Strona główna » Blog » Czy miękka woda powoduje korozję instalacji z miedzi?

Czy miękka woda powoduje korozję instalacji z miedzi?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Informacje
Data aktualizacji: lis 21, 2016

Jak wygląda proces zmiękczania wody przy posiadaniu instalacji miedzianych? Czy instalacje z takiego materiału są lepsze od innych? Czy miedź może przedostawać się do wody pitnej? Jaki jest optymalny stopień twardości wody w przypadku takich instalacji? Odpowiedzi na te pytania mogą być pomocne przy wyborze urządzenia zmiękczającego przez użytkowników instalacji miedzianych. Przekonaj się!

Jakie urządzenie do zmiękczania wody przy instalacji z miedzi?

Przy użytkowaniu instalacji wodnych wykonanych z miedzi mamy dwa urządzenia zmiękczające wodę do wyboru. Są to jonowymienniki oraz zmiękczacze wody. Zasada działania urządzeń jest taka sama. Woda musi przepłynąć przez złoże, aby zostały wytrącone substancje odpowiedzialne za jej twardość. Jonowymienniki to urządzenia wyposażone w żywicę jonowymienną oraz złoże odpowiedzialne za usuwanie innych problemów z wody. To dobre rozwiązanie, jeżeli analiza wody wykaże nie tylko wysoki stopień twardości wody, ale też inny problem, na przykład podwyższone stężenie żelaza. Jest to rozwiązanie droższe od zmiękczacza wody, jednak usuwane są dwa problemy jednocześnie. Cechą jonowymienników jest całkowite usuwanie żelaza, tak samo dzieje się w przypadku twardości wody. Woda przepływająca przez jonowymiennik jest zmiękczana do zera. Należy więc przemyśleć, która stacja filtracyjna będzie lepszym rozwiązaniem. Czy w gospodarstwie jest potrzebna jedynie woda o niższym stopniu twardości, czy może problem dotyczy także obecności żelaza w cieczy.

Instalacja z miedzi – jaka jest specyfika i problemy?

Instalacje miedziane należą do drogich rozwiązań, jednak ich cena przekłada się na jakość i długotrwałość. Miedź jest lekka, łatwa w transporcie, łatwo tworzyć z niej instalacje. Przy budowie instalacji hydraulicznych zazwyczaj stosuje się miedź, która oznaczana jest, jako Cu-DHP. Ten rodzaj spełnia obowiązujące na rynku wymogi higieniczne oraz związane z właściwościami mechanicznymi. Do tego zaletą jest fakt, że mają niski współczynnik chropowatości – osad nie przylega do nich tak bardzo, jak w przypadku rur o wysokim współczynniku chropowatości. Wniosek – instalacja z miedzi to nowoczesne i wygodne rozwiązanie, ale pod warunkiem, że nie ma potrzeby zastosowania urządzenia zmiękczającego wodę. W przypadku chęci obniżenia twardości wody bardzo istotne jest zastosowanie urządzenia, które nie zmiękczy jej całkowicie. Musi zostać zachowany odpowiedni stopień twardości. Jeżeli woda będzie zmiękczona całkowicie może dojść do przedostawania się miedzi do wody pitnej.

Dlaczego nie powinno się całkowicie zmiękczać wody?

W przypadku stosowania instalacji miedzianych nie powinno się całkowicie zmiękczać wody. Woda miękka nie ma twardości węglanowej regulującej poziom kwasowości i zasadowości wody. Przez to w wodzie pozostaje dwutlenek węgla, który przeobraża się w nietrwały kwas węglowy. Woda zyskuje właściwości korozyjne. Podczas przepływu wody przez instalacje wodociągową miedziane rury korodują, a do wody pitnej trafia miedź, która jest uznawana za pierwiastek trujący. Ponadto miękka woda po procesie korozji z instalacją może zyskać specyficzny zapach i smak nieprzyjemny dla użytkownika.

Dlaczego miedź w wodzie pitnej jest zagrożeniem?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia dotyczącym jakości wody pitnej, zawartość miedzi w litrze wody spożywczej nie powinna przekraczać 2 mg. Miedź jest z jednej strony substancją odżywczą, z drugiej jednak należy też do grupy toksycznych. Do objawów nadmiaru tego pierwiastka w organizmie należą: bóle mięśni i stawów, zaburzenia funkcjonowania układu oddechowego i wątroby, nudności i wymioty. Nadmiar miedzi w organizmie utrudnia detoks, obniża pozytywne działanie cynku, niekorzystnie wpływa na układ nerwowy. Ponadto ta substancja ma tendencję do akumulowania się w organach zakłócając ich prawidłowe działanie.

Jaki powinien być stopień twardości wody w instalacjach z miedzi?

Zaleca się zastosowanie optymalnego stopnia twardości wody na poziomie 50 – 60 mg CaCO3 lub inaczej, do 6 stopni francuskich. Taki stopień twardości przy zastosowaniu instalacji miedzianej jest zalecany w Rozporządzeniu Ministra dotyczącym jakości wody pitnej. Dzięki zastosowaniu w gospodarstwie wody o zalecanym stopniu twardości, ciecz nie będzie powodowała korozji i nie będzie przyczyną przedostawania się miedzi do wody spożywczej. Domownicy nie powinni odczuwać problemów z osadem gromadzącym się na armaturze, czy w urządzeniach AGD. Jeżeli już się pojawi, warto mieć świadomość, że przy stopniu twardości 60 mg CaCo3 osad jest mały i łatwy do zlikwidowania.

Co zastosować do regulacji stopnia twardości wody?

W przypadku instalacji z miedzi do regulacji stopnia twardości wody, warto zamontować zawór mieszający. Zawór wymiesza wodę surową oraz wodę zmiękczoną w odpowiednich proporcjach. Jest to element, dzięki któremu użytkownicy będą mogli korzystać z wody o wybranym stopniu twardości.

Kilka faktów, które warto zapamiętać

  • W przypadku instalacji z miedzi rekomendowane są zmiękczacze wody, ponieważ istnieje opcja ustawienia stopnia twardości wody. W przypadku jonowymienników, woda zmiękczana jest całkowicie.
  • Nie jest zalecane całkowite zmiękczanie wody – to prowadzi do wzmożonej korozji i przedostawania się miedzi do wody
  • Optymalny stopień twardości wody przy instalacjach miedzianych to 60 mg CaCO3
  • Przy użytkowaniu stacji zmiękczającej warto zainstalować zawór mieszający
Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.