Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Zapach wody z kranu przypomina Wam wodę basenową? A może po każdej kąpieli zmagacie się z podrażnieniami skóry? Winę za to może ponosić obecność chloru i jego pochodnych. Choć to świetny środek dezynfekujący wodę, ma też swoje ciemne strony. Skąd obecność chloru w wodzie? Na co ma wpływ? Jak usuwać chlor z wody?

Skąd obecność chloru w wodzie?

Woda wodociągowa dopływająca do naszych kranów jest uprzednio poddana różnym procesom uzdatniania. Jednym z tych procesów jest dezynfekcja, która w Polsce odbywa się głownie poprzez dawkowanie związków chloru. Dezynfekcja jest niezbędna z uwagi na fakt, iż sieci wodociągowe rozprowadzające wodę do użytkowników są często rozległe, co daje możliwość rozwoju w nich mikroorganizmów.

Tak samo związki chloru są stosowane również przez użytkowników indywidualnych w celu odkażenia ujęcia oraz instalacji. Więcej pisałem o tym w artykule: Jak odkazić i chlorować wodę ze studni głębinowej? Zastosowanie środków na bazie chloru, niezależnie czy mówimy tu o indywidualnym ujęciu, czy też całej sieci miejskiej, jest szybkim i skutecznym sposobem dezynfekcji. Do tego jest to metoda stosunkowo tania, co sprawia, że jest niezmiennie wykorzystywana od dziesiątek lat i nic nie zapowiada, by to miało się zmienić.

Co daje chlor w wodzie?

Dawkowanie silnie utleniającego, toksycznego chloru ma za zadanie ograniczyć ich rozwój i zabezpieczyć przed wtórnym, często śmiertelnym zanieczyszczeniem biologicznym wody podczas jej transportu do odbiorcy (woda po uzdatnieniu w stacji uzdatniania przebywa w sieci wodociągowej niekiedy kilka dni nim trafi do naszych kranów).

Dopuszczalne stężenia chloru w wodzie

Dezynfekcja jest procesem potrzebnym i bardzo ważnym. Jednak należy pilnować, aby stężenie chloru w wodzie nie przekraczało 0,3 mg/l. To maksymalne dopuszczalne stężenie tej substancji zapisane w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Właściciele wodociągów miejskich są zobowiązani do tego, aby przestrzegać norm. Problemów nie powinno być też przy samodzielnym odkażaniu studni, jeśli tylko stosujemy się do instrukcji producenta środka dezynfekującego.

Zapach chloru w wodzie z kranu

Toksyczne i rakotwórcze właściwości chlorowcopochodnych ujawniają się podczas spożywania tych związków. Jednak również przy kontakcie zewnętrznym z wodą zawierającą chlor (np. podczas kąpieli) widoczne jest jego szkodliwe oddziaływanie poprzez wysuszanie skóry i włosów, a nawet powodowanie alergii. Obecność chloru wywołuje również nieprzyjemny smak i zapach wody.

Czasami zdarza się, że niektóre wody mają takie właściwości, które podbijają zapach chloru. Mimo dostosowania do obowiązujących norm, może on być wyczuwalny już przy stężeniu nawet 0,05 mg/l, a więc o wiele niższym od dopuszczalnego. Z tego względu wiele osób decyduje się na redukcję chloru z wody.

Skutki uboczne chloru

Dopływająca do naszych domów woda posiada niestety chlor. Jest to pierwiastek toksyczny, choć w stężeniach występujących w wodzie nie stanowi zbyt dużego zagrożenia dla naszego zdrowia. Niestety, podczas przepływu wody, chlor, będący silnym utleniaczem ulega reakcjom z innymi substancjami tworząc tzw. uboczne produkty dezynfekcji. Powstające w ten sposób chlorowcopochodne są wielokrotnie bardziej toksyczne i rakotwórcze niż sam chlor. Współcześnie prowadzone badania pozwalają na zdefiniowanie coraz to nowych związków chlorowcopochodnych i określenie ich toksycznego działania.

Woda wolna od chloru

Uzdatnianie wody pod kątem redukcji chloru i związków pochodnych zapewnia znaczną poprawę jakości wody. Jest ona zdrowsza, smaczniejsza, pozbawiona nieprzyjemnego smaku i zapachu oraz nie powoduje podrażnień i alergii skóry. Taka woda to całe mnóstwo korzyści:

  • Doskonały wygląd i aromat przygotowanych dań
  • Głęboki smak herbat oraz kaw
  • Woda, która nie niszczy i nie przesusza włosów
  • Woda, która nie powoduje wzmożenia stanu uczulenia, ani choroby skóry

Regularne używanie wody bogatej w chlor oraz jego pochodne nie jest korzystne dla skóry i włosów. Negatywne efekty stosowania takiej wody są szczególnie odczuwane w przypadku niemowląt, dzieci i osób starszych. Woda może nasilać podrażnienia skóry, przesuszać ją, przez co odczuwalny będzie świąd oraz uczucie pieczenia. Jest to szczególnie niebezpieczne w trakcie uczulenia lub silnych objawów choroby skórnej, jak choćby egzema. Wtedy nieprzyjemne uczucie swędzenia i pieczenia nasila się. Szybko może dojść do uszkodzenia naskórka oraz wdania się zakażenia. Wiele informacji na temat oddziaływania wody na skórę można znaleźć tutaj: Kiedy twarda woda pogarsza stan zdrowia?

Dodatkowe informacje na ten temat znajdziecie również w artykułach: Oto zanieczyszczenia, które mogą doprowadzić do problemów ze skórą!, Czy twarda woda ma wpływ na to, co jesz? Czyli o wodzie i gotowaniu

Węgiel aktywny vs. chlor

Najskuteczniejszym sposobem na eliminację negatywnych śladów obecności chloru w wodzie jest węgiel aktywny! Ten niezwykły materiał filtracyjny przywraca wodzie właściwe cechy organoleptyczne. Woda staje się smaczna, ma prawidłowy zapach i barwę. Węgiel aktywny zatrzymuje na swojej powierzchni całe mnóstwo szkodliwych substancji, w tym toksyny, pestycydy, wiele związków organicznych, a nawet niektóre metale ciężkie. Jest też doskonale znany z tego, ze świetnie radzi sobie z chlorem i jego pochodnymi. Sprawia, że te substancje stają się neutralne, niewyczuwalne w jakikolwiek sposób. Jak to możliwe? Tego dokładnie dowiecie się z artykułu: Węgiel aktywny, czyli adsorpcja doskonała

Jak uzdatniać wodę w domu? Jak usuwać z niej chlor?

Branża uzdatniania wody dysponuje kilkoma sposobami, dzięki którym możliwe będzie szybkie i skuteczne pozbycie się skutków występowania chloru oraz jego pochodnych w wodzie. Wszystkie bazują na węglu aktywnym. Najlepiej spisują się centralne urządzenia ze względu na to, ze dzięki nim możemy korzystać z oczyszczonej wody z każdego miejsca poboru. Jest jednak też opcja dla tych, którzy chcieliby uzdatnić wodę pod kątem chloru w swoim mieszkaniu lub poprawić jakość wyłącznie wody spożywczej.

Kolumny węglowe – sposób idealny!

Aby zabezpieczyć się przed oddziaływaniem tych szkodliwych substancji na nasze zdrowie w domach, biurach, a nawet w zakładach przemysłowych stosuje się odpowiednio dobrane kolumny węglowe. Kolumny węglowe to filtry do wody zawierające węgiel aktywny adsorbujący między innymi wszelkie uboczne produkty dezynfekcji. Urządzenia te przeznaczone są do uzdatniania całej wody dopływającej do mieszkania, dzięki czemu uzyskuje się znaczną poprawę zarówno wody przeznaczonej do spożycia, jak i mycia zapewniając wysoki komfort.

Kolumny węglowe składają się z butli wypełnionej sypanym węglem aktywnym oraz automatycznej głowicy sterującej okresowym płukaniem złoża. Dzięki płukaniu węgiel aktywny utrzymuje swoje bardzo dobre właściwości sorpcyjne znacznie dłużej niż w przypadku małych narurowych filtrów węglowych oraz zapewnia bardziej efektywną eliminację chloru. Więcej informacji: Dlaczego kolumny węglowe są lepsze niż narurowe filtry węglowe?

W sklepie internetowym znajdziecie kolumny węglowe Ecoperla Carbotower. Są dostępne w trzech rozmiarach do wyboru. Mogą pracować na automatycznej głowicy sterującej lub na ręcznej. Każde z nich zawiera wysokiej jakości aktywny węgiel wytwarzany z łupin orzechów kokosowych. Ecoperla Carbotower charakteryzuje duża powierzchnia filtracyjna oraz odpowiedni długi czas kontaktu złoża z wodą. To doskonałe rozwiązanie do domów jednorodzinnych i wielorodzinnych w celu zapewnienia wody o odpowiedniej barwie, zapachu i smaku. Jak to działa? Kolumna węglowa jest urządzeniem centralnym. Woda wpływa na nią i przepływa przez węgiel aktywny wewnątrz. Tam dochodzi do adsorpcji wielu zanieczyszczeń oraz redukcji chloru i jego pochodnych. Pozbawiona tych substancji woda jest kierowana dalej na instalację wodną i dostępna z każdego miejsca poboru. Kolumny węglowe stanowią doskonały duet ze zmiękczaczami wody.

Zmiękczacz wody z węglem aktywnym

Skoro już mowa o takim połączeniu. Wśród produktów do uzdatniania wody można znaleźć propozycję hybrydową, łączącą w sobie właściwości zmiękczacza wody oraz kolumny węglowej. Jest to dobry sposób na poprawę jakości wody dla osób, które nie dysponują zbyt dużą ilością miejsca w pomieszczeniu gospodarczym. Kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym zapewni nie tylko wodę miękką, ale również pozbawioną chloru i jego pochodnych. W tym urządzeniu, wewnątrz butli znajdują się dwa złoża ułożone warstwowo. Najpierw woda przepływa przez węgiel aktywny, a następnie jest kierowana na żywicę jonowymienną. W Ecoperla Hero zastosowano na przykład węgiel aktywny dodatkowo impregnowany srebrem. To rozwiązanie zapewnia jeszcze większą higienę uzdatniania wody, nawet przy przerwach w trakcie pracy. Więcej informacji znajdziecie tu: Hybrydowy zmiękczacz wody – co to takiego?

Woda przygotowana przez kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym doskonale sprawdzi się zarówno do celów spożywczych (przygotowania dań, napojów, napełnienia ekspresu do kawy), jak i do kąpieli czy codziennych obowiązków domowych. Jest to woda porównywalna swoją jakością do tej, z którą można spotkać się w hotelach o wysokim standardzie.

Odwrócona osmoza usuwa chlor

Kolumny węglowe sprawdzają się w warunkach domowych. Do usunięcia chloru w warunkach mieszkalnych (np. gdy mamy mieszkanie w bloku, a nie domek jednorodzinny) polecamy użycie systemu odwróconej osmozy. Montuje się go pod zlewozmywakiem. Odwrócona osmoza usuwa z wody bakterie, wirusy, metale ciężkie, redukuje twardość wody oraz poprawia jej smak i zapach. Wkłady węglowe zastosowane w filtrze osmotycznym usuwają z wody chlor i metale ciężkie.

Do wyboru jest wiele systemów odwróconej osmozy. Każda tak samo doskonale dobrze radzi sobie z występującym w wodzie chlorem oraz jego pochodnymi. Rynek jest tak bogaty, że bez trudu można dobrać urządzenia z dodatkowymi funkcjami, które zaskoczą pod względem wygody użytkowania oraz jakości dostarczanej wody.

Pierwszą z propozycji jest Ecoperla Rosa, która pozwala na dostarczanie dwóch rodzajów wody. Z  jednej strony możemy liczyć na doskonale oczyszczoną wodę. To woda, która przechodzi przez wkłady wstępne, membranę osmotyczną oraz wkład końcowy. To woda, która nie pozostawi po sobie osadów, nie będzie też zawierała wyczuwalnego chloru. Dzięki temu wszystkie dania oraz napoje gorące zachowają swój pierwotny smak oraz zapach. Będą wyglądały pięknie, zachowają swoje pierwotne kolory i będą w pełni aromatyczne. Drugim rodzajem wody jest woda, która dodatkowo przepływa przez wkład rewitalizujący Ecoperla Elixir. Dzięki niemu jest wzbogacana w magnez, znacznie wyższe pH, wolny wodór. Nabiera właściwości wody alkalicznej. Jest to rodzaj wody charakteryzujący się właściwościami prozdrowotnymi.

Wodę wolną od chloru oraz jego pochodnych zapewni także Ecoperla Revo. Bardzo nowoczesna odwrócona osmoza, która nie posiada dodatkowego zbiornika na magazynowanie wody. Dzięki wyświetlaczowi przy wylewce jest w stanie na bieżąco pokazywać stan zużycia wkładów filtracyjnych oraz jakość pobieranej wody.

Osobom, które potrzebują pozbyć się uporczywego zapachu chloru, jednak będą korzystać z filtra kuchennego jedynie sezonowo, można polecić odwróconą osmozę Atlas Filtri OASIS Sanic ze specjalną powłoką bakteriostatyczną Microban®. Dzięki temu we wnętrzu kloszy nie dochodzi do rozwoju mikroorganizmów. Proces uzdatniania wody pozostaje w pełni higieniczny.

Woda bez chloru do kąpieli w mieszkaniu

Oczyszczanie wody do kąpieli pod kątem chloru i jego pochodnych jest możliwe również w małych mieszkaniach w bloku. Co prawda efekty nie będą tak spektakularne, jak w przypadku centralnych urządzeń, jednak zdecydowanie warto spróbować rozwiązań, które mogą przynieść choć minimalną ulgę. W łazience można zamontować filtr prysznicowy. Zakłada się go w okolicach baterii prysznicowej. Wewnątrz znajduje się złoże, przez które przepływa woda. Jest pozbawiana substancji,  które mogłyby podrażniać skórę. Warto przetestować, filtr prysznicowy może przynieść ukojenie dla skóry.

Wybierz swój sposób na walkę z dokuczliwym chlorem

Z chlorem zdecydowanie warto walczyć. Jest to szczególnie ważne u osób cierpiących z powodu nadwrażliwej skóry, problemów z chorobami skórnymi oraz nasilonymi alergiami. Używanie do kąpieli i codziennej higieny wody pozbawionej tej substancji, będzie w stanie zapobiec nasilaniu objawów. Woda bez chloru to również lepszy smak potraw i napojów. Redukcja chloru i jego pochodnych nie jest skomplikowana, dlatego zdecydowanie warto spróbować.

Skuteczne sposoby na redukcję chloru z wody znajdziecie w sklepie internetowym