Uzdatnianie wody dla wspólnot to inwestycja, która w perspektywie czasu niesie ze sobą wiele korzyści. Spośród dostępnych technologii największą popularnością cieszy się aktualnie zmiękczanie wody, filtracji na węglu aktywnym oraz dezynfekcja za pomocą promieniowania ultrafioletowego.
Spis treści:
- Dlaczego warto uzdatniać wodę we wspólnocie?
- Jak dobrać metody uzdatniania wody we wspólnocie?
- Jak uzdatniać wodę dla wspólnot?
- Ile kosztuje uzdatnianie wody dla wspólnot?
- Uzdatnianie wody dla wspólnot – podsumowanie
Dlaczego warto uzdatniać wodę we wspólnocie?
Jednym z największych wyzwań dla administratorów i zarządców budynków wielorodzinnych jest twarda woda, która bywa przyczyną uporczywie nawracającego wapiennego nalotu, powszechnie znanego pod nazwą kamień kotłowy. Tego typu osad mineralny utrudnia wymianę ciepła w instalacji, przyspiesza procesy korozji i zmniejsza światło rur powodując ich niedrożność, a w efekcie skraca ich żywotność i generuje koszty związane z wymianą zniszczonych elementów. Kamień w wodzie może również powodować awarie urządzeń AGD w mieszkaniach, a nawet problemy ze skórą i włosami.
Aktualnie obowiązujące normy wody pitnej podają twardość wody użytkowej na poziomie 60-500 mg CaCO3/l.
Jeśli użytkowana we wspólnocie kranówka pochodzi z ujęcia głębinowego, wówczas wyzwaniem może się okazać żelazo w wodzie i towarzyszący mu mangan. Tego typu zanieczyszczenia są niepożądane z dwóch powodów – wpływają negatywnie na parametry organoleptyczne wody oraz odkładają się w postaci trudno rozpuszczalnych osadów, które stanowią doskonałe środowisko dla rozwoju mikroorganizmów.
Pozostając jeszcze w temacie zagrożeń mikrobiologicznych, na szczególną uwagę zasługuje bakteria Legionella, która może się rozwijać w instalacjach klimatyzacyjnych. Obecność tego patogenu w wodzie w domowej instalacji związana jest z rozwojem groźnej choroby o nazwie legionelloza. Między innymi z tego powodu, coraz popularniejsze stają się urządzenia przeznaczone do dezynfekcji wody.
Z powodu zakażenia bakterią Legionella każdego roku na całym świecie umiera nawet 20-100 tysięcy osób.[1]
Jakie korzyści niesie ze sobą uzdatnianie wody dla wspólnot?
System uzdatniania wody dla wspólnot to duża, ale potrzebna inwestycja, która niesie ze sobą korzyści na różnych płaszczyznach.
- Zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców – kranówka musi spełniać bardzo rygorystyczne normy wody pitnej , a jej uzdatnianie eliminuje zagrożenia, zarówno te chemiczne, jak i mikrobiologiczne
- Ochrona infrastruktury oraz sprzętów AGD – miękka woda pomaga uniknąć kosztownych napraw i przedłuża żywotność instalacji oraz podłączonych do niej sprzętów i urządzeń
- Niższe koszty – inwestując w system uzdatniania wody we wspólnocie można ograniczyć zużycie plastikowych butelek, a tym samym zredukować wysokość opłat za wywóz odpadów
Jak dobrać metody uzdatniania wody we wspólnocie?
Wspólnoty mieszkaniowe korzystają przede wszystkim z wody dostarczanej przez przedsiębiorstwa wodociągowe. W zależności od lokalnych warunków i infrastruktury, taka kranówka często wymaga “doczyszczenia” oraz optymalizacji pod kątem parametrów użytkowych, takich jak stopień twardości czy stężenie substancji odpowiedzialnych za jej właściwości organoleptyczne.
Dużo większe wyzwanie stoi przed wspólnotami, które korzystają z własnego ujęcia. W takim przypadku zawsze konieczne są szczegółowe badania wody zarówno pod kątem parametrów fizykochemicznych, jak i czystości mikrobiologicznej.
Warto pamiętać, że uzdatnianie wody dla wspólnot to zazwyczaj proces wieloetapowy, który wymaga indywidualnego podejścia. Dostępne możliwości oraz potencjalne rozwiązania problemów warto zatem skonsultować z profesjonalistą.
Jak uzdatniać wodę dla wspólnot?
Dobór systemu filtracji zależy od wielu czynników, takich jak:
- Jakość wody źródłowej – analiza wody dostarczanej do wspólnoty pozwala określić, jakie zanieczyszczenia są obecne (np. żelazo, mangan, związki organiczne, twardość wody)
- Wielkość wspólnoty – liczba mieszkańców oznacza zapotrzebowanie na wodę
- Rodzaj instalacji wodnej – stan rur i instalacji w budynku ma znaczenie, zwłaszcza w przypadku starszych budynków, gdzie zanieczyszczenia mogą pochodzić z samej infrastruktury
- Budżet wspólnoty – koszty zakupu, instalacji i utrzymania systemu uzdatniania wody muszą być dostosowane do możliwości finansowych wspólnoty
Choć uzdatnianie wody dla wspólnot wymaga indywidualnych rozwiązań, spośród wszystkich dostępnych rozwiązań największą popularnością cieszą się przemysłowe zmiękczacze wody, kolumny węglowe, przemysłowe odżelaziacze i odmanganiacze wody oraz przemysłowe lampy bakteriobójcze.
Zmiękczanie wody dla wspólnoty
Twarda woda to problem występujący na terenie całego kraju. Kamienny nalot systematycznie osadza się na armaturze, powoduje awarie sprzętów AGD, psuje estetykę napojów i posiłków, podnosi zużycie detergentów i kosmetyków myjących, a jednocześnie przesusza skórę i włosy. Wszystkie te problemy można rozwiązać montując przemysłowe zmiękczacze wody. Redukcja stopnia twardości wody na żywicy jonowymiennej nie tylko podnosi komfort życia mieszkańców wspólnoty, ale przede wszystkim redukuje do minimum ryzyko awarii instalacji i obniża koszty związane z przesyłem ciepła i ogrzewaniem budynku.
W budynkach wielorodzinnych zalecam montaż zmiękczaczy wody w układzie wahadłowym lub równoległym. Dzięki temu rozwiązaniu, stacja pracuje w trybie ciągłym. Kiedy jedno z urządzeń przeprowadza regenerację, drugie w tym czasie nadal zmiękcza wodę.
Piotr Pisarski
W uzasadnionej sytuacji można zamontować jeden zmiękczacz wody, jednak w takim przypadku będzie występowała przerwa w dostawie miękkiej wody. Zazwyczaj proces regeneracji planowany jest na 2-3 w nocy, kiedy pobór wody jest najmniejszy.
Poprawa parametrów organoleptycznych wody dla wspólnoty
Ze względu na nieodpowiedni smak (niekiedy również zapach i barwę) wody, coraz więcej osób rezygnuje ze spożywania kranówki. W celu poprawy jej parametrów organoleptycznych najczęściej stosuje się kolumny węglowe.
Węgiel aktywny w procesach uzdatniania wody cieszy się ogromną popularnością. W praktyce, jest to forma węgla, który został poddany obróbce w celu zwiększenia porowatości i powierzchni czynnej. W efekcie, zyskał wyjątkową zdolność do adsorpcji zanieczyszczeń. Węgiel aktywny skutecznie wiąże różne substancje chemiczne (m.in. chlor i jego pochodne, różne związki organiczne, toksyny i substancje kancerogenne), usuwając je tym samym z wody. Dzięki zastosowaniu tego typu filtracji, woda jest smaczna, a jednocześnie łagodna dla skóry podczas mycia i kąpieli.
Dezynfekcja wody we wspólnocie
Niezależnie od źródła użytkowanej wody, jednym z najlepszym rozwiązań z zakresu dezynfekcji wody są przemysłowe lampy bakteriobójcze działające w oparciu o promieniowanie UV.
Dla wody pozyskiwanej ze studni lampy, sterylizacja jest koniecznością, natomiast w przypadku kranówki pochodzącej z wodociągu o zasadności stosowania tego rozwiązania decyduje między innymi stan i rodzaj instalacji.
Ile kosztuje uzdatnianie wody dla wspólnot?
Koszt uzdatniania wody dla wspólnoty zależy od kilku czynników, takich jak:
- Wielkość wspólnoty – większe wspólnoty (np. spółdzielnia, blok, lokale usługowe) mogą wymagać bardziej wydajnych systemów, co zwiększa koszt zakupu i instalacji
- Zakres uzdatniania – podstawowe systemy, takie jak filtry mechaniczne, są tańsze niż kompleksowe instalacje obejmujące zmiękczanie, odżelazianie i dezynfekcję
- Rodzaj użytych technologii – im bardziej zaawansowany system oferujący większą dokładność filtracji, tym zazwyczaj wyższe koszty inwestycji
- Koszty serwisowania – regularna konserwacja i wymiana filtrów to dodatkowy wydatek, który należy uwzględnić w budżecie
Z doświadczenia wiem, że znacznie bardziej opłaca się zainwestować w dobrej jakości urządzenia z wyższej półki. Wielokrotnie spotkałem się z sytuacją, gdy oszczędności rzędu 2-3 tysięcy złotych były przyczyną późniejszych awarii, a koszty naprawy stacji znacznie przekraczały poczynione wcześniej oszczędności. Jeśli budżet wspólnoty jest zbyt mały, lepiej odłożyć inwestycję w czasie, zgromadzić na nią większy kapitał i zainwestować w sprawdzony system od renomowanego producenta.
Piotr Pisarski
Uzdatnianie wody dla wspólnot – podsumowanie
Uzdatnianie wody dla wspólnot to zazwyczaj kosztowna inwestycja, która szybko się jednak zwraca. Optymalnie dobrany system filtracji poprawi jakość życia mieszkańców, a jednocześnie zabezpieczy instalacje wodne w budynku przed awarią lub przedwczesnym zużyciem. Dobór urządzeń i realizację przedsięwzięcia, które ma zapewnić czystą i bezpieczną wodę dla całej wspólnoty, warto w tym przypadku powierzyć ekspertom.