Strona główna » Blog » Recenzja odżelaziaczy i odmanganiaczy wody Ecoperla Sanitower

Recenzja odżelaziaczy i odmanganiaczy wody Ecoperla Sanitower

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Recenzje produktów
Data aktualizacji: lut 3, 2020

Jeśli można wymienić dwa kłopoty z jakością wody pochodzącej z własnego ujęcia, które występują najczęściej, z pewnością byłyby to przekroczenia żelaza i manganu. Ich obecność to liczne problemy uniemożliwiające komfortowe korzystanie z wody, a już na pewno jej spożywanie. Ecoperla Sanitower to jeden z najskuteczniejszych sposobów na żelazo i mangan. Poznajcie ten produkt!

Żelazo i mangan bardzo często występują w przekroczeniach w ujmowanych wodach. Z potrzebą uzdatniania borykają się zarówno zakłady wodociągowe, jak też indywidualni właściciele ujęć. Ich usuwanie jest istotne ze względu na to, że mają ogromny wpływ na barwę i mętność wody. Nierzadko także pogarszają jej smak i zapach, a w dodatku powodują szkody w instalacjach mających z nią styczność.

O kłopotach, jakie powoduje obecność żelaza i manganu w zbyt dużych stężeniach można przeczytać w artykułach: Czy zażelaziona woda jest szkodliwa?, Jak usuwać mangan z wody?, Jak usuwać żelazo z wody?, Brudne kamienie i kostka w ogrodzie – jak temu zapobiec?

Z racji tego, że stężenia żelaza i manganu przekraczające dopuszczalne normy zazwyczaj występują ze sobą w parze, niezbędne jest zastosowanie specjalistycznych metod i złóż filtracyjnych, by w pełni poradzić sobie z przekroczeniami.

Jednym z najbardziej wydajnych rozwiązań dostępnych na rynku jest urządzenie z serii Ecoperla Tower polskiej marki Ecoperla – odżelaziacz i odmanganiacz Ecoperla Sanitower.

Kiedy Ecoperla Sanitower to najlepszy wybór?

Wysokie stężenia żelaza w wodzie mogą sprawiać, że poprawna redukcja manganu będzie trudniejsza. Niezbędne jest zastosowanie wydajnych, dopasowanych złóż filtracyjnych oraz właściwej metody odżelaziania i odmanganiania.

Na dobór urządzenia uzdatniającego wodę ma wpływ wiele parametrów, o czym można się przekonać czytając ten tekst: Jak działa odżelaziacz wody?

Poszukiwania najlepszej metody na usuwanie żelaza i manganu z wody należy rozpocząć od przeprowadzenia analizy wody.

Jednym z najbardziej wydajnych rozwiązań na usuwanie nawet bardzo dużych przekroczeń żelaza i manganu z wody są klasyczne odżelaziacze i odmanganiacze działające ze wstępnym napowietrzaniem wody. Takim produktem jest właśnie Ecoperla Sanitower.

Z wody jest w stanie usunąć: żelazo, mangan i siarkowodór. Ta seria radzi sobie z naprawdę dużymi przekroczeniami żelaza i manganu, sięgającymi 3-5 mg Fe/l i więcej.

Seria Ecoperla Sanitower jest najlepszym wyborem przy dużych przekroczeniach żelaza i manganu w wodzie oraz dużym zapotrzebowaniu na uzdatnioną wodę. Te urządzenia są spokojnie w stanie dostarczać oczyszczoną wodę nie tylko na potrzeby samego gospodarstwa domowego, ale też dodatkowo na przykład ogrodu.

Warto jednak brać pod uwagę, że Ecoperla Sanitower wymaga wstępnego napowietrzania wody i obecności ocynkowanego zbiornika hydroforowego. Należy więc przygotować odpowiednio dużo miejsca w pomieszczeniu pod instalację.

Poznajcie Ecoperla Sanitower

Ecoperla Sanitower to jedna z linii serii urządzeń uzdatniających wodę o dużych wydajnościach Ecoperla Tower. Powstała z myślą o zwalczaniu przekroczeń żelaza i manganu z wody pochodzącej z własnych ujęć. Seria jest dedykowana gospodarstwom domowym.

W skład linii Ecoperla Sanitower wchodzą cztery różne rozmiary do wyboru, dzięki czemu z łatwością można dobrać wielkość urządzenia do warunków i potrzeb:

Jak dokładnie działa Ecoperla Sanitower?

Ecoperla Sanitower opiera swoje działanie na wstępnym napowietrzaniu wody oraz odpowiednio dobranym złożu filtracyjnym. W układzie z tym urządzeniem powinien znaleźć się aspirator powietrza oraz ocynkowany zbiornik hydroforowy.

Surowa woda jest w pierwszej kolejności napowietrzana. Dzięki temu istnieje możliwość usunięcia siarkowodoru, a rozpuszczone żelazo i mangan przechodzą utlenianie do form nierozpuszczalnych. O usuwaniu siarkowodoru z wody więcej w artykule: Jak usunąć siarkowodór (zapach zgniłych jaj) z wody?

W dalszej kolejności woda trafia na złoże Ecoperla Sanitower. Tam dochodzi do katalizy (przyspieszenia utleniania żelaza i manganu do form nierozpuszczalnych). Wytrącone z wody cząsteczki osiadają na złożu, a do odbiorcy trafia już oczyszczona woda.

Złoże filtracyjne i regeneracja Ecoperla Sanitower

Złoże filtracyjne zastosowane w Ecoperla Sanitower to mieszanka kwarcowo-dolomitowa z dodatkiem katalitycznej rudy braunsztynowej. Do regeneracji potrzebna jest wyłącznie woda. Nie ma konieczności stosowania żadnych środków chemicznych, co czyni urządzenie bezpiecznym podczas eksploatacji i przyjaznym środowisku.

Regeneracja odbywa się automatycznie. Za kontrolę częstotliwości odpowiada głowica sterująca.

Głowica sterująca amerykańskiej produkcji

W odżelaziaczach i odmanganiaczach Ecoperla Sanitower znajdziemy głowicę sterującą od znanego i cenionego amerykańskiego producenta – firmy Clack, z którą współpracuje Ecoperla.

Obecny w produktach model Clack TC posiada wbudowaną funkcję automatycznego wyliczania częstotliwości regeneracji. Wszelkie dane oprogramowania i parametry pracy są zachowywane w pamięci mikroprocesora. Budowa głowicy sterującej umożliwia łatwe podłączenie do instalacji.

Ecoperla Smart System

Tym, co wyróżnia Ecopela Sanitower na tle innych odżelaziaczy i odmanganiaczy są specjalne ustawienia głowicy sterującej Ecoperla Smart System. Dobierają je specjaliści do konkretnego przypadku, dzięki czemu można mieć pewność, że urządzenie dobrze sprawdzi się w panujących w danym gospodarstwie domowym warunkach.

Ponadto Ecoperla Smart System dba o zrównoważoną pracę urządzenia, wspomaga jego działanie i zapewnia niskie koszty użytkowania.

Dlaczego warto wybrać Ecoperla Sanitower?

Ecoperla Santower ma wiele zalet, które zwracają na niego uwagę i powodują, że wielu użytkowników podejmuje decyzję właśnie o jego zakupie. Przede wszystkim do wyboru jest wiele rozmiarów i wydajności. To daje możliwość pełnego dostosowania uzdatniania wody do potrzeb.

Zaletą jest również wykonanie oraz komponenty z wysokiej jakości materiałów. Odżelaziacze i odmanganiacze Ecoperla Sanitower są produkowane w Europie. Współpraca marki z najlepszymi w branży uzdatniania wody przekłada się przede wszystkim na trwałość.

Ogromnym plusem są niskie koszty eksploatacji dzięki zastosowaniu wstępnego napowietrzania wody. Wzbogacenie wody w tlen sprawia, że nie dochodzi do rozwoju bakterii żelazistych i manganowych, następuje redukcja siarkowodoru, a więc nieprzyjemnego zapachu wody.

Ponadto nie trzeba dozować żadnych środków chemicznych, co sprawia, że koszty eksploatacji są naprawdę niskie, a samo użytkowanie wymaga minimum uwagi. Nie trzeba sprawdzać poziomu regenerantu w zbiorniku, ani też dozować w razie wystąpienia potrzeby.

Wystarczy jedynie pamiętać o wymianie złoża filtracyjnego.

Obecność Ecoperla Smart System to dodatkowy argument, który świadczy o wysokiej jakości produktu oraz o tym, że projektanci zadbali o każdy szczegół.

Przyszłych użytkowników może przekonać również to, że Ecoperla oferuje pomoc techniczną na każdym etapie oraz stały dostęp do części zamiennych. W dodatku przyciąga długa gwarancja – to aż 10 lat na ten i inne produkty z serii Ecoperla Tower.

Instalacja i serwis Ecoperla Sanitower

Odżelaziacz i odmanganiacz Ecoperla Sanitower należy zamontować za zbiornikiem hydroforowym. Za urządzeniem rekomendowany jest montaż filtra narurowego z wkładem mechanicznym w celu doczyszczenia wody i zapobieganiu przedostawania się cząstek mechanicznych do instalacji.

Ecoperla Sanitower może być produktem działającym w instalacji samodzielnie lub stanowić część większej stacji uzdatniania wody wraz z urządzeniami do usuwania innych zanieczyszczeń.

Programowanie jest bardzo proste. Dzięki intuicyjnemu panelowi głowicy sterującej nikomu nie powinno sprawić problemu.

Wszelkie wskazówki dotyczące montażu i prawidłowego serwisowania są opisane w instrukcji obsługi dołączonej do Ecoperla Sanitower.

Zamontowany odżelaziacz wody Ecoperla Sanitower

Na zdjęciu widać standardowy zestaw, czyli hydrofor (podłączenie górne z dyszą rozbryzgową), napowietrzacz (zwężka z zaworem mosiężnym) oraz odżelaziacz wody Ecoperla Sanitower XL. Za stacją na drugim planie widać kawałek filtra mechanicznego Atlas Filtri (montowany za odżelaziaczem w celu doczyszczenia wody).

Co daje centralny odżelaziacz i odmanganiacz wody?

 • Filtracja bez zastosowania środków chemicznych
 • Woda bez metalicznego zapachu i smaku
 • Odpowiednia barwa wody
 • Zdrowa i bezpieczna woda bez zanieczyszczeń
 • Brak zacieków na armaturze
 • Ubrania po praniu wyglądają na czyste i nowe
 • Mniejsza szansa na wystąpienie awarii w urządzeniu AGD
 • Bardziej wydajna praca urządzeń, które mają styczność z wodą
 • Brak groźnych dla ludzkiego zdrowia bakterii żelazowych
 • Oszczędność pieniędzy wydawanych na środki czyszczące
 • Naczynia bez zacieków i rdzawych osadów

Dane techniczne

Oto dane techniczne wszystkich dostępnych modeli Ecoperla Sanitower:

Parametr Ecoperla Sanitower S Ecoperla Sanitower M Ecoperla Sanitower L Ecoperla Sanitower XL
Głowica sterująca Clack TC Clack TC Clack TC Clack TC
Przyłącze 1″ 1″ 1″ 1″
Ilosć złoża 55 litrów 75 litrów 90 litrów 120 litrów
Przepływ nominalny 0,9 m³/h 1,0 m³/h 1,2 m³/h 1,6 m³/h
Przepływ maksymalny 1,3 m³/h 1,5 m³/h 1,8 m³/h 2,3 m³/h
Wymagany przepływ wody podczas płukania 2,2 m³/h 2,6 m³/h 3,0 m³/h 3,9 m³/h
Ciśnienie robocze 3,0-6,0 bar 3,0-6,0 bar 3,0-6,0 bar 3,0-6,0 bar
Zużycie wody na płukanie 310 litrów 360 litrów 420 litrów 550 litrów
Wymiary butli 12×48 cala 13×54 cala 14×65 cala 16×65 cala
Wymiary (s/w/g) 32 / 143 / 32 cm 34 / 164 / 34 cm 38 / 192 / 38 cm 42 / 194 / 42 cm
Przyłącze elektryczne 230/50 V/Hz 230/50 V/Hz 230/50 V/Hz 230/50 V/Hz

Podsumowanie

Ecoperla Sanitower na pewno nie zawiedzie oczekiwań żadnego właściciela własnego ujęcia, który boryka się z problemem zbyt wysokich stężeń żelaza i manganu w wodzie. Komponenty najwyższej jakości oraz specjalne ustawienia zapewniające zrównoważoną pracę sprawiają, że będziesz mógł spać spokojnie i cieszyć się najwyższą jakością wody w swoim domu.

Recenzja na YouTube

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.