Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Wybór odpowiedniego zmiękczacza wody do domu powinien być przemyślaną decyzją. Jest to inwestycja na wiele lat i będzie od niej zależała jakość wody, którą użytkujemy. Zakup zmiękczacza wody wiąże się ze sporym wydatkiem, dlatego przy wyborze urządzenia należy rozpatrzyć jego wszystkie atrybuty i wybrać te, które są nam potrzebne.

W poniższym artykule przyjrzymy się trzem zmiękczaczom wody, które wiodą prym na polskim rynku w swojej kategorii cenowej (zmiękczacze wody do 2500 zł). Denver Plus 30 i WaterMark 30 zdążyły już zdobyć uznanie konsumentów. Zmiękczacz wody Ecoperla Toro dopiero na nie pracuje.

Co łączy te zmiękczacze wody…

Wszystkie urządzenia produkowane są w Hiszpanii. Dwa z nich – Denver Plus 30 i WaterMark 30 przez Puricom Europe. Natomiast Ecoperla Toro to dedykowany model zaprojektowany specjalnie dla marki Ecoperla – jest “szyty na miarę“.

W przypadku zmiękczacza wody Denver Plus 30 i zmiękczacza wody WaterMark 30 większość podzespołów i materiałów jest identyczna. To samo złoże (chińskie Green Resin), materiał wykonania obudowy, butla epoksydowa, pływak, koszyk, zawory, głowica BNT – wszystko to to samo. Różnią się jedynie elektroniką. Zmiękczacz wody WaterMark 30 ma sterownik z kolorowym wyświetlaczem.

Zmiękczacz wody Ecoperla Toro reprezentuje inną jakość. Chociażby ze względu na samo złoże filtracyjne – najlepsze na całym świecie niemieckie złoże Lewatit. Co więcej, mimo małych wymiarów, Ecoperla Toro jest bardziej wydajny od zmiękczaczy wody produkowanych przez Puricom Europe.

Wszystkie trzy zmiękczacze wody posiadają bypass, który w razie potrzeby pozwala na ominięcie urządzenia w instalacji wodnej. Każde z urządzeń ma także wbudowany zawór mieszający wodę surową i uzdatnioną pozwalający na regulację twardości po zmiękczaczu wody.

W żadnym z tych urządzeń nie zabraknie zaworu pływakowego oraz kolanka, który zabezpiecza przed przelaniem wody ze zbiornika solanki.

…a co je dzieli?

Znamy już podobieństwa opisywanych zmiękczaczy wody. Jednak najbardziej interesują nas różnice między nimi. Postaram się rozłożyć zmiękczacze wody na czynniki pierwsze.

Wymiary

W przypadku zmiękczaczy wody Puricom Europe wielkość urządzeń jest prawie identyczna. WaterMark 30 jest nieco wyższy (całe 4 cm) od modelu Denver Plus 30. Zmiękczacz wody Ecoperla Toro ma imponujące wymiary w stosunku do swojej wydajności. Jest najmniejszy i najbardziej kompaktowy. Dzięki czemu bez problemu można wsunąć go pod szafkę. Posiada dodatkowo możliwość odłączenia zbiornika na sól.

Waga

Wagowo najlżejszy jest oczywiście zmiękczacz wody Ecoperla Toro. Mniejsza masa może wynikać z zastosowania w tym urządzeniu 20 litrów złoża jonowymiennego. W Denverze oraz Watermarku zastosowano po 30 litrów.

Ilość złoża

Zmiękczacz wody Denver Plus 30 i WaterMark 30 mają tyle samo złoża. Jednak w tym wypadku nie liczy się ilość, a jakość. Złoże zastosowane w zmiękczaczu wody Ecoperla Toro ma znacznie większą zdolność jonowymienną oraz dłuższą żywotność.

Puricom Europe niespecjalnie chwali się zastosowanym złożem filtracyjnym, ponieważ jest to chińska żywica jonowymienna Green Resin (marka własna). W zmiękczaczu wody Ecoperla Toro znajdziemy niemieckie złoże producenta Lanxess.

Wydajność

Jeżeli chodzi o wydajność maksymalną (a raczej przepływ maksymalny) to na papierze wygrywa zmiękczacz wody WaterMark 30. Teoretycznie jest minimalnie “mocniejszy” od zmiękczacza wody Ecoperla Toro. W praktyce różnica ta byłaby nie do odczucia.

Co więcej, nie warto patrzeć na przepływ maksymalny, ponieważ świadczy on jedynie o tym ile wody jest w stanie przepuścić sama głowica sterująca. Przy prędkości maksymalnej urządzenie nie będzie odpowiednio zmiękczać wody. W danych technicznych istotny jest przepływ nominalny. W tym wypadku bezwzględnie wygrywa zmiękczacz wody Ecoperla Toro.

Zastosowane systemy

W zmiękczaczu wody Ecoperla Toro znajduje się Ecoperla Perfect System, który odpowiada za perfekcyjne ustawienia głowicy sterującej. Dzięki temu urządzenie odpowiednio się regeneruje, ma niski odrzut do kanalizacji oraz produkuje wodę z bardzo niskim stężeniem sodu.

Regeneracja upflow

Zatrzymajmy się jednak na chwilę i opiszmy czym jest upflow. Jest to regeneracja, w której solanka przepływa przez filtr od dołu. Dzięki temu solanka o większym stężeniu dociera do mniej wyeksploatowaną warstwy złoża, a dopiero później do górnej bardziej wyeksploatowanej.

Takie rozwiązanie zapewnia pełniejszą regenerację złoża nawet przy mniejszym stężeniu soli. Dodatkowo ogranicza nieco zużycie wody. Dzięki temu mniejsza jest również ilość popłuczyn. Regeneracja upflow nie wymaga płukania wstecznego. WaterMark i Stratos przystosowane są do regeneracji przeciwprądowej. Denver niestety upflow nie ma.

Głowica sterująca i wyświetlacz

Zmiękczacz wody WaterMark 30 posiada głowicę BNT z kolorowym wyświetlaczem. Młodszy brat – zmiękczacz wody Denver Plus 30 również ma głowicę BNT, ale wyposażoną w sterownik niższej klasy. Bez języka polskiego na pokładzie.

Zmiękczacz wody Ecoperla Toro ma wyświetlacz wbudowany w część obudowy urządzenia, w której znajduje się zbiornik na sól tabletkową. Głowica jest przymocowana do butli epoksydowej ze złożem filtracyjnymi. Głowicę sterującą z wyświetlaczem podłącza się wtyczką (czynność jest bardzo prosta). Rozłączenie dwóch elementów obudowy znacznie ułatwia montaż zmiękczacza wody.

Wszystkie trzy zmiękczacze mogą pracować przy podobnym ciśnieniu wody. Natomiast zmiękczacz wody Ecoperla Toro może działać przy większym zakresie temperatury wody. Świadczy to o tym, że głowica sterująca jest zbudowana z lepszych, bardziej trwałych elementów.

Prezentowane zmiękczacze wody posiadają przyłącze o średnicy 1 cal. Przyłącze we wszystkich trzech przypadkach jest wymienne.

Tabela porównawcza

Zmiękczacz wodyEcoperla ToroDenver Plus 30WaterMark 30
Zawór pływakowy zabezpieczony przed przelaniem zbiornika
Wbudowany zawór mieszacza wody surowej i uzdatnionej
Bypass
Przepływ max2,0 m³/h1,8 m³/h2,1 m³/h
Zalecany przepływ1,5 m³/h1,2 m³/h1,2 m³/h
Złącze elektryczne220-240 V, 50Hz220-240 V, 50Hz220-240 V, 50Hz
Ciśnienie pracy2,5-6 bar2,5-8 bar2,5-8 bar
Temperatura pracy2-48° C4-35° C4-35° C
GłowicaEcoperlaPuricomPuricom
Firma złożaNiemieckie LewatitChińskie Green ResinChińskie Green Resin
Ilość złoża20 litrów30 litrów30 litrów
Ecoperla Perfect System--
Oddzielany zbiornik solanki--
Regeneracja UpFlow-
Wymiary850x350x570 mm1034x333x505 mm1170x360x550 mm
Orientacyjna cena2300 zł2300 zł2500 zł

Zmiękczacz wody Ecoperla Toro to najlepszy wybór

  • Zmiękczacz wody Ecoperla Toro ma największą wydajność nominalną przy najmniejszych rozmiarach,
  • Jest najlżejszy i ma najprostszy dostęp do zbiornika na sól,
  • Jest wyposażony w Ecoperla Perfect System,
  • Oferuje niższe zużycie soli i wody na regenerację,
  • Ułatwiony montaż dzięki rozłączeniu butli i części ze zbiornikiem na sól,
  • No i oczywiście wysokiej jakości złoże filtracyjne, które spełnia wszystkie standardy higieniczne i jakościowe.

Patrząc na wszystkie cechy wymienionych urządzeń, bez problemu można wysnuć konkluzję tego testu. Najlepszy zmiękczacz wody do 2500 zł to Ecoperla Toro. Zaoszczędzone 200 zł (różnica między WaterMark 30 i Ecoperla Toro) możemy przeznaczyć na elastyczne węże przyłączeniowe, które ułatwiają montaż zmiękczacza wody.

Zmiękczacz wody Ecoperla Toro dostępny jest w sklepie internetowym

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!