
Przyłącze1”1”1”
Ilość złoża [L]253550
Przepływ nominalny [m3/h]0,80,91,1
Przepływ maksymalny [m3/h]1,61,82,2
Wymagany przepływ wody
podczas płukania przy ciśnieniu
2 bar [m3/h]
0,40,40,5
Zużycie soli na
regenerację [kg]
4,56,39,0
Zużycie wody na płukanie [L]180180250
Wymiary butli kolumny [cal]10 x 4410 x 5412x48
Szerokość kolumny [mm]270 270 320
Wysokość kolumny [mm]133015901430
Głębokość kolumny [mm]300270320
Objętość zbiornika solanki [L]707070
Szerokość zbiornika solanki [mm]335335335
Wysokość zbiornika solanki [mm]880880880
Głębokość zbiornika solanki [mm]335335335
Przyłącze eklektryczne [V/Hz]230/50230/50 230/50
Ilość wody między regeneracjami
dla sumy azotanów i siarczanów 2,5
mval/l [m3]
2,53,55,0

Podsumowanie

Azotany stanowią naprawdę poważny problem i realne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Na szczęście walka z tym rodzajem zanieczyszczenia wody jest możliwa i jest do wygrania. Dzięki urządzeniom takim jak stacja do usuwania azotanów Ecoperla Nitratower można szybko i wydajnie pozbyć się problemu.

Stacje do usuwania azotanów Ecoperla Nitratower znajdziesz w sklepie internetowym