Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Wydawać by się mogło, że o zmiękczaczach wody napisałem już wszystko. Mimo to nadal dostaję wiele zapytań dotyczących tych urządzeń filtracyjnych. Czy faktycznie działają? Czy zapewniają oczekiwane efekty i czy jest sens w nie inwestować? Poniżej zbiór najważniejszych informacji.

Podstawowe informacje o zmiękczaczach wody

Zmiękczacz wody to urządzenie filtracyjne, którego zadaniem jest redukcja wysokiego stopnia twardości wody. Filtracja odbywa się na zasadzie wymiany jonowej. Na złożu zatrzymywane są jony wapnia i magnezu odpowiedzialne za twardość, są zamieniane na neutralne jony sodu. Złoże najczęściej regenerowane jest za pomocą roztworu solanki. Na rynku są dostępne kompaktowe zmiękczacze wody oraz zmiękczacze dwuelementowe składające się z butli ze złożem i oddzielnego zbiornika na roztwór solanki.

Zmiękczacze wody są regenerowane objętościowo i praktycznie nie wymagają obsługi. Wystarczy pamiętać o regularnym dosypywaniu soli tabletkowanej oraz wymianie wkładu sznurkowego w filtrze umieszczonym przed urządzeniem filtracyjnym.

Przy zakupie warto zwrócić uwagę czy regeneracja odbywa się w trybie UpFlow, czy złoże jest monosferyczne oraz czy zmiękczacz wody posiada Ecoperla Perfect System. Te wszystkie wymienione elementy zapewniają długą i bezawaryjną pracę zmiękczacza wody przez wiele lat. W dodatku mają wpływ na obniżenie kosztów eksploatacyjnych.

Zmiękczacz wody z węglem aktywnym

Na rynku pojawiła się nowość – zmiękczacz wody, który oprócz żywicy jonowymiennej ma jeszcze węgiel aktywny. To rozwiązanie pozwala nie tylko na uzyskanie wody miękkiej lecz także pozbawionej chloru, o właściwym smaku, barwie i zapachu.

To propozycja dla tych, którzy potrzebują miękkiej wody użytkowej i do tej pory nie chcieli korzystać z wody kranowej jako spożywczej, bo nie odpowiadały im właściwości. Warto jeszcze dodać, że filtracja wody na węglu aktywnym i żywicy jonowymiennej jest polecana osobom z wrażliwą skórą i alergiami – taka woda nie będzie drażniąca podczas kąpieli.

W urządzeniach tego typu woda jest filtrowana warstwowo. Najpierw przepływa przez węgiel aktywny, gdzie odfiltrowywane są zanieczyszczenia zmieniające smak i zapach (chlor, resztki dezynfekcji, pochodne chloru, związki organiczne). Tak oczyszczona woda trafia na żywicę jonowymienną i jest poddawana zmiękczaniu.

Zmiękczacz wody z węglem aktywnym należy zamontować tak samo jak klasyczny zmiękczacz wody. Koszty eksploatacyjne oraz czynności serwisowe są w obu przypadkach bardzo zbliżone.

Jedną z ciekawszych propozycji zmiękczacza wody z węglem aktywnym jest Ecoperla Hero.

Zmiękczacz wody – opinie użytkowników

Poniżej kilka opinii o zmiękczaczach wody, które znalazłem ostatnio w sieci.

Byłem sceptycznie nastawiony do procesu zmiękczania wody. Dla mnie kamień w czajniku był i będzie – to normalne zjawisko. Pewnie myślałbym tak dalej, gdyby nie moi kuzyni. Oni zdecydowali się na montaż zmiękczacza wody Ecoperla Slimline 17. Nie dowierzałem – osadu brak, herbata bez oleistych plam, części od pralki bez najmniejszego kamiennego nalotu, tkaniny po praniu wyglądają jak nowe. Teraz też kupiliśmy sobie identyczny.

Władysław Krzemowski z Poznania

Zdecydowaliśmy się na zakup zmiękczacza wody Ecoperla Toro. Dlaczego? Na początku sceptycznie podchodziliśmy do opinii w Internecie. No bo jak to? Może i sprawia, że woda nie pozostawia takiego osadu i chroni instalacje, ale żeby miał tak bardzo upraszczać życie? Teraz sami możemy potwierdzić, że takie urządzenia naprawdę działają, faktycznie ułatwiają życie. Inwestycja się zwraca, chociażby z powodu niższych rachunków za ogrzewanie, mniejszych wydatków na środki czyszczące i kosmetyki.

Mateusz Jabłonka z Lublina

U nas wysoki stopień twardości wody był BARDZO odczuwalny. Po dwóch dniach cała bateria prysznicowa była w osadzie, kafelki łazienkowe tak samo zawalone jak przed dokładnym czyszczeniem. Pralka co dwa miesiące stała w serwisie. Do tego mieliśmy jedną poważną awarię instalacji hydraulicznej…. Masakra! Zmiękczacz wody był koniecznością. Dom jest duży, z wody korzysta sporo osób, więc ratunkiem okazał się dwuelementowy zmiękczacz wody Ecoperla Softower L. Polecam, bo po prostu z miękką wodą domowe obowiązki są prostsze, a dom bardziej zadbany i rzadziej trzeba sprzątać.

Ludmiła Korzeń z Krakowa

Ja myślę, że zmiękczacze wody nadal nie są doceniane, a to przecież idealna ochrona kotłów grzewczych oraz całych instalacji grzewczych i hydraulicznych. W łatwy i stosunkowo niedrogi sposób można uchronić rury przed osadem, który przecież ma wpływ na wydajność i powstawanie nieciekawych, drogich do naprawy awarii. Zmiękczacze wody są praktycznie bezobsługowe, a w dodatku ekonomiczne. Przy okazji stosowanie miękkiej wody niesie wiele innych korzyści.

Rafał Promykowski z Łodzi

Mój synek ma skłonności do alergii, a w dodatku jego skóra jest przesuszona i nadwrażliwa. Miękka woda okazała się doskonała do kąpieli i prania. Skóra Jaśka jest w o wiele lepszym stanie. Już nie swędzi go po kąpieli, nie ma zaczerwienieni. Jestem o niego spokojna, a przy okazji sama korzystam z walorów wody o niskim stopniu twardości, a trochę ich jest.

Dagmara Zieleń z Jeleniej Góry

Ciężko wybrać czy zdecydować się na zmiękczacz wody, czy urządzenie, które dodatkowo zawiera węgiel aktywny. My wybraliśmy jednak tą drugą opcję ze względu na chęć spożywania wody z kranu. Już dawno chcieliśmy odejść od plastikowych butelek, jednak smak i zapach kranówki po prostu nas odrzucał. Teraz woda jest naprawdę smaczna, nie pozostawia osadu, płyn do kąpieli świetnie się w niej pieni. Warto mieć takie cudo w domu, bo ułatwia i uprzyjemnia codzienne funkcjonowanie.

Sylwester Kwiecień z Elbląga

Zmiękczacz wody – cena i gdzie kupić?

Zmiękczacze wody dobrej jakości, z dobrze dobranymi komponentami można dostać już za niespełna 3200 złotych (na przykład zmiękczacz wody Ecoperla Toro 20). Bardziej zaawansowane pod względem technicznym modele kosztują około 5000 złotych (tutaj warto wymienić serię Ecoperla Slimline). Do wyboru jest jeszcze seria Ecoperla Vita przeznaczona do naprawdę niewielkich przestrzeni. To dobre rozwiązanie przy braku miejsca lub wąskiej wnęce do wykorzystania. Tu koszt zaczyna się od 3700 złotych. Cena dwuelementowego zmiękczacza wody, który sprawdzi się w rozwiązaniu skomplikowanych sytuacji lub w przypadku potrzeby zastosowania większej wydajności to około 5000 zł (w przypadku Ecoperla Softower S).

Jeśli chodzi o zmiękczacze wody z węglem aktywnym, to cena jest nieco wyższa niż w przypadku klasycznych zmiękczaczy wody. Za Ecoperla Hero zapłacimy około 6200 złotych. Cena wynika z zastosowania wysokiej klasy, trwałych komponentów, w tym dobrej żywicy jonowymiennej oraz specjalnie dobranego węgla aktywnego o naprawdę dużej powierzchni filtracyjnej, zaimpregnowanego srebrem w celu ochrony przed mikroorganizmami.

Zarówno dwuelementowe, jak też kompaktowe zmiękczacze wody z Ecoperla Perfect System można dostać w dobrych sklepach internetowych lub stacjonarnych. Ważne, aby produkty były opatrzone certyfikatem oryginalności. To specjalny hologram z napisem “Original product of Ecoperla”.

Dlaczego Ecoperla Perfect System jest taki ważny? Przeczytaj artykuł – Sód w wodzie po zmiękczaniu? Tego nie powie Ci sprzedawca…

Zalety stosowania zmiękczaczy wody

Zastosowanie zmiękczacza wody zapewnia wiele korzyści dla użytkowników i całego gospodarstwa domowego:

 • Doskonały stan i większa wydajność instalacji hydraulicznych oraz grzewczych
 • Mniejsze rachunki za ogrzewanie
 • Bezawaryjne działanie sprzętu AGD mającego styczność z wodą
 • Woda doskonała do zastosowania przez osoby z nadwrażliwością skóry
 • Woda doskonała do zastosowania przez małych alergików
 • Mniejsze zużycie kosmetyków, środków chemicznych, detergentów
 • Miękkie i przyjemne w dotyku tkaniny po praniu
 • Brak ciężkiego do usunięcia osadu na armaturze
 • Błyszczące i czyste naczynia
 • Brak osadu, który często pozostaje po kawach i herbatach
 • Odpowiednia pielęgnacja włosów
 • Brak smug na szybach, lustrach, lakierze samochodowym

Inwestycja, która szybko się zwróci

Zmiękczacze wody dają stuprocentowe rezultaty eliminując wysoki stopień twardości wody. Obecnie te urządzenia filtracyjne są dostępne w różnym designie, z różnymi (pod względem jakości) komponentami. Czasem warto wydać więcej na lepszy jakościowo zmiękczacz wody, który zwróci się podczas eksploatacji i będzie prawidłowo działał przez długie lata.